Jako změříte, zda máte výsledky

Většina lidí stále hubne na kila. Vy tuto chybu nespravte a hned začněte se správným měření obvodu pasu. Nic jiného neřekne o tom zda hubnete více pravdy.

Ano, dnes se prodávají různé inteligentní váhy, které leccos vědí vypočítat. Nic proti nim. Pokud máte zbytečnou volných 50 až 200 eur, klidně si kupte takovou váhu, která měří nitrobřišní tuk. To je taková, na kterou se postavíte a elektrody jdou i na ruce. Ani to sice není dokonale přesné, ale dá se to už označit alespoň za blízké pravdě.

Zapomeňte na vážení

Samotné vážení však o vašem tuku řekne jen málo. Pokud budete hubnout běžným tempem, budete hubnout asi 2 až 4 kila za měsíc. Stačí když si jeden den uděláte pořádně slanou polévku a zítra budete mít možná i 2 nebo 3 kila více – sůl zadrží vodu. Vážíte pak vodu a nevíte, co se děje s tukem.

Stačí aby žena dostala své dny a váha ukáže i 3 kila více. Také se zadrží více vody v těle a není to tuk.

Takže pro ženu má význam vážení jednou za měsíc ve stejný den menstruačního cyklu. A pokud uděláte nějakou změnu v solení, tak se nedozvíte vůbec nic.

I při hubnutí samém se může stát, že i odvážíte výsledky. Velmi často mi píší lidé, kteří absolvovali 10 dní emailového kurzu hubnutí. Nemají žádné výsledky, váha ukazuje často totéž. V pase jim ale chybí 4 centimetry slaniny.

Proč nevidí výsledky i na váze? Představte si že začne hubnout někdo, kdo se mizerně stravoval.

 • Předtím jedl fastfood, pamlsky a minimum vlákniny.
 • Po přechodu na zdravou stravu začne jíst zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky.

Pokud byste si stravu na hubnutí odvážili, za jeden den toho sníte i 2 kila. Mnoho vlákniny ve střevě znamená, že tato na sebe naváže i vodu, takže najednou je člověk jaksi plnější než před hubnutím. A to je na váze často vidět jako zdánlivé plus jedno či dvě kila. (A jako mávnutím kouzelného proutku zmizí problémy na WC jako je zapékání a podobné radovánky.)

Kromě toho pokud začnete pravidelně chodit na rychlé procházky, pomalu se buduje svalstvo. Ne, kila to nebudou, ale pokud jste důslední, svaly se používají. Používané svaly potřebují více krve a tím pádem se vám i tímto způsobem může navázat více krve do oběhu. Před časem se dělaly výzkumy – nechali studenty pasivní na lůžku. Jejich těla na to rychle zareagovali a zmenšilo se množství krve v jejich tělech asi o 15%. Protože krev je tekutina, je vážiteľná. Pokud tedy začnete cvičit, otěže.

Takže při hubnutí vážíte všechno možné, ale ne svůj tuk.

Tuk víte měřit jen centimetrům. Ano, lékař by použil Kalipery, ale to chce kvalifikaci.

Změřte si pás. Pokud se toto číslo bude postupně snižovat, tak hubnete.

Změřte si obvod boků. Toto číslo by se mělo zmenšovat méně, pomaleji, než pás. Tehdy hubnete ideální.

Pás by v ideálním případě vždy měl být menší, než boky. Více si můžete prohlédnout zde WHR index je to poměrně přesný indikátor zdraví, zejména vašeho kardiovaskulárního systému.

Jinými slovy tedy nemusíte měřit nic. Pokud o mešit hubnutí budete zapínat opasek o dírku, nebo dvě pevnější, je všechno tak, jak má být.

Sledujte své pocity

Dalším parametrem, který vás zajímá při hubnutí je celkový pocit. Tento parametr je důležitý ze dvou zásadních důvodů:

 1. Pokud jste spokojeni, asi snadněji vydržíte v režimu hubnutí. Nespokojenost, hlad, touha mlsat by zvyšovala riziko, že celé hubnutí prostě zabalíte. A to není cílem. Cílem je zhubnout a následně udržovat štíhlou figuru.
 2. Pokud jste spokojeni, asi jste vitální as dobrou náladou. To je dobrý indikátor zdraví. Se špatně zvolenou dietou by totiž mohla přijít únava, výbuchy zlosti, otrávenost, slabost. Hubneme pro upevnění zdraví, ne proto že chceme ničit tělo drastickými zákroky.

Takže proto je dobrý pocit, dobrá nálada a chuť do života tak důležitá. Zatímco jste čilí a akční tak si obrazně řečeno nemusíte jít dát kontrolovat cholesterol a dělat různé testy.

A platí to i obráceně. Někdy si lidé naordinují příliš přísnou dietu. Výsledky na sebe nedají dlouho čekat.

 • Nedostatek sacharidů se obvykle projeví viditelně. Nejdříve to bývá únava a pokud s tím nic neuděláte tak začnete mít různé chutě a návaly chutí. Pokud to nepomůže, přijde hypoglykémie a ta se u každého projevuje jinak. Výbuchy hněvu, třes, nervozita, impulzivní jednání, postupně zkreslené vnímání.
 • Nedostatek bílkovin je méně častý, to byste museli jíst opravdu velmi málo. To by pak tělo muselo bílkoviny vyrábět a obral by vás tak o kostní hmotu, nebo svaly. Kdo neví jak to vypadá, podívá si v Google jako vypadají věčné dietářky a Mentala anorektičky.
 • Nedostatek tuku může mít závažné důsledky v mnoha systémech od srdce až po pleť.

Lidské tělo je připraveno vydržet bez stravy dost dlouho. Je to záchranný mechanismus určený na přežití. Je nerozumné pokud někdo záměrně namáhá obranné systémy. Ono se totiž nemusí nic stát, ale může. Pokud jste zdraví, ani pár dní hladu vám neublíží. Ale víte vy, zda jste zdraví? Co když tělo zareaguje na nedostatek snížením imunity a vy onemocníte?

Proto je lepší neomezovat množství jídla příliš. Stačí jíst o malou trochu méně než byste měli jíst normálně. To docela stačí na hubnutí.

Začněte a končete u lékaře

V ideálním případě byste měli začít hubnutí u lékaře.

 • Nechte si udělat vyšetření jako krevní tlak, EKG.
 • Základní krevní parametry. Játra, ledviny, lipidový profil, diabetologické soubor.
 • Velmi užitečné je udělat i mineralogram a vitamin D.
 • Dobré je vědět čísla pro železo a štítnou žlázu.

Když vám lékař doporučí zhubnout, můžete se směle pustit do práce a víte, že nemáte zdravotní potíže. Pokud by lékař něco našel, upozorní vás, jak máte hubnutí upravit.

Asi po třech měsících hubnutí si dejte zopakovat tyto testy. Pokud vše děláte správně, měli by se vám krevní testy v některých parametrech výrazně zlepšit. I krevní tlak. Právě na základě takových čísel víte říci, že hubnete takovým postupem, který vašemu zdraví prospívá. Měřitelně!

Pridajte komentár: