Neúčinné hubnutí

Tlustí nechtějí ve svém životě nic měnit. (No… chtěli by, ale nechce se jim.) Na této větě si klidně můžete založit živnost a zbohatnete. Stačí sugestivně tvrdit, že máte recept, jak zhubnout bez námahy. V té chvíli vás obstoupí zástupy tlustých a rádi zaplatí za možnost vyzkoušet, jestli právě váš postup není náhodou konečně tím vytouženým zázrakem, který by umožnil:

 • Jíst kolik chci, kdy chci a co chci.
 • Nehýbat se vůbec nebo jen minimálně.
 • Hubnout, rychle.

Takhle se dá definovat touha snad každého člověka s nadváhou.

Za naději na takový způsob hubnutí jsou tlustí ochotni zaplatit i většinu ze svého příjmu. Po pár měsících zjistí, že ten postup, který zkoušeli, na nich nějak nezabírá. Namísto toho, aby rozpoznali jasný původ, zkouší jinou dietu či postup. Vždyť o nic nejde. Jen se zbavíte peněz…

Elektrošoky

Některá studia slibují, že sérií elektrických šoků zhubnete. Jiné firmy takové přístroje prodávají. Ptáte se na jejich účinnost? Podívejte se na televizi. Postavili by se slavné tlusté dámy a tlustí pánové před kamery, kdyby tu byl tak jednoduchý postup, jak zhubnout? Viděli bychom v parlamentě vypasené pány, kteří v levicových stranách působí jako pěst na oko – vysloveně nesociálním dojmem?

Nikoli. Proto se nenechte opít rohlíkem.

Takže pokud chcete upravit svou hmotnost, jednejte rozumně

Dříve, než si něco koupíte:

 1. Ujistěte se, že víte, jak a proč to funguje.
 2. Pokud vám to dá smysl, položte si otázku, zda je to trvale udržitelné.

Druhý bod totiž úzce souvisí s příčinou. Pokud je (v 99% případů je) příčinou obezity špatný životní styl, tak hubnutí nastane po odstranění této příčiny. Zde jen málo pomohou produkty, placení. Musíte udělat nějakou akci sami se sebou. Pokud se málo hýbete a sníte mnoho nevhodných jídel, pak vám nepomohou tablety, ani návštěva drahého studia krásy. Pokud neodstraníte příčinu přibírání, budete přibírat dále.

Žádné elektropřístroje za vás nemohou odcvičit tak, že byste zhubli.

Mnoho firem prodává elektrické přístroje, které do těla pouští proud, který způsobuje rychlé stahování a uvolňování svalů.

 • Dají se koupit v obchodech, teleshopingu …
 • Stejnou službu (jen mnohonásobně dražší) nabízejí i některé studia krásy pod fascinujícími názvy.

O co jde? Kontrakce svalů elektrikou mohou stimulovat svalovinu k mírnému růstu. Například se to využívá při rehabilitaci (vyhřezlé zádové ploténky po oslabených svalech). Potud je to v pořádku – výrobci nelžou – elektrické impulsy dokáží způsobit kontrakce svalů.

No cvičení není jen o tom, zda se nějaký sval stáhne. Cvičení je činnost, při níž se do činnosti zapojuje mimo jiné i

 • srdce
 • šlachy
 • kosti
 • klouby
 • mozek

a tak dále. Jak cvičíte, tělo cvičí i nový pohyb, namáhá nejen sval. Jde o komplexní činnosti, které postupně procvičují a posilují celé tělo, propojují vše spolu. Právě o to jde.

Pokud byste třeba elektrikou způsobili, že vám zmohutní sval na ruce, možná by to vypadalo fajn. Ale pokud byste tím svalem chtěli zvednout nějaké břemeno, vše kromě svalu by bylo příliš slabé. Něco by “ruplo”: kloub, svalový úchyt, šlacha…

Takové cvičení svalu by vám spíše ublížilo, než pomohlo.

Zde však mluvíme o hubnutí. Na hubnutí má zmohutnění svalstva elektrikou (kdyby tedy teoreticky nastalo) nulový účinek. Cvičení, které na hubnutí má účinek, je totiž zcela jiné – vytrvalostní, které mírně zatíží srdce a trvá asi hodinu. Chůze, stacionární kolo. To pomůže při odbourávání tuku. K tomu vhodně volená dieta a hubnete.

Jakýkoli produkt, který vám slíbí hubnutí bez námahy (bez diety, bez cvičení) je podvodný pokus získat vaše peníze.

Nevěřte tomu, že stroje za vás mohou cvičit, nebo že se cvičení dá urychlit nebo ošidit.

Zázračné činky a strunky

Stačí jen tři minuty dvakrát týdně a vaše tělo bude zase jako… jako… a na obrazovce se zjeví slečna nebo chlap těsně po dvacítce, kteří nikdy obézní nebyli.

Kdo ze čtyřicátníků by tak nechtěl vypadat? A prsty tučných se již namáhavě cpou do úzkého otvoru na telefonním číselníku, aby si objednali nejnovější zázrak.

Mimochodem: Tyto přístroje fungují, ale nefungují.

Funguje to: zcela vážně to tvrdím – zkusil jsem. Nějaký “flex”, či jak se jmenoval ten zázrak. Na názvu nezáleží – prakticky každý rok je to něco jiného, ale princip je stejný: zaplaťte nám pár tisíc, trochu si pocvičte a zhubnete.

Na rovinu: Nepotřebujete vyvalit několik tisíc, pokud chcete cvičit. Ono opravdu stačí cvičit pár minut denně a na vaší postavě se to pozitivně a viditelně podepíše.

… Ale nefunguje to: proč tedy různé cvičící nástroje radím mezi techniky, které nefungují?

Protože – tlustému člověku se cvičit nechce.

Sám jsem vydržel plné tři týdny. A i to jen pro nehorázně vysokou cenu, kterou jsem zbytečně vyhodil za kus plastu. Viděl jsem, že s páskem se dostávám stále o dírku dál, fungovalo to. Ale pak se mi najednou jeden den nějak nechtělo. Tak jsem druhý den cvičil 15 minut. Třetí den se mi zas nechtělo a pak se drahý plast přesunul pod postel. Později na skříň. Pak za skříň. A pak za několik let dostal vyhazov. (?)

Mistrovská reklama. Oceňuji ji.4

Komentáre k článku: Neúčinné hubnutí

 1. TBS 28. října 2010

  O elektronickem stimulovani svalu mluvi kde kdo, ale NIKDO jeste nerekl, proc by nemela fungovat. Vsichni jenom rikaji „to by bylo moc jednoduche, to by byli vsichni hubeni“, ale dukaz proc to nefunguje nikde.
  Vzdyt to funguje uplne stejne jako kdyz cvicite. Kdyz delam sedlehy, stahuji brisni svaly. Kdyz zvedam cinky, tak pouzivam svaly na ruce. Jaky je v tom tedy rozdil, jestlize se svaly sepnou pokynem z mozku nebo z jineho zdroje???

 2. Miro Veselý 28. října 2010

  Rozdíl je v tom, že elektřinou to vypadá jako hubnutí zadarmo. Já nic neudelám a elenktřina vše dořeší. Proč tak netrénují sportovci? Proč není plná planeta štíhlých lidí? Kdyby to bylo takhle jednoduché, každý by to dělal tak. Já taky zkoušel tyhle zázraky. Je to iluze. Jestli by se třeba elektřinou dalo budovat svalovou hmotu a sílu, čím by ste chtěli posílit svalové úpony? Klouby? Šlachy? Co srdce? Na myostimulátor?

  No a co je nejzákladnější problém, hubnutí není o potřásaní svaloviny, ale o stravování.

  Závěr: pomohli by spíše elektrošoky za mlsání.

 3. TBS 4. prosince 2010

  Tak to byla odpoved naprosto k nicemu ze?! Opet opakovani stale toho sameho, cim argumentuji lide bez padnych dukazu: „Proc tedy nejsou vsichni stihli, proc tak netrenuji sportovci“. To neni dukaz, ale jen dalsi otazka.
  Ukazte vyjadreni doktora, proc by to nemohlo fungovat nebo nejaky konkretni vyzkum, kde bude videt napriklad na grafech, ze zarizeni nema silu na vybudovavani svalove hmoty.

 4. Miro Veselý 4. prosince 2010

  TBS ptal ste jse a já odpověděl. Jestli vám ta odpověď nevyhovuje, naprosto ji ignorujte.

Pridajte komentár: