3 tipy kde vzít na hubnutí čas

Touha zhubnout zpravidla znamená udělat několik změn v životě. Bohužel den není nafukovací. Pokud do vašeho života musí něco nového vstoupit, asi něco staré bude muset odejít. To nemusí být tak snadné, jak by se na první pohled zdálo.

Jídlo a jeho změny při hubnutí

Nesmíme jíst řízky a koláče, nedá se chodit po restauracích. Jinými slovy, budete jíst zcela jinak, než předtím. To často v praxi znamená, že jídlo je třeba si připravit předem, například večer na zítra. V „terénu“; totiž nebývá lehké sehnat vhodné jídlo. To je nepohodlné. Navíc večer to pak chce nějakou půl hodinku (minimálně) věnovat do vaření a přípravy jídla do krabiček. Pokud jste dříve jedli v restauracích a někdo vám vařil, nyní zabijete „hubnutím“; = Čti vařením půl hodiny až hodinu dne. Pokud jste již dříve vařili, tak zde bude časová ztráta menší, protože stačí vařit jinak.

 • Pokud hubne muž, ten často vařil málokdy a pokud si musí vařit sám (rodina chce jiné jídlo) tak výsledkem je časová ztráta.
 • Pokud hubne žena, ta často již dříve vařila. Pokud přejde na racionální kuchyni, vaření je rychlejší, dokonce čas i ušetří. Pouze v prvních týdnech, dokud se naučí nové postupy to možná bude chvíli obtížnější.

V případě, že se stravujete doma klasickou slovenskou stravou, čas ušetříte. Místo přípravy časově náročných jídel jsou zde svižné recepty, obvykle pár minutová příprava.

Sport jako vítěz v žraní času

Chcete-li shodit z břicha, doporučuji vám začít s chůzí. Pol hodinka denně je fajn. Později, když vám to kondice dovolí, i hodina je vhodnou porcí pohybu. Znovu platí – den není nafukovací. Nelze však „přidat“; hodina pohybu. Obvykle budete muset „zrušit“; program, který jste dosud asi dělávali. Místo něj můžete jít na procházku. To bývá velmi nepříjemné a často i těžké na rozhodování.

Zejména pokud se vám cvičit ani moc nechce, tak to budete odkládat na později. Z dopoledne na podvečer, z podvečera na zítra a tak podobně. Udělejte si přehled dne.

 • Čemu se věnujete často?
 • Kolik času investujete a do čeho?
 • Jak užitečné to pro vás je?

Často máme život zorganizovaný neefektivní a na to nejdůležitější vám nezbude čas.

Jak zjistit, co je pro vás nejdůležitější?

Inu, můžete si nyní sednout a udělat seznam, co je pro vás opravdu důležité. Schválně, přestaňte číst a napište si alespoň 3 věci na kterých vám opravdu záleží.

Máte to?

Když ano, pojďme si spolu ten seznam projít. Nejdůležitější co byste měli mít na prvním místě jste vy sami. Vaše já, vaše tělo, mysl, nálada, povaha, kondice. Jinými slovy vaše zdraví. Zdraví je stav tělesné, duševní a sociální rovnováhy, spokojenosti.

 • Pokud jste zdraví = (čilí, spokojeni) máte možnost začít dělat na čemkoliv, co označíte za důležité. Pomáhat jiným, sobě, pracovat, smát se, tvořit.
 • Pokud zdraví nejste, všechno ostatní se nedá. Zatímco máte bolesti, jen těžko si užijete varhanní koncert. Zatímco sami už nemůžete, jen těžko někomu pomůžete.

Pokud obezitu označím za stav nepohody, někteří se možná ozvete. „Já jsem přece tlustý a přitom jsem fit!“; Ano, samotná obezita je sice metabolické onemocnění, ale nemusí vás nutně handicapem. Dost mrzutá otázka zní: kdy? Obezita je totiž něco jako zápalná časovaná bomba. Zápalná proto, že mnoho tuku v těle rozdmýchává pohotovost k zánětu. Dříve nebo později se v těle obézního obvykle něco začne „kazit“ ;. Klouby, srdce, páteř, diabetes … Různé. A z vašeho skvělého fat & fit zdraví začnou potíže. Nejhorší je, že někdy si lidé neuvědomí, že název jejich diagnózy souvisí s obezitou. Nevěříte? Jděte se posadit do čekárny na kardiologii. Povětšinou tam potkáte otylý čtyřicátníků, húfik lze pofajčieva před oddělením, dokud přijdou na řadu. Oni tam ale nepřišli s obezitou. Ale se srdcem.

Touto odbočkou jsem chtěl obhájit, že investovat čas do vaší kondice a zdraví je efektivní. Pokud se udržíte v dobré kondici a budete štíhlí, je větší šance že se vyhnete různým nemocem. No a hlavně budete čilejší. Uděláte více.

 • Sport pomáhá nejen hubnout.
 • Zlepší vaši kondici a myšlení.
 • Pomáhá také odbourat z těla různé chemické působky které vznikají ve stresu.

Proto ta hodinka denně, kterou na to potřebujete je pro vás cenným vkladem.

Kde tedy vzít čas?

Už jsme naznačili, že čas se nedá přidávat. Chcete-li dělat jednu věc, nemůžete zároveň dělat i jinou. To platí, ale ne zcela.

 • Při sportu můžete jít na procházku s někým a povídat si. Vím, dnes je standardem jednat při kávě. Zkuste to změnit. Pokud máte před sebou delší jednání, jděte ho řešit do lesa. Pokud jde o rozhovor dvou až tří lidí, je to bezproblémové. S dobře pracujícími plícemi vám to bude lépe myslet.
 • Procházku můžete spojit a trávit ji společně se svými blízkými, rodinou, kamarády. Kde je napsáno, že rodina se musí utkat na grilovačce u piva?
 • Na procházce můžete studovat. Pusťte si audioknihu, přednášku a spojíte pohyb se studiem. Vím, lepší by bylo dělat vše po jednom. Ale pokud už jste tak vytížení, že nemůžete jít na procházku s vypnutým mozkem a relaxovat, tak ji využijte formou komprese ke studiu.

Takže tip číslo 1: využijte kompresi

Spojte dvě nebo tři činnosti do jedné a tak získáte čas. Rádi díváte seriály? V posilovně si upevněte tablet na běžecký pás. Pustíte si svůj oblíbený seriál a přitom bezpečně můžete rychlou chůzí udělat 10 kilometrů.

Kromě komprese je dobré promyslet si, co vlastně děláte ve volném čase.

Tip číslo 2: vypněte televizor

Absolutním vítězem bývá televize. V několika článcích doporučuji nesledovat televizi. Je to zabiják času. Na první pohled zábava, v praxi plýtvání životem.

 • Pokud velmi milujete váš seriál, pusťte si ho z internetu. Všechny trochu schopnější tam jsou.
 • Rádi díváte filmy? Dají se bez problémů podívat i bez televizoru.
 • Zprávy sledovat nepotřebujete a reality show ještě méně.
 • Zůstaly už jen reklamy. Bez nich také vydržíte.

Na televizoru je nepříjemné, že poskytuje „proud zábavy“; to znamená stále tam něco dávají. Mnoho lidí má pak pocit potřeby sledovat to. Co když PAK bude něco lépe? A hodiny plynou v nudě a pasivitě. Nuda přímo láká něco si zobnout. A tak se tloustne …

Takže televizor je zdroj volného času. Stačí ho darovat, vyhodit, nebo prodat. Já jsem ho už možná před deseti lety dal pryč ai tak mám naplněný program až po strop. Vůbec nevím, kde bych vzal čas kdybych musel každý večer při něm hodinu sedět, třeba dívat zprávy. Takže je to více méně věc zvyku.

Zdá se, že internetově gramotná mládež to už začíná dělat. Není však cílem, abyste místo Cihan před televizorem ležely a hladily tablet.

Tip číslo 3: snižte údržbu

Tento tip se týká jen některých lidí. Pokud patříte k perfekcionistka, možná hodně času utratíte na módu, sebaúdržbu, žehlení, úklid, kytičky, vysávání …

Mnoho žen tráví nezanedbatelný čas různými piruety před zrcadlem. Primaľovávanie různých částí obličeje, údržba vlasů, zvažování co si obléci. Chápu, že sebevědomí si často žádá dbát o sebe. Pokud ale trpíte obezitou, tak pro dobrý vzhled bude určitě lepší zhubnout, než si perfektně nalíčit stíny a zeštíhlit řasy.

Neříkám, že máte chodit zanedbání. Ale pokud do údržby jde hodně času, zkuste si vzpomenout na Parkinsonův zákon: práce trvá tak dlouho, kolik na ni máte času. Pokud si nedáte žádný časový limit, můžete celý den zabít tím, že budete chodit po bytě a utírat zbytky prachu. Když skončíte, můžete začít znovu.

Tip číslo 4 jako bonus: sociální sítě

Toto je tip pro ty, kteří tip 3 nevyužijí. Možná používáte sociální sítě jako je Facebook, Pinterest a podobné. Možná na internetu čtivým nějaký magazín. Pro vás mám tip: nainstalujte si rescuetime.com. Je na počítač, ale i na mobil či tablet. V zdarma verzi zcela postačí. Získáte přesný přehled o tom, jak vlastně míjíte svůj čas u počítače. Možná zjistíte, že těch pár shlédnutí do Facebooku ve skutečnosti ukrojí hodinu z vašeho dne. A víte, kde ji získat.

Při poměrně malém používání sociálních sítí zjistíte, že je to jako nic získat časově:

 • 20 hodin měsíčně kdybyste nedívali sociální sítě.
 • 20 hodin kdybyste tak různé nebrowsovali po různých stránkách
 • různý počet hodin pokud hrajete hry na tabletu

Vím, asi se vám nemusí líbit, že od příjemného pobývání si u počítače vás Ženu na procházku. Ale kdesi na začátku jsme říkali, že ideální by bylo zhubnout a že rozumné by bylo udržovat si zdraví. Určitě je lepší věnovat se tomu, než hraji na tabletu.

Programy jako RescueTime vám pak mohou pomoci rychle identifikovat, kam se ztrácí váš čas.

Jakmile budete cítit zdraví a vitalitu …

Pokud pár kilo zhubnete asi zjistíte, že zvládáte mnohem více činností za kratší dobu. A tak investice času do sportu a přípravy zdravé stravy pomůže abyste dokázali více.

POTOM si můžete prohlédnout ještě jednou svůj seznam priorit. Čím budete zdravější, tím lépe a snadněji se můžete věnovat tomu, co vás naplní. Ať už rodině, práci, koníčkům, nebo třeba pomoci jiným. Ale důležité je, abyste cítili, že vy jste v pořádku. Na to si určitě čas najděte.

Pridajte komentár: