Jo-jo efekt je zákonitý

Prakticky každý člověk, který zhubl za pomoci diety, začne rychle přibírat, často již pár dnů po jejim ukončení. S hrůzou zjistí, že hmotnost letí nahoru. Co s tím? V panice nasadí jinou dietu.

Nicméně tělo už ví, co bude následovat. Metabolismus si to pamatuje, už ví, co má proti tomu dělat. A tak sice nasadíte možná stejně „ostrou“ dietu jako předtím, ale vůbec nezačnete hubnout.

Je to tím, že metabolismus ví, co ho čeká. A tak tentokrát hubnete mnohem pomaleji, než při první dietě. Po skončení druhé diety však přiberete mnohem rychleji a dokonce víc, než po první dietě. Teď už přibíráte skutečně z mála. Již dávno jíte jenom ptačí porce, ale přibíráte i z nich.

Po několika opakováních takéto diety a jo-jo efektu máte svůj organismus spolehlivě poškozený, nepracuje normálně. Projevují se následky podvýživy. Ztrácíte svalovinu a nabíráte tuk.

Po zhubnutí a opětovném nabrání váhy se sice dostanete na stejné číslo na váze, ale jste tlustější. Při hubnutí pomocí diety jste ztratili ze svalů, z kostí. Po dietě však přiberete vždy jen tuk, nikoliv ztracené svaly. Po dietě a znovunabrání váhy jste viditelně tlustší, i když váha ukazuje to, co před dietou – na pase vám však přibylo pár centimetrů navíc.

Mnoho žen, které si chtěly pomocí diety pouze trochu vylepšit postavu, se dostalo do pasti diet a jo-jo efektů. Dřív, než se vzpamatovaly, byly tlusté jako housenky. Chtěly si vyformovat postavu a z neznalosti si ji zdeformovaly.

Přestávky v hubnutí mohou zabránit jo-jo efektu

Hubnutí je stav, kdy organismus dostává méně potravy, než potřebuje. Ne každý snáší hubnutí stejně lehce. Protestuje nejen tělo, ale často i psychika. Pak je menší riziko jo-jo efektu

Během hubnutí se v organismu odehrává mnoho změn. Nejlepší je, když hubnete takovým tempem, které vám vyhovuje. Čím pomaleji, tím lépe. Velmi prospěšné je, když si dáte po několika zhubnutých kilech přestávku.

Přestávku, nikoliv zpátečku!

Během této přestávky se stravujte tak, abyste si vaši hmotnost udržovali přibližně na stejné úrovni. Přestanete sice hubnout, ale nebudete přibírat. Tělo si na novou situaci bude pomalu zvykat. Velmi, ale opravdu velmi opatrně můžete přidávat množství stravy, ale jen tolik, aby se vám to neodrazilo na vaší hmotnosti nebo v pase. Přestávka bude trvat asi půl roku. Během něj si nejen tělo, ale i vy sami zvyknete na nový stravovací režim.

Přijdete na chuť novým jídlům. I vaše sebevědomí se značně zvýší, když uvidíte, že se vám po zhubnutí daří udržet svou hmotnost na uzdě. A není to tak těžké. V tomto půl roce se tělo „zotaví“ po hubnutí. Metabolismus se rozbíhá.

A tehdy zasaďte své obezitě další ránu. Znovu přejděte na redukční režim a zhubněte dalších pár kil. A potom přestávka. Tímto postupem dosáhnete svého cíle sice daleko pomaleji, ale zato s vysokou pravděpodobností, že na nové hmotnosti dlouhodobě setrváte. Hlavně si nedávejte ty nesmyslné cíle z časopisů pro ženy typu „do léta zhubnu do plavek“. Pokud je vaše nadváha v řádu desítek kilogramů, do léta nezhubnete.

A pokud se vám to náhodou podaří, už na podzim budete opět patřit mezi obézní. Proto doporučuji: hubněte velmi pomalu a klidně si dopřávejte časté přestávky.

Komentáre k článku: Jo-jo efekt je zákonitý

  1. Lukáš 16. ledna 2012

    Dobrý den, je mi 18, měřím 174 cm a vážím 74kg, začal jsem hubnout před 15 dny, váha šla zatím dolů asi o čtyři kila. Začal jsem hlavně kvůli vetšímu pocení oproti ostatním a oplácanému obličeji. denně počítám kalorie a zatím byla moje největší denní porce 800 kalorií. Jím ráno malou snídani (hruška, nebo jablko) a poté obědvám (jídelna). Občas ještě dopoledne nějaký nápoj typu probiotického mléka. Po obědě již většinou nejím, problém s vůlí nemám takže u mě nehrozí vykradení ledničky do prázdna z důvodu hladu a následnému překročení kalorického příjmu. Ale chtěl jsem se zeptat zda tento malý příjem není na závadu. Mým cílem je 67 kilogramů. Předem děkuji za odpověď

  2. Miro Veselý 16. ledna 2012

    Lukáš udělejte si výpočet v kalkulačce BMI zde na stránce a pak se alespoň orientačně držte čísel. Jinak časem rychle ztloustnete.

Pridajte komentár: