Obezita a kouření
Pokud plánujete přestat s kouřením, je dobré vědět, že vcházíte do období, ve kterém mnozí přibrali. Můžete s tím počítat a hlídat si svou hmotnost.
Kouření je pro organismus zátěž. Tato zátěž kromě jiného odebírá energii – organizmus silného kuřáka spotřebuje asi o 10 % energie více, než tělo nekuřáka. Poté, když kuřák přestane své tělo systematicky ničit, tělo přestane spotřebovávat energii na „hašení škod“ spjaté s otravou cigaretami.
Pokud by člověk, který přestal kouřit, nezměnil své návyky, začal by přibírat. Kdo přestal s kouřením ví, že v tomto období se mění i mnoho jiných věcí. Ne každý se s odvykáním vyrovnává stejně, ale je častým jevem, že člověk bez cigaret se vrhne na sladkosti, často bývá více unavený, méně se pohybuje (ne všichni však reagují tímto způsobem!).
Sladkosti samozřejmě rozvoj obezity už jenom akcelerují. Počítejte s tím, že tělo bez cigaret spotřebuje méně energie, a proto mu jí i méně dodejte. Je to vhodná chvíle na to, abyste si alespoň několik dní vážili množství jídla a také několik měsíců pozorujte svou hmotnost (nebo si radši měřte obvod pasu).
Pokud by se ukázalo, že pomalu přibíráte, je čas na skutečnou paniku. Několika kil se zbavíte snáz, než kdybyste je dlouhodobě ignorovali a o několik let později konstatovali, že jste obézní. Pokud je to možné, raději se zabavte sportem než cukrovím. Máte chuť na cigaretu? Nedávejte si sušenku, ale deset dřepů.
Pokud již kuřákem jste a chcete s tím přestat, raději to nekombinujte s hubnutím.
To je pro běžného smrtelníka příliš velký stres. Přestat s kouřením je důležitější, proto s nejdříve zbavte „absťáků“ a až pak řešte kila, kterých se chcete zbavovat. Přibrat 3-5 kg po ukončení kouření je normální. Není to nutné, ale je to v pořádku. Víc si však nedovolte.