Dieta při dětské obezitě

Pokud již máte obézní dítě, rozhodně mu nezačínejte dávat nějakou dietu, jaká se dá najít v časopise! Ani v knihách o hubnutí pro dospělé! Dítě má jiné výživové potřeby a proto je složení stravy typické pro hubnutí dospělé zcela nevhodné pro hubnutí u dětí. U dětí nepoužívejte ani výpočet BMI. Tato čísla platí pouze pro dospělé. Zakázal jsem, co se dalo.

Co tedy dělat, když máte obézní dítě nebo dítě, které trpí nadváhou?

 • Nastudujte si zásady, jak se má dítě stravovat. Dodržujte jejich. Nebude to snadné – děti mají své nezdravá jídla rádi.
 • Nastudujte si základy racionální stravy pro dospělé a začněte je dodržovat. Vy jste pro své děti příkladem. Pokud vy budete jíst chipsy, fasfood, pít alkohol a kouřit, nemůžete očekávat, že vám vyroste zdravé dítě se vztahem k racionální stravě a sportu.
 • Zaveďte v rodině režim ve kterém se několikrát týdně cvičí. Nekompromisně, pravidelně. Poraďte se s osobním trenérem.

To je vše. Nedávejte dětem nějaké diety. Stačí, když jejich zbavíte nevhodných jídel – co nejméně potravin s cukrem, přesolených a mastných. Pryč smažené, sladkosti, slanosti. Dejte dítěti jíst 6 krát denně normální jídlo, vždy i zeleninu nebo ovoce. A co mezi jídly? Pohyb, přátelé.

Takový režim bude mít jen pomalý vliv na dětskou obezitu. Ale vy nepotřebujete, aby vaše dítě zhublo do plavek. Potřebujete aby bylo zdravé. A zdraví neprospívá ani obezita ani dieta, ani rychlé hubnutí.

Děti si dobroty i tak vynutí

Pokud máte tučné dítě, měli byste mu znemožnit, aby jídlo nevhodné potraviny.

Možná si čtete tyto články o dětské obezitě a potichu si hundrete: to se to píše články o zdravé stravě, ale zkus donutit dítě, aby pilo vodu místo limonády. Je pravda, že mnoho dětí si dokáže různým způsobem vynutit to, co chtějí.

Děti, pokud chtějí, mohou trucovat, plakat, vztekat a jiným způsobem protestovat, aby nemuseli dělat to, co nechtějí. Pokud chtějí své hranolky, nebo čokoládu, nebudou jíst „normálně“; jídlo. A pečlivý rodič to po chvíli vzdá.

I zde jde vlastně jen o boj o moc. Je to jako vyjednávání s teroristy. Pokud jednou povolíte, právě jste naučili své dítě, jakým způsobem na vás má jít. Například chce sušenku a je obézní. Vy mu keks nechcete dát. Tak se vám dítě rozpláče. Polevíte, aby se uklidnilo? Super. Právě jste mu do rukou dali klíč. Pokud něco bude chtít, stačí se rozplakat.

Musíte si ujasnit, jakou potraviny chcete dítěti dávat, aby nebylo obézní. Stanovte časy, kdy se jí. A to dodržujte bez výjimky. Pokud je oběd o 12:00 a svačina o 15:00, mezi tímto obdobím obéznímu dítěti nedávejte nic jiného. Ale představme si, že dítě nechce oběd, nechutná mu. Bez jakýchkoliv poznámek mu s úsměvem vezměte jídlo. Pokud nechce, nemusí jíst! Ale nedostane ani nic jiného – to je důležité. Jednoduše toto je oběd. Vem, nebo nech tak. Ale pokud necháš, nejblíže jídlo je svačina o 15:00. Ne dříve. Nic dříve.

Zní to krutě, vím. Ale za 3 hodiny vám dítě hlady neumře. Naučí se však, že respektujete jeho rozhodnutí – nejíst když mu nechutná. No naučí se i to, že pokud nesní to, co se podává, nedostane nic jiného, nic lepšího, nic, co mu chutná víc. Tento postup již za několik dní začne měnit situaci. Dítě se brzy naučí jíst s ostatními to, co je.

Pokud máte děti, které si drankaním, či jinou technikou vždy dokáží prosadit své, svěřujete řízení jejich výživy do rukou rozmazlených dětí. Tipněte si, co to udělá s jejich zdravím.

Doporučený příjem živin pro děti

Pokud chcete pro své děti připravovat stravu, setkáte se asi s mnoha protichůdnými doporučeními. A jedno z takových doporučení vám nabízím i na tomto místě.

Pokud pracujete s kalorickými tabulkami, můžete si pomocí nich a váhy vypočítat, kolik energie vaše děti snědí za jeden den. Pak je můžete porovnat s některou z níže uvedených tabulek.

Rád bych zdůraznil, že výpočet energetické hodnoty jídel není přesný a není ani možné, aby byl přesný. Jídla, které najdete v energetických tabulkách nemusí mít přesně ty výživové hodnoty, jak uvádějí průměrné energetické tabulky. Například banán – pokud je vyzrálý, má zcela jiný obsah energie, jako nezralý. Proto do výpočtu energetických hodnot můžete směle zaokrouhlovat, odhadovat. Pokud má vaše dítě sníst 12 500 kJ energie, obvykle se nic nestane pokud k tomu sní jeden koláč a stane se z toho 13 500 kJ. Takové malé rozdíly nejsou problém (hlavně pokud jindy možná sní jen 11 500 kJ.

Důležité však je i složení jednotlivých živin. Dohlédněte, aby vaše děti měly alespoň zhruba vyvážený příjem energie i pokud jde o obsah tuku (sledovat nejpřísnější), sacharidů a bílkovin. Laicky se dá říci, že:

 • Mnoho tuku nejrychleji vede ke obezitě. Vylučujte živočišný tuk, upřednostňujte rostlinný – olivový a jiné za studena lisované oleje, semena, ořechy. Tuk sledujte přísně. Je mnoho potravin, které obsahují nepříjemně hodně skrytého tuku.
 • Sacharidů dítě potřebuje hodně, ale měly by to být komplexní sacharidy. Ovesné vločky, celozrnné pekařské výrobky, semena, zelenina, luštěniny. Opatrněji se sladkými druhy ovoce pokud má dítě nadváhu, jinak bez problémů můžete podávat ovoce. Zcela vylučte podávání jednoduchých sacharidů, jako je rafinovaný cukr, med. Sacharidy dávají dětem sílu běhat a fungovat. Pokud jsou tedy vaše děti aktivní, sacharidů s netřeba bát – můžete jim je dát io něco více, pokud chtějí.
 • Bílkoviny je vhodné kombinovat z více zdrojů – rostlinné a živočišné. Z rostlinných jsou vhodné luštěniny, sója. U živočišných upřednostňujte nízkotučné masa a mléčné výrobky. Bílkoviny se snažte pro děti podávat v co nejpřesnějších množstvích. Jsou důležité pro růst svalů, kostí. Jejich přebytek však zatěžuje organismus dětí (i dospělých) látkami, které mohou mít i rakovinotvorné účinky.

Tabulky jsou rozděleny podle věku dítěte.

Doporučený příjem živin pro děti do jednoho roku

Kojenci 0 až 6 měsíční Kojenci 7 až 12 měsíční
energie kj 2 635 3 640
kcal 630 870
bílkoviny g 14 16
tuky g 33 38
sacharidy g 70 116
bílkoviny % 8,9 7,4
tuky % 47,2 39,3
sacharidy % 43,9 53,3

Doporučený příjem živin pro děti 1 až 10 leté

Děti 1 až 3 roční Děti 4 až 6 leté Děti 7 až 10 leté
energie kj 5 500 7 530 9 000
kcal 1 315 1 800 2 150
bílkoviny g 20 27 33
tuky g 45 60 70
sacharidy g 208 288 347
bílkoviny % 6,1 6 6,1
tuky % 36,5 30 29,3
sacharidy % 57,4 64 64,6

Doporučený příjem živin pro děti 11 až 14 leté

Chlapci 11 až 14 letí Dívky 11 až 14 leté
energie kj 10 500 10 000
kcal 2 510 2 390
bílkoviny g 50 52
tuky g 80 75
sacharidy g 399 379
bílkoviny % 8 8,7
tuky % 28,7 28,2
sacharidy % 63,3 63,1

Doporučený příjem živin pro dospívající chlapce

Clapci 15 až 18 letí studující Clapci 15 až 18 letí pracující
energie kj 12 500 15 000
kcal 2 990 3 585
bílkoviny g 60 69
tuky g 85 100
sacharidy g 496 602
bílkoviny % 8 7,7
tuky % 25,6 25,1
sacharidy % 66,4 67,2

Doporučený příjem živin pro dospívající dívky

Dívky 15 až 18 leté studující Dívky 15 až 18 leté pracující
energie kj 9 600 11 500
kcal 2 295 2 700
bílkoviny g 50 53
tuky g 65 80
sacharidy g 380 458
bílkoviny % 8,4 7,3
tuky % 25,5 26,2
sacharidy % 66,1 66,5

Tolik doporučené výživové dávky pro děti.

Doporučený příjem energie pro dospělé najdete na stránce http://www.chudnutie-ako.sk/bmi/ kde se čísla dají vypočítat automaticky v závislosti na věku, pracovním zatížení a pohlaví.

Seznam potravin nevhodných pro děti

Jmenujme několik potravin, které byste dětem měli podávat pouze s přesnou kontrolou.

 • Sladkosti: koláčky, sušenky, bonbony, čokoláda, tyčinky, slazené musli, sladké mléčné výrobky, pudink, sladké kakao. Zmrzliny a mražené krémy. Limonády, levné džusy.
 • Slanosti: chipsy, krekry, slané sušenky, jakékoli výrazně prisolené jídla, hranolky, krokety.
 • Živočišný tuk: kůže z kuřete, slanina, uzeniny, tučné maso, smetana, krémy, majonéza, sýry, máslo, smažená jídla, fritované.
 • Uzeniny: párky, klobása, salám …

V principu jde o to, aby vaše děti nedostávaly do svého těla látky, které jim neprospívají. Možná lepší, než výčet konkrétních potravin bude jmenovat látky, které by děti měly jíst jen opatrně. Mimochodem – nejen vaše děti! I vy, jejich rodiče.

 • Tuk. Děti potřebují tuk, ale ne živočišný. Je vhodné, pokud velmi přísně zrušíte co nejvíce zdrojů živočišného tuku a vytovríte tak prostor pro tuk vhodný. Dopřejte svým dětem raději rostlinný tuk, za studena lisované oleje ze semen. Podávejte jim ořechy.
 • Cukr. Děti potřebují hodně komplexních sacharidů – ovesné vločky, celozrnné pečivo a chléb jsou ideálním zdrojem energie i živin. Vyhýbejte se však podávání „rychlých sacharidů“ ;, tedy pečivu, chlebu a koláčem z bílé mouky. Nedopřávejte jim sladkosti, limonády.
 • Bílkoviny. Příliš mnoho bílkovin ve stravě zatěžuje organismus, protože při štěpení bílkovin vznikají toxické látky, které mohou vyvolat mnoho problémů. Tyto odpadní složky vznikající při štěpení bílkovin jsou dokonce na seznamu karcinogenních látek.
 • Sůl. Příliš mnoho soli škodí. Myslete na to, že i oblíbená sojová omáčka a mnoho potravin obsahuje glutamát sodný, tedy jinými slovy sodík a ještě jinými slovy totéž, co obsahuje sůl. Příliš mnoho soli hromadí v těle dětí vodu. To pak zhoršuje energetický výdej. Nadměrné solení je považováno za rizikový faktor při vzniku některých druhů rakoviny.
 • Fosfor. Fosfor se do vašich dětí dostává nejčastěji ve velkých dávkách a zcela zbytečně! Kyselina fosforečná je oblíbená složka řady nápojů typu kola. Můžete si přečíst můj článek „jak se čistí záchod Coca colou“. Fosforečnany se velmi často dávají do tavených sýrů. Časté podávání těchto látek škodí zdraví.
 • Aditiva (éčka). Ty jsou dnes přidávány téměř do všeho. Většinou jsou, doufejme, neškodné, alespoň v malém množství. Ale pokud něco je dobré, děti sua schopné jíst to i ve velkém množství. A to může vyvolat problém …

Pokud se děti stravují nevhodně, mohou na jedné straně přibírat (velký příval energie z jídel) a zároveň přitom trpět i podvýživou (!), Tedy nedostatkem vitamínů, minerálů, antioxidantů (levná strava neobsahuje živiny, pouze energii). Nevhodná strava zatěžuje organismus dětí, protože tělo se snaží zbavit různých odpadních látek z přebytku potravy, často nevhodné. Tělo trpí i pro nedostatečný pitný režim. Bublinkové nápoje podporují tělo aby se vody zbavovalo. A tak jsou přetížené hlavně ledviny, játra. Nedostatek vlákniny v potravě způsobuje problémy s vyprazdňováním, nejčastěji zácpu.

Co toto pro vaše děti znamená?

Vím, kdy se takto popíše dění v organismu, ne každý si umí odvodit, jaké to má následky. Takže pěkně polopate: Pokud je výživa dětí nevhodná, začíná se objevovat nadváha, jako první viditelný varovný signál. Tuková tkáň produkuje prozánětlivé látky. Takže mlsajúce a tučnejúce děti mají v těle zbytečně látky, které urychlují zánětlivý proces. Pokud mají i jiné zánětlivé onemocnění, například astma (to je také i zánětlivý stav) tyto faktory se sčítají.

Kromě rostoucí nadváhy můžete u dětí pozorovat častější infekční onemocnění, různé chřipky, virózy, průjmy a jiné běžné zdravotní potíže. Nejsou ničím výjimečné, ale jsou častější. Děti s nevhodnou výživou mají zhoršené funkce orgánů odpovědných za imunitu, detoxikaci. Jejich těla se snaží zbavit se odpadních látek z potravin, nestíhají řešit ještě i infekce.

Pokud takový stav u dětí trvá dlouho, začínají se rozvíjet civilizační choroby. U tlustých dětí se dnes objevují onemocnění, které v minulosti postihovaly jen dospělých, ať starších lidí. Časté virózy s horším průběhem, než u štíhlých dětí, syndrom chronické únavy, diabetes, zvýšený cholesterol, vysoký krevní tlak, zhoršený stav kostí.

Chápu, že takové věci jsou nepříjemné. Jistě chcete pro své děti to nejlepší, ale nebývá lehké zamezit jim v pojídání dobrot. Právě to je úkol rodičů – alespoň někdo by se měl umět chovat dospělo. Pokud víme, že nevhodné potraviny dětem škodí, měli byste jim zamezit přístup ke nim. Děti jsou nezralé a mají právo se chovat nezrale – pokud něco chtějí, nedívají se na důsledky. Ale právě úkolem rodiče je usměrnit děti ke správným návykům.

Bohužel, tak často dnes vidíme, jak jsou děti překrmována rodiči a jakýkoliv pokus o zdravější výživu je sabotován babičkami, tetami a tchyní, které jim nejednou potají strkají čokoládky. Vždyť jim tak chutná.

Víte, co jí vaše dítě ve škole?

I když Nábal svému dítěti tu nejzdravější svačinu, může se stát, že skončí v odpadkovém koši. Vždyť celá třída chodí do nedalekého bufetu na hranolky s kolou.

Mnoho dětí se stravuje tím nejhorším možným způsobem – snídaně nestihnou, ve škole si koupí kolu a první normálnější jídlo přijde až odpoledne. To je nejrychlejší cesta k poruše metabolismu a růstu obezity.

I školní jídelny často podávají dětem obědy s mizernou nutriční hodnotou. Hlavně, že jsou levné – řekne si mnoho rodičů. Ale to je mrzutá situace. Jsou rodiny, které se umí pochválit, jak super levně se umí prestravovať. Nejednou však po pár letech právě v těchto rodinách stoupá počet případů rakoviny. Nevhodná výživa a životospráva se totiž až nepříjemně často podepisují právě pod těmito onemocněními. Myslete na to, když budete zkoumat účty za stravu pro vaše děti. Myslete i na to, že skladba potravy podávaná ve školních (i závodních) jídelnách se za posledních 50 let prakticky vůbec nezměnila. Zní vám to absurdně? Znalosti o výživě jsou dnes jinde.

Děti ve škole často sahají po chutných tyčinkách, slaných dobrotách, které jsou jim prodávány pomocí agresivní a manipulativní reklamy. K tomu připočítejte tlak okolí. Jít do mekdonalda je dnes považováno za hodnotu. Inu, některé firmy vědí, že zákazníka si třeba vychovávat už od útlého dětství. Proč nedat před obchod lavičku s klaunem?

Nejnepříjemnějším důsledkem jídlu průmyslově vyrobených dobrot však je to, že děti pak odmítají racionální stravu. Jejich chutě jsou rozmazlené skvělými chutěmi. Proč by pak chtěli jíst kedlubny, nebo pít čistou vodu?

Bonbón za odměnu?

Jeden z častých jevů je, že rodiče, prarodiče a i jiní blízcí děti odměňují sladkostmi. Je to klasika. Jedete na návštěvu do rodiny, kde jsou děti. Co vezmete? Láhev vína pro dospělé a čokolády pro děti. Je však otázkou, nakolik je takový zvyk vhodný. Hlavně pokud děti dostávají sladkosti jako nástroj odměny, může se to v nich později zafixovat jako návyk. „Nezvládám nějakou situaci? Tak se potěším a dopřeji si alespoň bonbóny. „;

Bonbony se často používají, jako nástroj motivace. „Udělej tohle a dostaneš bonbón.“; Je to něco podobného, jako mzda, či výplata. Za určitou práci dostaneme odměnu. Pokud však sledujete tento problém do hloubky, možná si všimnete, že peníze samy o sobě nejsou nejlepší nástroj na motivaci. Naopak – lidé mohou dělat neradi, ulívat se, ale setrvávají, protože potřebují peníze. Pracovní výkon klesá, požadavky na výplatu stoupají. A jak to souvisí s dětmi? Úzce.

Zkuste děti motivovat ke žádoucím činnostem jiným způsobem, jak odměnami či trestem. Vzpomeňte si na rčení, že na na med nalákáte více much, než na ocet.

Chcete-li aby děti něco udělali, dejte jim to, po čem touží nejvíce. A to je pozornost, uznání, ocenění. Ani jedno z toho jim bonbón nenahradí. Sladkost je fajn, ale soustředěna pozornost je lepší. Dejte najevo dítěti, což by mělo udělat. Pokud si uvědomí, že ho budete uznávat za to, že něco udělalo dobře, udělá to rádo i příště. Bez bonbónů. Když se mu to podaří (ale i nepovedené pokusy a snahu oceňte a podporujte!) Tak ho oceňte. Pochvalte ho před někým, koho vaše dítě uznává. Oceňte ho.

Pokud tímto způsobem naučíte děti dělat to, co je pro ně a pro vás nejlepší, nemusíte ho odměňovat sladkostmi a snížíte tak riziko vzniku dětské obezity.

Na dětskou obezitu nejsou hotové rychlé a jednoduché řešení. Neřešte to ale sami, poraďte se s lékařem.

Je zajímavé, že odborníci na výživu se v podstatě stále nedohodly, jak by měla vypadat vhodná strava pro obézní děti. (No ani se stravou pro dospělé není stále zcela jasno.) A tak všude najdete jen obecně platné zákazy, které potraviny se jíst nemají. No nenajdete přesnější formulace výživových dávek pro děti, které by potřebovali zhubnout.

Teprve po věku dítěte 12 let se někteří autoři odvažují používat pojmy jako dieta. U menších dětí se žádná forma hubnutí omezováním stravy nedoporučuje. A pokud nejde o morbidní obezitu, tak zřejmě nejrozumnějším řešením je dát i tlustému dítěti tolik stravy, kolik by bylo normální, přiměřené jeho věku, tělu a pohybové aktivitě. Jinými slovy – je třeba dát dítěti nejméně tolik jídla, kolik by bylo rozumné a přiměřené a ne mnohem víc.

Je to vlastně šílená situace. Odborníci na výživu se zdviženým varovným prstem upozorňují, že nevhodné potraviny mohou dětem ublížit. Ale na druhé straně se zdráhají konkretizovat přesné výživová doporučení. V každé knize najdete jiné doporučení. K tomu se nám mísí knihy s různými druhy diet a alternativní výživové směry jako oddělená strava, dieta podle krevních skupin, různé formy vegetariánství, zda přímo syrová strava. Podle toho, který druh knih se v daném období nejlépe prodává. Nic z toho se obvykle nehodí ani pro dospělé, natož pro děti.

Pro děti je proto asi nejlepším doporučením volit pestrou stravu. Co nejvíce by v ní měly být zastoupeny přirozené formy potravin jako ovoce a zelenina. Co nejméně uměle vyrobené potraviny a hlavně nová jídla vyráběné výrobci jako efektní, ale možná ne zrovna zdravé potraviny. Zkuste si položit otázku: Mělo dítě před 1000 lety možnost dát si chipsy, čokoládu a zapít to energetickým nápojem plným cukru, kofeinu, guarany a taurinu? Pokud ne, tak takové potraviny dovolte svým dětem co nejméně často. Jakkoli jim mohou chutnat, lidské tělo jim není přizpůsobeno.

Raději jezte jídla připravená ze surovin doma. Není s tím zas až tak mnoho práce, jako když vaří naše babičky. Velká většina jídel, které se dají označit za zdravější jsou zpravidla i výhodné pro přípravu. Krátké vaření, co nejméně kroků mezi surovinou a podáváním.

Ale konkrétnější doporučení vám asi nikdo nedá. Pokud se poradíte u několika lékařů, každý vám poradí něco jiného. A tak je dobré konzultovat sice věci s lékaři, ale vzdělávejte se i vy sami o tom, jak se máte stravovat, abyste vy – jako rodiče – nebyli obézní. Svým dennodenním příkladem totiž dáte svým dětem víc, než kdybyste je krmili dokonalou stravou a sami přitom jedli klobásky a kouřili. . .

Neodejdeš, dokud vše nedoješ!

V mnoha rodinách se ke prázdnému talíři vztahují různé zajímavé příkazy. Z pohledu obezity u dětí jsou dost nebezpečné, protože se při častém splnění zafixují ve formě návyku sníst více jídla, než je třeba. Výsledkem je obezita, nadváha, zda změněný vztah dítěte k jídlu, který se může projevit i později. Nejen v dětství.

 • Neodejdeš od stolu, dokud to nedoješ!
 • Sněz to. . . Za maminku, za tatínka. . .
 • Babka by se urazila pokud bychom to nesnědli. . .
 • Dojídání zbytků – ať mohu umýt hrnec.

Tyto věci obvykle souvisí s pohodlím a svědomím kuchařky. Pokud se naloží jídlo na talíř, je třeba ho dojíst – to je požadavek, který sice zní férově, ale není to v pořádku. Právě dítě umí dost přesně určit, kdy má dost. Pokud ho necháte, přestane v jisté chvíli jíst. Pokud to udělá, je nejlepší, pokud mu dovolíte hned odejít od stolu.

Vím, teď namítnete, že je to škoda nejdříve navařit a pak nesníst. Je to škoda, hlavně, pokud to jídlo vyhodíte. Ale položte si otázku i jinak. Pokud dítě donutíte sníst jídlo proti jeho vůli, naučíte ho cpát se. Je to riziko návyku, který může vést k dětské a později i dospělácké obezitě. Není to horší zlo, jak vyhodit trochu jídla?

Nedojídejte jídlo po dětech, nenuťte je dojíst. Vyhoďte to. A příště uvařte o to méně jídla, ať se nemusí vyhazovat. Raději ať vám a vašim dětem na talíři chybí jedna či dvě lžíce rýže, jak byste si zvykli sníst o trochu více, než je třeba.

 • Pokud dítě nechce jíst, nenuťte ho.
 • Avšak nic jiného místo toho už nesmí dostat.

Do dalšího jídla mu dejte jen vodu nebo neslazený čaj. A další jídlo musí být přiměřeně malá porce, stejná, jakou byste mu nabídli, kdyby bylo jídlo předtím.

Tímto způsobem se dítě v průběhu několika jídel naučí, že s jídlem se taktizovat nedá. Že pokud odmítne špenát, nedostane o dvě minuty čokoládu.

Zní to možná krutě. Ale je to prevence dětské obezity. A obezita není žádný špás.

Když příbuzní nosí koláče …

Snášejí vám příbuzní domů koláče po celých plechách? Zrušte to.

Kdysi se koláče připravovali pouze několikrát do roka. Byly drahé, vzácné a každý dostal jen malý kousek. Dnes žijeme v době hojnosti. V mnoha rodinách jsou dnes koláče všude. V obchodech se kupují hotové sladkosti, doma se vaří jednodušší bábovky a bublaniny. A návštěvy příbuzných a hlavně prarodičů jsou často spojeny s přinášením celých plechů koláčů. Je dostatek, žijeme v konzumní společnosti. Tak konzumujte.

A děti konzumují. Kolik chtějí. Pak se začíná objevovat obezita, zpravidla na všech členech rodiny.

Taková rodinná konfigurace bývá nepříjemná tím, že hlavně prarodiče si obvykle nedají říct, že koláče nemají nosit. Vědí, že jsou chutné a chtějí nám všem udělat radost.

Koláče jsou zpravidla sladké. Mají vysoký glykemický index a to má následky. Po snědení koláče následuje asi tak za hodinu a půl krutý hlad. To ještě není čas na normální jídlo a tak si dáte další koláček. A o hodinku je tu zas drastický hlad. Tak se najíte. A zase si dáte koláč. Tímto způsobem se rozpohybuje hladina krevního cukru a člověk se obžiera ani ne proto, že je dostatek, ale z hladu. Ten hlad je vyvolán cukrem. Není to skutečný nedostatek potravy. Jen pocit.

Po snědení pár koláčků „jen tak“; jste právě snědli svou celodenní porci energie. No koláče se jedí „jen tak“ ;, kromě běžného jídla. A tak přibíráme. Pomalu. Potichu.

Pokud necháváte děti, aby často jedli a mlsali vedle běžném jídle, budujete v nich pevný návyk, že takto to má být. Jasné – chutná jim. A o to těžší se tohoto nevhodného návyku budou vzdávat když s hrůzou zjistí, že je třeba hubnout.

Prosím si duplu!

V jídelnách, iv domácnosti často slýcháme větu „prosím si Duplo“ ;. Co to přesně znamená? Zpravidla jde o to, že někomu chutnalo jídlo a chce ještě. Pokud však máte problémy s obezitou u dětí, Duplo byste jim dovolit neměli.

Často je důvodem k Duplo chuť. Chutné jídlo chce dítě jíst dál. Pokud Duplo dostane, vychováváte ho k postoji: „pokud mi chutná, je třeba v pojídání pokračovat“ ;. To je však nebezpečný postoj. Jídlo totiž nemá chuť jako jediný parametr. Je to především zdroj energie, živin. Naučte své děti, že jídlo je něco, co je třeba jíst pravidelně, pestře as přesnou mírou. Neučte děti k tomu, že jídlo je zdrojem potěšení.

Jiným důvodem, kdy si děti ptají Duplo může být hlad. Možná byly celé dopoledne na výletě a přišli vyhladovělé, hypoglykemické. Ani to není ten nejlepší stav. Pokud budou jíst rychle, nezaženou hlad tak rychle, aby si nestihli vyprosit i druhý talíř.

Pokud je zájem o Duplo jednorázový a vzácný, ať si děti klidně přidají. No pokud vycítíte, že se Duplo stává pravidlem, spozornejte. Proveďte obranné protiopatření.

Každé jídlo začněte větší porcí zeleniny. Tu děti musí sníst. Zelenina dodá do těla vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Zaměstná zuby a naplní břicho. Pak dítě sní mnohem méně jídla, než by snědlo bez porce zeleniny. Porce zeleniny odhadněte tak, aby děti jedly PŘIMĚŘENÉ množství jídla. V žádném případě nedávejte dětem méně jídla, než je doporučené pro jejich věk a aktivitu. A to ani v případě že jsou tlusté.

Nikdy nezkoušejte u dětí redukční dietu!

Cílem je dosáhnout stavu, aby se děti cítily najedené poté, co snědí normální, vhodnou porci jídla a Duplo aby je ani nenapadla. A když, tak jen občas, třeba jednou za půl roku.

Pridajte komentár: