Kdy začít hubnout?

Mnoho lidí chce zhubnout, i když nejsou tlustí. Mnoho žen je posedlých vlastním tělem. Chtěli by ho mít dokonalé. Vidí někde v časopise modelku – anorektičky. Ještě i ta je retuší řádně zeštíhlená. Najednou se zjistí jejich vlastní břicho „obrovsky nafouknuté“. Mají pěknou postavu a na břiše lze centimetr navíc. Nechtějí ho tam. No nezkoumají, jak se tam vzal! Ani to, že tuk v těle dokonce musí být! Chtějí vypadat jako ta vyretušovaných (tedy ne skutečná) anorektička z časopisu.

Kdo není opravdu obézní, neměl by se o hubnutí nikdy pokusit. Stačí změnit životní styl a několikakilový nadváha se časem ztratí sama.

Příčina – následek. Tak se na to třeba podívat. Mnoho mladých se dnes stravuje nedisciplinované. Jedí nevhodná jídla (hamburgery, hranolky, kolu, čokoládky) a nashromáždil si tak několik kilo nadváhy. Ne mnoho. Když si to všimnou, začnou zuřivě hubnout. Nic si nenaštudujú, hned zkusí nejtvrdší dietu. Tou sice zhubnou, ale později přiberou. A jsou v pasti jojo efektu.

Před hubnutím se vždy poraďte s lékařem

Vidíte kolem pupíku obtočené pneumatiku? Stop! Nehubněte! Jděte nejprve k lékaři, ať vám poradí, zda je hubnutí vůbec vhodné. Možná vám řekne, že nemáte důvod hubnout. Možná vám hubnutí odklepne. Pro některé lidi je dokonce z důvodu zdravotního stavu výrazněji hubnutí nevhodné až nebezpečné. U diabetiků je nutné jiné hubnutí, než u jinak zdravých lidí. Vzácně, ale obezita může být způsobena metabolickou poruchou. Tu je třeba léčit. Ne hned svévolně hubnout. Lékař proto některým pacientům navrhne, že mají zhubnout jen o 10% a dost. Nadváha a obezita je vždy signálem, že něco není v pořádku. Nejčastěji je v nepořádku životní styl. Pak je třeba se zaměřit na změnu životního stylu, ne na hubnutí.

Tip: Na mém webu www.chudnutie-ako.sk je kalkulačka BMI. Ta vám vypočítá nejen obyčejné BMI, ale i několik dalších výpočtů. Dozvíte se, kolik energie byste za den měli přijmout pokud budete štíhlí ai při jakém množství energie máte hubnout. Navrhne vám i složení stravy na bílkoviny, sacharidy a tuk. Navrhne i tepovou frekvenci, při jaké budete na tréninku nejefektivnější pálit kalorie.

Jak rychle zjistit, zda máte hubnout? Pomocí krejčovského metru!

Pokud nejste v pásmu obezity

Při obvodu pasu u žen méně než 80 cm a 94 cm u mužů – nepokoušejte se hubnout pomocí redukční diety. Pokud máte bříško, třeba jen mírně poopravit jídelníček a začít pravidelně cvičit. Kila navíc se ztratí. Pokud se ztrácet nezačnou, stravujete se špatně. Doštudujte si to. Přísnější si kontrolujte velikost a složení porcí. Párkrát si jídlo zvažte, abyste věděli, jak vlastně má vypadat vhodná porce. V žádném případě však neomezujte příjem energie. Jezte tolik, kolik je přiměřené vašemu věku a zatížení. V závěru této knihy najdete tabulky, nebo si na www.chudnutie-ako.sk/bmi/ vypočítejte výživová a tréninkové doporučení pro vás.

Pokud jste v pásmu obezity

Při obvodu pasu u žen více než 80 cm a 94 cm u mužů už začínáme hovořit o obezitě. Už máte tolik nadbytečného tuku, že zhoršuje váš zdravotní stav. Proto se vyplatí něco s tím začít dělat. Co přesně?

Omezte svou stravu denně asi o 2 000 kJ oproti tomu, co byste měli sníst normální a přidejte sport. Podrobnosti v dalších kapitolách.

Pokud je hubnutí urgentní, dá se jít až do minus 3 000 až 4 000 kJ za den oproti „normálu“. Rychlé hubnutí však musí doporučit lékař. Musí být velmi vážný důvod, aby se vyplatil tak drastický zásah do fungování těla, jakým je rychlé hubnutí. Pokud vás čeká operace, nebo máte vážné obtíže spojené s výraznou obezitou, pak rychlé hubnutí může být menším zlem než zdravotní potíže z obezity. Nikdy si však nenaordinujte dietu, která by měla méně, než 6 000 kJ za den! To by se vám vymstilo později.

Doporučuji: Začněte hubnout asi na dávce 8 000 kJ za den. Při takovém příjmu nebudou hubnout ženy, které mají z předchozích diet zpomalený metabolismus. Pro ně doporučuji: Vydržte! Jezte stále 8 000 kJ a to i v případě, že pár týdnů budete mírně přibírat. Nejprve musíte dát svému dietami zbičovaný tělu signál, že již není třeba šetřit potravou. No a pak mu musíte dát čas, aby se mohlo začít dostávat do normálu. Metabolismus je pomalá záležitost. Změny se odehrávají spíše na ploše měsíců, než týdnů. Vydržte. Když se tělo vzpamatuje, začne hubnout. Kdybyste se řídili podle dietami poškozeného těla, možná byste nechudli ani při 4 000 kJ za den. Byli byste tam, kde jste byli na začátku – další dieta blízká hladovce s nedostatečným přísunem živin. Důsledky znáte.

Příklad výpočtu: Mám 47 let a provádím snadnou práci. Podle tabulky mám přijmout denně 11 000 kJ. Minus 2 000 kJ je 9 000 kJ. Budu tedy hubnout při příjmu okolo 9000 kJ. K tomu 3-krát týdně hodinu a půl sportu. Podobně si můžete vypočítat svá čísla.

Příklad výpočtu: 40 letá žena by při lehké práci měla sníst 9 000 kJ. Hubnout by měla při příjmu 9 000 – 2 000 = 7000 kJ.

Problém s víkem: Muži po šedesátce a ženy po padesátce už mají nízkou energetickou potřebu. Nedoporučuji bez lékařské konzultace jít s jedením pod 8000 kJ za den. Mechanicky podle tabulky by například 8 500 minus 2000 znamenalo příjem 6 500 kJ u mužů a téměř o 1 000 kJ méně u žen nad 75 let. Podvýživa zde může nadělat více škody, než užitku.

Pokud při správně zvoleném energetickém příjmu budete dále trochu přibírat, může to znamenat zpravidla 2 věci:

  • Papáte víc, než si myslíte, že papáte. Různé koláčky, hrst oříšků a jiné výjimky. Tak se hubnout nedá. Počítejte pár dní pomocí váhy a energetických tabulek, zda opravdu papáte jen vhodné množství.
  • Nebo máte porušen metabolismus. Možná z předešlých diet, možná z příčin, které může posoudit pouze lékař. Jděte se poradit. Není zdravé dlouhodobě jíst mnohem méně, než byste měli.

Ať jste tlustí, nebo hubení lze zjistit různými způsoby. Nejlépe, pokud se budete řídit podle opasku. Nic přesnější na měření v domácích podmínkách neseženete. Obvod pasu určuje vaše zdraví. Stále menší obvod pasu je neklamným znakem, že hubnete. Ale proberme si to podrobněji.

Potravinové alergie

Stále roste počet lidí, kteří jsou na něco alergičtí. Pyl, prach, roztoči jsou alergeny šířící se vzduchem. No i potraviny mohou vyvolat alergické reakce.

Následující pasáž se týká zejména těch, co už jste na něco alergičtí. U vás je o něco vyšší riziko, že se může objevit i alergie na potraviny. Pokud jste dosud jedli jen běžnou stravu, zvyšte opatrnost.

  • Pokud jste v minulosti již měli potravinovou alergii na nějaké jídlo, nikdy ho nejezte. Ani v malém množství.
  • Pokud jsou v seznamu jídel pokrmy, nebo složky, které jste dosud nejedli, konzultujte to s lékařem. Alergolog vám poradí, zda nemohou být pro vás rizikové.
  • Pokud po přechodu na novou výživu zaznamenáte jakékoli potíže, raději se poraďte s lékařem.
  • Užíváte léky na „snížení žaludeční kyseliny“? Často je lékař předepíše na problémy se žaludkem, žaludeční vředy, pálení žáhy, Helicobacter pylori a jiné potíže. Během této léčby nezkoušejte jíst nové potraviny, jaké jste ještě nezkoušeli. Alespoň ne takové o kterých je známo, že jsou často alergeny.

Alergie na potraviny se může projevit různé. Často se ohlásí průjmem. Typické je i svědění v ústech, oteklé rty, kožní vyrážky, pocity únavy. Častý je otok jazyka a hlasivek, nebo hrtanu, což způsobí problémy s polykáním. Může se však objevit i kýchání, kašel nebo rýma.

Ve vzácných případech může taková reakce přerůst i do vážného stavu – dušnost, výrazné svědění, zarudnutí kůže až otok. Může následovat malátnost, slábne krevní tlak. Lepší je neprodleně volat lékařskou záchrannou službu protože může jít o počínající projevy takzvané anafylaktické reakce.

Nejčastěji jsou alergie na kravské mléko, vajíčka, arašídy, pšenici, sóju, ryby, mořské potvory a na ořechy.

Jste alergičtí na některý druh pylu? V „sezoně“ je zvýšené riziko alergické reakce pokud sníte potravinu, která v jiném ročním období nezpůsobuje žádné problémy. Jen příklad některé zkřížené alergie:

  • Kdo má potíže s pylem pelyňku může mít problémy is mnoha kořením, bylinkami a semínky. Může být problémem petržel, celer, mrkev či mango.
  • Pokud jste alergičtí na břízu, problémem mohou být jablka, broskve, meruňky, hrušky, celer, mrkev, ořechy, rajčata, nebo kari koření.
  • Pokud máte rýmu když kvete ambrózie, je lepší nejíst melouny, banány, okurky, ani pít heřmánek.
  • Kdo je alergický na roztoče, měl by raději vynechat mořské plody a hlemýždi.

Přesnější seznam alergenů vám řekne váš praktický na základě vyšetření. Toto je jen rychlá ilustrace.

O tomto tématu tak rozsáhle píšu záměrně. Přechod na zdravější stravu by se měl projevit vaší lepší vitalitou a zdravím. Ale pokud naproti tomu zaznamenáte únavu, průjmy, ekzémy, otoky a svědění na zápěstích, v loketních jamkách, rýmou, tak může jít o případ, že některou z nových potravin vaše tělo nesnáší. Pak je třeba zjistit, která potravina to je a navždy ji bude třeba vyloučit z jídelníčku.

Možná se setkáte s problémem trávení některých potravin. Nemusí to být jen alergie. Pak hledejte možná řešení.

  • Ovesné vločky někomu dělají potíže. Stačí je uvařit a bude to v pořádku.
  • Máte potíže se syrovým mlékem? Zkuste si dát acidofilním, kefír nebo kyška. Pokud problémy zmizí, je to vyřešeno. Pokud přetrvávají, poraďte se s lékařem.
  • Zelenina či luštěniny mnoha z nás nadýmají. Před vážnějším jednáním se dá užít výživový doplněk obsahující látku Simetikon (Například Espumisan). Dlouhodobější spíše pomůže užívat probiotika a postupně hledat, která složka potravy (nebo kombinace) dělá potíže.

Těhotenství

Při těhotenství je třeba úzce spolupracovat s lékařem. Ne bláznit s hubnutím a snít o dietách.

Pokud se chcete v těhotenství a během kojení věnovat sportu, můžete. Pokud lékař nemá námitky. Sportovní lékaři to doporučují, akorát je třeba volit takové sporty, kde si šetříte klouby.

Tato kniha není určena pro hubnutí těhotných a kojících žen. Pokud se vás to týká, významnější změny v životě udělejte až poté, když zase začnete jíst jen sama za sebe.

kouření

Kouříte? Doporučuji vám, jak úplně první věc zrušte tento zlozvyk. Nekoupejte si už další krabičku. Pokud s tím máte problém, použijte nikotinovou náplast. Pár dní to bude dost špatné. Pár týdnů nepříjemné. Pak se začnete těšit, že jste to dokázali. Toto vám říkám z vlastní zkušenosti. Sám jsem tím prošel.

Kouření pro tělo představuje značnou zátěž. Zátěž, čili lidově řečeno stres. Tělo kuřáka se trvale musí vypratúvať s mírnou otravou. To, plus účinky cigaretového kouře ženou energetickou spotřebu ve vašem těle asi o 10% rychleji, než by byla normálně. Lidé, kteří přestanou kouřit proto musí těch pár procent ubrat ze své stravy. Pak nepřibírá, i když přestanou kouřit. Jen nenahraďte cigarety sladkostmi, či alkoholem. To není řešení.

Kouření hovoří o tom, že postižený má buď vážnou poruchu myšlení, nebo je závislý od okamžitého plnění touhy a požitků. Dnes už vzdělaný člověk nemůže světu ukazovat, že vlastně nemá kontrolu nad svým chováním.

Nejlepší od kuřáků táhnout. Jejich kouř totiž škodí i nám.

krevní tlak

Většina lidí s nadváhou ním trpí. Často můžete krevní tlak dostat na normální čísla jen tím, že dodržíte zdravý životní styl. Samozřejmě, vše provádějte až po dohodě s lékařem, protože potíže se srdcem mohou mít různé příčiny a různá řešení. Pomůže však:

  • Úplně přestaňte solit. Ve stravě je dost soli. Nepoužívejte ani sójovou omáčku a dochucovadla s obsahem glutananu sodného. Vyhýbejte se minerálkám, v nichž je vyšší obsah sodíku. Bude to málo chutné, ale už za dva či tři dny si změříte významně lepší výsledky. Za měsíc vám to začne trochu i chutnat.
  • Pravidelný pohyb v mírném zatížení trénuje srdce a zlepšuje prokrvení celého těla. Například rychlé procházky. Během několika týdnů naměříte lepší výsledky účinnosti práce srdce. Klesne vám tepová frekvence v klidu.
  • Všechny doporučení pro stravování a život z této knihy jsou zároveň optimálním režimem i pro vaše srdce.

Krevní tlak se zvýší pokud:

  • Jíte slaná jídla.
  • Když přiberete.
  • Když pijete alkoholické nápoje.
  • Pokud kouříte.
  • Pokud jste ve stresu.
  • Pokud se často zlobíte. (To je znak bezmocnosti.)
  • Pokud žijete pasivní.

cukrovka

Nepříjemně často se cukrovka objevuje spolu s počínající obezitou.

V mnoha případech vhodně zvolenou stravou a životním stylem víte diabetes II typu dostat pod kontrolu. Poraďte se se svým lékařem. Je možné, že doporučení v této knize vám odsouhlasí. Podobný režim, který „funguje“ na hubnutí je vhodný i při cukrovce. Ale ověřte si to.

Pridajte komentár: