Chcete shodit z břicha?

Hubnutí začíná v hlavě. Jsou v ní ústa. A mozek. Nakrmte svůj mozek informacemi o tom, co vkládat do úst. Pak už záleží jen na vašem rozhodnutí jaké výsledky chcete dosáhnout.

miro-vesely-hubnutí-jako-cs-2016

Na tomto webu najdete spoustu článků, které jsem napsal v době, kdy jsem dostával do formy. Nejprve jsem zkusil shodit dietami a hladovkou. Neúspěšně. Klasika – rychlé hubnutí bylo jediné, co mě tehdy zajímalo. Roky jsem postupně nabyl a najednou jsem se toho chtěl rychle zbavit. Pak jsem si nastudoval trochu odborných obezitologické informací. To začalo fungovat. Aby se vám lépe četlo, přetlumočil jsem tyto informace do hovorového jazyka.

Vše, o čem se zde dočtete, jsem nejprve na sobě vyzkoušel. Sám jsem zhubl. Je to už přes 10 let, co si váhu udržuji. Není jednoduché. Ale dá se to.

Takže informace, které na těchto stránkách jsou konkrétní postup, jak pomocí úpravy stravy a pohybu můžete natrvalo shodit. Dodnes se sám těchto zásad držím, takže vidíte, že jojo efekt nehrozí – stačí dodržet pár pokynů.

Na obrázcích vidíte, že rozdíl je patrný na první pohled. To, co však na fotografiích nevidíte je pocit. Když jsem byl tlustý, byl jsem prakticky pořád vyčerpaný. Nic se mi nechtělo. Dnes mám přes 50 let a díky zhubnutí se cítím mnohem lépe.

Turistika byla, dokud jsem byl obézní, pro mě zabiják. Fotka z Vysokých Tater. V obézního období byly i velmi lehké túry problémem. Na záběru vlevo unavený u vodopádů kousek od Hrebienka. Cesta pozemní lanovkou a „túra“; po chodníku kterým dnes mohou jít i vozíčkáři byla problémem. Co je nejhorší, tehdy jsem svou únavu nepřipisoval obezitě.

Diety nefungují, Hladovka je nebezpečná. Jak tedy zhubnout bez léků, bez diet a dokonce bez placení? Přečtěte si trpělivě tento web a promluvte se v diskusi o hubnutí s lidmi, kteří už hubnou, nebo zhubli. Najdete zde silnou podporu, pokud se rozhodnete začít. A také porozumění, pokud to na první pokus nezvládnete. Obezita totiž představuje zdravotní problém, který je příliš vážný na to, abychom ho podceňovali.

Vše, co na tomto webu najdete najdete i v mé knize Jak jsem zhubl 35 kilo. Knihu si můžete ihned koupit pokud klikněte zde.

Cílem tohoto webu je naučit vás zhubnout a štíhlým už zůstat. To dosáhnete, když budete mít pod kontrolou to co sníte, svůj pohyb i odpočinek. Čili svůj život. Jmenuje se to i životní styl, nebo životospráva.

To jak se denně chováme určí,

 • jak naše tělo bude vypadat,
 • jak bude fungovat,
 • jaký rozsah nálad vám umožní prožívat.

Lidské tělo je zvláštní útvar. Účetní „má dát – dal“ zde neplatí. Univerzální návody a čísla proto nemohou platit pro všechny. Pokud se tři podobní lidé budou stravovat a hýbat zcela stejně, jeden může přibírat, druhý zhubne a třetí nezaznamená změnu. Stejně se na nás podepíše i nezdravý životní styl – někdo se dožije sta let a někoho zabije už před padesátkou.

Informace na tomto webu vám mohou pomoci nastartovat zdravější životní styl. Každý jsme však jiný. Proto je lepší, pokud své cíle budete zároveň konzultovat is někým, kdo vás zná a vidí. Ideální s:

 • lékařem (zdraví),
 • kvalifikovaným rehabilitačním trenérem (kondice),
 • psychologem (vztahy a různé problémy),
 • as dobrým přítelem (podpora).

Hubnutí bude jen vedlejší produkt

Nechci, abyste si za cíl dali hubnutí. Je to špatný cíl. Zatímco je cílem hubnutí, tak člověk nějaký čas hubne. Po zhubnutí již nemá cíl. Výsledek? Jojo efekt.

Pokud je v člunu díra, začíná se plnit vodou. Mělo by smysl začít vylévat vodu? Účinnější by bylo nejdříve ucpat díru. Poté vylévat. Podobné je to při hubnutí. Pokud tělo tloustne, nemá smysl nasadit dietu. Lepší je zastavit tučnenie.

Úplně na začátku si však zkuste položit jednu otázku. Kdy jste začali přibírat? Tato otázka je důležitá. Může vám pomoci odhalit příčinu.

 • Pokud přibíráte od dětství, asi je chyba v tom, jakou kuchyni vás naučili rodiče.
 • Pokud přibíráte od určitého roku, analyzujte, co se v té době změnilo.

Častým zlomem v životě je koupě auta, změna zaměstnání, přestěhování se, nebo sňatek.

Pokud odhalíte příčiny obezity, pak ani netřeba hubnout. Stačí změnit situaci tak, aby příčiny přibírání zanikly. Za rok nebo dva se vše vrátí do normy.

Časté příčiny, které vedou k obezitě jsou tyto:

 • Nepravidelná strava. Není čas jíst přes den.
 • Nevhodná strava. Přílišné porce, nebo špatně volené jídla.
 • Pamlsky, výjimky, dobroty jsou častější, než je třeba.
 • Málo sportu, nebo pohybu. Stres, nebo práce často vezme čas na pohyb.
 • Snížení spontánního pohybu přes den. Namísto schodů výtah, místo chození po kanceláři do kartotéky je zde počítač a kolečkové křeslo.
 • Nové auto škrtne cesty, které jste předtím absolvovali pěšky, nebo vestoje v dopravním prostředku.

Stačí jedna příčina, ale pokud jich je více, přiberete rychleji.

Obezita je následek. Nemá smysl bojovat s následkem, kým jsme neodstranili příčinu. Proto cílem nebude zhubnout.

Cílem bude najít a odstranit příčinu, proč jste přibrali.

Doporučuji vám hned na úvodní rozehřátí: Vyplňte si test o hubnutí. 35 běžných dotazů prověří vaše znalosti. Mnoho lidí si totiž myslí, že o hubnutí všechno vědí, že mají dobrý odhad. No nemají. Tento omyl je pak stojí i roky chybného dietního režimu. Výsledek? Neúspěch v hubnutí, ztracený čas, znechucení. Já vám radím: ujistěte se, zda máte správné znalosti. Pokud ano, uplatněte jejich. Případně se přihlaste do e-mailového kurzu, ve kterém si můžete za 10 dní rychle osvojit základní principy hubnutí a dosáhnout reálné výsledky. Je to moje výzva pro vás: zkuste si to. Máte to zdarma a není v tom žádný háček.

Hubnout není snadné. Chce to hodně sebezapření. No pokud se už máte zapřít, pokud již máte začít být disciplinovaní, je dobré dělat ty správné věci.

Tolik na úvod témata hubnutí. Na jednotlivých stránkách tohoto webu najdete spoustu informací, které vám mohou být užitečné.

Pozor však – hubnout netřeba rychle ani drasticky!

Hubnutí je proces, od kterého bych vás vlastně rád odrazoval! To proto, že shazování kil neřeší příčinu toho, proč vznikla obezita či nadváha. Kdo útočí na svůj přebytečný tuk, zpravidla prohrává. Bojovat s tukem, to je ztráta času. Měli byste se zaměřit na příčiny obezity. Bojujte s tím, proč tlustá. Se špatným životním stylem.

 • Hubnutí je běh na dlouhou trať.
 • Pokud začnete sprintem, nedoběhnete daleko.
 • No příště budete muset běžet zase jen od začátku.
 • Akorát cíl bude ještě dále.

Základní doporučení použité na tomto webu

Jak shodit? Většina lidí se řídí vadnými pravidly. Důsledek toho je jasně viditelný.

 • Buď musí držet různé diety opakovaně.
 • Nebo průběžně zkoušejí různé způsoby jak snížit váhu.
 • I tak jsou obvykle tlustí, zápasí s jojo efektem a podobně.

Logické by bylo, že pokud nějaký způsob nefunguje (například dieta) tak příště takový postup už nebudu využívat. Proto je dobré, abyste se zamysleli co pro ztrátu kil děláte vy. Také se zaměřujete na to, jak snížit množství centimetrů na břiše? Také sledujete váhu? Škrty porce a zakazujete si přílohy? Přesně to jsou typické chyby při hubnutí. Všechny tyto pokusy mají jedno společné – zaměřují vaši pozornost na důsledky, nikoli na příčiny. Právě v tom je problém. Pokud totiž chcete odstranit velké břicho, je to zbytečné. Je to jako vylévat vodu z loďky a nehledat díru, kterou přitéká. Cokoliv se vám totiž s břichem nakonec podaří udělat, tuk do něj stále přitéká. Výhodnější je zjistit příčinu proč přibíráte a tu jednoduše odstranit.

Vím, není to snadné odstranit příčinu. Člověk přibírá právě proto, že dosáhne životní styl, který se mu obvykle líbí.

 • Pohodlí, málo pohybu. Auto, příjemná práce.
 • Chutná a levná strava, takže je snadné dopřát si.
 • Bagatelizace z neznalosti. Pokud nevíte, jaké účinky má nepravidelné jedení, nebo jedení nevhodných jídel, neznáte důvod, proč se hlídat.

To jsou hlavní a nejčastější příčiny toho, proč více než polovina lidí nemá štíhlou postavu. Pak od zoufalství zkoušejí nárazově zakroutit s obezitou. Pokračují však v rýchloscenári moderní doby a doufají, že na shození přebytečných kil je možné dát návod na ploše jedné věty. Ne, nelze. Jednou větou se dá říci hloupost, která bude dobře znít. Ale nepomůže vám zhubnout.

Když se dnes večer usadíte k televizoru, zkuste se zamyslet. Je nutné, aby jste to sledovali? Je tak dobrý program, že vám stojí za to? Když jsem před lety ještě měl televizor, velké procento času jsem byl spíš otrávený. Myslím, že i vy budete. Tehdy zkuste tu bednu vypnout. Otevřete si knihu o zdravé výživě. Naučte se základy a to vám dá více, než listování v ženských časopisech. Hlavně i ušetříte – nenaletíte podvodníkům, kteří prodávají sušenou naději.

Běžná kniha (ne beletrie) lze přečíst za takových 8 až 12 hodin. Obětujte ten čas a učte se. Pokud vám to je drahé, kupovat literaturu, na tomto webu jsou stovky článků a tisíce témat v diskusním fóru. O hubnutí se zde naučíte vše, co potřebujete vědět. Navíc vám to dodá i motivaci něco opravdu s sebou dělat.

Informace na této stránce nemohou nahradit konzultaci s lékařem, obezitologie, trenérům, či životním koučem. Pro každého člověka platí jiná pravidla hubnutí. I když tyto rady již pomohly zhubnout mnohým, před jakýmkoli pokusem hubnout a výrazněji měnit životosprávu se obraťte na příslušného odborníka.

Disciplína je dnes nemoderní slovo

Dnešní doba nás doslova zaměřuje na pohodlí, výjimky. Věci s počítačem se dají dělat snadno, na jedno kliknutí. Pokud se něco nepodaří, je možnost operaci vrátit zpět. V životě však CTRL + Z nefunguje.

Pohodlný životní styl nám uvolnil hodně času. Nemusíme běhat za potravou, rýt pole. Ten čas však často mineme na odpočinek. Přitom tělo pohyb potřebuje. To je základní problém. Samozřejmě, příjemnější je odpočívat, číst, nebo dělat něco zajímavého. Často to znamená nízký stupeň zapojení svalů. To se spolupodílí i na tom, že pak přibíráme.

Jídla starých matek nepatří do paneláku

Výživoví experti už dávno upozorňují, že jídlo má vliv nejen na to, zda jsme obézní, ale i na naše zdraví. I to, jak az čeho je jídlo složené určí, zda později budete chtít hubnout. Ukazuje se, že tradiční jídla v dnešním světě nejsou tou nejlepší volbou.

Viz televizní pořad s některým známým šéfkuchařem. Jen to tak pleskat, jak přidává máslo, slaninu, tuk, cukr, bílou mouku … Jednoduše – lidé to mají rádi. Šéf jim to proto navaří. Potřebuje vydělat. Ostatně – jsou to „ověřené“; recepty. Pokud si prohlédnete jídelníčky ve školních a závodních jídelnách vání na vás dech padesátých let minulého století.

Vím, je skvělé dát si k obědu 4 pařené buchty s povidly. No zkuste si spočítat, zda těla strávníků potřebují takovou porci sacharidů a tuků. Rychle zjistíte, že i jedna buchta je možná už hodně. Proto je dnes obezita problém už i mezi dětmi. Ostatně, pokud se rodiče stravují špatně, i dítě si z toho vezme příklad.

Proto je dobré myslet na to, že stravování máme špatně naladěné. Je to chutné, ale pak se musíme věnovat hubnutí a často jsou s tím spojeny i mnohé zdravotní potíže. To vše z nevhodných kombinací jídla, nápojů a nedostatku pohybu. Recepty jídel starých matek mají tři velmi vážné problémy a pro oba bych vám doporučoval vyškrtnout je ze svého denního menu:

 1. Vznikaly v době, kdy většina lidí značnou část dne fyzicky pracovala. Tělo v pohybu se chová jinak a má jiné potřeby na výživu.
 2. Vznikaly v době, kdy ženy nepracovali v zaměstnání, ale starali se o dům. Celé dopoledne mohli kroutit vařečkou. Tato jídla jsou náročné na přípravu. Je to zbytečná časová ztráta pro zaměstnanou ženu.
 3. Dlouhé vaření zvyšuje energetickou hustotu jídla. To znamená, že je v něm více koncentrovaná energie. Bohužel čím déle vaření, tím větší ztráty živin. Mnoho vitamínů a dalších látek se dlouhým vařením rozloží, nebo z jídla vyplaví.

Jednoduše model jídla s velkou přílohou je z minulého století. Tak se na něj i dívejte. Tyto receptury vznikaly často v období chudoby. Nasytit se bylo třeba z levných surovin – například z brambor. No dnes se můžete nasytit i zdravější – ze zeleniny, ze luštěnin. Dnes již víme, že rychlé sacharidy (téměř všechny přílohy k jídlům) třeba jíst velmi omezeně. Jinak budete pozvolna přibírat. Je lepší jíst střídmě než později hubnout. Hubnutí je totiž pro tělo značně náročný proces. Zátěž.

I doporučené dávky živin na obyvatele se postupně v čase mění. V minulém století byly velmi vysoké. Pro lidi s rychlejším metabolismem je to v pořádku. Pro fyzicky aktivní a manuálně pracujících také. Jenže co když se živíte u počítače? Jezdíte autem? Pak je běžná velikost porce v restauraci či od hospodyně přílišná.

Vím, toto jste nechtěli slyšet. Chtěli jste zhubnout a dále si užívat

Mnoho lidí, kteří chtějí zhubnout má o věci chybnou představu. Chtěli by shodit váhu. V té věci jsou připraveni obětovat i několik měsíců námahy. Omezit stravu, dávat si pozor. Cvičit. No kdesi v podvědomí zůstává stále otevřená myšlenka, že PAK se zase vrátí ke starému životnímu stylu. K řízkem, hranolkům a sladkostem. Právě toto je nejslabší místo při hubnutí.

Pokud se svým tělem chcete něco dělat, je to velmi dobrý nápad. Zhubnout je zdravé. Jenže pozor – je velmi nezdravé zhubnout a pak zase rychle přibrat. To co se jmenuje jojo efekt vám může poškodit zdraví výraznější, než kdybyste nechudli! Proto je rozumné začít hubnout až poté, když se rozhodnete, že jdete zavést trvalé změny v životosprávě. Ne jednorázovou kampaň za menší obvod pasu.

Pridajte komentár: