Vypočtěte energetickou hodnotu potravin.

Přibližné hodnoty

Chléb, pečivo, vločky, mouka

Mléčné výrobky

Drůbež, vejce

Maso

Ryby, mořské potvory

Luštěniny

Přílohy k jídlům

Sladkosti, slanosti, pochutiny

Tuky, semena, ořechy

Zelenina

Ovoce

Nápoje

Cizrna suchá

Cizrna vařená

Klíčky sójové

Klíčky mungo

Mungo fazolky sušené

Fazole suchá

Fazole vařená

Hrách suchý

Hrách vařený

Sója suchá

Sója vařená

Sójové mléko

Sójové mléko sušené

Čočka suchá

Čočka vařená

Tofu sójový sýr

Tofu lahůdkové

Tofu solené fermentované

potravinahmotnosťkJBST
SPOLUg0kJ0B0S0T

Tato kalkulačka je určena pro sečtení, kolik energie jste snědli v jednom jídle, nebo za celý den. Případně, pokud chcete zjistit, kolik energie obsahuje určitá potravina. Pokud není při potravině uvedeno jinak, údaje se vztahují na suroviny v syrovém stavu.

Návod k použití: Z levého sloupce si vyberte kategorii, v jaké se nachází potravina. Ve středním sloupci klikněte na potravinu, která vás zajímá. Automaticky se přidá do tabulky v množství 100 gramů. Pokud chcete znát energetickou hodnotu jiného množství této potraviny, změňte hmotnost a stiskněte klávesu Enter. Pokud chcete potravinu z tabulky smazat, klikněte na její název ve výsledkové tabulce.

Zkratky: B = bílkoviny, S = sacharidy, T = tuky, g = gramy


Potravinové kalorické energetické tabulky ( energetická kalkulačka )

Energetické hodnoty potravin jsou praktickou pomůckou při sestavování jídelníčku. Ať už hubnete , nebo si jen chcete ověřit složení jídla , potravinové tabulky je dobré mít po ruce.

Pojem kalorické tabulky je poměrně nesprávný. Vychází z předpokladu , že se energie počítá na kalorie. Na slovensku se však jako energetická jednotka nepoužívá kalorie ale Joul. Kalorie jsou však mezi lidmi velmi často používané a proto i pojem kalorické tabulky , zda kalorická kalkulačka jakkoli nepřesný , zůstává zcela srozumitelný. Kalorické tabulky v tomto případě znamenají seznam různých potravin a jejich kalorickou hodnotu. Aby se však lépe počítalo , můžete místo energetických tabulek potravin používat energetickou kalkulačku. Někdy se tomu hovrí i e - kalkulačka potravin. Ať už je název jaký chce , účel této energetické kalkulačky je ušetřit vám práci.

Práce s " počítáním kalorií " je jednoduchá , ale zpočátku dost nepohodlná. Chcete si navážit , například, snídaně ? Energetické potravinové tabulky určí energetickou hodnotu jídla a vy si můžete přesně vybrat , kolik gramů z níž potraviny můžete sníst. Výpočet můžete svěřit také kalkulačce BMI na této stránce. Například jste 120 kilový muž ve zralém věku a vyjde vám , že při hubnutí máte denně sníst energetickou hodnotu například 7850 kJ , složených z 92 gramů bílkovin , 231 gramů sacharidů a 64 gramů tuků. Jak tuto informaci použít? Začněte výpočtem. Kolik jídel budete za den jíst ? Například 5. Každé z čísel tedy dělte pěti. Tak získáte informaci , že každé jedno jídlo má mít 1570 kJ , složených z 18 gramů bílkovin , 46 gramů sacharidů a 12 gramů tuků.

Nyní již můžete otevřít energetické tabulky potravin , nebo tuto stránku kde je energetická kalkulačka. Plánujete si dát chléb , šunku a jogurt. V potravinových tabulkách " naházejte " tyto tři složky a hrajte se s poměry tak dlouho , dokud nedosáhnete přibližně optimální složení.

Rychle zjistíte , že se to nedaří - volili jste totiž záměrně potraviny s nízkým obsahem živočišného tuku. A díky tomu můžete své snídaně obohatit io zdravý tuk. Lžičku olivového oleje , nebo trochu ořechů. Právě to je klasická situace , kdy je dobré mít po ruce kalorické tabulky - víte co máte sníst.

Nyní jsou čísla téměř ideální. Díky energetickým tabulkám teď víte kolik sníst. Váha na potraviny a vážíme. Řez chleba 80 gramů asi na první pokus neodhadnete , ale o dva či tři dny už to uděláte téměř naslepo. Šunky bude lakem, ze dva plátky. I ořechů bude jen několik. Je to spolu čtvrt kila jídla a pokud si před snídaní dáte ještě čtvrt kila zeleniny ( rajčata , kedlubny , okurka... ) , budete objedení k prasknutí a pocit sytosti vám zaručeně vydrží 3 až 4 hodiny. To je ideální hubnutí. Právě potravinové tabulky umožní získat kontrolu nad jedením. Energetická kalkulačka vám umožní za pár vteřin rychle vypočítat , kolik máte sníst.

E - kalkulačka není složitá

E - kalkulačka vám šetří čas , nebojte se vyzkoušet si to v praxi. Rychle zjistíte , jak operativně se dá zjistit energetická hodnota jídla. Zdá se vám to složité? I mně se zdálo. Energetické tabulky dávají kopec čísel. Nechce se nám namáhat si mozek. Ale jakmile se jednou naučíte energetické hodnoty potravin používat , budete to vědět. A od té chvíle už budete hubnout. A kdyby ne , budete si umět vypočítat i to , proč nehubnete.

Podobně si umíte odvodit i to , kolik energie má nějaké jídlo , které jdete vařit. Odvažte všechny ingredience , které jdou do hrnců. Vařte. Nakonec zvažte výsledné jídlo po uvaření a umíte si v potravinových tabulkách vypočítat , kolik má jedna porce.

Energetická kalkulačka a přesnost

Myslete na to , že potravinové tabulky nejsou zcela přesné. Nemohou být a nebudou. Netřeba se příliš úzkostlivě starat o striktní naplnění čísel. Je jedno zda vážíte lněná semena , nebo vlašské ořechy. Podobné potraviny mají podobné čísla. Pokud se budete v pojídání alespoň trochu blížit tomu , co vám doporučují energetické tabulky , budete zaručeně hubnout. A jako bonus si nemusíte vůbec vážit zeleninu. Pokud není sladká , jezte její kolik chcete. Pozor snad jen na vařenou mrkev. Ale saláty , okurky a jiné druhy zeleniny mají energetickou hodnotu okolo 100 až 200 kJ na 100 gramů. To se spálí při jejich trávení...

Kalorické tabulky v čase

Pokud se díváme na kalorické tabulky v delším horizontu , je vidět vl. rozdílů. U nás se kalorickým tabulkám věnuje například Výzkumný ústav potravinářský , ten dodává i profesionální energetické tabulky. I tyto energetické tabulky však mají různá čísla podle toho , ze kterého roku jsou , zda jakou technologií byly kalorické tabulky vlastně vytvořeny a měřeny. Anavyše - kromě toho , že kalorické tabulky ukazují určitá čísla , je třeba myslet i na to , že naše tělo přijímá energii ze stravy různé. V závislosti na tom , co , kdy av jakých kombinacích sníte , energie z jídla se vstřebává rychleji , nebo pomaleji. Lepší , nebo horší. Nechte proto posouzení kalorických hodnot potravin profesionálům. K predsným číslům se nedostanou ani oni. Vždy jde jen o odhad a výpočty. Kalorické tabulky jsou jen jakýsi orientační bod , kterým se můžete řídit. Využijte energetickou kalkulačku , ale neberte to příliš vážně. Výpočty v kalorických tabulkách dělejte zhruba , plus mínus 10 % opravdu neudělá rozdíl. Příliš úzkostlivě vážit podle e - kalkulačky kalorií by sice bylo efektní , ale netřeba přesnost.

E - kalkulačka a odhady

Vím , každý by chtěl být co nejpřesnější a to je dobře. Při hubnutí je dobré , pokud jste opatrní. Pokud si jdete dát nějakou potravinu , nemusíte v kalorických tabulkách ( nebo v e - kalkulačce ) hledat přesně to samé , co jdete sníst. Například si koupíte mouku na chléb a chcete vědět její energetickou hodnotu. Je jedno , zda jde o Pesnica , nebo žitnou mouku. Kalorické tabulky vám ukáží , že rozdíl je malý. Nebo jogurt , těstoviny , různé druhy masa. Ano , podle obsahu tuku se mohou od sebe značně lišit , ale pokud získáte s e - kalkulačkou zkušenosti , rychle zjistíte , že vám stačí znát energetické hodnoty základních druhů potravin , netřeba mít podrobné tabulky , kde je vše a těžko se v tom hledá. Proto e - kalkulačka na této stránce je jednoduchá. Možná to vypadá , že výživové hodnoty potravin musí být vyrobeny pro co největší sortiment potravin , ale víte co se pak stane ? Odradí vás to. Než by se člověk měl probít přes kalorické hodnoty potravin a najít právě to , co hledá...

Navíc pokud jsou kalorické tabulky příliš podrobné , vyvolává to iluzi , že při počítání energetické hodnoty potravin je potřebná velká přesnost a odbornost. A to není pravda. Nenechte se proto odradit nepřehlednými e - kalkulačkami , ve kterých jsou tisíce energetických hodnot potravin. Pokud si dáte dobošku , je lhostejné zda v ní sníte 1285 kJ nebo 1462 kJ. To není tak velký rozdíl , aby stál za to , že budete po internetu hledat kalorické tabulky, které by ukázaly , kolik přesně energie má daná doboška. Plus minus asi tolik , jako jiné dobošky.

No a ještě pár slov o hubnutí

Opravdu - často dostávám otázky , zda se při hubnutí mohou občas jíst sladkosti. Doporučuji nejíst. A když ano , použijte váhu a energetické hodnoty potravin... Chcete si dát malý čtvereček čokolády ? Na váhu s ním. Jedno políčko hořké čokolády mívá kolem 10 gramů. Má 225 kJ ( gram bílkovin , 6 gramů sacharidů 3 gramy tuku ). To je zhruba tolik energie jako velké jablko. Čokoládka je jako psovi moucha. Jablko by vás i trochu zasytilo. Proto se příliš nevyplatí jíst sladkosti. I na to vás mohou potravinové tabulky upozornit. Na druhé straně pokud se po celý den chováte zodpovědně a dáte si JEDNU 10 gramovou tabulku čokolády , tak to vaše hubnutí zásadně neohrozí. No pokud tuto větu čtete tak , že ráno si dáte celou čokoládovou tyčinku , po obědě napolitánky , večer chipsy a kolu , tak budete patřit k těm , co se stále diví , proč se jim hubnutí jaksi neví nastartovat...

Doporučené množství jídla:

Hubnutí : jezte každé 3 hodiny jedno jídlo. Začněte snídaní co nejdříve po probuzení. Poslední jídlo jezte asi 3 hodiny před tím , než půjdete spát. Běžně to bývá 5 jídel. Každé jídlo by mělo být zhruba stejně "velké" co do příjmu energie. Kromě toho snězte ke každému jídlu kus zeleninu. Například dvě rajčata ke snídani , kedluben ke desáté , kus brokolice na oběd a podobně. Zelenihu nemusíte započítat do energetickjého příjmu. Počítejte s tím , že denně sníte přes kila zeleniny. To zajistí , že budete celý den sytí a spokojeni.

  • energetický příjem za jeden den může být například 7000 kJ energie , bílkoviny 100 , sacharidy 180 a tuk 60 gramů.
  • jedno jídlo ( např. oběd) by mělo obsahovat zhruba 1400 kJ , bílkoviny 20 , sacharidy 35 z tuk 12 < /b>gramů.
  • Pokud se " nevejdete " , raději jezte více bílkovin a sacharidů , nikoli tuku.

Průměrná strava pro zdravého člověka , který nehubne : jezte 5 × denně

  • jedno jídlo ( např. oběd) by mělo obsahovat zhruba 2100 kJ , bílkoviny 11 , sacharidy 80 z tuk 14 < /b>gramů.
  • součet celého dne by měl obsahovat zhruba do 10 500 kJ , bílkoviny 55 , sacharidy 400 z tuk 70 gramů.

Poznámka : zdravý člověk by neměl jíst tak hodně bílkovin , jak se jí při hubnutí. Při hubnutí jíme více bílkovin z důvodu ochrany svalstva. Zdravý člověk potřebuje více sacharidů. Přednostně s nízkým glykemickým indexem.

Pokoušejte se jíst jídla s co nejnižším obsahem živočišného tuku. Pryč mastné maso , sýry , máslo. Ideální bude, když denně sníte jen málo živočišného tuku a vytvoříte si tak rezervu. O to více olivového oleje pak můžete přidat do salátů.

Přesnost potravinových tabulek

Pro jistotu ještě jednou : Energetické tabulky potravin nejsou a nemohou být přesné. Ani ty nejdražší , profesionálně. Kalorické tabulky jsou vždy průměrem čísel. Vůbec se proto nemusíte trápit s přesným lovením čísel pro konkrétní potraviny. Většinu pokrmů stačí zanést odhadem. Kterýkoli chléb , nemusíte hledat žitný nebo pšeničný. Kterékoli ořechy. Jistě , v tak nepřesném počítání nedosáhnete naprostou přesnost. Na to však ani energetické tabulky neslouží. Stačí, když se výsledkem denně budete jen blížit. Plus minus pár stovek kJ za den v podstatě nehraje vážnější roli. (Možná ano, pokud to je čokoláda , alkohol , či mastná jídla. ) Pokud se ale stravujete racionálně a jíte potraviny jen s přibližným odhadem hmotnosti , uděláte pro sebe víc , než většina lidí.

Kalorické tabulky proto nepotřebujete mít dokonale podrobné. Potraviny jsou si podobné. Ať sníte sušenku vlnky , nebo tatranku , důsledek to bude mít podobný. Nemusíte vůbec zkoumat , kolik přesně gramů má která tyčinka. Pokud jste ji snědli , zapište si první sladkost , kterou v energetických tabulkách potravin najdete a jste vybaveni.

 

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004 |  mv@mix.sk  |  facebook  |  google+  |  instagram  | 

Dozvedeli ste sa niečo užitočné? Pomôžte vašim priateľom nájsť tieto stránky. Zdieľajte ich.