Obezita u dětí

Žijeme v šílené době. Životní styl, společenská klima, reklama, skladba nabídky v hypermarketech a hlavně tedy lidská lhostejnost způsobuje epidemii obezity především v civilizovaných zemích. Svět tloustne. Co však je horší, tloustnou i děti. Dětská obezita začíná být jevem, který již není výjimečný, ale běžný. A právě to je na tom nejen absurdní, ale děsivé.

Pokud je dítě obézní, je v podstatě jisté, že bude obézní po celý život. Jinými slovy to znamená, že čím starší bude dítě, tím bude tučnější a tím více onemocnění vinou obezity bude mít. Je to velmi těžká téma i pro rodiče. Tím, že své dítě vykrmují, škodí mu. Vytvářejí v něm návyk, že je normálně jíst víc, že chuť potravin omlouvá jedení nevhodných jídel.

Nepříjemné na tom je to, že obezita u dětí je vlastně jen špička ledovce. Pokud se řekne obezita, člověk si hned představí tučné dítě. No co – řekne vám většina lidí z rodiny. Z toho vyroste, to vyběhá. Ale ve skutečnosti je obezita to menší zlo. Děti, které jsou tučné však trpí.

Obezita a psychika dětí

Děti, které jsou tlusté jsou centrem posměšků a diskriminace. Jejich obezita je znevýhodňuje. Hned zadýchávání, nedokázaly to, co ostatní děti. A tak se raději „zašijí“; někam do ústraní, aby unikli.

Obezita a tělo dětí

Bohužel tučné děti se vinou špatné stravy vyvíjejí jinak, než by se vyvíjely bez obezity. Nevhodná strava se podepisuje na zhoršené funkci jejich organismu. Vyvolává poruchy metabolismu, špatné funkce orgánů. Tučné děti jsou častěji nemocné.

Tučné děti a jejich dospělost

Asi nejhorší je to, že obezitu si tučné děti zvyknou s sebou brát i přes pomyslný práh dospělosti a pak jsou jí stigmatizováni celý zbytek života. Pokud v dospělosti dále přibírají, ve středním věku začnou mít předčasně různé vážné zdravotní potíže. Znáte jejich pod mile a mírně znějícím kódovým označením civilizační choroby.

Rodiče tlustých dětí

Bohužel nejdrastičtější je to, že většina rodičů tlustých dětí se o dětské obezitě odmítá bavit. Každý dětský lékař vám řekne, že říct rodičům „vaše dítě má nadváhu“; je riskantní. Rodiče se nejednou hrubě osopil, jak si lékař může něco takového dovolit říct.

Rodiče často u svých dětí nevidí mnoho problémů. Nejen obezitu. I děti, které užívají drogy dokáží tuto skutečnost utajit nejdéle právě před rodiči. Jednoduše co vidíme stále, to nevidíme.

Dětská obezita je nepříjemně vážný problém iz toho důvodu, že je to časovanou bombou do budoucna. Pokud jsou dnes tučné už děti, bude o 20 let tlustá velká část populace. Obezita bude drasticky zvyšovat nároky na zdravotní pojištění, prostě mine se hodně peněz na léčení nemocí vyvolaných obezitou.

Vidět dnes tučné dítě je zcela běžná věc. Samozřejmě, výraznou nadváhu má zatím naštěstí méně dětí, ale mírná nadváha a hlavně hromadění tuku na břiše je dnes zcela běžná věc. Tento zásobní tuk je pro dítě velmi špatným příslibem do budoucna, protože ho ohrožuje mnoha problémy. Proto byste neměli podceňovat, pokud vaše dítě vede až natolik špatnou životosprávu, že se to projevuje zvýšenou tvorbou zásobního tuku.

baculaté děti

Asi nejhorší je to, že lidé mají často zafixováno to, že dítě má být baculaté.

Jakýkoli náznak kritiky dítěte před rodiči je v naší společnosti absolutně tabu! Umíte si představit, že přijdete s dítětem na návštěvu a někdo vám, jak matce, řekne „vy máte ale tučné dítě“ ;. Ale pokud řeknete že dítě je překrásné, baculaté, už je všechno v pořádku. Je však nutné pečlivě zvážit, zda kompliment bacuľatosti dětí není vlastně vážným varováním, že celý další život dítěte je ohrožen obezitou az ní vyplývajícími zdravotními a společenskými obtížemi.

Dětská obezita představuje problém hlavně pro ty, kterých se týká – pro obézní děti. Je na odpovědnosti rodičů, zda povolí, aby jejich děti byly tučné.

Je obezita u dětí dědičná?

Lidé by rádi slyšeli odpověď ano. Pak si totiž mohou s úlevou vydechnout: „takže pokud za to mohou geny, můžeme jíst co chceme, vždyť je to jedno. Noste na stůl řízky, hranolky, dorty a kolu! „;

Ano. Obezita je dědičná. Existuje gen, takzvaný ob gen, který pokud dítě má, má větší šanci, že bude trpět nadváhou nebo obezitou.

Ale pozor. To, že je obezita dědičná ještě neznamená, že takové dítě je povinné být obézní!

Dětská obezita je obvykle způsobena životním stylem!

V naprosté většině případů se v životním stylu tlustých dětí nachází nevhodná strava, nedostatek pohybu a často i příklad v rodině. Tlustí rodiče lze opravdu předávají svému dítěti „gen na obezitu“ ;. No předávají mu i něco mnohem horšího! Příklad.

Obézní rodiče se stravují špatně. Zpravidla necvičí. Nedbají o své tělo. A jejich děti se na ně dívají. Učí se od svých rodičů – přebírají postoje k jídlu, skladbu potravin, životní styl. A právě tento dennodenní příklad způsobuje na dětech více škody, než jejich genetická připravenost být tučnými. Právě děti s genetickou výbavou ke obezitě jsou často obklopeny prajna tetami a loutkami, které přinášejí koláčky, čokoládky. Rodiče nejsou proti (sami si zobnou). A celá rodina tloustne.

Pokud chcete udělat něco pro zdraví svých dětí, zkuste vy – rodiče – přejít na zdravější životní styl. Zkuste to třeba jen na měsíc. Měsíc se více hýbejte, jezte vhodné potraviny a sledujte, co to s vámi udělá. Pokud máte nadváhu, zhubnete. Pokud budete cvičit, spevniste. Budete vitálnější. Zkuste si to. Vězte, že vaše děti vás při tom budou pozorně sledovat. Po nějakém čase se také začnou zajímat o stravu, kterou jíte. Jste příklad. Je to jako domino. Pokud se v rodině nedbá na obezitu, obvykle to způsobí, že i děti tam budou tučnučké.

Pokud vytvoříte svým dětem příklad jak se má vést zdravý životní styl, je šance, že ho v dospělosti budou i oni vést. Není to samé – lákadla dnešní doby jsou příliš lepkavé. Reklama, pestrá nabídka, povrchnost, příklad okolí … Ale aspoň to zkuste.

Může za obezitu dětí televize a PC?

Stručná odpověď zní ano i. To, že děti jsou dnes tučné souvisí is televizí a počítači. V překladu do srozumitelné řeči je totiž sledování televizoru, nebo sezení u počítače tělesná pasivita. Tedy přesně to, co způsobuje přibírání. K tomu si ještě třeba představit, jak dítě u televize něco stále uzobáváte a máte jasno. Velký příjem energie a prakticky žádný výdej.

Sledování televize a sezení u počítače má na dítě destruktivní účinek. Zleniví. Nevěříte? Zkuste si to. Zkuste si 4 hodiny posedět před televizorem. Pak zkuste vstát. Budete rozlámaní, každý pohyb vás bude obtěžovat. Pokud nebudete muset, nebudete se hýbat. A jste v pasti. Protože tím, že se dítě nehýbe, vytváří si návyk.

Nepříjemné je to, že sezení u počítače a televizi se často děje v izolaci. Dítě je samo s nějakým přístrojem. Vinou toho se neučí mluvit, nesetkává se s jinými dětmi, neučí se zapadnout do kolektivu. Počítač může dítě „vychovat“; na úplného podivína, který má potíže navázat vztahy.

Nechci brojí proti počítačem – sám se jimi živím. Jsou fajn. Ale je třeba přistupovat k nim s mírou. Učte své děti pracovat na počítačích. Učte je vyhledat si informace. Tisknout dokumenty. Psát si deník, nebo něco tvořit. Kreslit, hrát hudbu, programovat, vytvářet webové stránky. To podporujte. Méně však podporujte různé on-line diskuse, chaty. Vždy když to je možné, ať se děti jdou hrát ven a „živě“ ;. A ať se při tom hýbou.

Pokud jde o televizi, tam je to horší. Nejrozumnější by bylo televizor zakázat. No může to způsobit i potíže. Dítě se pak neumí mluvit s vrstevníky o tom, co „všichni viděli“ ;. Může to být frustrující.

A tak asi nejlepší rada zní všechno s mírou. Trocha televize, trochu počítače. Ať si dítě z těchto technologií vezme to nejlepší co se dá. A pak ať jde ven, do živých vztahů. Tam ať se co nejvíce učí, jak být součástí kolektivu. A tam ať se i hýbe.

Pravidelný pohyb dá vašemu dítěti šance, jak být zdravým a štíhlým.

Mohou děti pít sladké limonády?

Skladba stravy pro děti je poněkud odlišná od toho, jakou skladbu stravy má mít dospělý člověk. Dítě je v neustálém pohybu. Nyní nemyslím na děti, jejichž hlavní pohyb spočívá v přepínání ovladače před televizorem. Pokud se dítě hýbe, potřebuje sacharidy. Spálí je bez problémů. Pokud tu a tam dostane sklenici džusu, či limonádu, nic špatného se nestane.

Ve hře jsou však některé problémy. Samotný cukr je látka, která dětem chutná. Je jako slabá droga. Chutná mi, tak chci víc. Pokud mohu víc, chci ještě více. Příliš mnoho cukru však již dítě nemusí vyběhat. Navíc mnoho cukru v těle má i zdravotní následky. Cukr „krade“; vitamin B, způsobuje hyperaktivitu. Je proto lepší, když děti nejedí hodně cukru. Bohužel cukr je jednou z hlavních složek limonád. Časté užívání cukru může vyvolat změny v metabolismu.

Další otázkou je, zda si myslíte, že je vhodné, pokud děti užívají kofein. Dali byste svému dítěti šálek černé kávy? Asi ne. Ale postavit vedno láhev kokakolou, to ano. Láhev kokakolou má stejný obsah kofeinu, jako šálek kávy. Pepsi má o něco méně kofeinu, ale není to zanedbatelná hodnota. Kofola má ještě nižší obsah kofeinu.

Takže z pohledu kofeinu by bylo lepší, kdyby děti kolové nápoje nepili vůbec.

Co však limonády a děti? I zde je těžká odpověď. Pokud si prohlédnete seznam éček a chemikálií, z nichž se běžně limonády skládají, je špatně. Uvědomíte si, že limonády je vhodné lít spíše do záchodů, jako do dětí.

Pokud jde o džusy, ty jsou asi nejlepší volbou ze špatných možností. I džusy jsou výborný byznys se sladkou vodou. Ty levnější obsahují spíše sladkou limonádu než stoprocentní extrakt z ovoce.

Lepší by bylo, kdyby jste své děti naučili jíst ovoce a pít čistou vodu.

Radím tedy, abyste všelijaké sladké žbrndičky do dětí lievali raději jen občas. Pokud dostanou tu a tam pohár dobré limonády, či přímo kolu, nic špatného se nestane. No pokud si vytvoří návyk, že pokud se pije, tak se pijí džusy a limonády, rychle začnou tloustnout. A odmítat čistou vodu. Jen si spočítejte, co to stojí rozmazlování chuťových pohárků vašich dětí měsíčně váš rodinný rozpočet. Připočítejte zdravotní rizika a máte jasno.

Obezita dětí a štítná žláza

Onemocnění štítné žlázy jsou obecně známou spolupríčinou vzniku obezity. Pokud se řekne slovo nemoc, víte, že cokoliv napíšu může a nemusí platit i na vás. Poraďte se s lékařem!

Nejčastěji jde o poruchu štítné žlázy. Tato porucha způsobuje snížení výdeje energie v klidu. To je výdej energie, kdy se sami nehýbete. Tělo stále vydává energii, ale v případě poruchy na hormonální úrovni může klesnout tento výdej ao to snadněji pak člověk tloustne. O tom, že klesl výdej energie člověk neví a pokud sní tolik, co je pro zdravého člověka normální, přibere.

Na poruchu štítné žlázy v našich končinách mívá často vliv nedostatku jódu v potravě. I když je sůl s jódem, často to nestačí. Poraďte se se svým lékařem, zda je vhodné, abyste svým dětem podávali některý výživový doplněk obsahující jód.

Velmi vhodnou prevencí může být co nejčastěji podávání jídel z mořských ryb, potvor, mořské řasy. Jsou to nejpřirozenější formy, jak do organismu dostat jód. Bohužel, někteří lidé jsou na mořské ryby alergičtí. Pak se poraďte s alergologem.

Obezita a vývoj dítěte

Nadměrná výživa, nadváha a obezita se podepisují na zdraví dětí. Děti s nadměrným příjmem potravy se vyvíjejí rychleji.

Dívky s mírnou nadváhou mají menstruaci dříve. Velmi tučné dívky zase později. U chlapců se obezita projevuje v pubertě sníženou produkcí testosteronu. To má mimo jiné za následek, že se jim tuk může ukládat i na místech které jsou typické spíše u dívek. Umíte si asi představit, co udělá s psychikou chlapce, pokud má velký zadek a stehna a žádné svaly.

Nadváha a obezita již v dětském věku přináší i dřívější příjezd onemocnění z obezity. Cukrovka, žlučníkové potíže, kardiovaskulární onemocnění a rakovina. To jsou dôzledky obezity a životního stylu. Ještě donedávna to byly nemoci starších lidí. Dnes nimi často trpí mladí lidé. U obézních dětí je běžný vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol. Už v dětství si obézní děti poškozují klouby. Častěji mají ploché nohy

Nejhorší je, že pokud už dítě je obézní, zvyká si na to, že život znamená potíže, diskriminaci (obézní děti jsou diskriminovány, spolužáci se jim posmívají). Jaká očekávání do života budou tyto děti mít? Že život je pes?

To vše je důsledkem pohodlí, nevhodné potravy a nekázeň.

Prevence dětské obezity

Pokud ještě dítě nemáte, jednou z nejdůležitějších věcí je kojení. Alespoň půl roku třeba dítě kojit. To se nedá ničím nahradit. Mateřské mléko je jediná výživa, která je určena pro miminko. Jakékoliv výrobky na přikrmování jsou určeny pouze pro případ, že kojení není možné. Kojení má vliv na mnoho celoživotních důsledků pro děti – nejen na jeho obezitu.

Opatrně je třeba volit i potraviny. Spoustu reklam doporučuje produkty doslova nabité cukrem. Mléčné produkty, čokolády, bonbóny, cereálie. Všude výrobci přidávají cukr, protože pak jejich produkt má výbornou chuť a děti se ho dožadují. To je dobré pro prodej, ale špatné pro zdraví dětí.

Děti by měly jíst potraviny s co nejmenším obsahem cukru, hlavně cukru „rychlého“ ;. Sacharóza, glukóza a fruktóza jsou častou příměsí většiny pamlsků. Pryč s nimi. Nedávejte je dětem. A když, tak jen občas a málo. Nedopřávejte dětem různé pudinky, krémy, smetanové výrobky.

Na druhé straně vah je pohyb. Děti potřebují pohyb. No děti s obezitou se pohybu vyhýbají. Často proto, že po pohybu se jim hůře dýchá, mají výbornou výmluvu – astma. Obezita však astma akceleruje, zhoršuje. AZAs vaše děti nemají rádi pohyb natolik, že by sami chodili „vše vyběhat“ ;, zařaďte do jejich programu povinen pohyb. Cvičení pod dohledem trenéra, nebo kolektivní sport. Pohyb sám nezpůsobí hubnutí, ale může k němu značně přispět. Přispěje však hlavně zdraví.

Klíčovým faktorem prevence obezity u dětí však je rodina. To, co dítě vidí doma, to bude samo napodoňovať, tak bude žít po celý život. Pokud jste rodiče, kteří mají nadváhu nebo obezitu, i vaše děti jsou na tom asi podobně. Netolerujte svou vlastní nadváhu. Začněte u sebe. Zhubněte. Jezte zdravě. Cvičte. Je to jediný odkaz, kterému děti budou rozumět.

Vyrostou děti z obezity?

Mnoho lidí obezitu bagatelizuje nejen u sebe, ale iu dětí. Hlavně starší lidé si ještě pamatují časy, kdy se (v polovině 20. století) považovala obezita za ochranný faktor proti některým chorobám, například proti tuberkulóze. A tak považovali peknučké, tučnučké dětičky za zdravé. Bohužel, ukazuje se, že to byl nesprávný pohled. Tučné děti nejsou zdravé ani v dětství, ani v dospělosti.

No i mladší lidé obezitu u dětí bagatelizují. Však co, dítě to vyběhá. Zatímco vyroste, bude štíhlé. Hlavně, když mu chutná. Jsou i jiné mýty. Lidé si myslí, že pokud dítě hodně je, více vyroste.

Bohužel, statisticky se ukazuje, že děti, které mají nadváhu tento stav nevyběhl, ani se ho nesetřesou. Naopak. Nadváha vzniká v příjemném životním stylu – v pohodlí a při mlsání. Co příjemnější může být, jak pokračovat v tom, co je příjemné? A tak tučné děti nemají zájem o sport, ani o zdravější potraviny. A tyto zkušenosti si zafixují a přenesou do dospělosti.

V pubertě lze nakrátko zhubnou nějakou drastickou dietou (hlavně dívky). Ale už brzy se jim kila vrátí zpět.

Pridajte komentár: