Hubnout nelze lehce

Hubnutí: jak zhubnoutTo, že bychom při hubnutí měli cvičit a případně i držet určitou dietu, ví asi každý.

 

Málokomu se to líbí, proto se tlustí lidé často uchylují k naději, že zhubnou pomocí nějakých léků. Na trhu je mnoho přípravků, které slibují rychlé zhubnutí, dávají naději, že když zaplatíte, můžete i dál jíst, na co máte chuť, bez toho, abyste přibírali.

Věřte mi, je to lež.

Neexistuje preparát, který by proti obezitě fungoval, skutečně. Víte, odkud o tom vím? Z televize. Podívejte se, prosím, na mnohé otylé celebrity. Herci, politici, zpěváci. Jsou v mnohem lepší finanční situaci než běžný občan, mají známosti, mohou mít nejlepší lékaře. Zkusili již mnoho diet, pořád nic. Pořád je vidíme tlusté. Zkusili by cokoliv, i kdyby to stálo celý majetek.

Kdyby se dalo hubnout tak lehce, nikdo by tlustý nebyl. Proto nevěřte reklamě, která se vám snaží prodat produkt na hubnutí a slibuje, že v životě nebudete muset vykonat žádné nepopulární změny. Jsou to všechno lži. Připraví vás o peníze, ale nezhubnete.

Principy hubnutí

Chcete-li zhubnout, je mnoho věcí, které musíte a mnoho, které nesmíte. To se mnohým nelíbí. Je to narušení pohodlí. Navíc musíte (fuj) začít číst, nebo jinak se vzdělávat, abyste přesně věděli, co můžete a co ne. V dnešní době jsme povrchní, nechce se nám jít do hloubky. Právě to je problém. Takže začněte tím, že se seznamte s fakty. Chcete-li zhubnout, musíte hodně vědět. Jinak naletíte podvodníkům, kteří vám prodají levné sny za drahé peníze.

Když budete mít znalosti, začněte je uplatňovat. Musíte být na sebe velmi přísní. Polovičatá snaha obvykle přináší zklamání. I když zásady hubnutí nejsou zcela přesné, je třeba dodržovat jejich v rámci „povolené tolerance“. Ale všimněte si to nepříjemné slovíčko „musíte“. Toto jsou jakési základní pilíře zdravější životosprávy, jejíž efektem bude i hubnutí. Nedají se obejít. Nestačí snažit se. Takže pozor, jde studená sprcha:

  • Musíte jíst každé 3 hodiny. Nemusí to být na minutu přesně. Pokud z nějakých příčin bude některé jídlo o polhodninu dříve či později, nevadí. Ale pokud by byla některá pauza řekněme čtyřhodinová, to je už chyba.
  • Musíte vědět, kolik a čeho sníst. Jak cvičit, kolik pít. Vypočítáte si to buď na www.chudnutie-ako.sk/bmi, nebo lépe u obezitologa.
  • Musíte přijmout kolem 8 000 kJ za den a ty musí skládat z přesně určitého množství bílkovin, sacharidů a tuků. Určitě se nic nestane, pokud jeden den to bude 9 500 kJ a druhý den 7 500 kJ. Dokonalá přesnost není nutná. No nebylo by vhodné, pokud si příjem dlouhodobě „podstrelíte“ na 6 000 kJ, nebo přilepšíte na 12 000 kJ. S nízkými příjmy budete hubnout na kila rychleji, ale ztratíte i část svaloviny a kostní hmoty. S vyšším příjmem se hubnutí zastaví a znechutí vás to.
  • Musíte alespoň částečně rozumět tomu co jíte a proč. Jinak budete nesamostatní v tom, co máte sníst a čemu se vyhnout.
  • Musíte se přísně řídit glykemickým indexem potravin.
  • Musíte cvičit 3- až 4-krát týdně v aerobním pásmu zatížení. Pokud máte vzhledem k váš věk cvičit 40 minut chůzi při 130 pulsech na minutu, budete přitom efektivně hubnout. Nic se nestane pokud půjdete hodinu v zatížení 135 pulzů. Nebo si občas dáte kratší a lehčí trénink při 120 pulsech. Pokud byste však přidali třeba na 160 pulzů, už vám to nebude fungovat. To už se pálí více cukr než zásobní tuk. Výsledkem by byla vyčerpanost a žravost. Tvrdý trénink je fajn na rozvoj kondice, ale ne na hubnutí. A naopak, příliš mírný trénink také nebude účinný. Neublíží, ale ani nepomůže.
  • Musíte pravidelně pít každou hodinu sklenici vody. I zde platí že není tak podstatné, zda to bude 2 a půl litru za den, nebo 3 a půl. Nebude vám to fungovat, pokud ráno vypijete litr na posezení a na oběd druhý litr.
  • Musíte sníst zhruba kilo zeleniny denně. A i zde platí – ne v jednom jídle jako náhradu stravy. Každé jídlo začněte jedením zeleniny.
  • Musíte téměř úplně omezit příjem živočišných tuků a nevhodného tuku jaký se nachází v keksech, koláčích, smažených, fritovaných potravinách. Takto získanou rezervu musíte vyplnit denně asi 50 gramy tuku rostlinného, přednostně ze semen, ořechů a olejů jako olivový, kvalitní lněný, řepkový, dýňový …
  • Stres a nedostatek spánku třeba ze života odstranit. Nevadí, pokud jednou za měsíc budete déle vzhůru, protože byla u vás příjemná návštěva. Vadí, pokud každý den číháte do jedné u televizoru, zda se nestane zázrak a nepustí něco dobré. Je normální a možná až vhodné, pokud jednou za pár týdnů máte v práci „nervák“, napnuté termíny, či jiný stres. Je však nezdravé, pokud jste denně zatížení stresem, konflikty, napětím a zejména vztekem.

Tyto příklady ukazují, že nemusíte být dokonale striktní a úzkostliví. Musíte se však stále snažit zhruba „trefit do terče“.

Musíte být vytrvalí. Stravovací, pitný a sportovní režim musíte dodržovat dlouhodobě. Prakticky žádné výjimky nejsou možné, ani vhodné. A protože tento svět je nastaven tak, že lidstvo tloustne, půjdete „proti všem“. Na návštěvy, do práce i do terénu si budete muset nosit vlastní jídlo a pití, protože vhodné potraviny běžně prostě neseženete. A ostatní se vám za to budou i posmívat. Jedete do lesa? Jen si nenabaľte obligátní smažený řízek. Nebo sušenky. Nepodlehněte sebeklamu, že „to v nahoru vyběhnout“. Mnohem vhodnější bude vzít si několik mrkví, kelímek jogurtu s ovesnými vločkami, hrst ořechů a hodně vody.

Zdá se vám to příliš striktní? Ano. Je to dost tvrdé, hlavně když začnete. Chcete-li výsledky, musíte být k sobě neúprosní. No musíte přísně dodržovat správné zásady. Ne přísně dodržovat nějakou hloupost ze ženského časopisu. Pokud si zvyknete na přísný režim, po čase se vám začne stávat návykům. Už to nebude přísně, ale normální. Vydržte s tím pár týdnů a uvidíte, že to není tak nepřekonatelně těžké, jak to vypadalo první dny.

Možná si kladete otázku, proč vás tak důrazně varuji před výjimkami a benevolencí. Protože pokud si na výlet povolíte něco nevhodné, povolíte si to i na oběd v práci a večer k televizoru. (Při televizoru vlastně nemáte co hledat! Po večerech se povídejte s blízkými, něco vytvořte nebo studujte. Žijte vlastní život, nesledujte cizí příběhy.)

Neměňte strategii hubnutí

Na zdravější životní styl je hodně názorů. Jeden popisuji iv této knize. Pokud se pro určitý režim rozhodnete, držte se ho. Režim, který doporučuji, je zpočátku nepohodlný. Má však jednu vlastnost. Dá se dodržovat i roky. Po zhubnutí stačí postupně trochu navýšit množství jídla, změnit poměry živin a budete dlouhodobě štíhlí a vitální. Právě pro dlouhodobou udržitelnost vám tento režim doporučuji.

Nenechte si však do toho kibica od různých lidí. Kdo se v tom nevyzná, sotva vám správné pořadí. Vaši snahu budou lidé spíše odmítat. Budou vás nabádat, abyste polevili. Abyste si dopřáli výjimky. Pokud to nejsou specialisté na hubnutí, profesionální trenéři, nebo vaši lékaři, neberte jejich řady v úvahu.

Hlavně pozor na tlustých lidí! Ti mají vždy plné hrsti názorů a rad. Ochotně vám doporučí skvělé diety, které se i jim osvědčily. Akorát dodnes jsou jakousi náhodou tlustí …

Pokud se rozhodnete pro režim z této knihy, zkuste ho vydržet alespoň měsíc v kuse bez výjimky. Pokud se vám to podaří, budete mít o dírku menší pásek a budete se cítit lépe. Budete mít více síly a chuti do života. Pak se rozhodněte, zda vám takové výsledky vyhovují, nebo chcete dělat změny. No neměňte strategii životního stylu každou chvíli.

Tělo má rádo stabilitu. Pokud se rozhodnete pro určitý výživový styl, držte se ho alespoň několik týdnů

Pridajte komentár: