Postup hubnutí

Účinná cesta je jen jediná a nebude se vám ani trochu líbit. Je to podobné, jako kdybyste seděli na voze, který vás veze do hlubokého pralesa. Nechce se vám z něj vyskočit a vrátit se do civilizace, protože cesta pralesem je nepohodlná a nebezpečná. Ale čím déle budete váhat, tím delší a těžší bude vaše cesta zpět. A jestli to prošvihnete, možná se už vůbec nedokážete vrátit!

Když jsem dělal své první pokusy jak zhubnout, měl jsem zanedbatelnou nadváhu – možná nějakých 5 nebo 10 kilo. Nešlo to lehce, a tak jsem rezignoval. Musel jsem přibrat více než 40 kilo nad normál, abych pochopil, že lehké cesty není. Tím jsem jen dokázal, že v inteligenci mám rezervy – často jsem sám sebe klamal představou, že tloustnutí se mě netýká, později to shodím a podobně.

Co tedy funguje na hubnutí?

 • Strava má energetickou hodnotu.
 • Člověk vydává energii.

Dokud budou tyhle dvě věci v rovnováze, vaše hmotnost bude trvale stabilní. Pokud nebudou, jsou k dispozici dvě možnosti:

 • Když přijmete víc, než spálíte, budete přibírat.
 • Když přijmete méně, než spálíte, budete hubnout.

Nic víc z teorie hubnutí vědět nepotřebujete. Jen jediné – kolik energie můžete přijmout právě vy, aby se s vaší hmotností dělo přesně to, co chcete. Stačí si tedy vypočítat, kolik energie máte přijmout ve stravě a – co je horší – potom to i musíte dodržovat. V dalších článcích se dostaneme i k číslům. Doporučuji vám také konzultaci s vaším lékařem.

Hubnutí je proces, který ovlivní hodně dějů v těle, někdy dokonce i psychiku. Neuškodí proto, když svoje snažení zkonzultujete s lékařem. Může vám dát užitečné rady a ujistíte se, jestli nemáte nějaký zdravotní problém, který by se při hubnutí mohl zhoršit!

Zatímco tyto znalosti nemáte, máte problém

Kuřáci to mají snadné. Pokud chtějí přestat, stačí škrtnout ze svého života tento návyk a vše je jasné. Zatímco si nezapálíte, jste v pořádku.

Při snaze shodit je zde problém. Jíst totiž musíte. Nemůžete úplně zrušit jídlo. Musíte obvykle změnit druhy jídel a často i množství a čas, kdy jíte. To klade mnoho nároků na vědomosti. Zatímco je nemáte, tak nevíte jak začít. Pak se jednodušší může jevit cesta diety. Že nefunguje, to je známé. Pokud ale neznáte nic jiného, tak si snadno nakonec řeknete – “já to i tak zkusím”.

Hubnutí je proces, který ovlivní mnoho procesů, dokonce někdy i psychiku. Neuškodí proto, pokud své snažení konzultujete s lékařem. Může vám dát užitečné tipy a ujistíte se, zda nemáte nějaký zdravotní problém, který by se při shazování mohl zhoršit!

Cvičení určené na “shození váhy”

Asi nejčastěji se setkávám s tím, že lidé se snaží začít více cvičit v naději, že to bude mít vliv na obezitu. Určitě ano – cvičení má na vaši hmotnost jednoznačně vliv, ale není zcela jedno, jaké cvičení to je. A právě zde je často chyba.

 • Někdo si myslí, že pokud projde místo autem půl kilometru pěšky do práce, tak začne hubnout. Ne, nezačne.
 • A jiní zase v posilovně makají na hranici infarktu – ani to nepomůže.
 • Ani denně pořádný trénink nemusí fungovat, pokud to přeháníte. Nastane přetrénování.
 • Hlavní problém je, že ti co cvičí (jakkoli) si často myslí, že to stačí a že už nemusí kontrolovat svou stravu.

Na hubnutí má vliv zejména aerobní aktivita. Více naleznete v kategorii článků o sportu. Ta tělu dovolí pálit energii. Ale dříve, než se tak stane, tělo musí být v energetické normě nebo ve velmi mírném minusu. Jinými slovy – pokud se před cvičením posílíte banánem, iontovým nápojem nebo (a navíc?) jste nedávno snědli vydatný oběd, tak tělo nemá důvod sahat do tukových rezerv. Má v krvi dost paliva v podobě cukru. Na tréninku tedy spálíte něco z toho cukru a tukové zásoby zůstanou nedotčeny.

Pokud tedy plánujete nasadit cvičení s cílem hubnout, vězte, že cvičení může pomoci až poté, co upravíte svou stravu.

Diety určené na ztrátu hmotnosti

Nevím, jestli existuje člověk, který by chtěl zhubnout a nezkusil by něco dělat se stravou. Obvykle jsou to první pokusy, jak se lidé začnou připravovat na to, že shodí. Jednoduše více nebo méně drasticky seškrtat svůj jídelníček. Mimo jiné i proto, že nejznámějším nástrojem je dieta, a tu si každý představí, že má vypadat tak, že bude hlad. A právě to je chyba.

Jistě, hladovění a diety mají opravdu vliv i na tělesný tuk, ale obvykle už brzy poté zase přiberete. A pak je otázka, nač jste se trápili, pokud vám obezita zůstala?

Pokud chcete shodit, musíte si nastavit jiný druh životního stylu. Musíte se naučit jak se stravovat racionálně. A to není jednoduché, ani pohodlné. Teprve když se naučíte, kolik zhruba má sníst člověk k tomu, aby byl zdravý, pak můžete začít spekulovat, jak byste jídlo využili na snížení hmotnosti. Jezte o něco méně, než byste sníst měli (něco méně = minus 1000 až 2000 kJ na den oproti normálu) a nasaďte pravidelný pohyb. Buď třikrát týdně tak hodinu a půl trvající trénink, nebo denně 40 minut. To je postup, který funguje.

Proč tento postup málokdo nasadí? Protože zde musíte vědět hodně věcí. Mnoho lidí sice ví hodně informací o tom, která celebrita s kým a kde spala, který fotbalista vstřelil gól a kde mají výprodej mobilů. Ale málo máme informací o stravě. To je past dnešní doby – pokud do ní padnete, tak žijete pohodlný život bez znalostí o výživě a sportu a tloustnete. A nechce se vám to změnit. Nevěřte však nikomu, kdo vám nabídne rychlý a jednoduchý návod. Ať bude jakkoli drahý, nepomůže vám.

Nekupujte si nic na hubnutí

S tím souvisí právě velký byznys s lidskou leností. Mnoho firem parazituje na lenosti obézních lidí. Vědí, že obézním se hubnout nechce, nechce se jim nic učit, ani dělat. Ale rádi by zhubli. A tak jim tyto firmy nabízejí různé produkty, které slibují rychlé řešení – elektrické pásy, sklápěcí lavičky, elastické pásy, studia krásy, chirurgické kliniky a leccos jiného. Všechny tyto produkty mají jen jednu společnou vlastnost – nezhubnete. Možná na chvíli, možná trošku. Ale nevyřešíte tím problém obezity.

Obezita je důsledkem nevhodného životního stylu. Je nesmysl koupit cokoliv zaměřené na to, jak shodit, pokud neodstraníte příčinu, proč jste přibrali. A naopak – pokud se chcete vzdělávat a zachovávat disciplínu, můžete změnit svůj životní styl na zdravější. Pak už ale nepotřebujete nic kupovat, protože vaše tělo jaksi začne hubnout samo. Ani platit netřeba …

Rychlé návody na to, jak shodit

S tím souvisí zcela praktický tip. Pokud vám kdokoli nabídne jednoduchý, nebo rychlý návod, tak si buďte 100% jisti, že tento návod nebude fungovat. Ať už je to zdarma, v časopise, knize, nebo placený produkt.

Obezita je totiž důsledkem těžkých a dlouhodobých chyb v životním stylu. Chyby v pojídání a v pohybové aktivitě se obvykle dělají roky nebo desetiletí. Pak je tělo tlusté a člověk začne hledat něco na rychlé shození váhy. Ale uvažujme spolu.

 • Dá se rychle odstranit problém, který se vytvářel roky? Málokdy.
 • Obezita je zpravidla způsobená leností. Neodstraníte ji zase jen pohodlnou cestou.

Prosím, nechci tvrdit, že všichni tlustí jsou lenoši. Naopak – mnozí drží velmi namáhavé diety. Dokáží se zdisciplinovat až tak, že jsou léta podvyživení. Bohužel tu a tam si dopřávají výjimku. Nebo nemají po ruce vhodné jídlo. A takové výjimky pak “jdou přímo do břicha”. Tedy “na pupek”. Čili tito lidé obětují nečekaně hodně energie, námahy a pozornosti, ale nemají základní znalosti o potravinách. Je to špatně – chybně orientovaná disciplína.

Přípravky na hubnutí

Nuž a nakonec zmíním jen telegraficky i různé léky, výživové doplňky, či koktejly. Situace je velmi jednoduchá. Na trhu není preparát, který by byl vhodný. Existuje mnoho produktů, které z vás vysají hodně peněz. Určitě, pokud dodržíte pravidla hry, i něco zhubnete. Ale co potom? To chcete doživotně žít na nějakém umělém sajrajtu, který vám nahradí jídlo? Co tak prohlédnout si jeho složení?

Zjistíte, že všechny doplňky se dají rozdělit zhruba do dvou kategorií:

 • Doplňky nahrazující stravu. Tyto doplňky se prodávají jako tyčinky nebo koktejly či jako krabičky s celým jídlem. Nahradí jedno nebo více jídel a budete hubnout. Pokud se však podíváte, kolik energie obsahují, a umíte podle takových čísel vařit, nepotřebujete kupovat nic. Uvařte si jídlo vhodné energetické hodnoty a nutričního složení a budete hubnout. Občas jsou takové přípravky fajn, pokud jsou po ruce. Pokud máte známého, co prodává třeba MLM produkty, můžete sáhnout po nápojích či tyčinkách. Podobné se dají koupit ve sportovních prodejnách (levnější a ve srovnatelné kvalitě, i když dealeři budou hlasitě opakovat naučené argumenty, že jejich produkt je nejlepší na světě a jediný). Dá se objednat si krabičkovou dietu. Jednoduše – OBČAS je skvělé, pokud můžete sáhnout po hotovém výrobku a jím nahradit jedno jídlo. Praktické. Ale nestavte na tom denní strategii hubnutí! Protože jinak se stáváte závislými na daném řešení.
 • Doplňky na hubnutí, které regulují hlad, metabolismus nebo něco podobného. Zde je nabídka mnohem zmatenější a nejpohodlnější je říci, že nefunguje nic. Jedna firma vám prodá předraženou vlákninu v tabletách. Jiná tabletky s kofeinem, které trochu profackují srdce. Další slíbí očistu těla či vychytávání tuku, sacharidů, energie … Tyto zázraky mají profesionální marketing a umí se prezentovat mimořádně přesvědčivě. Často je propagují lékaři (provize jsou neodolatelné) a to vzbudí dojem serióznosti. Bohužel jak roky plynou, jaksi není vidět ty, co by hubli. Nenaleťte lákavé nabídce.

Takže tolik skeptická úvaha o tom, že vlastně nemáme nic, co by zajistilo to, abyste zhubli snadno a rychle a i po zhubnutí zůstali štíhlí. Nevěříte? Kuk kolem sebe na ulici. Každý druhý člověk má viditelnou nadváhu. Velmi mnoho lidí má obezitu. Často vidíte i lidi s morbidní obezitou.

Chcete-li shodit, je třeba hodně vědět

Vím, toto je poslední věta, kterou jste chtěli vidět. Ale čím dříve se seznámíte s fakty, tím více času a peněz ušetříte. Nekvalifikované pokusy totiž vedou k rostoucí obezitě. A to je asi nejhorší cena, kterou můžete zaplatit. Vytrápíte se dietami, často zaplatíte za různé doplňky v naději na zhubnutí a výsledek? Každý rok máte větší břicho.

Měření procenta tuku v těle

Tuk není v těle uložen na jednom místě. Proto se nedá jednoduše změřit. Je rozložený pod kůží v různě silné vrstvě, kterou lze těžko odhadnout. I když to tedy v 21. století vypadá skoro až neuvěřitelné, procento tělesného tuku se dá jen odhadnout.

Nebudu se věnovat laboratorním metodám měření tuku v těle, to ať si řeší vědci a lékaři. Koho to zajímá, koupí si třeba knihu „Klinická Obezitologie“, nebo si dohledá podrobné pojednání na internetu. Zde se budu věnovat měření dostupnému pro každého z nás.

Elektronické měření

Asi nejdostupnějším způsobem, jak se dopracovat k přibližným výsledkům, je měření procenta tělesného tuku pomocí vodivosti těla. Na tomto principu pracují elektronické váhy a elektronické tukoměry. Toto měření je založeno na měření vodivosti těla. Bioelektrická impedance těla se liší, pokud se měří tuk, svalovina, či voda. Tyto přístroje tedy dokáží podle vodivosti odhadnout, kolik máte tuku v těle.

Elektronický tukoměr

Je to zařízení, které má dvě elektrody. Chytíte ho rukama a po zapnutí přístroj pustí do těla velmi slabý proud (nic není cítit, ale nedoporučuje se, aby ho používali lidé s kardiostimulátorem). Výsledky měření přístroj pak vyhodnotí podle vzorců výrobce. Zpravidla před měřením musíte uvést svůj věk, výšku, hmotnost a pohlaví. Výsledné číslo by mělo poměrně přesně ukázat procento tělesného tuku.

Přesnost je však limitována. Výsledky jsou ovlivněny stavem organismu – jiná čísla dostanete, pokud budete najedení, jiné, pokud jste po koupeli… Také se dopracujete k různým číslům, pokud přístroj držíte v rukou zcela natažených nebo mírně uvolněných. Proto se výsledky těchto přístrojů dají považovat pouze za orientační. Pokud máte měřič procenta tělesného tuku, blízká pravdě bude asi jen průměrná hodnota měření za několik dní.

Důkladně si přečtěte návod, kde je napsáno, kdy a v jaké situaci se máte měřit. Jinak budou výsledky velmi zkreslené.

Jisté zkreslení výsledků může nastat i proto, že proud je měřen přes ruce a nejvíce tuku bývá umístěného na pupku – to se přístroj nemá jako dozvědět. Pouze analýzou z výšky a hmotnosti v rovnici…

Koupit či ne?  Samostatný tukoměr nemá smysl vlastnit. Výhodnější je koupit digitální váhu, která je vybavena tukoměrem. Samotný tukoměr můžete využít asi jen v případě, že nedůvěřujete tukoměru ve váze a chcete navzájem porovnávat dva různé měření. I tak dostanete čísla, které vám vlastně mnoho neřeknou, protože jednou ukáže více tuku váha, jindy tukoměr.

Elektronická váha s tukoměrem

Váha s elektronikou je vlastně totéž co tukoměr, akorát váha si umí sama zjistit, kolik vážíte.

Měřič procenta tuku v těle je ve váze stejný, jak jsem popsal v kapitole elektronický tukoměr. Elektrody jsou však vyvedeny do váhy na místa, kam se máte postavit. Proto je nutné, abyste se vážili naboso. Jinak platí totéž co u tukoměru: přečíst návod celý!

Je docela výhodné mít váhu s tukoměrem. (Často ukáže i BMI a procento vody v těle.) Tyto údaje využijete především v případě, že začnete sportovat. Sportování totiž vede k nárůstu svalové hmoty a tedy celkové hmotnosti. Pak sice vidíte, že kila jdou nahoru, ale procento tuku v těle velmi opatrně klesá. To je stav, který lze označit při hubnutí za ideální – hubnout a přitom mít více kilo. (To se samozřejmě týká pouze lidí s relativně malou nadváhou.)

Kalipery

Asi nejjednodušší metodou je antropometrické měření procenta tuku v těle tak, že se změří kožní řasy na různých místech těla a výsledky se dosadí do vzorce. Výsledkem je procento tuku v těle. Přístroj, kterým se tloušťka kožních řas měří, se jmenuje Kalipery. I když Kalipery lze koupit za celkem přijatelný peníz, nejsem přesvědčen, že má smysl kupovat ho.

Aby měření bylo alespoň trochu přesné, musíte mít dost velkou praxi. Jinak dosáhnete při každém měření zcela odlišné čísla. Neočekávejte, že pokud si Kalipery koupíte, změříte si procento tělesného tuku. Bez odborného školení změříte pouze čísla, které budou buď zcela přesné, nebo zcela mylné. A vy nebudete vědět, jestli jste měřili přesně, dost přesně, nebo zcela špatně.

Kalipery a profesionálové

Mnohem lepším nápadem je dát si změřit procento tuku v těle někým, kdo je vyškolený a především – má praxi s Kalipery. Může to být speciální lékař, nebo zkušený trenér ve fitcentru. Ani toto měření nebude zcela přesné, ale pokud si dáte měření dělat v časových intervalech, můžete sledovat, zda tuku ubývá. Měření však musí provádět vždy stejný pracovník.

Přesněji?

Existují i přístroje založené na složitějších měřeních. Například elektronické, které však mají několik elektrod. To už bývají přístroje, které si domů nekoupíte …

Přesnost není nutná

Vím, člověk by chtěl vědět co nejpřesněji, jak se mu daří hubnout. Nejraději by každý gram shozeného tuku někam postavil a těšil se z toho, že už ho nemusí u sebe nosit 24 hodin, jako zavazadla.  Ale smiřte se prostě s tím, že domácké měření procenta tuku v těle je nepřesné. Možná vám ukáže 18%, možná 21%. O tři hodiny 20,3%. Podvečer 17,8% a o hodinu na to 22,8%. Berte to jako fakt, že máte zhruba 20% tuku v těle, což je rozhodně lepší výsledek, než kdyby to kolísalo kolem čtyřicítky …

Úspěch s hubnutím tedy nezjistíte měřením procenta tuku v těle. Na dlouhé časové ploše to sice měřit lze, ale těmito přístroji není možné provádět například týdenní kontrolu úspěšnosti hubnutí.

Mnohem více vám o vašich úspěších na poli hubnutí řekne váš opasek a krejčí. Pokud musíte opasek zapínat na stále hlubší dírku, můžete na sebe být hrdí. Asi vám brzy začnou být staré věci velké. A to je neklamný důkaz toho, že z vás slézá slaninka. Možná váha “stojí” na stejném čísle – pokud posilujete. Možná vám tukoměr každým měřením řekne nové překvapující čísla – je nepřesný. Ale pokud se dobře cítíte a věci jsou vám najednou jaksi velké, není o čem debatovat – hubnete. A to je fakt, který není třeba dokumentovat měřením procenta tuku v těle.

Takže tak. Na závěr pro ty, co tyto měřiče máte, uvedu ještě čísla, kolik tuku v těle je normální.

Normální obsah tukové tkáně

V lidském těle je tuk nezbytně nutný! Proto není dobrým nápadem snažit se “vyškvařit” ho úplně. Přístup, jaký vidíme v modelingu, kdy se baby zbavují tuku doslova nepříčetně, je sice možná vizuálně atraktivní, ale osobně považuji modeling za nejhorší existující formu prostituce. Ti lidé prodávají nejen tělo, ale hlavně své zdraví. Takže pokud vaše hodnoty tuku mají zůstat v normě, měli byste se dostat do těchto čísel:

 • 10 – 25% tuku v těle u mužů
 • 18 – 30% tuku v těle u žen (do 35% u žen nad 50 let)

Procento tuku v těle stoupá s věkem, proto tato čísla berte tak, že mladí by se měly pohybovat spíše na spodních hodnotách a starší už mají “právo” pokud se na ně životem něco nalepí.

Obezita tedy začíná u mužů, pokud mají více než 25% tuku, a u žen je to nad 30% tuku.

Komentáre k článku: Postup hubnutí

 1. Karla 29. ledna 2009

  Já taky hubnu. Ale jde to strašně pomalu. Jím akorát do 17:00.

 2. carlo 30. března 2009

  Chtěl bych se zeptat jestli je normální že už měsíc doma cvičím 1 hod. denně a chodím 4x týdně do posilovny a zatím jsem neschudl ani gram. Prosím poraďte mi někdo co stím? jak správně jíst nebo já už nevím co dělám špatně, když se stravuji tak jak je spráné, tak váha jde ještě nahoru, už mám opravdu 100 chutí stím seknout. Měřím 175cm a vážím 87kg, rád bych vážil 65-70kg, tak se mi prosím někdo ozvěte!

 3. Miro Veselý 31. března 2009

  carlo sportem samotným zhubnout nelze. Použij energetické tabulky (třeba na flora.cz) a váhu na potraviny. Několik dní si važ a zapisuj co sníš. Propočítej to a nalezneš odpověď, proč ta hmotnost neleze pryč…

 4. Kijoš 2. dubna 2009

  Carlo důležité je jak se cítíš . Svaly váží třikrát víc než tuk tak se nediv ,že nejdeš s váhou dolů. Mrkni do zrcadla a podivej se na své tělo. Jestli chceš odstranit tuky tak spíš než 4xtydne posilovnu zkus 2x tydne posilovnu a 2xtydne běhání nebo plavání. Aerobní cvičení je nejlepší na zhubnutí…

 5. Lenny 24. května 2009

  Dobrý den,už bych chtěla zhubnout…..Poradte mi…Pořád sportuji..Mám velké břicho..Nevím,jestli to jde nebo nejde zhubnout…Díky….

 6. Miro Veselý 25. května 2009

  Lenny zhubnout lze. No sportování samotné niz nezmůže. Je nutno upravit stravu a pak začneš spolehlivě hubnout.

 7. kristl 28. května 2009

  Hlavne je hodne dulezity PIT, vodu samozrejme…Nevynechavat snidani a naopak vynechat jidlo po 19hodine.

  Hlavne si clovek musi uvedomit, ze „hubnuti je beh na dlouho trat“ – netrva to dny, mozna ani ne tydny, ale mesice (pokud nestojime o tzv. „jo-jo efekt“.
  Nemenite jen svuj jidelnicek a fyzickou aktivitu, ale hlavne svoje telo, svuj organismum. Proto budte trpelivy, jezte s rozumem a snazte se aspon 3x tydne cvicit.

  Hodne stesti!

  Kristyna

 8. kristl 28. května 2009

  P.S.: ZAPOMENTE na jakkykoliv alkohol, ten vam akorad „zamyka“ kalorie v tele

 9. Nikola 18. června 2009

  Dobrý den jemi 15 let a vážím nějak 80 kg!
  už nechci už mě to štve stydím se jít ven jenom v tričku
  bojím se že tedka jdu na učnák a že semi tam budou smát děcka ..
  prosím o radu od dneška chci hubnout sem pevně rozhodnutá
  kouřím cigarety ale když přestanu stloustnu to vím 100% takže kouřit chci a budu dál
  prosím poraďte mi napište mi třeba na ten muj e-mail jak atd.
  moc děkuji

 10. Miro Veselý 18. června 2009

  Nikola chceš dostat víc, než dát. To nelze. Změň životní styl. Nehubni, nekuř. Čti.

 11. Bára 28. června 2009

  Re:Nikola:Ahojda, mám uplně stejný problém, je mi 15 a vážím stejně. Ale řeknu ti to takhle jednou máš takovouto postavu Vím, že se to těžko sníší když např. nejlepší kamarádka je hubená, ale je to v tom jestli to máš v hlavě v pořádku ! Když to máš srovnané tak ti to vadit nebude. Jinak bych doporučila, aby jsi přestala kouřit a místo jedný cigarety si dala kiláček na kolečkových bruslích. Uvidíš, že ty kila tak rychle nahoru nepůjdou. A ještě něco i kdybych ti tady řekla dietu tak když se nebudeš hýbat je ti to k ničemu.

 12. cleira 9. října 2009

  Vůbec se mi nelíbí názor, že by člověk neměl večer po 19h jíst. Uvědomíme-li si, že by se mělo jíst po 2-3 hodinách, pak za předpokladu, že půjdu spát ve 24h či později a navečeřím se v 19h, tak vlastně následujících 5 hodin budu hladovět. A to už je špatně! Takže poslední jídlo max. 2 hodiny před tím, než jdu spát. Samozřejmě jídlo s menších energetických obsahem.

 13. Boženka 15. ledna 2010

  Prosím může mi někdo říct jak to je s tepovou frekvencí k hubnutí?Moje je jak sem si tu spočítala 114.Jedna nutriční poradkyně mi řekla že když beru prášky na vysoký krevní tlak tak to je úplně jinak,neuměla mi říct jak jinak ,prý to zkresluje,v mém věku 57 let,jak se tedy dopátrám toho jaký tep mám mít abych hubla.
  Děkuji

 14. Miro Veselý 15. ledna 2010

  Při jakémkoli problému se srdcem je vhodné poradit se se svým lékařem. Ten vám doporučí vhodné zatížení. Odhaduji, že to bude o něco méně, než 114 pulzú. Já bych se nebál jít do 100 pulzú. Po pár měsícech pravidelného cvičení pak může zátež jít i výš. Jestli pak budete mít dobrou kondici, pak 114 pulzú bude v pořádku a takové cvičení by vám mělo citelně zlepšit i stav srdce. Opakuji: před hubnutím i cvičením se poraďte ze svým lékařem.
  Článek o tepové frekvenci je zde: http://www.hubnuti-jak.cz/hubnuti-a-pohyb/jak-intenzivne-je-potreba-cvicit/ podrobnější variant textu sem psal zde: http://www.chudnutie-ako.sk/sport-chudnutie/intenzita-pohybu-sledujte-si-tep/

 15. Boženka 18. ledna 2010

  Nojo k lékaři,když ten můj je hodný a bezva no sám má hoooodně přes 100kg, o hubnutí se mu nemůžu ani zmínit,jinak sem zdravá a i rekreačně sportuji jen ta kg se mě drží,prostduji odkazy co jste mi dal ,děkuji.

 16. Zdeněk 18. ledna 2010

  Ahoj je mi necelých 22 měřím kolem 185cm a vážím okolo 90kg.Při sportu mi kolikrát ta moje váha dělá problémy.Hodně sportuju a jídlu moc nedám a když jo tak se pořádně nacpu protože na jídlo nemám čas,po sportu nebo před sportem chuť.Teď jsem po úrazu nohy 2 měsíce doma ale i když jsem nic nepřibral šlo mi všechno do břicha a pomalu ale jistě začínám kynout!Proto bych potřeboval poradit jak zhubnout!Nejvíc by se mi líbila váha kolem 80kg.Děkuji

 17. Miro Veselý 19. ledna 2010

  Zdeněk nepravidelné stravování je obecně jejčastější příčina vzniku obezity. Kontrolujte si stravu, jestli mnoho ležíte, musíte málo jíst. Nic mastné, nic sladké.

 18. Zuzka 22. března 2010

  Narovinu.. nejsem obézní, možná tu podle Vás nemám ani co pohledávat, ale já si už zažila svoje. Celý život jsem byla hubená, ale jakmile mi narostl zadek, tak to začalo. Minulý rok jsem zhubla z 50kg na 43,5kg. Měřím 165cm, je mi 16, tehdy mi bylo 15. Nechala jsem se zlákat pro-ana. Chtěla jsem vážit 39kg, byla jsem blbá, zaslepená, anorektička. Po nástupu na střední školu jsem se začala neskutečně přejídat (nikdy jsem ale nezvracela,nikdy). Snědla jsem i 5kg jídla. A tak to bylo až doteď, chipsy a čokoláda na denním pořádku. Chci být bez PPP, chci být zdravá a pěkně hubená. Mám teď 52kg. Problém? Jo. Celulitida, vypouklé břicho, velký zadek – díky nezdravému jídlu. Chci zhubnout 3-4 kg. Více ne! A udržet si to, to je to nejtěžší, co znám. Kolik mám denně přijmout kalorií? Tehdy, jak jsem hubla, jsem jedla tak 1000-1400kcal a hubla jsem šíleně rychle. Prosím o odpověď, fakt jsem zoufalá, já už chci být normální, najít sama sebe, tu vnitřní rovnováhu a být šťastná i bez neustálého myšlení na jídlo.

 19. Miro Veselý 22. března 2010

  Zuzka problémem je, že se soustředíš na svůj vzhled, hmotnost, bříško. Jenomže tyhle parametry ti nejsou na nic. Sleduj zdravý životní styl, jez to, co je rozumné, vhodné, zdravé. Striktně. Hezky do posilovny 3× do týdne. Jestli to uděláš, tvé tělo si nalezne své proporce. Možná již nebudou dokonalé. S tím se smiř. Začni číst knížky o tom jak jíst zdravě, sleduj co píší lékaři jako Kunová, Málková… Bez informací si ješte víc zničíš postavu, zdraví i život.

 20. misa 5. dubna 2010

  zdravím,
  potřebovala bych poradit, mylsím, že nejsem obézní, ale tělo podle svých přdstav taky nemám. Sportuji téměř denně strava taky není nejhorší. Chtěla bych zhubnout asi tak 5kg, ale už mi dochází nápady jak to udělat. Snažila jsem z jídelníčku vymazat sladké, víceméně se podařilo, ale ručička váhy se ani nehla a když ano tak do plusu. tak jsem přestala večeřet a pořád nic, přestala jsem pít minerálky, teď piju jen vodu a stále nic. Poraďte mi prosím, co můžu dělat ? :) díky

 21. Lenka 3. července 2010

  Předem bych chtěla říct, že tohle jsou úžasné stránky, když jsem je viděla, myslela jsem, že po mně zase někdo bude chtít něco zaplatit, ale ne, příjemně překvapily, děkuji autorovi! =)

  Zareaguju na některé komentáře, i když si je daný člověk asi nepřečte, třeba pomůžou jiným…
  carlo: jak bylo řečeno svaly jsou těžší než tuk, mnohem lepší než koukat na váhu je měřit si například obvod pasu, zadku, stehen apod., každý centimetr dolů znamená, že opravdu hudnete
  zuzka: tvoje BMI je 19,1 a pod 19 už je podváha, být tebou nehubnu, můžeš trošku posilovat pro zpevnění postavy, jíst zdravě, aby ses cítila lépe, ale hubnout je blbost, máš ideální váhu… je normální, že kolem 15 se mění postava, zvětší se ti boky, zadek, taky se mi to stalo, před 15 jsem byla krásně štíhlá, pak mi určité partie vyrostly a přibrala jsem… ne moc, BMI mám v normě, nicméně ať se snažím sebevíc z té váhy, na kterou jsem se dostala už se dlouhodobě nehnu, myslím, že moje tělo si prostě vytvořilo nějakou ideální váhu a hotovo… inu proč ne, tlustá nejsem, jím zdravě, sportuju a to je hlavní… je nemožné mít celý život postavu jako v patnácti, s tím se smiř…

 22. Marcela 12. srpna 2010

  Je mi 47 let a celý život bojuji s obezitou, měřím 172cm a vážím 119kg. prošla jsem různými dietami a nějakou domu jsem trpěla bulimií – asi 3 roky.Teď už nemůžu zhubnout, moje pohybová aktivita jsou procházky tak do 5 km, nebo jízda na rotopedu 4 x týdně 40 – 50 minut, saunování. Něco je špatně a já nevím co. Nemám pocit,že bych se přejídala,ale zhubnout nemůžu… co mi poradíte, od čeho mám začít,abych zhubla alespoň 30kg. dík

 23. Miro Veselý 12. srpna 2010

  Marcela, špatně je strava. Jestli člověk jí málo nevhodných jídel, tloustne a ještě k tomu je pořád hladový. Naopak. Hodně vhodných jídel zpúsobí sytost, vitalitu a příjemné hubnutí. Čili jestli nevíš jak hubnutí nastartovat, zřejmě by pomohlo přečíst si něco o stravě. Autorky Málková, Kunová píší velice dobré knížky. Projdi si to a zhubneš. Jestli začneš sledovat co jíš, hubnutí 30 kil bych viděl reálně na akci na púl roku až rok. Ne víc. Ovšem, žel, taky ne méňe. Držím palce. Mrkni třeba na slovenskou verzi téhle stránky do fóra, tam je taky moc informací, lidé hubnou a píší jak. http://www.chudnutie-ako.sk/forum/

 24. Marcela 12. srpna 2010

  Miro , díky, podívám se na to.

 25. hana tomášová 17. srpna 2010

  Ideální je zvolit a vyoptimalizovat pitný režim. Voda je dobrá, i z vodovodu. Co myslíte, může se pít minerálka denně? Já mám zkušenost cca dva roky s pitím minerálky- neslazené, a níjak mi to neublížilo. Konkrétně s ondrášovkou. Aspoň píšou, že není přehnaně mineralizovaná, takže i to by mělo být kritérium.

 26. Kateřina 18. srpna 2010

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak je to při hubnutí s Kombuchou. Je to zdravý nápoj, želbohu, houba roste v silně oslazeném čaji. Výrobce Kombuchy udává, že hotový nápoj má kolem 180kj na 100ml, tedy zhruba tolik co 100% nedoslazovaný džus. energie pochází z třtinového cukru v bio kvalitě, tedy problémem je jen ta energetická hodnota. Mohu si dát každé ráno 300ml Kombuchy?

 27. David 26. prosince 2010

  Ahoj vyška 167cm a vaha70kg 13 let prosim o radu jak zhubnout, A postupi co mam dělat ze začatku a tak dal prosim o radu.

 28. Tereza 28. ledna 2011

  Ahoj já hubnu s kamarádkou a já chci shubnout hlavně .dneska jsem začla s dietou.Měřím 165cm vážim 90kg a je mi 13let a bude 14let… běháme kolem baráku a po schodech nahoru a dolu od sklepa do 7 patra pomůže mi to ? a kolik bych měla shubnout mod díky tereza…

 29. Darin 7. února 2011

  Terezko,myslim si ze tvoje vaha neni jen tak,mela bys navstivit lekare,muzes mit neco se stitnou zlazou…nebo neco takoveho.Myslim ze behani kolem baraku nebo do sklepa..nepomuze..:)trocha optimismu a porad se z lekarem..!:)nez bude pozde..

 30. Nikol 25. května 2011

  Ahojky, chci se zeptat prosím Vás kolik bych měla přijmout kalorií denně? Abych hubla.

 31. kiki 14. června 2011

  Prosím, poraďte mi, co mám dělat….Je mi 20 , měřím 170 cm a vážím 80 kg…Zkoušela jsem mnohokrát začít třeba běhat nebo něco, ale vždycky mě to bavilo tak 3 dny…Taky jsem zkoušela upravit stravu, ale vždycky jsem si nakonec dala čokoládu nebo něco slaného, protože mi to chybělo….Už začínám vidět, že jsem obéznější…Nemám žádné sebevědomí..Poraďte, jak udržet zdravý životní styl…děkuju

 32. Miro Veselý 14. června 2011

  kiki musíš si sama v sobě ujasnit zdali chceš mlsat, nebo žít zdravě. Ono to, jak sama asi cítíš, jaksi nejde k sobě. No a nízké sebevědomí je opravdu hezká a klasická výmluva. Taky slabá vúle. Zkus nějakou, jakou sme ještě neslyšeli.

 33. lucie 4. července 2011

  Dobry den chtěla bych zhudnout ale nevim jestli to dělam dobře, mam totiž pořad hlad a chut na sladké. snažim se jist hodně zeleniny a ovoce.netučne jogurty a celozrny chleb. mohli byste mi poradit co mam udělat ještě nebo co dělam špatně děkuji

 34. Miro Veselý 6. července 2011

  lucie hodně čti. Málková, Kunová a tak. Jestli máš hlad, pak se stravuješ naprosto nesprávně.

 35. ALEX 26. února 2012

  MÁM PROBLÉM VÁŽÍM 65 KG A MĚŘÍM 168 CM JE MI 13 LET A BUDE MI 14 .. MYSLÍM ŽE SEM TLUSTÁ A CHCI ZHUBNOUT PORADTE MI PROSÍM !!! :) NĚKDO! :)

 36. katuszks009 9. května 2012

  jsou to dobre rady a ja je vyskousim.je mi11 a mam nadvahu

 37. katuszks009 9. května 2012

  doufam ze to schodim

 38. vlada 4. ledna 2016

  dobry den
  je me 42 let a mam 172 kg,je vubec realne abych sam bez pomoci zhubnul???
  tlak viši diky vaze a diabetez mam tez,jen prasky 7.3 cca cukru

 39. Miro Veselý 4. ledna 2016

  vláda ano, můžete zhubnout. Samozřejmě onemocnění vás budou trochu limitovat. Proto konzultujte s lékařem přesný postup. Ale pokud začnete pravidelně chodit na procházky a jíst pravidelně vhodnou stravu, začnete nejen hubnout ale velmi pravděpodobně se vám zlepší i zdravotní parametry. Tlak klesne a diabetes se zřejmě rovněž zmírní. Držím palce.

Pridajte komentár: