Neubírejte si z porcí
Jídelníček, který zde uvádím, prosím, vnímejte jako úplné řešení. Úplné v tom smyslu, že má-li být někde 80 gramů chleba, tak je potřeba to dodržet. Nic se nestane, pokud to jen odhadnete. V pořádku je 70 i 90 gramů. Dnes možná bude méně, zítra trochu víc. Nevadí.
Vadí ale, pokud jste pod vlivem myšlení z různých diet. Nejčastěji se ženy bojí sacharidů. Výsledkem je, že zmenšují přílohy. Nedělejte to.
Pokud jste dosud byli na nějaké nízkosacharidové dietě, máte zřejmě zpomalený metabolismus. Na nový jídelníček přejděte pozvolna. Může se dokonce stát, že pár týdnů vaše váha bude stát. Věčné dietářky možná kousek i přiberou. Prosím, vydržte to. Musíte svému tělu dát čas, aby se začalo chovat normálněji. Pokud jste drželi nějakou dietu, možná jste jedli tolik, kolik by mělo jíst tříleté, dvacetikilové dítě. Teď vám doporučuji, abyste své tělo nastavili na „dietu“, která je vhodná pro menšího, ne aktivně pracujícího člověka (2000 kcal, 8300 kJ). Není to „hodně“ jídla. Dejte svému tělu čas. Je velká šance, že váš metabolismus se po pár týdnech pravidelné stravy začne dostávat do normálního stavu. To zaznamenáte v té chvíli, kdy i při tomto příjmu začne klesat obvod vašeho pasu. (Váhu nezkoumejte!)
Nejčastěji se lidé pokoušejí hubnout těmito chybnými cestami:
- Krácení příloh. Pokud si zmenšíte přílohy, zhoršujete stav své regenerace. Snižujete energii. Projeví se to obvykle únavou a častými návaly neovladatelné chuti na sladké. Možná pár týdnů vydržíte, ale postupně se tímto způsobem obvykle dopracujete ke zpomalení metabolismu.
- Druhá chyba je snaha zcela zmenšit porce. Vede to jen k podvýživě. Podvýživa v těle spouští záchranné procesy a ty zpomalují metabolismus. Pak člověk tloustne i z polovičních porcí, které by normálně mohl sníst. Tělo nedostává, co potřebuje a přitom přibírá.
- Úpravy navrženého jídelníčku. Toto nechci, tohle mi nechutná, támhleto nemám rád. Máte sníst lososa, ale v obchodě ho nemají. A máte problém. Je lepší, pokud si naladíte vlastní jídelníček. Zatímco to nevíte, zkuste se řídit mým (nebo jakýmkoli jiným) jídelníčkem, ale neměňte ho. Jinak právě proto nerad navrhuji jídelníčky. Nedá se podle nich řídit.
- Nekombinujte dva různé výživové plány. Nevybírejte si z mého jídelníčku to, co vám chutná a z jiného jídelníčku to, co vám chutná tam. Nemuselo by to fungovat.
Základní zásada v mém jídelníčku zní: kterékoli jídlo můžete nahradit kterýmkoliv jiným jídlem. Klidně si na snídani můžete dát jídlo určené na večeři 23. dne. Nebo na svačinu jídlo určené na oběd.
Tím vyřešíte problém, že není-li něco dostat, dáte si jiné jídlo. Nebo pokud vám některá složka nechutná nebo máte alergii, vynecháte ji a dáte tam jiné jídlo.