Domácí pekárna chleba
Začnu historická exkurze :-) do pečení chleba. V prastarých dobách se chléb pekl tak, že se rukama (!) Za použití fyzické (!) Síly vlastních (!) Svalů (!) Vytvořilo těsto, které se pak znovu použitím tělesných pohybů (!) Pekaře (!) Přeneslo do pece, kde bylo tepelně namáhány, dokud nezměnilo svou konzistenci na hmotu, kterou nazýváme chléb.
Dnes máme moderní dobu. Nikdo se už nechce hýbat, svaly chceme šetřit více, než čas. A tak tlustá, zatímco chléb se vyrábí sám s použitím síly kovové lopatky poháněné elektrikou.
I doma je možné upéct si chléb, ale je to práce, která zabere 3 ž 4 hodiny práce a námahy. Nudné čekání na kynutí těsta vás neuvolní odejít pryč, nesmíte na věc zapomenout. Pokud nejste pekaři, každý jeden kus chleba bude zcela jiný, i kdybyste se přitom postavili na hlavu. Prostě upéct doma chléb normální konzistence, vzhledu a chuti je věc pro začátečníka prakticky nedostupná. Tečka. Tolik ke zastaralému způsobu.
Chléb a naše zdraví
Jelikož se věnuji hubnutí a zdravější stravě, narazil jsem na vážný problém současnosti – na trhu se prakticky nenachází normální chléb, který by odpovídal kritériím racionální výživy.
Výrobci a prodejci chleba jsou tlačeni k tomu, aby vyráběly co nejlevnější chleby, které se zároveň dobře prodávají. Aby se chléb prodával, stačí, aby byl řádně posolený (prosolený) a aby obsahoval dost bílé mouky. Výrazná chuť prodá. I proto na trhu nenajdete opravdu celozrnné chleby (čest výjimkám). Naleznete chleby vícezrnné, zda tmavé, to však neznamená, že jsou i zdravé. Tmavé jsou z karamelu a ne od celozrnné mouky.
Aby výrobci nenarazili na problém se zákonem (aby chléb mohl být označen, jako celozrnný, musí splnit různá kritéria), označují své chleby pojmem „speciální chléb“ …
Mnoho lidí sahá po různých pekařských výrobcích v naději, že lahodit svému zdraví. V (oprávněném) strachu z bílých rohlíků si koupí rohlíky grahamové – ty však stačí zabalit do papíru, abyste viděli, kolik pustí mastnoty …
Samostatnou kapitolou pak je trvanlivost. Běžný chléb, zda pečivo vám buď splesnie téměř „na počkání“, nebo jde o tak šikovnou směs chemikálií, že ten zbytek chleba kolem nich se už nezkazí nikdy. Ani nevím, jestli na takových silně konzervovaných výrobcích je horší to, že
- jsou vyrobeny z převahy bílé mouky (vysoký glykemický index, hodně energie, málo nutričně hodnotných látek)
- jsou prosolené (zbytečně vysoký obsah sodíku)
- obsahují množství konzervačních látek (načež se cpát chemií, pokud to není nutné?)
Proto stojí za úvahu tuto základní potravinu nepodlo v dolech zvaných hypermarket, ale vyrábět si ji podomácku. Jistě – péct chléb klasickou cestou není velmi atraktivní cesta pro zaměstnaného člověka. Máme tu však Balsam technikou, která to zařídí za nás.
5 minut a je to!
Slovem „a je to“ nechci vyvolat asociaci s animovaným seriálem o dvou nešikovných domácích mistrech. Myslím to vážně – příprava chleba opravdu zabere odhadem asi 5 minut, ba možná méně.
V té době se dá vybalit droždí, nalít vodu, navážit trochu mouky, sypná soli a kmínu, zaklapnout a stisknout 3 knoflíky. Přesně tolik totiž stačí k tomu, abyste si upekli chléb doma.
Domácí pekárna chleba
Zařízení, které stojí zhruba 2 až 4 tisíce. Bedýnka, která si vyžádá svůj prostor – na to je třeba myslet hned na úvod. Přístroj, který zajistí vše. Od hnětení těsta na mouku, kynutí až po pečení. Kromě chleba v něm lze dělat i jiné pekařské výrobky, dokonce i vařit povidla. Zaměřme se však na chléb.
Výsledek nebude tvarově a chuťově srovnatelný s „profesionálním“ chlebem.
Naopak – upečete chléb, který nebude vypadat dobře. Bude sice mnohem zdravější, než kterýkoli z obchodu, ale lidé, kteří se o racionální výživu nestarají vám ho jíst nebudou. Bude tvrdý. Ale bude váš.
Výhody domácího chleba jsou vcelku jasné:
- Pečete jen z mouky, jakou nasypete. Žádné nejasnosti, zda je chléb celozrnný, nebo jaký vlastně je. Můžete ho péct z žitné mouky. Bude tvrdý a těžký, ale zároveň bude mít nízký glykemický index, což se velmi hodí při hubnutí.
- Solíte jen tolik, kolik do chleba nasypete. Pokud hubnete, omezujete sůl a slané z mnoha důvodů. (Na sůl se vytváří tolerance, takže čím více solíte, tím více snesete – ale sůl má přitom negativní účinky na zdraví. Zvyšuje krevní tlak, zadržuje v těle vodu, slaný pokrm svádí ke maškrtnosti, běžné potraviny už pak „nemají chuť“ …).
- Do chleba nenasypete žádné „Éčka“, čili konzervační látky. Přesto vám chléb v ledničce vydrží asi týden – to je také období, za jaké jedna hubnoucí bytost má takový bochník akorát pospásať.
- Víte, kolik je v chlebu cukru. Ano, i cukr může být součástí chleba.
- Znáte množství a kvalitu oleje, který je v chlebu. Nemusí tam být nutně, ale může.
- Suma sumárum: dokážete si přesně vypočítat energetickou hodnotu svého chleba.
K domácímu pečení chleba mě „kopal“ fakt, že v běžných obchodech prostě není možné natrefil na 100% celozrnný chléb. Pouze různé chleby silně posolené, nebo přímo přesolené, s neznámou energetickou a nutriční hodnotou.
Jak se peče domácí chléb?
Asi nejjasnější bude přímo recept. Příprava chleba trvá několik desítek sekund. Pak následuje asi tříhodinové pečení a hodinu chladnutí. Hotovo, můžete jíst.
Můj automatizovaný univerzální recept na chléb
Mouka delene voda = 350: 250. V gramech. Mouku můžete sypat jakou chcete, nebo mouky míchejte. Vždy z toho vznikne něco trochu jiného, ale vždyť ať!
Do odměrky naměřte 250 mililitrů horké vody, stačí horká z vodovodu. V ní rozpusťte polévkovou lžíci cukru a jedno celé droždí, jaké běžně dostat v potravinách. Nic se nestane, pokud z něj sloupnete kousek na koštovku. Droždí vodu ochladí na vlažnou. Za pár minut se začne tvořit pěna, to droždí začíná pracovat.
Poznámka ke droždí: Podle výrobců chleba se má použít droždí sušené. To dodržte, pokud chcete pekárnu použít v režimu zpožděného pečení. Například večer nasypete do pekárny ingredience, zaklapnete a nastavíte, aby začala péct ráno o třetí. O sedmé pak máte hotový čerstvý, celkem horký chléb a vzbudíte se do působivé vůně. Pozor však – během hnětení těsta je pekárnu asi 20 minut slyšet. V menších bytech to může být problém.
Takže droždí se už seznamuje se sladkou vodou. Mezitím si odvážit mouku.
Potřebujete váhu na vážení mouky. V ní se naváží 350 gramů nějaké mouky – nebo kombinaci několika muk.
Zásada: čím více bílé mouky dáte, tím vzdušnější, lehčí chléb vznikne. Chcete-li používat bílou mouku, doporučuji slídit po takzvané „chlebové“ mouce. Mívá označení T-650.
- Kdo chce péct chleba tak, aby obsahoval spoustu vitamínů, volí mouku celozrnnou.
- Žitná mouka je sice na hubnutí výhodnější, chleby z ní však jsou dost nevzhledné, alespoň ty první pokusy.
- Pšeničná mouka celozrnná dává mnohem lepší výsledky.
- Špaldová mouka bývá také trochu problémovější, podobně ovesná mouka.
100% celozrnný chléb bude těžký a tmavý. Dost pravděpodobně nebude chutnat mládeži odchovaných na hamburgerech …
Místo mouky můžete sypat i leccos jiného! Například pšeničné otruby, nebo sušené pšeničné klíčky … Vše se zvykne dát koupit v běžných obchodech. Otruby jsou dobré pro zvýšení podílu vlákniny. Nasypte tak 30 gramů otrub a chléb bude tak zdravý, až bude vrčet :-)
Navíc, tedy již ne na váhu můžete chlebu dopřát na okoštovanie například slunečnicová semena, dýňová, či lněné. Mohou být drobné kousky oříšků.
Kmín je nutná!
Vřele vám doporučuji nasypat tam poctivou hrst kmínu – bez ní chléb nemá chlebovou chuť! Nepoužívejte však mletý kmín – té chuť se kamsi ztratí. Sypte celou kmín. Nešetřete ní.
Olej. Můžete nalít za 2 až 4 polévkové lžíce oleje – například olivového.
Sůl. Nezbytnost. Dejte opatrnou čajovou lžičku soli. Nasypte ji až nakonec na mouku, droždí se se solí nemá rádo, tak ať se setkají až během míchání těsta.
Už se mi podařilo při pečení na sůl zapomenout. Ten chléb opravdu nebyl zrovna chutný. Byl zvláštní, snědl jsem ho, ale byl to silný zážitek, díky kterému už na sůl zřejmě nikdy nezapomenu. :-)
Velkou výhodou však je, že si sami regulujete stupeň slanosti chleba … Postupně můžete snížit dávku soli na půl lžičky a stále to bude v pořádku – na chuť slaného se totiž vytváří tolerance.
Kdo solí hodně, musí solit stále více a stále mu je málo. Stoupá krevní tlak, začínají zdravotní potíže – někdy jen z důvodu nesmyslně vysokých dávek soli. Proto doporučuji: zkuste se potrápit několika týdny téměř neslané diety (nic nepřisála). Za ten čas se vám vrátí normální chuť a začnou vám být příjemné i jídla s minimálním obsahem soli. A věřte, že to na zdraví opravdu pocítíte.
Na dno pekárny nalijte mírně nakvašenou vodu s droždím, kterou již máte podchystanú. Na to nasypte navážené mouky.
Nalijte olej, osolte. Zapněte pekárnu a zavřete ji.
Začátečníci a zvědavci se budou chvilku dívat, co dělá těsto, zda není třeba črpnúť vody.
Pekárnu už více neotvírejte. Zahřívá těsto na vhodnou teplotu, tak ho není třeba větrat. Těsto bude asi 2 hodiny kynout a třetí hodinu se bude péct.
Po upečení chleba pozor! Pekárna a zvláště její obsah jsou mimořádně horké. I když vůně vás bude neodolatelně vábit ke okoštovaniu, nedělejte to. Mohli byste si navodit nepříjemné popáleniny.
výsledky
Připravte se na to, že váš první chléb možná bude vypadat, jak tenká placka pofidérní tvaru.
I když nevypadá dobře, je chutný.
Jiný chléb – plno semen uvnitř. Je ze 100% celozrnné žitné a ovesné mouky, takže je tvrdý, jako játra profesionálního opilce. Ale vynikající. Celozrnná mouka má nižší glykemický index, proto se ideálně hodí na chleby hubnoucích a pro lidi s náběhem na nadváhu.
Vyšší, lehčí chléb s přidanou bílou moukou. Na něm si ukážeme hlavní nedostatek domácích pekárniček:
Jámy po mísiči
V pekárně je jeden nebo více háků, které mísí těsto. Zůstanou zanořené v chlebu a po jejich vyjmutí zůstanou v chlebu jámy. Je to velmi černé místo domácích chlebů pečených roboty.
Asi 3 krajíce chleba nebudou nikdy celé. Bohužel, taková je pravda.
Závěr
Takže taková je praxe s domácí pekárnou. Mouku na pečení si můžete navážit na několik pečení chleba předem, pak příprava zabere jen několik sekund.
Závěrečná ustanovení:
- Vůně čerstvého domácího chleba se bohužel nedá zachytávat do igelitových sáčků. Zkoušel jsem.
- Tip: excelentní je tento chléb pokud ho nahrubo zakapete gebuziny, kterou získáte tak, že propasírujeme česnek, přidáte lžíci olivového oleje a symbolicky frknete soli. Olivový olej, i česnek jsou zdravé a důležité pro zdravých i odtučňovaniachtivých lidí.