Jak efektivně používat kávu při hubnutí

Znáte ji z reklamy. Voňavá šálek, jejíž vůně se lynie až do ložnice. Podberie vás a přenese až do kuchyně, abyste si vypili svou první ranní kávu. Jak na to, abyste z kofeinu vytáhli maximum?

Pokud se potřebujete povzbudit, je dobré, pokud využijete znalosti o tom, jak to celé funguje. I když efektnější by bylo celý článek vás natahovat v napětí, neudělám to. Jako první bod napíšu, jak máte efektivně použít kávu a kofeinové nápoje. Pak přidám pár doplňkových informací, které již nepotřebujete číst. Takže tady je návod na efektivní použití kofeinu.

Zelený čaj jako asistent kávy

Vyberte si ze dvou variant:

1. Nejdříve recept pro nás, co den bez ranní kávy odmítáme přijmout jako jednu z možností existujících ve vesmíru.

Pokud jste kávičkár a bez kávy si život představit nevíte:

 • Co nejpozději po snídani si dejte svou první kávu. Po snídani proto, že nalačno by sice asi účinkovala lépe, ale zároveň zbytečně dráždí žaludek. Buď si ji dejte při odchodu do práce, nebo v práci jako vstupní rituál. Nepijte ji však jen ze zvyku, nebo proto, že ji někdo nabízí. Pokud jste čilí, nemá smysl se ještě více startovat.
 • Tato první káva by měla být silná. Musí to být „rána“, kterou i pocítíte a nebudete jede hned po další šálku.
 • Hned, jak ji dopijete, zalijte si v konvici kvalitní zelený čaj. Ten pak popíjejte během dne.
 • V případě, že jste odpoledne malátní, je to na 99% způsobené nesprávné voleným obědem. Doporučuji změnit jídlo a ne zalévat nevhodné jídlo kávou. Pokud to je možné, odpoledne už nepijte kávu ani kofeinové nápoje.
 • Pokud aniž nemůžete být, tak čím dříve odpoledne si udělejte ještě jednu silnou kávu.

Takový přísun kofeinu vám musí stačit. A teď se podívejme na to, proč takové rozložení sil:

 1. Káva „zabírá“ poměrně rychle. Za půl hodinku byste měli cítit velkou část účinku. Ten však nevydrží dlouho. Možná za hodinku až dvě vaše „energie“ opadne a už začínáte cítit potřebu udělat si další kávu. Později si řekneme, proč je to špatný nápad.
 2. Proto hned po kávě začněte pít kvalitní zelený čaj. Kofein z něj se uvolňuje mnohem pomaleji. V době, kdy účinek kofeinu z kávy začíná slábnout, začíná nastupovat účinek zeleného čaje. Ten přetrvá celé dopoledne, protože ho popíjíte pomaleji.

Tímto postupem budete celé dopoledne čilí, aniž jste pili kávu za kávou. Navíc pití více káv za sebou vám nepomůže k čilosti. Spíše vás přivede k útlumu a nespavosti.

2. Nyní druhá verze receptu pro ty, co závislí nejsou a neplánují to změnit

Pokud dopoledne nemusíte nutně vypít kávu, je to ideální.

 • Ani ji pít nezačínejte. Ještě jste normální, pokud po probuzení jste čilí a svěží. K čemu to posilovat kávou?
 • Odpoledne si můžete dát jeden šálek kávy, nebo ještě lépe šálek zeleného čaje. Vůbec to nemusí být nějaká smrtící rána, zda sanitková káva, jakou pijeme my, závisláci. Pokud jste ale po celém dopoledni trochu unavení, i slabší káva vám může pomoci dotáhnout den do konce.

To je vše. Další část článku už bude jen vysvětlovat proč to tak funguje a nemusíte ji číst. Ještě byste se naštvali, protože ideálním stavem by mělo být, abyste pro pocit čilosti a svěžesti nepotřebovali chemii …

Závislost je spirála, která pokračuje nad stropem

Závislost od kofeinu se vyvíjí postupně a člověk si to nemusí ani uvědomit. Kofein se nachází v různých nápojích (černý, zelený čaj, kola, energetické nápoje …) ale iv jídlech (čokoláda) av některých lécích i volně prodejných. Pokud budete navyšovat dávku návykové látky, rychle narazíte na problém zvaný tolerance.

Tolerance znamená, že tělo si začíná na danou látku zvykat a tolerovat vyšší dávky. Tolerovat znamená, že nebudou účinkovat tak, jako poprvé. Pokud první dávka způsobila výrazný účinek, další dávky mají tento účinek postupně stále menší. No my tu látku přece pijeme proto, aby účinkovala. Proto zdánlivě logickým dalším krokem je, že si dáme další dávku. Třeba druhou kávu. Nebo alespoň silnější kávu. Tělo se nové dávce přizpůsobí a za nějaký čas ani 2 kávy nemají ten účinek, který kdysi dávno měla ta první. Proto člověk postupně přejde na více a více káv za den. To se jmenuje růst tolerance. Tělo to „vydrží“, ale očekávaný efekt není stále dostatečný.

S růstem tolerance a zvyšováním dávky se však začínají objevovat i nežádoucí účinky. Pokud si dáte několik káv denně, mohou mít různé další látky obsažené v kávě na vás i tlumivý efekt. Srdce vám sice pracuje jako kdybyste utíkali před divočákem, ale cítíte se oťapení a unavení. I proto při pití více káv za den už stoupá i riziko kardiovaskulárních potíží. (4 a více káv za den je prostě špatný nápad.)

To je právě ten problém s návykovými látkami.

 1. Původní dávka nestačí.
 2. Zvyšování dávky od jisté hranice možné není, navíc začíná škodit zdraví.
 3. Bez dávky je člověku špatně as dávkou také.

Pokud vypijete více než dvě až tři kávy za den, dost pravděpodobně trpíte závislostí od kofeinu. To není dobré. Zbytečně tak totiž bičujete k vyššímu výkonu, který však není možný.

Rána bejsbolovou pálkou každou hodinu

Sám jsem tak před časem fungoval. Abych se udržel „na nohou“ pil jsem kávu každou hodinu místo pitného režimu. Aby mi nebylo špatně od srdce, byly to poměrně slabé kávy. Bohužel mnoho slabých káv nemá ten efekt, jako jedna silná. Uvrhne vás jen do závislosti na kávě. Celý den sedíte a popíjíte kávu, přičemž jste tak oťapení, že byste si nejraději – dali kávu.

Zda trpíte závislostí na kofeinu to lze zjistit velmi jednoduše. Zítra si nedejte ráno kávu, čaj, ani jiný nápoj s kofeinem. Pokud budete mít pocit, že jste nepřekonatelně ospalí, je to zcela jasné. Závislost. Naštěstí tento stav není problémový. Prostě si kávu nedejte a vydržte to. Za pár týdnů se vše vrátí zpět do normálu. Stačí týden az nejhoršího jste ven. Nehrozí žádné komplikace.

Málo + málo není mnoho, ale může to být příliš

Některé látky na naše tělo účinkují až od určité minimální dávky. I káva se chová podobně. Co však znamená pojem minimální účinná dávka v případě kávy, to záleží na tom, jak funguje váš metabolismus a zejména na tom, zda máte na kofein vytvořen návyk.

 • Pokud si někdo, kdo nepije kávu denně dá jeden šálek, ta ho povzbudí tak, že si to možná i zapamatuje. Pokud se mu to zalíbí, možná se stane kávičkárom.
 • Stejná šálek kávy může pro zkušeného kávičkára být docela slabou sajrajt. Takové vypije i dvě a pořád nic nepocítí.

Pocitově tedy kofein může a nemusí udělat rozdíl. Někomu na účinek stačí 60 až 80 miligramů kofeinu a pro závisláka je 300 miligramovými pilulka kofeinu jen lehkým základem.

To, že nám stoupne tlak krve není ten hlavní účinek kofeinu, který „funguje“. Důležité je i to, že kofein zabraňuje pocitu útlumu. Povzbuzuje. Bohužel povzbuzení je jen pocitem, ne skutečným přísunem energie. Jen zamaskuje pocit únavy, kterým vám tělo chce sdělit: teď si odpočiň. Rozumnější by tedy bylo odpočinout si a ne bičovat se k maximálnímu výkonu. Určitě ne dlouhodobě.

Nespavost naše každonoční

Kofein tedy užíváme proto, že po něm máme příjemný pocit svěžesti a chuti do práce. Pokud ale zvedáte dávku kofeinu, narazíme na jiný problém. Odbourávání kofeinu nějakou dobu trvá au každého funguje trochu jinak.

Kofein se z těla odbourává určitým tempem.

 • Většinou platí: Pokud si dáte ráno kávu, večer už nebudete mít problém usnout.
 • U některých lidí však platí: Pokud si večer dají kávu, až ráno jim začne „účinkovat“.

Jednoduše matabolizmus každého z nás je jiný. Někdo si dá večer 3 kávy as přehledem usne. Jiný si dá 3 kávy ráno a neusne ani po půlnoci. Kofein se v těle může kumulovat. Pokud si dáte několik káv, tělo to nestihne odbourat. Pak možná přijde nějaká kola a čaj, možná čokoláda. Večer se pak pokoušíte usnout a nedaří se vám to. Jen nevíte proč.

Pokud trpíte nespavostí, zkuste si udělat přehled, kolik kofeinu zhruba za den pojmete. Pokud hodně, udělejte prostý experiment. Snižte příjem kofeinu, nebo ho úplně zrušte. Pokud se vám nespavost jako mávnutím kouzelného proutku napraví, máte to vyřešené.

 1. Zejména pokud jste od kofeinu závislí, asi ho přijímáte hodně. Nebo velmi mnoho.
 2. To pak způsobí, že nemůžete dobře usnout. Spánek je mizerný.
 3. Výsledkem je ranní nevyspání a únava, co vás přímo nutí udělat si další a silnější kávu. Nebo vypít ještě více káv.
 4. Tím se uzavírá bludný kruh.

Tajemství vitality a energie

Vitalitu a příval energie dnes slibuje kde – kdo. Většinou je blízko takového sloganu nálepka s cenovkou, abyste si koupili něco, co vám dodá energii a vitalitu. Asi se snadno dohodneme, že tyto pocity se dají zajistit i zdarma. Pokud jste zdraví.

 • Zajistěte si životní styl, ve kterém je málo stresu a negativních podnětů. (Vím, něco v životě se ovlivnit nedá, ale mnoho věcí ano. Nestretávajte se s mrzuté osobami, nesledujte zprávy a hned vám bude snáze.)
 • Zajistěte si řádný spánek v noci. Podle toho kolik potřebujete, běžně je to kolem 7 až 8 hodin. (Pokud žijete v málo stresových podmínkách, spí se jaksi lépe.)
 • Nechoďte spát po půlnoci. Dobrý spánek je, pokud usínáte někdy po desáté. Ty blbosti v televizi za ponocování nestojí.
 • V práci buďte efektivní a dosahujte výsledky. Spokojenost v práci přispívá ke spokojenosti. Pokud děláte ve stavu flow, je to příjemné a užitečné.
 • Po práci (nebo před prací) se věnujte pravidelnému pohybu. 2 až 3 × týdně silový trénink. Denně alespoň půl hodinka rychlé chůze. Pokud máte sedavé zaměstnání, střídejte sezení s pohybem.

Tyto zásady životního stylu vám dají značnou dávku energie a vitality. Pokud ne, někde je chyba a bylo by užitečné hledat, co se děje. Často je to špatně zvolená práce, nevyřešené konflikty na pracovišti, nebo v rodině. Velmi často je na vině vadná výživa – špatně zvolené jídlo dokáže vyvolat malátnost, později přívaly zlosti a agresivity. Stačí i zanedbaný pitný režim a váš výkon půjde takříkajíc dolů vodou.

Proč je závislost na kofeinu dnes tak častá

Nechci tvrdit, že vodu kážu a kávu piju. I já piji hodně kávy, takže znám asi všechny stavy – i stav bez kofeinu i stav, kdy mi bylo nad ránem těžce od srdce protože těch káv bylo přes den prostě příliš mnoho a spánek nepřicházel už pátou hodinu. Už jen z té zlosti že nemůžete usnout by člověka porazilo … Po letech zkoušení jsem však našel míru, která se osvědčila.

 • 2 kávy a sklenici zeleného čaje, to všechno se musí dít jen dopoledne. Nic jiného s kofeinem předtím, ani potom. Kdyby měl být nějaký energetický nápoj, musí se škrtněte jedna káva. Pak to funguje a spánek je také v pořádku. Samozřejmě, toto je moje dávka a vaše může vypadat jinak. Ale pokud si dáte takovou normu, bude to užitečné.
 • V minulosti jsem dělal chybu, že jsem měl limit – například nepít kofeinový nápoj po druhé odpoledne, kvůli spánku. To ale vedlo ke snaze přidávat kávy dopoledne. Závislost + nespavost = i tak jsem se necítil svěží. Takže nač pít tolik káv? Jinými slovy nestačí limit kolik hodin před spánkem nebudete pít kofeinový nápoj. Je třeba mít i limit na počet kofeinových nápojů.
 • Maximální množství kávy měřte i spánkem. Ten musí být pořádný a takový, že vás posílí. Přehazování se na posteli v polospánku se nepočítá. Pokud jste ráno nevyspalí, sáhnete po kávě navíc a jste v začarovaném kruhu.
 • Maximální množství kávy měřte i výkonem. Pokud budete k sobě upřímní asi zjistíte, že více káv nad určitou mez již nemění váš výkon, pozornost, nebo čilost. Dokonce je možná až zhoršují.
 • Nasaďte disciplínu a omezte pití kávy na takové, které má pro vás příznivý efekt, ale ještě vás neuvrháva do závislosti. Ideálně byste měli fungovat tak, že pokud si zapomenete dát kávu, nic se nestane. Neměli byste být bez své kávy oťapení nebo malátní. Jistě – pokud jste po pár hodinách práce unavení, to je normální, nemusí to značit závisosť.
 • Nepřekračujte doporučené množství kávy za den. To jsou nejvíce dvě kávy. Když pro nic jiného, že takové množství nemívá nepříznivý zdravotní vliv.
 • Pokud pijete kávu jen občas a jste ve vyšším, než středním věku, nepijte nárazově a občas větší množství kofeinu. Může to zvýšit riziko infarktu.
 • Pokud můžete, místo kávy používejte raději zelený čaj. Účinkuje sice pomaleji, ale zato déle. Plus má spoustu dalších zdravotních výhod.

Pokud jste vyčerpaní až tak, že potřebujete navýšit množství káv, berte to jako varování. OK. Jednorázově si dejte i tři kávy, ale řešte hned příčinu, proč jste potřebovali navýšit kofein. Buď je to vyčerpání a pak třeba odpočívat. Nebo je to zvyšování tolerance kofeinu a to si prostě nepovolte.

Když ale ta kávička je takový malý velký rituál

Káva patří v naší společnosti k rituálům.

 • Chcete se s někým promluvit? Pozvete ho na kávu.
 • Setkáváte se s klientem ve městě? V kavárně.
 • Je to vhodné a levné pohoštění ve firmě i v domácnosti.

Jednoduše, káva se objednává aby řeč nestála. Jako kdybychom předpokládali, že všichni potřebujeme nejdříve nakopnout a až pak se můžeme začít mluvit. Může to mít svou logickou az praxe odpozorované příčinu.

Kofein trochu zvyšuje naši pozornost, takže přispěje k lepšímu soustředění se na téma rozhovoru. Díky kávičce budeme pohotovější a soustředěnější. Podotýkám že mluvím o jedné kávičce a ne o šesté kávičku. Pokud máte práci při níž máte obchodní jednání s klienty, často to znamená, že vypijete i několik káv za den. Je dobré zvážit, zda takový životní styl je právě to, co je pro vaše zdraví tím nejlepším. 21. století přichází se stresem a sedavým zaměstnáním pomalu i pro manuálně pracujících – vždyť velká část manuální činnosti je dnes prováděna stroji. V práci tedy zdraví nenajdeme a po práci jsme příliš vyčerpaní, což je skvělá výmluva, proč necvičit.

Káva pak může představovat právě tu vzpruhu, která nás „postaví na nohy“.

Káva obsahuje kofein a ten je návykový. Všichni, kteří kávu musí mít budou úporně hledat všechny možné formy propagace kávy, budou zvýrazňovat její příznivé účinky a bagatelizovat případné problémy. I kofein má své propagátory a obhájců. Ti budou tvrdit, že káva chrání před infarktem a rakovinou, že obsahuje antioxidanty, že pomáhá … Vždy je dobré ověřit si fakta a souvislosti.

 • Zdá se, že káva v menším množství není škodlivá. Alespoň ne tak, abychom to měli dramatizovat.
 • Rovněž ale v tomto menším množství není ani nějak významně zdravotně prospěšná. Ne tak, aby byl důvod s ní začínat.

Pokud tedy nemáte problém s pitím kávy, můžete být spokojeni s průběhem událostí. A pokud si chcete trošku zvýšit pozornost, kopněte do sebe zelený čaj. Ne ten ze sáčku, kdoví kde zametena. Kvalitní, koupený v dobré prodejně. Co řeknete na takový závěr článku o kávě?

Pridajte komentár: