Kolik sníst při hubnutí

V odborné literatuře se často uvádí hodnota kolem 6 000 kJ (to je 1 430 kcal) denně. Pokud nemáte metabolismus zpomalený následkem mnoha diet a hladovek, při takovém příjmu bude rychle hubnout. Jenže rychlé hubnutí zároveň znamená zpomalení metabolismu a náš oblíbený začarovaný kruh s jojo efektem. Bez odborného vedení u obezitologa nechoďte do tak nízkého příjmu. Pokud vás čeká operace a obezita jí stojí v cestě, pak se vyplatí uvažovat io drastickejších dietách, ale to musí řídit lékař! Při příjmu pod 5 500 kJ na den už je i pro odborníka se speciálním počítačovým programem problém navrhnout vyváženou a reálně dostupnou stravu. Podomácku to nezvládnete. Je zde riziko vážné podvýživy.

Pokud vám nejde o život z následků obezity, Hubněte pomalu. Začněte hubnutí zhruba na 8 000 kJ. O něco přesnější číslo pro vás vám vypočítá kalkulačka na mém webu www.chudnutie-ako.sk/bmi která bere v úvahu věk, pracovní zatížení i vaši celkovou nadváhu.

Případně se podívejte, jaký energetický příjem by zhruba odpovídal vašemu věku a pracovní zátěži. Od něho odečtěte 2 000 kJ. Nechoďte však raději pod 7 000 kJ na den, ani kdyby to vyšlo ve výpočtech. Předpokládejme, že jste 40 letá, lehce pracující žena. Jako zdravá byste měli přijmout okolo 9 000 kJ na den. Od toho odečtěte asi 2 000 kJ = 7 000 kJ. Hubněte tedy při 7 000 kJ.

Během hubnutí se oproti zdravým lidem mění složení živin. Ubere se dost hodně ze sacharidů a něco z tuku. O něco se navýší příjem bílkovin. Čím nižší je příjem energie, tím více bílkovin se přidává. Můžete se orientačně řídit podle této tabulky.

Při příjmu 7 000 kJ jezte denně kolem 95 gramů bílkovin, 160 gramů sacharidů a 60 gramů tuku.

I přes výše uvedeným výpočtem bych vám však doporučoval začít na příjmu 8 000 kJ. Máte totiž větší manévrovací prostor, hrozí menší riziko chyb ve výživě. Hubnutí bude sice pomalejší, ale o to zdravější, s menším rizikem jojo efektu.

8 000 kJ na den skládejte zhruba z 90 gramů bílkovin, 240 gramů sacharidů a 65 gramů tuku. Myslete na to, že pokud máte zpomalený metabolismus, při tomto příjmu nezačnete hned hubnout! Vydržte to. Tady nejde o to uštědřit tělu další tvrdou dietu. Začínáte s racionální výživou!

Komentáre k článku: Kolik sníst při hubnutí

  1. Jan 26. března 2018

    240G sacharidu v dietě ? :D :D Nemám slov ……

Pridajte komentár: