Léky na hubnutí

Obezita není důsledkem nedostatku léků. Nemáme lék, který by řešil příčinu obezity.

Léky z vás štíhlé neudělají

Jakkoli by byl prášek účinný, po jeho vysazení by člověk rychle přibral. Nehledejte proto ani náznaky naděje, že zhubnete pomocí léků. Není taková tableta, po které byste zhubli bez vlastního přičinění, vlastní informovanosti, námahy a trpělivosti. Kdo je ochotný vzepřít se a změnit nevhodný životní styl na racionální, zjistí, že to jde i bez léků. Jde to a lze tak žít léta. Kdo chce zhubnout v pohodlí, ten asi ještě stále nepochopil, že pohodlí a rozmazlenost (zvyk okamžitě vyhovět svým potřebám bez ohledu na důsledky) jsou nejčastější příčinou obezity.

Pokud si myslíte, že k hubnutí vede zkratka přes léky, ztrácíte čas. Ano, možná díky lékům zhubnete, ale po jejich vysazení jste tam, kde předtím. A přiberete. Jakkoliv úspěšní jste byli, vždy vás bude přitahovat návrat do „starých kolejí“. Jednou vynechat jídlo, podruhé do sebe hodit kousek čokolády. Tak vzniká jo-jo efekt. Člověk si na sebe přestane dávat pozor, přestává být na sebe přísný a přibere.

Chcete skutečně zhubnout? Odpovězte si popravdě v duchu na následující otázky:

  • Nastudovali jste si a ovládáte zásady zdravé výživy?
  • Umíte si sestavit racionální jídelníček a denně jej dodržujete?
  • Dokážete říct, co jste dnes snědli a proč?
  • Dokážete si odepřít dobrotu, která nepatří mezi racionální pokrmy a nesníst ji?
  • Pijete denně 2-3 litry čisté vody?
  • Vyhýbáte se slazeným a perlivým nápojům?
  • Najdete si denně čas na procházku a alespoň 3x týdně čas na aktivní cvičení?
  • Jste ochotni se denně pořádně vyspat (7-8 hodin, bez výjimek)?
  • Je váš osobní čas rozdělený na třetiny mezi prací, odpočinkem a spánkem?

Pokud jsou všechny vaše odpovědi na tyto otázky „ano“, pak zhubnete i bez léků, to je na 100 % jisté. S léky se vám možná podaří si o něco málo ulehčit úvod „operace hubnutí“, ale vaše odhodlání a ochota snášet nepohodu ve jménu budoucích cílů jsou signálem, který říká: naše tlusté dítě začíná dospívat, začíná být zralé.

Nekupujte si pilulky. Kupte si zeleninu a knihy o výživě. Chcete změnit své stravovací návyky? Nekupujte si léky. Změňte svůj životní styl.

Léky jsou na recept

Léky se od výživových doplňků liší tím, že je předepisuje lékař a nejsou volně v prodeji. Vázání léků na předpis není samoúčelným omezením. Léky mají nežádoucí vedlejší účinky, které mohou být vážné. Pokud by se nesprávně použily, mohou poškodit zdraví. O jejich použití má proto smysl uvažovat pouze v případě, že je riziko jejich použití menším zlem, než následky obezity. O použití léků většinou lékař rozhodne v případě, že obezita již způsobuje vážné zdravotní komplikace.

Užívání léků lidmi s mírnou nadváhou (pod BMI 25) je nebezpečné. Nežádoucí účinky antiobezitik jsou mnohem větším rizikem, než případný přínos léčby. Mírná nadváha totiž nezpůsobuje významné ohrožení života, ale pokus o její farmakologické ovlivnění by mohl přinést víc škody, než nadváha samotná.

Léky nejsou zázračné!

Obézní lidé mají často od léčby nerealistická očekávání. Většina obézních, kteří se chtějí začít léky léčit, chce zhubnout přibližně o 30 %. Tak výrazné zhubnutí se však podaří jen málokomu. Vyžaduje totiž zásadní a hluboké změny v životosprávě: úplnou a trvalou změnu stravování a zařazení systematického pohybu. Bez těchto úprav se zhubnout nedá. Léky typicky přispějí v průměru 3-6 kg, ale pak se jejich účinek postupně zastaví.

10 % hmotnosti – málo i mnoho

Léčba antiobezitiky není všemocná, ale dá se počítat s tím, že většinou sníží hmotnost obézního asi o 10 %. Esteticky je to málo, já vím, ale zhubnutí o 10 % stačí na to, abyste citelně zmírnili své zdravotní potíže způsobené následkem obezity. Výraznější redukce hmotnosti nemusí být při některých metabolických poruchách dokonce ani vhodná. Zdravotní stav se u některých pacientů může po výraznějším zhubnutí i zhoršit. Právě proto často doporučuji, abyste ještě před změnami konzultovali svůj záměr s lékařem. Antiobezitika mohou být při redukci hmotnosti nápomocná, ale aby byla účinná, úpravě životosprávy se nevyhnete. U mnohých pacientů je potřebná dlouhodobá léčba, protože bez léků nedokážou udržet svou životosprávu trvale „na uzdě“. A to je pořádná zátěž na peněženku. Tyto léky si totiž obézní platí sám.

Antiobezitika a čas

Nejvýraznější efekt mívá léčba antiobezitiky obvykle během prvních třech měsíců až půl roku. Poté se úbytek hmotnosti výrazně zpomalí. Další užívání léků poté už nevede k dalšímu úbytku hmotnosti, nicméně alespoň pomáhá k tomu, aby obézní znovu nepřibral.

Přehled léků na hubnutí

Momentálně (rok 2008) jsou na trhu dva druhy léků proti obezitě: anorektika a inhibitory lipáz.

Anorektika potlačují pocit hladu a způsobují výraznější změny hmotnosti. Mají však nežádoucí vedlejší účinky v podobě neklidu a někdy poruch spánku či zvýšeného krevního tlaku. Inhibitory lipáz brání tělu ve vstřebávání části tuků v potravě. Způsobují průjem (tuk chce ven, když ho nepustíte dovnitř) a ten funguje jako výchovný prostředek vzkazující obéznímu: „Nežer sádlo!“

Žijeme v době, kdy na mnoho nemocí a potíží máme lék. Je to pravda. Mnoho běžných problémů dnes díky lékům víme vyřešit. Běžné nemoci, bolesti, vysoký tlak … odevšad se na nás valí reklamy na léky. Nešťastný člověk se setká se spokojeným. Ukáže se, že spokojený je ten druhý proto, že zná nějaký lék. Nabídne ho nešťastnému. Obraz se rozzáří barvami a zazní líbezná hudba … Léky jsou na všechno – tak se zdá.

No pak zjistíte, že trpíte obezitou. Jak zhubnout? Jedna z prvních věcí, která vás napadne je naordinovat si nějaký lék. Lék na hubnutí přece určitě musíme mít. Až v této chvíli si možná uvědomíte, že ne. Že naše zdraví a tělo řídí farmaceutický průmysl mnohem méně, než se na první pohled zdá.

Léky v minulosti

Zkoušelo se mnoho různých preparátů. Jejich účinnost byla různá, často měli vážné vedlejší účinky.

  • V nedávné minulosti patřil k nejznámějším lékům přípravek, který měl stimulační účinky. Aktivoval člověka k činorodosti a čilosti. Navíc potlačil pocit hladu. Atraktivní a účinná představa. Bohužel, na tento lék vznikala nečekaně rychlá závislost. Účinek totiž fungoval jen krátce. Abyste o pár dní mohli být zas čilí, chtělo to vyšší dávku. A tak protože byl nějaký čas v prodeji i bez receptu, lidé začínali se čtvrtkou tabletky a končily užíváním desítek tabletek najednou … Tak to s drogami chodí.
  • Velmi známým byl i lék, který intenzivně tlumil pocit hladu. V minulosti jich vlastně bylo několik. Všechny jsou dnes staženy z prodeje, protože se ukázalo že mnoho lidí mělo při užívání vážné problémy. Nejen kardiovaskulární, ale často i psychické.
  • Celkem nedávno byly staženy i dvě modernější formy léků. Ty tlumily hlad a mírně aktivizovali člověka. Spolu s těmito přitažlivými účinky však stále zůstávaly příliš vážně nežádoucí činky.

Tyto příklady představují typické léky. Je zde snaha tlumit hlad a rozpohybovat tělo. Necítíte potřebu jíst a máte chuť něco dělat. Ideální stav. Bohužel, jen na první pohled. Tyto léky totiž maskují jen pocit hladu. Díky němu se člověk vůbec nemusí najíst a funguje spokojeně i celý den. To je snem každého, kdo nic neví, že právě tohle není účinným řešením.

Potlačením pocitu hladu totiž dosáhnete nejíst. To se v praxi ověřilo. No nejíst znamená měnit fungování těla. O tom jsme již psali. Díky tabletkám tak dokážete vydržet hladovku bez toho, aby vám to vadilo. Ale co potom? Co když po pár týdnech či měsících budete chtít léky na hubnutí vysadit? Narazíte na problémy:

  1. Léky vás nenaučí hubnout, jen potlačili hlad. Když je chcete vysadit, vůbec nevíte jak se stravovat, abyste zas rychle nepřibrali. To z vás dělá rukojmí. Bez léků rychle přibíráte a tak budete chtít užívat léky i nadále.
  2. Léky fungují zhruba první 3 měsíce. Pak se jejich efekt více méně ztratí. Hubnutí se zastaví. Pokud jejich vysadíte, přiberete. Pokud je užíváte dál, sice asi nepřiberete, ale stále se budou zhoršovat jejich nežádoucí účinky.
  3. Jelikož redukci hmotnosti řídíte především regulací stravy (léky používáte abyste necítili hlad) tak při dlouhodobém nedostatku stravy si můžete poškozovat zdraví. Je sice známo, že o něco méně stravy než třeba je zdravé, ale s léky to bývá často velmi špatně zvolená strava – kdo se totiž ví stravovat rozumně, nepotřebuje vedle toho polykat i léky.

Tato pomůcka ve formě tabletky je tedy dobrá jen na první pohled. Vyvolává iluzi, že tu máme pilulku a ta že bude fungovat jako ta tabletka proti bolesti, co jste viděli v reklamě. Zapomeňte na to! Taková tabletka na trhu není.

Bohužel, dodnes si některé ženy hledají na černém trhu tyto staré pilulky. Doufají, že díky tabletce snáze překonají svou vůli nedat si koláček. Užíváním podobných preparátů však riskují život. Znáte to – kamarádce se nic nestalo, tak to zkusím i já … Nespavost, bušení srdce, migrény jsou obvykle těm nejmenším zlem, které tyto léky mohou vyvolat. Srdeční příhody, či psychické poruchy jsou již vážnějším důsledkem.

Léky dnes

I proto u nás v současnosti nekoupíte léky na potlačení hladu. Dá se získat lék, který ovlivňuje proces trávení tuků. Ten způsobí, že pokud sníte mastnější jídlo, mastná část se nevstřebá, ale opustí tělo. Často iv podobě průjmu. Tento lék má tedy tak trochu i výchovnou funkci. Pokud se stravujete chybně, přežene vás.

Je sporné, zda takový lék na hubnutí je dobrým nápadem. Pokud vás nutí jíst nízkotučnou stravu, tak na to rozumný člověk nepotřebuje užít přípravek. Stačí udělat změnu ve stravě stejně, jako kdybyste ten lék užil. A ušetříte dost dukátů.

Také je na zvážení, zda při nízkotučné stravě je vhodné, abyste zabránili vstřebávání tuku. V tuku se totiž nacházejí vitamíny. Které? Zapamatujete si slovo deka? Tak pak si zapamatujete i vitamíny které jsou rozpustné v tucích:

  • Vitamin D
  • Vitamin E
  • Vitamín K
  • Vitamín A

Tyto vitaminy jsou pro zdraví nutné. Nejen samotné, ale i ve spolupráci s jinými – bez těchto vitaminů ze zeleniny tělo neumí dostat mnohé jiné živiny. Proto se na každý salát dává aspoň lžíce olivového oleje – bez tuku by to nefungovalo. Léky, které na sebe navážou tuk mohou tedy způsobit nejen přímý nedostatek vitamínů, ale mohou nepřímo bránit i vstřebávání jiných živin z potravy. Je proto otázkou, zda je dobré tyto léky používat. Krátkodobě to problém nebude, dlouhodobější užívání raději konzultujte s lékařem. I když tyto léky jsou momentálně dostupné bez předpisu, raději se poraďte. Pokud vám je lékař z nějakého důvodu doporučí, může vám zároveň předepsat jejich o něco silnější verzi, která je na předpis.

Budoucnost

Je jisté, že farmaceutické firmy úporně bojují o možnost přijít na trh s preparátem, který by pomohl obézním. Nadváhou trpí mnohem více, než polovina populace. To je příležitost k miliardový byznys. Navíc jde o chronický problém. Obezitu neporazíte nějakou kúrou. Je to chronické onemocnění. Z hlediska byznysu ideální stav. Nastavit pacienta na některý lék a pak mu ho prodávat po celý zbytek života pěkně, každý měsíc.

Dá se proto předpokládat, že pokud to možné je, dříve, nebo později se na trhu objeví další lék na hubnutí. Doporučuji přistupovat k němu s vysokou opatrností. Všechny léky dosud totiž přišli na svět s velkou slávou. Po pár letech jejich v tichosti stáhli z trhu poté, co po jejich užívání zemřelo příliš mnoho lidí. Je dost pravděpodobné, že i budoucí lék může mít podobný scénář.

Výživové doplňky

Čili volně prodejné preparáty. Kromě již zmíněného léku, který zabrání tukům, aby se vstřebaly je všechno ostatní více či méně neúčinné. Na hubnutí se nabízejí nejednou až absurdní prostředky za ještě více absurdní částky. Například jablečný ocet v tabletách a podobně. Ušetřete si peníze, tyto preparáty nefungují. Ověřte si to rychlým pohledem na ulici. Vidíte ty tučných lidí? Kdyby existoval preparát, díky kterému se dá zhubnout, všichni by ho používali, i kdyby stál majetek.

Obezita není důsledkem nedostatku léků

Celý problém s léky na hubnutí je ten, že obezita je způsobena nevhodným životním stylem. Na ten vám žádná tabletka nepomůže. Pokud děláte chyby, obvykle přijde trest. Neznalost zákona neomlouvá. Ani když zhltnete tabletku. S touto informací už víte dále naložit. Doporučuji, abyste neztráceli čas hledáním barličiek. Užívání léků totiž obvykle není nic jiného. Je to snaha jako "zpevnit vůli" ke krokům, do kterých se nám nechce. No hledat způsoby nejeden je prostě stejně nezdravé, jak být tučným.

Pokud máte s nadváhou problémy, proveďte změny v životním stylu. Nemusí být vždy drastické. Někdy i malé změny stačí na to, aby člověk přestal přibírat. Zcela zrušte pamlsky a sladkosti. Upřednostněte zdravější jídla a jezte hodně zeleniny. Začněte pravidelně cvičit – stačí rychlé procházky. Omezte stres a řádně se vyspěte každou noc. Mnoho lidí jen na základě těchto změn začne hubnout. Nepotřebují na to ani léky, ani hladovění. Stačí přestat dělat ty nejhrubší chyby ve výživě, pitném režimu av sportu.

Komentáre k článku: Léky na hubnutí

  1. Klárka 22. února 2011

    Dobrý den, co říkáte na spalovače jako je L-karnitin například, který napomáhá při cvičení obourávat tuk, váže na sebe tuky ze stravy a navíc má příznivý vliv na srdíčko.

  2. Miro Veselý 22. února 2011

    Klárka při vhodnném dávkování je karnitin před cvičením fajn. Ne každý jeho účinek uznává, nejlépe je vyzkoušet asi gram karnitinu před cvičením.

  3. Lucie 9. května 2012

    Ahoj všichni, už se nějaký ten čas snažím zhubnout, ale bohužel se stále nedaří. Rozhodla jsem se proto vyzkoušet nějaký z preparátů na hubnutí. Co říkate na XLS Medical? Máte nějaké zkušenosti??? Prosím pište.

  4. Miro Veselý 9. května 2012

    Lucie ten preparát již na trhu nějaký ten pátek je. Sledujete kolem sebe, že by více lidí úspěšně hublo a užívají jej? Pak se to zajisté vyplatí. Do té doby je vhodné myslet na to, že obezita není dúsledek nedostatku lékú v organismu.

  5. jana 30. října 2013

    Ok, ale obezita je nemoc…a na nemoc by mel byt vhodny lek. At uz funguje „pres hlavu“ nebo zaludek…to je jedno. Kdyz prechodim naclazeni, musim se pak lecit silnejsimi leky treba na zapal plic, ale vyleci me. Kdyz mi nikdo neumel pomoci uz jako decku

  6. jana 30. října 2013

    Pokracovani:
    Tak jak mam vse zvladat v dospelosti.
    Proti chripce se ochranim salou, proti vyronu pevnou obuvi, ale proti obezite me nikdo nechranil a jsem ji nynipostizena…neni to vzdy vina daneho cloveka

  7. Miro Veselý 30. října 2013

    jana je to pravda. Jestli někdo nedokáže zhubnout bez pomocí lékaře, pak je možné nasadit i léky na hubnutí. Jenom v praxi zas až tak moc nefungují jak bychom si všichni přáli…

  8. Miro Veselý 30. října 2013

    jana u obezity není potřeba hledat kdo je vinen. Je potřeba nalézt příčinu a tu odstranit. Nejčastěji stačí upravit stravu a pohyb.

Pridajte komentár: