Principy hubnutí

Pokud chcete zhubnout, je mnoho věcí, které musíte, a mnoho, které nesmíte. To se mnohým nelíbí. Je to narušení pohodlí. Navíc musíte (fuj) začít číst nebo jinak se vzdělávat, abyste přesně věděli, co můžete a co ne. V dnešní době jsme povrchní, nechce se nám jít do hloubky. Právě to je problém. Takže začněte tím, že se seznamíte s fakty. Pokud chcete zhubnout, musíte hodně vědět. Jinak neodoláte náletům podvodníků, kteří vám prodají levné sny za drahé peníze.

Když budete mít znalosti, začněte je uplatňovat. Musíte být na sebe velmi přísní. Polovičatá snaha obvykle přináší zklamání. I když zásady hubnutí nejsou zcela přesné, je třeba je dodržovat v rámci „povolené tolerance“. Ale všimněte si to nepříjemné slovíčko „musíte“. Toto jsou jakési základní pilíře zdravější životosprávy, jejímž efektem bude i hubnutí. Nedají se obejít. Nestačí snažit se. Takže pozor, jde studená sprcha:

  • Musíte jíst každé 3 hodiny. Nemusí to být na minutu přesně. Pokud z nějakých příčin bude některé jídlo o půlhodinu dříve či později, nevadí. Ale pokud by byla některá pauza řekněme čtyřhodinová, to je už chyba.
  • Musíte vědět, kolik a čeho sníst. Jak cvičit, kolik pít. Vypočítáte si to buď na www.chudnutie-ako.sk/bmi, nebo lépe u obezitologa.
  • Musíte přijmout okolo 8 000 kJ za den a ty se musí skládat z přesně daného množství bílkovin, sacharidů a tuků. Určitě se nic nestane, pokud to jeden den bude 9 500 kJ a druhý den 7 500 kJ. Dokonalá přesnost není nutná. Avšak nebylo by vhodné, pokud si příjem dlouhodobě „podstřelíte“ na 6 000 kJ, nebo přilepšíte na 12 000 kJ. S nízkým příjmem budete hubnout na kila rychleji, ale ztratíte i část svaloviny a kostní hmoty. S vyšším příjmem se hubnutí zastaví a znechutí vás to.
  • Musíte alespoň částečně rozumět tomu, co jíte a proč. Jinak budete nesamostatní v tom, co máte jíst a čemu se vyhnout.
  • Musíte se přísně řídit glykemickým indexem potravin.
  • Musíte cvičit 3 – až 4-krát týdně v aerobním pásmu zatížení. Pokud máte vzhledem k vašemu věku cvičit 40 minut chůzi při 130 pulsech na minutu, budete přitom efektivně hubnout. Nic se nestane, pokud půjdete hodinu v zatížení 135 pulzů. Nebo si občas dáte kratší a lehčí trénink při 120 pulsech. Pokud byste však přidali třeba na 160 pulsů, už vám to nebude fungovat. To už se pálí víc cukr než zásobní tuk. Výsledkem by byla vyčerpanost a žravost. Tvrdý trénink je fajn na rozvoj kondice, ale ne na hubnutí. A naopak, příliš mírný trénink také nebude účinný. Neublíží, ale ani nepomůže.
  • Musíte pravidelně pít každou hodinu sklenici vody. I zde platí, že není tak podstatné, zda to bude 2 a půl litru za den, nebo 3 a půl. Nebude vám to fungovat, pokud ráno vypijete litr na posezení a na oběd druhý litr.
  • Musíte sníst zhruba kilo zeleniny denně. A i zde platí – ne v jednom jídle jako náhradu stravy. Každé jídlo začněte jezením zeleniny.
  • Musíte téměř úplně omezit příjem živočišných tuků a nevhodného tuku, jaký se nachází v sušenkách, koláčích, smažených a fritovaných potravinách. Takto získanou rezervu musíte vyplnit denně asi 50 gramy tuku rostlinného, ​​přednostně ze semen, ořechů a olejů jako olivový, kvalitní lněný, řepkový, dýňový …
  • Stres a nedostatek spánku třeba ze života odstranit. Nevadí, pokud jednou za měsíc budete déle vzhůru, protože byla u vás příjemná návštěva. Vadí, pokud každý den číháte do jedné u televize, zda se nestane zázrak a nepustí něco dobrého. Je normální a možná až vhodné, pokud jednou za pár týdnů máte v práci „nervák“, napnuté termíny, či jiný stres. Je však nezdravé, pokud jste denně zatížení stresem, konflikty, napětím a zejména vztekem.

Tyto příklady ukazují, že nemusíte být dokonale striktní a úzkostliví. Musíte se však stále snažit zhruba „trefit do terče“.

Musíte být vytrvalí. Stravovací, pitný a sportovní režim musíte dodržovat dlouhodobě. Prakticky žádné výjimky nejsou možné, ani vhodné. A protože tento svět je nastaven tak, že lidstvo tloustne, půjdete „proti všem“. Na návštěvy, do práce i do terénu si budete muset nosit vlastní jídlo a pití, protože vhodné potraviny běžně prostě neseženete. A ostatní se vám za to budou i posmívat. Jdete do lesa? Jen si nenabalte obligátní smažený řízek. Nebo sušenky. Nepodlehněte sebeklamu, že „to vyběhám“. Mnohem vhodnější bude vzít si několik mrkví, kelímek jogurtu s ovesnými vločkami, hrst ořechů a hodně vody.

Zdá se vám to příliš striktní? Ano. Je to dost tvrdé, hlavně když začínáte. Pokud chcete výsledky, musíte být k sobě neúprosní. Ale musíte přísně dodržovat správné zásady. Ne přísně dodržovat nějakou hloupost ze ženského časopisu. Pokud si zvyknete na přísný režim, po čase se vám začne stávat návykem. Už to nebude přísné, ale normální. Vydržte s tím pár týdnů a uvidíte, že to není tak nepřekonatelně těžké, jak to vypadalo první dny.

Možná si kladete otázku, proč vás tak důrazně varuji před výjimkami a benevolencí. Protože pokud si na výlet povolíte něco nevhodného, povolíte si to i na oběd v práci a večer k televizoru. (Při televizoru vlastně nemáte co hledat! Po večerech se povídejte s blízkými, něco vytvořte nebo studujte. Žijte vlastní život, nesledujte cizí příběhy.)

Neměňte strategii hubnutí

Na zdravější životní styl je hodně názorů. Jeden popisuji i v této knize. Pokud se pro určitý režim rozhodnete, držte se ho. Režim, který doporučuji, je zpočátku nepohodlný. Má však jednu vlastnost. Dá se dodržovat i roky. Po zhubnutí stačí postupně trochu navýšit množství jídla, změnit poměry živin a budete dlouhodobě štíhlí a vitální. Právě pro dlouhodobou udržitelnost vám tento režim doporučuji.

Nenechte si však do toho kibicovat od různých lidí. Kdo se v tom nevyzná, sotva vám správně poradí. Vaši snahu budou lidé spíše odmítat. Budou vás nabádat, abyste polevili. Abyste si dopřáli výjimky. Pokud to nejsou specialisté na hubnutí, profesionální trenéři, nebo vaši lékaři, neberte jejich rady v úvahu.

Hlavně pozor na tlusté lidí! Ti mají vždy plné přehršle názorů a rad. Ochotně vám doporučí skvělé diety, které se i jim osvědčily. Akorát dodnes jsou jakousi náhodou tlustí …

Pokud se rozhodnete pro režim z této knihy, zkuste ho vydržet alespoň měsíc v kuse bez výjimky. Pokud se vám to podaří, budete mít o dírku menší pásek a budete se cítit lépe. Budete mít více síly a chuti do života. Pak se rozhodněte, zda vám takové výsledky vyhovují, nebo chcete dělat změny. Ale neměňte strategii životního stylu každou chvíli.

Tělo má rádo stabilitu. Pokud se rozhodnete pro určitý výživový styl, držte se ho alespoň několik týdnů.

Pridajte komentár: