Pevná vůle někdy nestačí

Zdá se vám, že pevná vůle není jaksi dost pevná? Vytvořte si mantinely, které vás nepustí. Pokud se vám nedaří vybřednout ze zajetých kolejí, zkuste zcela změnit prostředí. Můžete odjet na dovolenou a začít tam. V novém prostředí nemáte vyjeté žádné cestičky. Nastavíte si vlastní procesy a začnete si na ně zvykat. Po dvou či třech týdnech se i doma už snadněji pohnete novým směrem. Pevná vůle totiž může časem slábnout. Pokud ale v té chvíli narazíte na překážku kterou jste si předem připravili, pomůže vám to držet se na správné cestě.

Tento trik se dá s úspěchem využít zejména při odstraňování závislosti. Například pokud se chcete zbavit kouření, nebo zbytečně pravidelného, i když zatím lze jen mírného, pití alkoholických nápojů. Zde často pevná vůle nestačí a je třeba více úsilí, než běžně.

Samozřejmě, ne každý může vzít kufr a na měsíc jít bydlet někam do hor.

Pokud hubnete doma, vytvořte si co nejlepší startovací podmínky. Změnit prostředí můžete i částečně. To už pak jsou tak trochu mantinely, kterými se budete snažit držet se v nové trati. Mantinely pomohou, dokud si „výjezd“ nové koleje.

 • Z chladničky, spíže az bytu vyhoďte všechno co není vhodné jíst. Možná nastane problém, pokud jeden člen rodiny chce zhubnout a ostatní se plánují dále nadžgávať čipsy, sladkostmi a nezdravým jídlem. Zkuste se s rodinou dohodnout na nějakých kompromisních pravidlech.
 • Zkontrolujte si doma talíře. Jsou velké? Investujte a kupte menší. I velikost talíře je tak trochu mantinel, který určí, kolik si člověk naloží. Na jeden talíř se totiž dá položit vhodných 70 gramů surové (200 gramů vařené) rýže. Na velký talíř hravě naložíte i 500 gramů vařené rýže, což je hodně i pro dřevorubce.
 • Jednoznačně oznamte všem známým, aby s vámi nepočítali s dobrotami a krmením. Pak to ale musíte dodržet. Někteří lidé vám nezdravá jídla nabízet nepřestanou asi nikdy. Nejčastěji jsou to prarodiče. Ostatní si brzy zvyknou, že vám nemají nosit nic, nebo pokud, tak třeba tofu.
 • Zapisujte si mimo jiné i všechny výjimky. Lidé kolem vás budou bagatelizovat. „Vždyť jeden sušenku tě nezabije.“ To je pravda. Rychlý pohled do zápisníčku vás však upozorní, zda tento týden nemluvíme již o čtvrté výjimce …
 • Fotografujte, nebo zapisujte si každé své jídlo. Sdílejte je s kamarády (pouze s těmi, které to zajímá). Už to, že musíte nějaké jídlo zapsat, nebo nafotit vás často zastaví. Vím, zní to divně, ale funguje to.

Při troše štěstí takto začnete řídit své zvyky novým směrem. Opakování pomáhá zvyk posílit a mantinely brání tomu, abychom sešli nechtěně, nebo omylem. Pak zjistíte, že pevná vůle není zcela nutná. Stačí disciplína a zvyk.

Ostatně, podobné mantinely dnes používají i prodejci. Díky nim zákazníci více nakoupí.

 • V hypermarketu vám dají tak velký nákupní košík, že i velký nákup v něm vypadá trapné. Zákazník má pak podvědomě špatný pocit. Nakoupí tedy více.
 • V nabídce jsou různé balení, které útočí na vaši lakota. Kup 4 balení, páté bude zdarma. (Ne, nebude.) Koupíte a sníte o jeden více.
 • Půlkilová jogurt se prodává, jako rodinné balení. Buďme realisté. Není problém dát si ho celý na posezení. Mnozí lidé mají zvyk dát si jeden kelímek. Jedny sardinky, jeden rohlík. Jeden – to je mantinel. Prodejce tedy vyrobí pečivo o hmotnosti 150 gramů a půlkilová kelímek jogurtu. Vy jste zvyklí sníst jeden kus. On vydělá, vy přiberete.

Ujistěte se, že pro vás bude pohodlnější sáhnout po zdravém jídle jako po pamlsku. Pak nebojujete s vlastní pevnou vůlí!

Jednoduše, v novém režimu musí jít hodně věcí „samo od sebe“ ;. Nemůžete se stále přemáhat a ani trénovat pevnou vůli. Pokud se totiž budete velmi přísně ovládat, vaše „vůle“ se postupně vyčerpává. Vydržet pár dní cokoliv? To se dá. Ale pokud to nepřestává, vyčerpání se stále více prohlubuje. Pevná vůle je stav který zatěžuje a vysává energii. Proto se překonávat a přemáhat vydržíme často jen nějaký čas a pak to vzdáme. Únava zhoršuje celkový stav člověka. Je to stres. Nejen psychický, ale i fyzický. Unavený člověk se chová jinak, než svěží člověk. Proto je třeba, abychom se nevyčerpávali zatěžováním vůle – alespoň na hloupostech ne.

 • Unavený má sklon minimalizovat další námahu.
 • Ztrácíme „chuť“ něco dělat, nebo pokračovat v tom, co je namáhavé.
 • Jedna z prvních věcí, které „vypneme“ ve stavu únavy je tvořivost a aktivita.
 • Ve stavu vyčerpanosti klesá produktivita. Upřednostníme pasivní, nenáročné činnosti, pokud se nedá přímo ležet nebo spát.

Proč tolik mluvím o únavě? Protože ta se týká i diet a všech snah o rychlé hubnutí. Příliš přísný režim vyčerpává naši vůli a energetické zdroje. Pak je jen otázkou času, kdy se člověk naštve a přestane s tím. Proto jsem už doporučoval a zopakuji to:

 • Změny třeba dělat postupně a mírně. Tak, aby se tělo i mysl postupně přizpůsobili na nový režim.
 • Nepohodlí a námahu třeba vyvážit náležitým odpočinkem a přiměřeným množstvím jídla.
 • Přechod na nový životní styl byste v souhrnu neměli vnímat jako frustraci. Pokud si připravíte jen omezení a zákazy, nevydržíte to. Proto je nutné, abyste měli v novém životním stylu i odměny a radost.

Budete poctivě cvičit a pravidelně jíst. A částečně to bude vyžadovat kus pevné vůle. Ano, odměnou vám může být štíhlost. Buďme ale realisté. Štíhlost vás potěší, ale ne nadlouho. Na to si rychle zvyknete a už vás to nebude odměňovat. Při novém životním stylu ale musíte setrvat. Navždy. V té věci vám už ale pevná vůle není k ničemu – nedá se čekat, že se budete od nynějška přemáhat každý den až do konce života. Proto je důležité vytvořit si nové zvyky tak, aby zdravý režim byl pohodlnější, jako nezdravý. Pak to zvládnete i bez pevné vůle. Bude stačit jen vůle.

Jak to udělat, abyste to nevnímali jako příliš velkou oběť? Zde vám neporadím. Je to u každého jinak. Vím vám jen doporučit, jak by to vypadat nemělo.

Neměli byste k běžnému dennímu „nervák“ v práci a možná složité situaci doma přidat ještě další ránu v podobě zákazů a příkazů souvisejících s jedením a cvičením. Pokud žijete „hekticky“ tak jídlo a sport jsou asi to poslední, co byste měli změnit.

Představme si ženu, která má stresující, únavné povolání. Půl hodinu do práce a půl hodinu z práce jezdí v zácpě. To je také stres. Doma možná mají s manželem napětí, hádky. K tomu problémy s dětmi a možná konflikt s kamarádkou. Hypotéka spolkne velkou část příjmu a zdá se, že prarodiče jsou bezmocní, třeba se o nich začít starat. Bude třeba vzít si půjčku a již nyní jsou finančně téměř na nule. Je to jeden kolotoč. Tato žena se často přes den ani nestihne najíst. Pak na smrt utahaná večer něco sní. Nic mimořádného. Není to žádné obžerství. Ale to všechno stačí k tomu, aby přibírala. Je na konci se silami i nervy.

Pokud do tohoto zmatku navíc ještě přidá nějakou dietu, cvičení, nebo třeba i kurz angličtiny, nemá téměř žádnou šanci uspět. Už teď se asi cítí jako tažná mezek. Pokud jí přihodíme další náklad, je jen otázka času, kdy klekne. A tam už není ve hře vůle, chtění. Prostě příliš velký náklad se nedá unést – jakkoli by člověk (či mezek) chtěl.

Proto by stálo za úvahu vždy začít dělat hlubší změny, než jen v talíři. Projděte si svůj život. Je stresující a namáhavý? Možná právě chutné jídlo a odpočívání je jakýsi váš opěrný bod, který vás jaksi drží nad vodou. Pokud jídlo změníte za méně atraktivní a místo odpočinku se začnete trápit v posilovně, prudce může klesnout vaše vůle. Vyčerpá se.

V těchto případech potřebujete začít tím, že si zjednodušíte život. Ne hubnout a diety. Vím, snadno se mi to takto napíše a těžko se to dělá. Ale pokud jste v jednom kolotoči, mám pro vás pár tipů. (Obávám se však, že ti, kteří opravdu mají tento problém asi knihy nečtou.)

 • Zkuste analyzovat situaci a vyškrtejte všechny povinnosti, které můžete. Jsou věci, které stačí odbývat a některé věci nemusíte dělat vůbec.
 • Pokud si nevíte poradit sami, kontaktujte v té věci nápovědy. Může to být psycholog, nebo dobrý přítel.

Pomoc zvenčí má své opodstatnění. Když je člověk ve stresu av „jednom kolotoči“, přestává myslet rozumně. Ani zcela jasné a jednoduché řešení vám v takovém stavu nenapadnou. Rozhovor s odborníkem pak probíhá tak, že psycholog vám dává jen otázky. Jimi vás „vyzpovídá“. Tím, že vás takto řízeným rozhovorem donutí popsat svou životní situaci, často sami přijdete s novým nápadem, jak ji řešit. Právě o to jde.

Pokud se vám podaří snížit stres a vyčerpání, často už jen toto stačí k tomu, abyste začali hubnout. A to jste ještě nezměnili stravu a nezačali cvičit. Proto je dobré životní styl vnímat jako jeden velký celek. Ptejte se na otázky jako například:

 • Mohu svůj současný život hodnotit jako dobře nastavený?
 • Těším se večer na zítra? Každý den?
 • Dělám každý den něco, co mě baví, těší a je to užitečné?
 • Relaxuji každý den přiměřeně?
 • Mám čas spát? Spím dobře? Dostatečně?
 • Setkávám se převážně s příjemnými lidmi?

Fajn je, pokud na každou otázku odpovíte ano. Pokud ne, ptejte se proč. Tak se vám podaří hned najít oblasti, které se vám nelíbí, nehodí, překážejí.

Pokud změníte životní styl, je to namáhavé. Pokud vůli zaměstnáte těžším předsevzetím, počítejte is tím, že to prostě „žere energii“. Proto se nebojte řádně stravovat.

Trik, jak jíst zdravé jídlo a vyhnout se nezdravému.

Běžně nás manipulují obchodníci, abychom koupili co chtějí oni. Využijte tyto triky i sami na sebe a zmanipulujte, co budete jíst.

Při hubnutí je nepříjemně častým problémem „zobkanie“; potravy. Jdete kolem nějaké dobroty a nastane kouzlo – ona zmizí. Co to? Chtěli jste sníst ten koláček? Ani ne. Ale byl tam, přišla chuť a už je ve vás. Z pár málo takových výjimek za den se iu jinak drastické dietě můžete vypásť ne na tučnou housenku, ale na horší.

Proto je dobré udělat to tak, abyste měli co nejméně lákadel po ruce. Žádné bomboniere, lahůdky.

Ale to neznamená, že nemáte nic mít po ruce! Naopak. Obklopte se jídly vhodnými – zelenina, ovoce. Tam pokud sáhnete nehrozí žádné těžké následky a ještě dostanete do těla nějaké ty vitamíny. Akorát pozor na sladší druhy zeleniny, ty při hubnutí jezte pouze dopoledne a málo.

Pridajte komentár: