Jezte i po 17. hodině

Hubnutí: jak zhubnoutKlasický omyl je nejíst po 17. hodině.

To je velice špatný nápad.

Pokud jdete spát třeba v jedenáct hodin večer, jste šest hodin bez jídla a pak také celou noc. To není dobré.

Zajisté, mnoho žen tímto způsobem zhubne, protože omezily pojídání sladkostí a pamlsků, ale není to kvůli tomu, že přestali jíst po sedmnácté hodině.

Je to proto, že přestaly jíst nevhodná jídla.

Jak zhubnout?

Lidé jsou netrpěliví a nejsou zvědaví na nějaké teoretizování. Chtějí jednoduchý návod, jak zhubnout za týden do plavek.

Jedna z nejčastějších otázek, které se mě lidé ptají: „Řekni mi, jak mám zhubnout?“. Přitom předpokládají, že odpovím holou větou, nejvíce tak souvětím.

Podobné rychlonávody se dají získat doslova na počkání v různých časopisech, říkají si je lidé mezi sebou. Bohužel, zpravidla jde o zkreslené, nepřesné a neúplné informace. V horším případě jde o nesmyslné návody, které nemohou dlouhodobě fungovat.

Z klasických rychlořešení obezity jmenujme alespoň nejnesmyslnějším rady typu:

 • Nežer.
 • Jez méně.
 • Poslouchej své tělo, když ti řekne dost, více nejez.
 • Dělená strava.
 • Přestaň jíst maso.
 • Zcela vylučuje tuky.
 • Kup si tabletky s chromem.
 • Kup si tabletky, které zablokují vstřebávání tuku.
 • Kup si náš koktejl a zhubneš.
 • Kup si nejnovější bylinkový elixír, který tuk bezpečně vyplaví.
 • Píj zelený čaj.
 • 1000 sklapovaček denně.
 • 3 × týdně aerobik / fitness. (Nebo i více.)
 • Nejíst po 17:00 hodině.
 • Snídej sám, oběd si rozděl s přítelem, večeři daruj nepříteli.
 • Stačí chtít …
 • Kup si tento cvičící stroj a zhubneš na bříšku.
 • Zabal tuk do naší fólie a on se teplem spálí.
 • Elektřina bude za tebe cvičit.

Podobných, na první pohled možná až dobře znějících řešení je nepřeberné množství. Mají společné jedno – nabízejí přesně to, co obézní člověk chce slyšet. Rychlé a jednoduché řešení. Ale nefungují. To obézní tuší, ale chce to zkusit.

Ale obezita není nutnost. Nemusíte být tlustí, pokud nechcete. Ale zhubnout se vám podaří až poté, když se seznámíte s problémem obezity a stanete se tak trochu odborníky na výživu.

Obezita není snadná věc

Tedy po stránce informací. Pokud s ní chcete bojovat, musíte se na tento boj řádně připravit, jinak zákonitě prohrajete. Musíte „znát nepřítele“, abyste věděli navrhnout vhodnou strategii. Boj s obezitou není běh na krátkou trať, předtím, než začnete, musíte vědět, co vás čeká.

I když pohyb a cvičení jsou důležitou věcí, při boji s obezitou hraje dominantní roli strava.

Lidé podceňují stravu

Vliv stravy na člověka je zásadní. Špatně zvolené potraviny vás mohou přehnat, způsobit koliku, nemoc, ba dokonce i smrt. Většina lidí má pocit, že pokud rozpoznají muchomůrky, umí vařit. Není to však tak. Podívejte se na lidi ve městě. Více, než polovina z lidí má nadváhu. To je signál, že něco není v pořádku – a je to hlavně strava.

Hubnutí musí začít studiem

Vím přesně, jak neradi mnozí z vás čtete takové výroky. Nechcete nic studovat, nemáte na to čas.

Mnohem atraktivnější představa je už asi ta tvrdá hladovka – pro mnohé je lepší hladovět, než něco studovat. Ale utrpení s hladovkou skončí jojo efektem a obezita je nazad, jen horší. Nač takové utrpení? Raději si hned dejte tu práci, že si dostudujete látku, která by měla být vyučována na školách.

Musíte se stát alespoň mírnými odborníky na stravování

Kupte si některou knihu o racionální výživě. Musíte porozumět tomu, z čeho se skládají jednotlivá jídla a suroviny. Musíte vědět, jaký účinek na člověka mají jednotlivé složky potravy. Musíte mít jasný názor, kolik potravy můžete sníst, aby vám prospěla a aby se přitom kila začali ztrácet natrvalo z vašeho bříška.

Pokud vám někdo nabídne bábovku, musíte znát důvod, proč si ji nedáte. Nebo – pokud si chcete dát – musíte vědět, kolik bábovky můžete sníst, aniž jste si to později vyčítali.

Vím, není to snadné začít studovat na stará kolena. (Obezitu řeší velmi často až člověk ve zralém věku …) Ale pokud téma zvládnete, budete schopni připravit si sami takový jídelníček, který vám bude chutnat a přitom se zbavíte všech „záchvatů“ typu nepřekonatelné chuti na sladkosti, či jiného obžerství. Většina těchto „záchvatů“ totiž nejsou ničím jiným, než výsledkem špatného stravování.

Zkusím přece jen formulovat jedinou větu to, jak zhubnout. Abyste měli radost :-)

Jezte a pijte jinak než dosud a podrobnosti si musíte bohužel dostudovat.

Jak zhubnout – jednou větou

Zkusím přece jen formulovat jedinou větou to, jak zhubnout: „Jezte a pijte jinak než dosud, hýbejte se a podrobnosti si dostudujte“. Pokud chcete odbornější větu, dá se i tak: „Jezte vysokoobjemnú, nízkotučnou stravu, cvičte v aerobním pásmu zatížení a to dlouhodobě.“

 • Obezita je na doživotí. Ať už zůstanete tlustí, nebo se dokážete přimět ke změně životního stylu, máte to napořád.
 • Pokud se o obezitu starat nebudete, doživotně budete tloustnout.

Pokud podstoupíte změnu životního stylu, zhubnete. Ale tato změna musí být doživotní. Jinak se obratem vracíte k bodu číslo jedna.

Mrzuté. Vím.

Komentáre k článku: Jezte i po 17. hodině

 1. Markéta 20. května 2012

  Zdravím,mám takový problém.Když chci zhubnout tak si vždy řeknu : Zhubnu…Ale pravda je taková,že když se do toho pustím přestane mně to bavit.Co mám dělat?

 2. Miro Veselý 20. května 2012

  Markéta mít na tohle odpověď, mám nobelovu cenu. Zřejmě chcete něco dostat zadarmo.

 3. irča 13. června 2012

  ja mam jiny problem,konecne sem si nasla partnera-bydlime spolu. Jenze nikdy sem nebyla zvykla prijit z prace a jist,dcerce jsem dala treba jen jogurt,ktery me nelakal,nebo tak neco..polevku. Jenze ted mam pritele,jsem opravdu stastna a samozrejme ze on musi jist kdyz prijde z prace,to mu nevicitam ani nechci. Jenze ji dobroty,ktere jsem driv nemivala v lednici..parky,klobasky, tlacenku,gulasek mu uvarim..mno a ja samozrejme neodolam a ochutnavam s nim,nejde se mi ovladnout..mam zasebou tak trochu psychyckou anorexii,jiz vylecenou. Takze takove dobroty ted miluji dvojnasob. Pres den,dokazu jist stridme sousticka,nebo klidne i vubec. ale vecer je na to klid a s pritelem jeste vic chutna..

  Poradte jak nad sebou vyzrat???

  Dekuji

 4. irča 13. června 2012

  existuji nejake prasky,ktere se mohou jist na noc,abych jen navecir nemela na nic chut??

Pridajte komentár: