Proč diety při hubnutí nefungují?

Neúspěch mnohých lidí v hubnutí tkví často v tom, že si příčiny obezity špatně vysvětlí. Řeknou si, že pokud je na vstupu k obezitě přejídání se, stačí míň jíst a zhubnu.

To je pravda. Skutečně, nedostatek potravy vede k hubnutí. Ale je tady jeden detail. V momentě, kdy začnete s dietou, se začne metabolismus přizpůsobovat nedostatku potravy, který jste si způsobili dietou. Metabolismus začne zpomalovat některé tělesné procesy tak, aby šetřil energií. Výsledkem bude, že jíte sice málo, avšak navzdory tomu můžete dál přibírat.

Druhým nepříjemným důsledkem držení diet je to, že si tělo v průběhu diety nebo hladovění začíná brát nevyhnutelné látky na přežití z vlastních svalů a kostí.

To jinými slovy znamená, že diety oslabují například srdce, oslabují svaly, způsobují tzv. řídnutí kostí.

Dieta vám nepomůže!

Zázračné recepty na zhubnutí, jako „dělená strava“ ;, „rýžová kúra“ ;, „Atkinsova dieta“ ;, „rýžová kúra“ ;, „dieta podle krevních skupin“; a podobné bulvární výkřiky ženských časopisů, zda knižních bestsellerů jsou klam a mam. Vydělají redakcím a autorem. Ale obézní při nich jen ztrácejí čas, za který by mohli opravdu zhubnout natrvalo.

Redukční dieta je režim, který nasadí člověk když člověk chce zhubnout. Záměrně omezí (redukuje) příjem energie.

Ale co potom? Co po zhubnutí?

Při pohledu na obezitu se musíte podívat na problém z nadhledu.

Nehledejte odpověď na otázku „Jak zhubnout“ ;. Nejdříve si ujasněte odpověď na otázku „Proč jsem přibral“ ;.

Případně kdy začala nadváha, co tomu předcházelo.

Pravděpodobnou odpovědí budou asi následující příčiny obezity:

  1. Příliš mnoho jídla, případně špatné složení jídla
  2. Příliš málo pohybu

V překladu do češtiny to znamená, že civilizovaný člověk se hýbe málo. Pokud si koupí auto a počítač, přestane se často hýbat úplně. Tím se sníží jeho energetický výdej doslova na minimum. Zároveň však rád křupe různé dobroty a popíjí sladké limonády. Pak je zcela zákonité a neodkloniteľné, že přibere.

Výjimku tvoří ti, co mají „lepší“; metabolismus a mohou sedět, jíst a nepřibírá. Těch se obezita netýká, nemá smysl se jim věnovat. Je to nespravedlivé, ale to je všechno. Více se tím nezabývejte. Pokud vy přibíráte a váš kolega, který dělá to samé, co vy, nepřibývá … Tak co. Berte to jako fakt.

Člověk s nadváhou chce zhubnout a proto hledá různé recepty. Hledá způsob, jak by měla vypadat strava, která povede k rychlému zhubnutí.

Dieta slibuje rychlost

Ale rychlé diety typu dělená strava, zda rýžová kúra nepomohou. Ano, možná shodí pár kilo, ale takový výživový styl se nedá vydržet trvale. Kdo se po zhubnutí vrátí k návykům, které vedly ke obezitě, znovu přibere. Jmenuje se to Jo-jo efekt. Ale není to správný název. Přesný název je „nerozmýšlel-efekt“ ;.

Představte si obezitu jako stav, při kterém jste nasedli do výtahu typu Paternoster. Pomalu, ale pohodlně vás veze nahoru, kila přibývají. Najednou vám to začne vadit, nechcete jít na nejvyšší patro. Tak vystoupíte a začnete Čupka dolů po schodech, po svých. To je nepohodlné, ale vydržíte to pár pater. Pak se vám už najednou nechce jít a tak znovu nastoupíte do výtahu. A zase jdete nahoru … Tak fungují diety. Neřeší příčinu obezity.

  • Vy totiž musíte nejen vystoupit z výtahu, ale změnit i budovu, ve které se chcete pohybovat! V ní nesmí být žádný „výtah“ ;, jen taková strava, kterou můžete klidně jíst a zůstanete stále na tom správném patře.
  • Nevěřte módním výkřikem.
  • Přejděte na racionální výživu. Ano, i to je svým způsobem dieta, ale vyznačuje se tím, že se tak můžete stravovat trvale a přitom se budete cítit lépe, budete štíhlí a zdravější.
  • Chcete-li zhubnout natrvalo, nehledejte rychlé řešení. Neexistuje. Dá se jen pomalu změnit životní styl na takový, při kterém nebudete tlustí.

Dieta je na hubnutí, ne na štíhlost

Redukce stravy se používá opodstatněné. Ve většině případů se totiž opravdu i začne hubnout. A to zcela zákonitě. Pokud se podíváte na jednotlivé stravovací styly, vždy vidíte nějakou restrikci (zákaz, omezení). Jednou jde o snížení celkového příjmu potravy. Jindy se omezuje tuk, sacharidy, bílkoviny, nebo skupiny těchto živin. Proto že nastává snížení energetického příjmu, tělo začne hubnout.

To má prostý důsledek – pokud jsou výsledky rychle viditelné, lidé považují postup za účinný. „Sousedka si nasadila Dukanovu dietu a zhubla“ ;, takový mikropříběh vyvolává naději. Nakonec, i sami si to můžete rychle vyzkoušet – jakákoliv změna jídelníčku ve smyslu minus obvykle znamená, že již o několik málo dní najdete na váze menší číslo. Co by už mohlo lépe dokázat že to funguje? A právě to je hlavní omyl. To že hubnete na váhu je sice velmi pěkné, ale zkuste zjistit, co se děje v této době ve vašem těle. A to se vám už asi líbit nebude.

Pridajte komentár: