Sex, radost, spokojenost a hubnutí

Redukční dieta je hluboký a dlouhodobý zásah do životního režimu. Pokud je to jen trochu možné, měl by to být jediný negativní faktor – ostatní složky života by měly být v pořádku.

V naší společnosti jsou zločinci trestáni vězením, ve kterém jsou zbaveni mnohých svobod. Nesnažte se udělat si ze života redukční vazbu izolací od pozitivních podnětů. Když se zbavíte velké části radosti ze života, je to riskantní. Takový závazek dokážete před sebou „tlačit“ jen k prvnímu hrbolu na cestě, na který narazíte, a všechny závazky se vám rozsypou.

Příklad: Kuřák, který rád chodí na pivo a hodně toho spolyká, se rozhodne, že přestane kouřit, úplně pít, začne jíst málo, zdravě a začne sportovat. Tohle krásné předsevzetí je však natolik těžkým břemenem, že by ho snad nikdo nedokázal unést. Je to nereálný závazek. Je to stejný nesmysl, jako kdybych se rozhodl, že od teď budu chodit pořád jenom po rukou – nohama už se země nikdy nedotknu.

Není dobrým nápadem dávat si příliš těžké úkoly. Jsou už dopředu odsouzené k neúspěchu. A neúspěch nás nemotivuje…

Doporučuji vám proto ve všem, tedy i v hubnutí, postupovat vždy po malých krocích.

 • Ne, nepřestat jíst.
 • Ano, zmenšit porce na určitou konkrétní hodnotu.

Když budete úspěšní, můžete později laťku zvýšit…

Nechtějte se najednou zbavit všech zlozvyků!

Vyberte si jen jediný, ten, který máte největší šanci zvládnout. Když se vám ho zvládnout podaří, posílí to vaše sebevědomí a víru v sebe sama. Časem, když zjistíte, že váš odbouraný zlozvyk vám už tak nechybí, můžete se pokusit o zvládnutí dalšího.

Nepovažuji za dobrý nápad pokusit se najednou přestat kouřit, pít i hodně jíst. Tím jen ztratíte rovnováhu v organismu, který vás za to potrestá. Minimálně tím, že si do několika dnů vynutí staré příděly jedů.

Ale když se tady věnujeme hubnutí (i kouřit jsem přestal, asi před šesti lety – to jednou snad zpracuji na jiném webu), neřešme nic jiného.

Jestliže jste si za obezitu z nedbalosti udělili nepodmíněný trest snížených kalorických porcí třeba na 12 měsíců, vytvořte si na to vhodné podmínky.

Musíte být připravení na to, že mozek bude proti vašim zájmům bojovat v pevné linii s vašimi ostatními hlavními nepřáteli – přáteli a rodiči. Proto je dobré se na tyto zákeřnosti mozku a okolí připravit, a to dokonale. Nezačínejte hubnout v období, kdy máte opravdové problémy, důležité soutěže nebo zkoušky. Není dobré ani období, kdy se s partnerkou (partnerem) víc hádáte.

Jestli máte pořád stres a „nervy“, zkuste místo hubnutí nejdříve zkoumat, co to znamená. Proč stres, jaké „nervy“? Může vám poradit psycholog nebo psychiatr. Není dobré setrvávat dlouhodobě v zátěžovém prostředí. Jestli vás terorizuje manželka, navštivte manželskou poradnu.

Proto: Jestli máte nějaké těžkosti nebo problémy, nejdříve si je vyřešte a až pak se vraťte sem a zkoušejte to s hubnutím. Ledaže to je jinak – jestli hubnout ve skutečnosti nechcete, pak se problémy hodí jako záminka, proč se hubnout nedá.

Abyste mozek oklamali, neuškodí zajistit si spolu s čerstvou zeleninou i přísun pozitivních emocí, programu a dobré nálady.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak dostat svoji náladu aspoň do jistých mantinelů, je pravidelný sex.

Zkuste proto kromě své diety zařadit do (nejlépe denního, když to zvládnete) plánu i sex. Pokud vaše partnerka takové tempo nezvládne, pomozte si jiným způsobem, který vám vyhovuje. Můžete si sex odbýt i sami, ať už s využitím fantazie nebo nějakého toho erotického obrázku. (Na internetu je jich prý dost…) Jestli to manželce nebude vyhovovat, klidně vám může navrhnout jakékoli jiné řešení. Třeba ať vám s tím nějak pomůže.

Důležité však je, abyste byli schopni soustavně myslet hlavou a ne tím tam dole, na co si už možná léta ani nevidíte.

Uvědomuji si, že tato rada je v hlubokém konfliktu s morálními zásadami některých lidí. Vůbec mě to však nezajímá. Můžete si o tom myslet, co chcete.

Jestli se vám to nelíbí, klidně tuto radu ignorujte a dělejte místo toho cokoli jiné, co uznáte za vhodné.

Kromě sexu je ale velmi výhodné mít „po ruce“ i nějaký zajímavý program. Měli byste mít zajištěn denní příděl pozitivních podnětů. Jestliže rádi čtete, pusťte se do dobré knihy. Jestli jste spíš televizní typ, půjčte si nějaké dobré filmy. Jestli jste modelář, kupte si ten model letadla, který už tak dávno chcete. Jestli rádi chodíte na dlouhé výlety… Helemese, co to plácám. Kdo je tlustý, výletům se vyhýbá.

Dobré náladě mohou často hodně napomoci i výživové doplňky jako DMAE nebo jiné mozkové nutrienty nebo nootropní látky. Jsou to látky, které zlepšují činnost mozku různými cestami – například zlepší jeho prokrvování nebo zlepší „komunikaci“ mezi jednotlivými buňkami… Nejednou je při redukční dietě klesání nálady podmíněné jen chemicky, ale člověk to neví a zbytečně rezignuje.

Je vhodné zajistit optimální příjem živin přirozenou potravou, ale v období redukční diety se to zajišťuje velmi obtížně. Potom může doplnění mnohých, pro život a zdraví důležitých látek umělou cestou velmi napomoci celkovému stavu pohody. Samotné „chytré drogy“ (smart drugs) je vhodné užívat v kombinaci s kvalitním multivitamínem. Třeba Geriavit Pharmaton obsahuje i malou dávku DMAE, možná vám bude plně stačit….… Zásobuje organismus důležitými vitamíny a minerály v přiměřené kombinaci. To se projeví na lepší náladě a „chuti do života“.

Je to ale odbornější téma a doporučuji je probrat s lékařem nebo lékárníkem.

Komentáre k článku: Sex, radost, spokojenost a hubnutí

 1. helena m. 27. srpna 2010

  Opomíjím podivné návrhy ke kazdodennimu sexuálnímu úsilí, a naprosto souhlasím s akcentem na skutečnost, že je-li člověk v skutečně těžkých podmínkách k žití, není příliš možné hubnutí, poněvadž je to akce velmi systematicky a disciplinárně náročná, jde o vytvoření naprosto nových návyků, a to chce čas a klid. Krásný web, souhlasím také se zdůrazňováním obtíží, protože mnoho lidí od hubnutí ustupuje, poněvadž mají dojem vlastní NESCHOPNOSTI – vždyť všem to jde tak hladce a rychle, jen mně to trvá a je to úplný porod. Ne, všem to trvá, je to náročné a je to útrpné (ale zase hezké je, že jen do té doby, než se vytvoří návyk, pak je to skutečně i radost, na tenhle okamžik se lze těšit, ale to chce trpělivost, dlouhý čas je to skutečně těžké.
  Promiňte, jen opakuji, co jste už Vy tak trefně popsal, chci se za to jen postavit, podpořit Vaši výpověď jako skutečně pravdivou.

 2. helena m. 27. srpna 2010

  Ale dále, chci také věnovat pár rad:
  1, k nutkání jíst obecně: mě pomohlo vždy při nutkání se nejdříve hodně napít, pak se zjistí, že část je žízeň.
  Dále to řeším vodovou zeleninou – okurka, rajče.
  2, při zvýšené práci mozku, dlouhodobé studium, práce hlavou více hodin denně (a tedy dlouhé sezení bez pohybu), ve mně také vždy vyvolává nutkání jíst, mám za to, jestli to nemůže být zvýšenou potřebou vitaminů a minerálů. Takže skutečně, já o zkouškovém mám vždy s sebou zeleninu po ruce.
  3,výborný je web kulturistů fit-sport.cz , oni jsou totiž velmi systematičtí, najdete tam i tabulky energetických hodnot s kalkulačkou ke stažení ve wordu, navíc velmi přesné návody, jak sestavit jídelníčky.
  4, čímž jsem se dostala k tomu, že bych ráda upozornila na jednu možná zavádějící informaci na těchto stránkách: nejsme závislý na lékaři (mně třeba má lékařka řekla: ale vždyť jste pěkná, sama majíc velmi silnou nadváhu), nebo firmách se sestavením jídelníčků; chce to někde se dobře poučit o principech (ten fit-sport např.), a pak může každý bezpečně, s důvěrou a ve svobodě variovat, jak umí. Počítání je třeba atd.
  Díkky za Váš web, držím Vám palce, a snadd jsem se příliš nerozmluvila:).
  S pozdravem

 3. helena m. 27. srpna 2010

  Prominte, uvedla jsem spatnou adresu, je to:
  výpočty denního příjmu s tabulkou obsahující kalkulačku viz.:
  tabulky, kalkulacka: http://www.f-sport.cz/print.php?id=273
  jidelnicky:
  http://www.f-sport.cz/print.php?id=11

 4. Lin 19. července 2011

  Velmi pekny prispevek Heleno, dekuji

Pridajte komentár: