Nemoci, léky, hubnutí

Pokud užíváte léky na srdce, krevní tlak, odvodnění, snížení cholesterolu nebo na diabetes, pravidelně a často navštěvujte lékaře. Pokud budete hubnout, bude se vám normalizovat tlak, budou se zlepšovat výsledky krevních testů a díky tomu budete moci postupně upravovat dávkování některých léků. Nikdy však neregulujte dávkování léků svévolně!

Konzultujte hubnutí s lékařem! Omezení příjmu potravy má za následek mírné zvýšení četnosti močení (odvodňování), pokles krevího tlaku, zlepšení stavu glykémie, snížení obsahu tuku v krvi, snížení hladiny cholesterolu. Pokud byste nezměnili dávkování některých léků, hrozí vám dehydratace a výrazný pokles tlaku krve. Pokud ve zdravém stravování setrváte, je pravděpodobné, že bude možné snížit dávkování mnohých léků. Některé možná budete moci přestat užívat. Když se vám krevní tlak díky hubnutí začne normalizovat, další užívání léků na snížení tlaku by mohlo vést k jeho přílišnému poklesu. Proto by měl váš lékař pravidelně váš stav kontrolovat a současně upravovat dávkování léků. Pokud pocítíte jakékoliv závratě nebo jiné příznaky nízkého tlaku, velmi pravděpodobně je již zapotřebí dávkování léků upravit, protože množství léků máte nastavené ještě podle stavu před hubnutím. Právě v takových případech je nutné hubnout co nejpomaleji, méně než 2 kg za měsíc.

Po přechodu na zdravé stravování je často zapotřebí snížit dávky léků na diabetes, protože poklesne i glykémie. Její současné snižování pomocí léků by mohlo vést k hypoglykémii, a to hlavně u lidí, kteří kromě stravy zařadili do svého denního režimu i sport. Příliš rychlé redukování hmotnosti úpravou stravy může způsobit nedostatečný příjem draslíku, hočíku, vápníku i jiných prvků, co může vést k srdečním arytmiím (nepravidelná srdeční činnost) nebo k vzestupu tlaku krve.

Zajídáte své problémy?

Problém se dá zamluvit, zapomenout, zapít, zakouřit nebo zajíst. Jediným účinným řešením je přitom problém prostě neřešit. Také je však nebezpečné řešit jídlem stresy a splíny, „obalovat si nervy“.

Jezení se může u problémové situace zafixovat a později se stane zvykem. Časem se situace začne měnit. Otylý člověk se může na problémovou situaci dokonce až těšit, protože má již připravenou „záchrannou“ čokoládku. S odstupem času už ani není jednoduché rozpoznat, jestli se rozčiluje proto, aby získal záminku pro následné jídlo, nebo je prostě rozčílený z důvodu, že se najíst nemůže.

Pokud máte pocit, že v krizových situacích hledáte útěchu v jídle, bylo by dobré o této skutečnosti vědět. To je první krok. Poté by to chtělo zanalyzovat, které problémy vás provokují k tomu, abyste jedli. Nedá se jim vyhnout? Nedají se řešit v jiném čase nebo na jiném místě – v situaci, kde byste neměli přístup k potravinám? Není to jenom záminka, která legalizuje vaše obžerství? Nenabízím radu, která by platila univerzálně, ale zkuste se zamyslet nad tím, jak příště vyřešit problém bez jídla. Pokud víte, že problémy, stres či deprese zajídáte, můžete s tím začít něco dělat.

Obzvláště krátkodobé stresy, napětí a hádky obvykle zcela vymizí, pokud si dáte sprchu nebo koupel. Je mi jasné, že manažeři některých firem by tím pádem museli úřadovat z koupelny. Berte to jako jeden z možných tipů – cítíte, že se doma chystáte na někoho křičet? Dejte si sprchu a když z ní vylezete, zapomenete, že vás něco tížilo. Je zcela zbytečné vylévat si zlost na manželce nebo svém papouškovi, jen se zhorší domácí atmosféra. Pokud není jiné cesty, zkuste zajíst problémy salátem nebo jinou zeleninou. Vím, že to není to pravé „ořechové“, ale pokud si dobře vzpomínám, chtěli jste zhubnout.

Komentáre k článku: Nemoci, léky, hubnutí

  1. Jeník 30. května 2011

    Jsem měsíc po bandáži žaludku a zhubl jem skorem 20 kg. Projevilo se na mně to, co zde popisujete. Minulý týden se mi začla často točit hlava, vyvrcholilo to ve čtvrtek. Ráno mi naměřili tlak 80/60. Okamžitě jsem vysadil léky proti vysokému tlaku a přes víkend se mi tlak znormalizoval. Asi už nebudu muset po 12 letech brát žádné prášky proti vysokému tlaku.

    JT

  2. Manon 19. prosince 2011

    Cca před měsícem jsem prodělala zánět močových cest a nějakou virozu.Jsem alergička a nemohu antibiotika. Dostala jsem se z toho čaji . Za měsíc jsem zhubla, i když nechtěně – cca 7 kg. Nejdříve zhubnu v obličeji . Nyní při výšce 170 cm a 73 kg váhy vypadám hrozně. V pase jsem nikdy neměla méně než 85 cm. Nyní 90 . Nevím čím to je . Možná stavbou těla , ale nikdy jsem obézní nebyla. Udělala jsem si test na BMI a ukázalo mně to, že bych měla vážit 61 kg a tedy zhubnout ještě 12 kg. Neumím si představit jak bych vypadala . Nyní se mně začínají rýsovat žebra. To si dělá ten test legraci? S krevním tlakem se léčím, i se srdcem. Jsou to nemoci, které byly v rodině. Neumím si skutečně představit, že bych vážila 61 kg … Hrůza

Pridajte komentár: