Následky obezity
Zkuste si v duchu představit všechny své známé, které znáte. Čím jsou tlustší, tím méně je napočítáte ve věku nad 50 let. Jinými slovy, tlustí lidé umírají dříve, než jejich štíhlí vrstevníci.
Zdravotní následky obezity
Zdravotní potíže mohou propuknout buď jednotlivě, nebo se najednou objeví několik příznaků. Pokud jste tlustí a ještě nemáte žádné potíže, připravte se, že časem vás postihnou některé z následujících problémů. Pokud takové obtíže již máte a jste obézní, tyto potíže jsou spoluspôsobené, nebo akcelerované obezitou. Podívejme si tedy zdravotní následky:
- diabetes 2. typu;
- poruchy metabolismu tuků, hormonální poruchy, neplodnost;
- problémy se srdcem a krevním oběhem, vysoký tlak, ischemická choroba srdeční, angina pectoris, trombóza (tromboembolická choroba), srdeční selhání (snížená kontraktilita myokardu), poruchy srdečního rytmu (kardiovaskulární problémy mohou být přítomny již v pásmu nadváhy), náhlá smrt, varixy (křečové žíly), mozkové a cévní příhody;
- problémy s dýcháním, rychlé zadýchání se při minimální námaze, zásadní zhoršení příznaků astmatu, chrápání, syndrom spánkové apnoe (dočasné několik sekund apnoe, způsobené ucpáním dýchacích cest nebo oslabeným dýchacím svalstvem; to má vážné následky například únava, vysoký tlak, podrážděnost, deprese , při dlouhotrvajícím stavu riziko srdečního selhání);
- problémy se zažíváním, pálení žáhy, zánět sliznice žaludku, potíže se žlučníkem, slinivkou břišní, játry;
- u žen poruchy cyklu, neplodnost, komplikace v těhotenství a při porodu, pokles dělohy, záněty rodidel, časté defekty plodu obézní matky;
- vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny, častější je rakovina tlustého střeva, rakovina žlučníku, žlučových cest, slinivky, jater, ledvin, u mužů rakovina prostaty, u žen rakovina prsu, dělohy, vaječníků;
- potíže s hybností, degenerativní choroby kloubů a páteře, hlavně gonartróza a coxartróza, bolesti kloubů, dna, stále se zhoršující bolesti páteře, osteoartróza kloubů, artróza, vyšší pravděpodobnost zlomeniny krčku femuru – to vše jsou potíže s pohybovým aparátem;
- mnohé kožní obtíže – ekzémy, mykózy (plísně), strie, celulitida;
- celkové zhoršování zdravotního stavu, postupné zhoršování imunity, časté potíže jako oteklé nohy, častěji úrazy (špatná hybnost, špatné těžiště) zlomeniny, častěji natažené šlachy;
- zvýšené riziko komplikací při narkóze, horší hojení ran po operacích nebo úrazech, mnohé nešpecifikovateľné obtíže, stavy únavy, nejasné výsledky testů;
- potíže se spánkem, často chrápání (mimořádně nepříjemné pro okolí), časté probouzení se kvůli močení (může způsobovat tlak na močový měchýř, nebo to může být projev začínajícího diabetes);
- časté jsou „špatné žíly“ – píchání injekce na mnoho pokusů, zatímco trefí žílu ukrytou za silnou vrstvou tuku;
- vyšší riziko proleženin – v nemocnici může být problém, s obézním – sestřičky nemusí vládat manipulovat; nejsou vozíky pro velmi tučných; nedají se udělat některá vyšetření, například příliš tlustý člověk se nevejde do běžného CT. Z nepohybovania jsou bolestivé proleženiny i zápal plic. I tak mohou vypadat poslední týdny života člověka, který tak miloval dorty, klobásky a zmrzlinu. Umře na nemocniční dietě o mnoho let dříve, než by bylo vhodné.
Z takového výpočtu jde člověku mráz po zádech. Horší je to, že člověk si často nespojí název diagnózy s její projevy. Proto v samostatných článcích podrobněji popíši některé obtíže, které obezita způsobuje. Ne řečí lékařů, ale srozumitelnější „polopate“.
Vysoký tlak a choroby srdce
Mnoho lidí se stesky na cenu léků a přitom doslova „žerou“ zcela nesmyslným způsobem potraviny, které způsobují přesně ty zdravotní potíže, na které se tito lidé stěžují. Bohužel nedokáží, nevědí (nebo nechtějí?) Si tato fakta spojit.
Pokud máte vysoký tlak, zvažte toto
Jakékoli problémy s tlakem, nebo srdcem vždy konzultujte se svým lékařem. Pokud se vám níže uvedená doporučení líbí, raději se poraďte s lékařem. Většinou vám je také doporučí. Pokud budete díky opatřením úspěšní, může vám lékař později snížit dávkování léků.
Vysoký tlak má zpravidla nějakou příčinu. Velmi často je to způsobeno tím, že tělo potřebuje někde zlepšit stav okysličení. „Natlačit“; tedy krev pomocí vyššího tlaku. Někdy však příčinou může být i to, že se tělo zvětší oproti normě.
- Sůl je často příčinou vysokého tlaku. Solení má ten následek, že v těle se zadrží více vody. Jinými slovy po snědení slaného jídla se „zvětšíme“; o vodu, která se zadrží v těle. Pokud tedy máte vysoký tlak, zkuste pár dní vynechat sůl. Vím, syrové opatření. Jídlo člověku nechutná. Vydržte to však. Je možné že už o dva či tři dny zjistíte, že tlak máte v normě.
- Obezita s sebou nerozlučně „vleče“ důsledky. Dříve nebo později se u obézního člověka začne objevovat vysoký krevní tlak. I zde platí pravidlo, že pokud zhubnete, zlepší se i parametry jako krevní tlak. Bohužel toto nezpozorujete za tři dny. No už po zhubnutí zhruba 6 až 12 kilo se rozdíl dá jasně rozpoznat. To se dá dosáhnout zhruba za dva až tři měsíce racionální výživy.
- Nedostatek pohybu. Obézní lidé se neradi hýbou, takže klesá jejich celková kondice. To má za následek oslabování svalů. Zhoršuje se tedy i prokrvení těla a to může vyvolat vyšší tlak právě jako způsob dostat krev kam je třeba. Nečinností bez tréninku se však oslabuje sval zvaný srdce. Snižuje se účinnost jeho práce. To se v praxi projevuje i tím, že musí „plácat“ mnohem rychleji než srdce trénovaného člověka. Srdce obézního a necvičící pracuje neefektivní, a tak je mnohem více zatížené – zbytečně.
Ve velkém procentu případů stačí udělat změny v životosprávě a tlak krve se zlepší. Jinými slovy tedy víte jen kontrolou jídla a mírným sportem dosáhnout, že vaše srdce začne pracovat normálnější.
- Díky sportu se zlepší účinnost práce srdce. Na jedno stažení vytiskne více krve. Nemusí tlouci 80 a vícekrát za minutu. Stačí když bude tlouci kolem 60 úderů.
- Díky vhodné stravě se sníží krevní tlak. Pokud jste dosud rádi nasolena, můžete se z pásma vysokého tlaku dostat na normály už jen tím, že přestanete solit.
Tyto výsledky obvykle dosáhne každý. Nechci tím vyvolat chybný dojem, že všechny nemoci spojené se srdcem, nebo s vysokým tlakem jsou způsobeny nadváhou, solením, pasivitou nebo chybnou stravou. No ve všech případech optimalizace životního stylu pomůže zmírnit obtíže.
Velká většina obtíží, které se označují jako „civilizační choroby“; se totiž začíná právě tím, že se chováme jako civilizovaní lidé – málo pohybu a špatná strava. Představte si, že vaše tělo má nějakou predispozici na srdeční chorobu. Lapidárně řečeno „náběh na vysoký tlak“ ;, nebo na jiné potíže. V dvacítce o tom nevíte. V padesátce může být stav závislý na tom, jaký jste žili životní styl.
- Pokud jste jedli vhodné jídla a cvičili, v padesátce stále nemusíte vědět o tom, že máte nějakou drobnou poruchu. Možná se projeví později. Možná ne.
- Pokud jste měli špatnou životosprávu, v padesátce možná máte obezitu a cévy ve špatném stavu. To samo o sobě by možná až tak nevadilo. Ale pokud se to spočítá s vaší existující poruchou, může to způsobit například infarkt.
Bohužel, obezita a špatný životní styl nám na tělo postupně nakládá zátěž v mnoha směrech. Z těch týkajících se srdce je lepší dělat si těžkou hlavu.
- Snižujte dávky soli. Příliš mnoho sodíku zvyšuje nejen tlak, ale zatěžuje i ledviny a zvyšuje riziko rakoviny. Štědré solení má mnoho dalších negativních následků pro zdraví.
- Jezte vlákninu. Vláknina optimalizuje trávení, imunitu a pomáhá i zlepšovat profil cholesterolu. Vlákninou rozumějte ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny. Není třeba kupovat potravinové doplňky s vlákninou.
- Užívejte probiotika. Dlouhodobě. Například Probio-fix. Optimalizují střevní mikroflóru a ve spolupráci s vlákninou (a vodou) pomáhají i při snížení cholesterolu.
- Pitný režim dodržujte v rozmezí doporučené „normy“; pro vás. V kalkulačce BMI na této stránce nahoře si můžete vypočítat mimo jiné i výsledkok, kolik vody máte za den vypít.
- Zcela škrtněte cukr a sladké potraviny (včetně slaných produktů z bílé mouky). Tyto potraviny vám škodí. Způsobují obezitu, zbytečně „masírují“; s hormony, stojí za zvýšeným tukem v krvi a obírají vás o některé vitaminy zejména ze skupiny B.
- Významně omezte potraviny s vyšším zastoupením živočišného tuku. Tento tuk má nepříznivý vliv na zdraví. V malém množství je v pořádku.
- Zcela vylučte potraviny, které se zakládají na použití ztuženého a levného tuku. To jsou zejména koláče, zákusky, sušenky. Margaríny obsahují mimořádně vysoké procento transmastných tuků. Tím myslím levné margaríny na pečení. Pokud si koupíte drahý a kvalitní pomazánkový margarín, například Flora, Rama, tak v malém a přiměřeném množství je jeho použijte zcela v pořádku.
- Užívejte olivový olej nebo lněný. Může být výhodné použít i rybí olej, ale jeho chuť a možná kontaminace těžkými kovy trochu komplikuje volbu. Dá se sáhnout i po formě v tobolkách. Tyto tuky potřebujete, obsahují omega 3 mastné kyseliny které jsou i pro zdraví srdečně-cévního oběhu mimořádně užitečné.
- Systematicky cvičte, alespoň pravidelné procházky. Bez pravidelného pohybu dosáhnete jen dílčí zlepšení.
- Pravidelně relaxujte. Odpočinek neznamená jen spánek, ale i dobrá nálada při realizaci koníčka, nebo s partou milých lidí.
Vím, těch opatření je takto na první pohled docela hodně a dali by se psát další. Začněte jedním a pak po troše přidávejte další. Později zjistíte, že celý systém je vzájemně propojen. Že jedno pravidlo vychází z druhého a jejich nasazení usnadní jiné pravidlo. To co se vám zpočátku bude zdát docela nemožné později budete dělat zcela běžně.
Například pokud nyní rádi mlsáte sladkosti, možná si neumíte představit, jak byste s tím přestali. Pokud ale začnete jíst zeleninu a ovoce, hlad se zmírní. Pak možná přidáte vhodné jídlo a zjistíte, že na sladkosti začínáte zapomínat. Později se možná odhodláte více omezit sůl. Zjistíte že vám je lepší. Že hubnete. O to snadněji se vám začne chodit cvičit. Po tréninku zase budete lépe spát … Jednoduše pokud přejdete na zdravější životní styl, není to tak těžké, jak to vypadá.
Za nějaký čas zjistíte, že krevní tlak je v normě, srdce již neudiera tak rychle jako u kolibříka. Zjistíte, že vám jde dolů cholesterol, zlepší se další krevní parametry. Začnete se lépe cítit a lidé vás začnou zastavovat s otázkou, jak se vám podařilo zhubnout.
To je ten nejlepší důkaz, že při tomto režimu máte setrvat natrvalo. Jinak hrozí jojo efekt. Nejen s obezitou, ale i zhoršením kardiovaskulárních parametrů.
Problémy s dýcháním
Obézní člověk má problémy s dýcháním. Často si neuvědomuje fakt, že pod tyto problémy se podepisují právě desítky kilo tuku, které má u sebe nocí i dnem. Váha nejednou i desítek kilo slaniny se projeví na mnoho způsobů. Organismus je neustále zatížen citelným břemenem, které je třeba nosit s sebou. To vše stačí k tomu, aby obézní člověk byl téměř na konci s dechem už i po minimální fyzické aktivitě.
Dýchání tedy můžete považovat za jeden z indikátorů obezity. Pokud vidíte, že „nějaká ta kila navíc tam jsou“, zkuste posoudit, jak zvládáte námahu. Pokud již po krátkém a nenáročném výkonu zjistíte, že jste pořádně zadýchaná, vězte, že za to mohou právě i „Kilkis navíc“. Jistě – možná je příčinou zadýchání jen špatná kondice, ale ta přichází s obezitou nerozlučně.
V případě jakýchkoliv (i malých) problémů s dýcháním radím neprodleně navštívit lékaře, protože může jít io jiný problém. Lékař může posoudit, zda je to jen problém způsobený obezitou a vyloučí, zda se za problémy s dýcháním neskrývá jiné onemocnění. Například astma. Tu je třeba léčit. Jelikož obezita astma dramaticky zhoršuje, je rozumné i zhubnout.
Syndrom spánkové apnoe
Zejména u tlustších lidí se občas objeví problém s dýcháním během spánku. Jmenuje se to spánkové apnoe. Velmi často je to spojeno is chrápáním. Pokud se tento problém týká vás nebo vašich známých, upozorněte na to lékaře.
Apnoe je stav, kdy se dýchání během spánku zastaví často na více než 10 sekund. Vzniká z důvodu mechanického zablokování dýchacích cest (jazykem, nebo ze slabosti dýchacích svalů). Spící se začíná pomalu dusit, ale nevzbudí se přitom. O pár vteřin na to zas dýchá. Po chvíli se apnoe znovu objeví. (Odborněji se to nazývá apnoická pauza.)
O apnoe ani o chrápání spící často neví
Velmi často se stává, že lidé vůbec nevědí, že při spaní vydávají různé zvuky. Velmi často je to „jen“; chrápání. To vzniká zúžením dýchacích cest při špatné poloze hlavy, nebo pokud jsou slabší svaly v oblasti krku. Jinými slovy i chrápání je již mírná překážka v dýchání, protože zpomaluje vstup vzduchu. Navíc zvuk je často rušivý. Ruší spánek spícího, i když on sám se při tom nevzbudí.
V horší verzi pak může chrápání přerůst až do zablokování dýchacích cest. Následují sekundy bez dechu. Později se dýchání reflexně obnoví, ale spící se neprobudí. Takto to může jít pořád dokola.
Jelikož spící o tomto problému vůbec neví, nebude ho ani řešit. Proto je výhodné o chrápání a případném apnoe mluvit! Vím, někdy to je nepříjemné mluvit o takových věcech. Ale následky jsou vážnější.
- Pokud žijete spolu s rodinou, nebo známými, zeptejte se jich, jestli nechrápete, nebo zda se v noci nedusí.
- Pokud žijete sami, vezměte diktafon, nebo počítač s mikrofonem a nahrajte si jednu celou noc. V počítači se dá nahrávka rychle vyhodnotit i vizuálně, netřeba to poslouchat. V závěru článku najdete návod.
- Pokud pozorujete tento problém u svého blízkého (manžel, spolubydlící …) upozorněte ho na to. V praxi budete slyšet, že po fázi když postižený nedýchal následuje často zrychlené dýchání (nazývá se to hyperventilace) jak se tělo snaží kompenzovat předchozí dušení. Po chvíli je dýchání zase normální a za nějaký čas se znovu na chvíli zastaví. Pokud postižený chrápe, je to velmi jasně slyšet. Pokud přitom nechrápe je to slyšet méně. Ale stále velmi dobře.
Dýcháte pravidelně? Nechrápete? Pak je vše v pořádku. Pokud ale máte potíže s nočním dýcháním, nebo chrápete, poraďte se s lékařem. Zde nejde jen o to, že chrápání může drasticky rušit spánek vašich blízkých. Ruší i váš spánek a tím snižuje jeho kvalitu. Nedobře vyspalý člověk je vyčerpaný a mnohem méně schopný dodržovat předsevzetí. Ani hubnutí se při špatném spánku obvykle nedaří dosáhnout.
Následky syndromu spánkové apnoe
Nejběžnější následky apnoe jsou spojeny s nižší kvalitou spánku as horším zásobením kyslíkem během noci. To se projeví velmi často jako:
- Únava, nízká motivace,
- slabá koncentrace a celkový výkon,
- podrážděnost, vznětlivost,
- deprese
- nevyspání, mnohem méně „pevná vůle“ ;.
Takový člověk je pak neoblíbený, protože je zlostný a výbušný. Nebo je unavený a otrávený. Čili na mezilidské úrovni na chrápání člověk vlastně doplatí tak, že si ani neuvědomí tuto možnou souvislost.
Při dlouhotrvajícím trvání spánkové apnoe se však zvyknou objevit chronické následky na zdraví.
Pravidelné noční dušení se způsobuje postupné, pomalé a bohužel trvalé změny tvaru srdce. Tyto změny se mohou formovat roky, ale pokud s tím nic nebudete dělat, může to přerůst až do pozdějšího selhání srdce.
Velmi časté následky této poruchy dýchání během spánku jsou:
- vysoký krevní tlak,
- změny v rychlosti srdečního tepu (během dušení nejdříve zpomalení a následně zrychlení jak se tělo snaží kompenzovat výpadek)
- zvýšené množství červených krvinek
- zúžení cév v plicích
- zvětšení jater
- otoky nohou
- někdy problémy s potencí (spánková apnoe častěji postihuje muže).
Při dlouhodobém stavu jsou nebezpečné zejména již zmíněné změny na srdci.
- změny na stěnách srdce
- později rozšíření pravé srdeční komory
- ještě později riziko selhání pravé srdeční komory
Kdy je apnoe ještě v pořádku a kdy už ne
Asi každému z nás se občas přihodí, že chvíli chrápeme. Nebo usneme v nějaké podivné poloze a pak je dýchání problematické. Takové případy vůbec nemusíte řešit. Vážnější je třeba brát situaci, pokud se to opakuje každou noc. Pokud stále chrápete a pokud se vám dokonce často zastaví i dýchání, tak pak je důvod to začít řešit.
Samotné chrápání ještě nemusí být v následcích až tak vážně. Chrápe mnoho mužů, zejména starších. Zatímco během spánku nenastane dušení, chrápání nebývá pro zdraví až tak nebezpečné. Je však rušivé, proto i jeho přítomnost raději konzultujte se svým lékařem. Pokud totiž chrápete, může se stát, že později se začne objevovat i apnoe.
- Velmi rychlý minitest: pokud chrápete ale přes den nejste unaveni, tak asi netrpíte spánkovým apnoe.
Pokud jste si nahráli svou noc, stačí se podívat na záznam. Pokud máte několik apnoe za hodinu, je třeba bez zbytečného odkladu řešit to s lékařem. To už je poměrně vážná věc. Pokud v nahrávce slyšíte, že dýchání je sice přítomné, ale značně omezené, jmenuje se to hypopnoe. Hypopnoe totiž způsobuje nedostatek vzduchu v plicích.
Pokud vás to zajímá, tak při apnoe (a hypopnoe) dochází v těle k stavu, který lékaři nazývají hypoxémie a znamená to nedostatek kyslíku v krvi. Tento stav je nepříjemný proto, že tělo na něj reaguje. Spící se vlastně trochu dusí – nyní myslím na buněčné úrovni. Buňky „ptají kyslík“ ;. Tělo v takovém stavu reaguje zvýšením činnosti srdce a často i krevního tlaku.
Mimochodem vysoký krevní tlak je často způsoben nedostatkem kyslíku v nějaké části těla. Vždy proto stojí za úvahu hledat nejdříve příčinu, proč tělo potřebuje „natlačit více krve“; a kam.
Pokud tedy jedno apnoe trvá více než 10 sekund a opakuje se několikrát za hodinu, je třeba něco s tím dělat.
Co se dá dělat, když chrápete, nebo trpíte syndromem spánkové apnoe
- Existují léky, které mohou pomoci, proto doporučuji poradit se s lékařem a ne řešit to podomácku.
- Protože tento problém se v 80% týká lidí obézních, požadavek zhubnout asi nikoho nepřekvapí. Obezita totiž není jen „tuk na břiše“ ;, ale mění i tvar těla. I oblast krku. Proto poté, co se postiženému podaří shodit, zpravidla se významně zlepší i chrápání a apnoe.
- Někdy je příčinou „jen“; špatná poloha těla při spánku. Nejčastěji problém vznikne pokud spíte na zádech. V té poloze, zvláště pokud je hlava trochu zakloněna se jazyk jakoby vtáhne hlouběji a tím se částečně ucpe dýchací otvor. Změnit polohu těla při spánku tedy může být i způsob, jak pomoci. Zkuste jiný polštář a podobně.
- Ti, co však trpí tímto problémem a jsou štíhlí, mohou mít jiný problém. Často je to způsobeno nějakou překážkou v krku, například větší mandle, nebo časté jsou i nosní polypy. Překážku pak stačí chirurgicky odstranit a stav se může značně zlepšit.
- Pokud nepomáhá nic, pak se dá spát s nasazenou speciální maskou. Ta zajistí pravidelné dýchání po celou noc. Jistě je to nepříjemná představa. No asi je lepší spát v mírném nepohodlí, než se každou noc dusit. Lidé, kteří jsou na to odkázáni to chválí. Probudí se totiž odpočatí a svěží.
- Ve výjimečných případech může být příčinou tohoto problému jiný stav. To se však netýká hubnutí, proto se tomu nemusíme věnovat. Je to pak případ pro neurologa nebo jiného specialistu.
Jak si doma víte změřit, zda nemáte tento problém
V úvodu jsem zmiňoval, že pokud žijete sami, nemusí být vždy snadné zjistit, zda trpíte spánkovým apnoe. Pokud se budíte unaveni i když jste spali dlouho, zkuste si nahrát jednu svou noc. Pokud máte diktafon, je to jednoduché. Můžete použít i mobilní telefon, pokud nahrává tak citlivě, že uslyšíte i tiché dýchání. Nebo použijte počítač. Výsledkem bude nahrávka, například MP3.
Nahrávku pak můžete otevřít v libovolném počítačovém programu určeném pro úpravu zvuku. Zvukový editor je v počítačích často. Pokud žádný nemáte, můžete si stáhnout například přenosnou verzi programu Audacity Portable. Je zdarma, je česky a netřeba ji instalovat. Stačí stáhnout a spustit.
Ať už však pracujete s kterýmkoliv zvukovým editorem, práce bude skoro vždy stejná.
Najdete někde symbol lupy. V tom režimu si přibližte grafické vyjádření zvuku. Tak, abyste viděli jednotlivé nádechy. Na tomto obrázku vidíte vlevo téměř pravidelné dýchání. Ve středu jsem označil oblast, kde dýchání chybí. To je apnoická pauza. Následně jde několik rychlých nádechů a výdechů – to je hyperventilace. Pak se dýchání začíná dostávat do „normy“ ;.
Díky tomu, že zvuk vidíte takto graficky, víte noc „prohlédnout“; za pár vteřin, nemusíte to celé poslouchat. Důležitá poznámka – nahrávat třeba v poměrně tichém prostředí tak, aby dýchání bylo v nahrávce silnější, než případné ruchy z okolí. Pak by totiž bylo obtížné nahrávku vyhodnotit graficky.
Pokud objevíte místa bez dýchání, přepněte se z režimu lupa do režimu editace. To bývá tlačítko podobné jako velké I.
Pak můžete horizontální označit celou oblast, ve které chybí dýchání. Ve spodní části obrazovky vám hned ukáže, že dýchání bylo zastaveno na 15 sekund a nějaké drobné. To je hodně. Je to důvod, abyste si daný problém dali raději vyšetřit i profesionální, u lékaře. Takové samovyšetření vám doporučuji udělat jen pro případ, že žijete sami a nemáte nikoho, kdo by mohl zkontrolovat, jak vlastně spíte.
Vím, za chrápání se mnozí lidé stydí. Cítí se v rozpacích, kdyby se měli přiznat. No raději tento problém řešte. Možná únava přes den je jen jedním z nepříjemných důsledků. Vážnějším je riziko selhání srdce ve spánku. Pokud patříte k lidem, kteří nejsou štíhlí, kontrolujte si průběžně, jak spíte.