Jak mám zhubnout?

Otázka, na kterou známe všichni odpověď. Ale nechceme ji slyšet.

Nejíst víc, než spálíte. To je jediný spolehlivý recept na hubnutí.

Někteří rádi používají pro tuto dietu vtipný lehký vulgarismus – řeč je o dietě pojmenované francouzským křestním jménem Germain (čti žermén). Ano. Spolehlivá dieta. Žer méně… Plus nějaký ten pohyb ke vzpomínané dietě Germain. Pro tlusté jsou to ale také dvě nejhorší známé nadávky. Jíst málo a hýbat se… To nikdo (ani s jen mírnou nadváhou) nechce slyšet.

Podle tlustých by správná dieta na hubnutí měla být jakákoli, ale zbavená potřeby pohybu a s právem hodovat každý den.  Za tuto vidinu jsou tlustí ochotni zaplatit ohromující částky peněz a zkoušet nebezpečné léky. Jen aby se nemuseli hýbat a přestat vydatně jíst, nechávají si tlustí potřásat tělo elektřinou, krájet se noži, dát si cucat tuk a platit nejrůznější rádoby zázračné léky. To všechno v naději, že někdo nebo něco způsobí jejich zhubnutí.

Všechny tyto aktivity mají opravdu mimořádně příznivé účinky – na čistý příjem některých firem, ne však na množství vašeho tuku. Po investování mnohých tisíců (desetitisíců) korun však stále tlustější občan s hrůzou zjistí, že obezita se soustavně zhoršuje. Léta plynou a otázka, jak mám shodit břicho, stále není zodpovězena.

„Jenom“ nadváha by již byla celkem příjemnou změnou – pro hodně tlustého…

Hubnutí není běh na krátkou trať.

Kolik potrvá, dokud zhubnu?

Ty nejhorší první kila sklepete rychle. V první fázi bude hubnutí rychlé, možná i 4 nebo 5 kilo za měsíc. Pokud vám toto tempo přiřkl lékař, možná se začínáte těšit, jak to jde rychle. Ale ve skutečnosti se organismus v první řadě zbavil vody.

Tuku ubývá mnohem pozvolněji. Reálný pokles váhy můžete počítat asi na úrovni 2 kila za měsíc, ale raději ještě méně. Pokud tedy máte nadváhu 40 kilo, počítejte s tím, že vás čekají asi 2 roky systematické práce. To je hodně, hodně, hooodně demotivující. Člověka to až odradí. Zkuste si však nejdříve spočítat, že pokud se na hubnutí vykašlete, za 2 roky můžete mít plus dalších 20 kilo. Tloustnutí přichází stále rychleji. Čím více naberete, tím těžší bude cesta zpět.

Nejhorší část břemene však shodíte poměrně rychle – asi po půl roce zaznamenáte první pozvednuté obočí ze strany svých známých. “Ty jsi zhubnul?” Budou se vás ptát, protože na vás bude vidět velký rozdíl. To budete ve stavu asi tak mínus 20 kilo.

 • Nyní se však proces začne zpomalovat. Organismus již pochopil, že energií je třeba šetřit a hospodaří s tím, co jíte.
 • Nyní je nutné, abyste začali dávat velký pozor na to, co jíte.
 • Měli byste znovu začít vážit potraviny, i sami sebe.

Po půl roce už totiž máte zhruba “v oku”, kolik máte sníst. Nemusíte vážit, abyste odhadli 20 deka semínek. V tomto odhadometrickém měření se však může skrývat lest – člověk si pozvolna začíná zvětšovat porce. Nenápadně klame sám sebe.

Čas od času proto zvažte porce, zda jsou v pořádku

Druhá lest je benevolence. Jak se vám daří hubnout, stále častěji si budete povolovat výjimky, “vždyť si to už můžu dovolit”. Pozor na to! Čím blíže cíli budete, tím pomaleji vám to půjde. Nicméně nezoufejte – pomalost hraje ve váš prospěch. Díky tomu si navyknete na dietní návyky. Pokud je po zhubnutí na váhu, jakou jste chtěli mít, příliš nezměníte, váhu si zřejmě udržíte dlouhodobě.

Jaké jsou tedy kroky na účinné hubnutí?

Vy si řekněte: zhubnu. Tak jednoznačným postojem totiž máte větší šanci ovlivnit svůj postoj. Hubnutí totiž není pohodlné. Nový režim vás už bude muset provázet po celý zbytek života. Tak vážně a rozsáhlé změny si proto vyžádají, abyste se na ně dobře připravili.

Už v úvodu proto začínám koncem. Zhubnout je poměrně jednoduchá věc. Technicky vzato stačí přestat jíst a tělo se postupně zbaví většiny tuku. (I části svalů a kostní hmoty.) Ale s hladověním se tělo zároveň začíná přepínat do úsporného režimu. Nedostatek potravy si vynutí mnoho změn v metabolismu. Později, když takto funkčně změněné tělo dostane potravu, začne zase rychle přibírat. Výsledkem většiny diet proto je hubnutí s následným znovupřibráním.

Mnoho žen pokud chce zhubnout, začne “držet” nějakou dietu. Pokud se jich zeptáte, jak se jim daří hubnout, jsou spokojené. Kila jdou dolů. Ale pokud se s touto ženou potkáte o pár měsíců později, je znovu tlustá. Hubnutí pak byla jen krátká epizoda, která nepomohla ani zdraví, ani vzhledu. Proto je držení diety na hubnutí ta nejhorší, miliony krát ověřená strategie. Nefunguje.

Pokud tedy chcete dosáhnout hubnutí, zaměřte se hned na závěr. Na konec hubnutí, kdy už jste štíhlí. V této chvíli musíte udělat něco jinak, jak to dělají ti, co drží diety.

Proč tedy po hubnutí lidé přiberou? Jsou na to 2 hlavní důvody.

 1. Hubnutí zpomalilo metabolismus
 2. Po hubnutí se přechází na starý režim

Podívejme se na to podrobně.

Hubnutí zpomalilo metabolismus

Všechny diety jsou založeny na škrcení potravy. To má za následek, že tělo se dostane do nedostatku, a tím se způsobí hubnutí. Jak již víme, spustí to i metabolické změny. Tělesné funkce se přenastaví do úsporného režimu. V této chvíli se tělo chová logicky – pokud je nedostatek, je třeba co nejefektivněji hospodařit a každou přijatou energii uchovat. Co když bude hůř? Toto nastavení metabolismu je záchranný proces. Díky němu byste přežili i pár týdnů bez potravy. Je to záchranný proces a není dobré využívat havarijní systém pro jiné účely.

V dnešní době nežijeme v nedostatku. Proto po ukončení diety končí i hubnutí. Z tohoto faktu se musíte odrazit. Vaše hubnutí nesmí způsobit zpomalení metabolismu. Nesmíte vyvolat stav, kdy tělo získá pocit, že je nedostatek, že přišel čas hubnutí a chřadnutí. Musíte hubnout jinak.

Po hubnutí se přechází na starý režim

Druhý důvod, proč po dietě lidé rychle přibírají, je ten, že se vrátí ke starým návykům. Hned, jak zhubnou pomocí diety, vrátí se k původnímu stravovacímu a pohybovému plánu. Jinými slovy vrátí se k takové životosprávě, která u nich už jednou vyvolala obezitu, či nadváhu. Je jen logické, že příčina bude mít stejné následky. Akorát rychleji – tělo je po dietě a hubnutí ve zpomaleném režimu.

Dnešní doba doslova nahrává tomu, abychom přibírali. Nadváha a obezita je stále častější jev, více než polovina lidí s tím má problém. To souvisí s životním stylem. Jíme nevhodné jídlo, málo se hýbeme, žijeme ve stresu. Velmi často jíme nepravidelně. Výsledkem jsou kila navíc. Z těchto faktů lze odvodit, jak na vaše hubnutí. Musíte odstranit ty prvky životního stylu, které vedly k tomu, že jste přibrali. A musíte to změnit natrvalo. Pokud totiž někdo jí vepřový bůček a přibírá, musí přestat jíst toto nevhodné jídlo. Pokud z něj přibíráte nyní, budete i v budoucnu.

Samozřejmě se nám nelíbí, pokud musíme měnit svůj životní styl. Život v pohodlí a s pamlsky je příjemný. Pro většinu lidí je přijatelnější představa hubnutí jako jen krátké epizody. Zatnou zuby, pár týdnů vydrží, aby zhubli, a pak se vrátí k původnímu režimu. Výsledkem je jojoefekt.

Vaše strategie na hubnutí ať je proto jiná

 1. Nejdříve se zaměřte na to, abyste rozpoznali příčiny, proč trpíte nadváhou nebo obezitou.
 2. Když je odhalíte, odstraňte je ze svého života.
 3. Najděte si nové zvyky a aktivity, které prospějí vašemu zdraví.
 4. Zafixujte si tyto změny jako trvalou změnu svého životního stylu.

Postupně se zde naučíte vše, co je třeba vědět, ale jednu věc vám prozradím na začátku: rychlé hubnutí je nejhorší nápad. Většina lidí chce zhubnout rychle. Přibírají roky. Ale zhubnout chtějí náhle. I to je jeden z důvodů proč jim to nikdy nevyjde. Hubnout rychle se dá, ale s následky, o kterých jsme již hovořili. Proto do své strategie zahrňte, že hubnutí bude proces pomalý a že to bude už natrvalo.

Komentáre k článku: Jak mám zhubnout?

 1. Pavlína 4. srpna 2009

  ahoj děcka, nezná tady někdo nějaký hubnutí jak bych zhodila „pozadí“. Ještě tak nějak jsem nic nezkoušela jen moc nejím a dodržuju tak nějak ten pohyb nooo, ale chtěla bych nějaký to kilo shodit a nee se jenom udržovat… poradí mi někdo jak na to? kdyžtak tady je můj mejl tak se kdyžtak ozvyte… Všechny rady mi pomůžou…

 2. Miro Veselý 4. srpna 2009

  Pavlína nelze hubnout selektivně.

 3. Pavlína 5. srpna 2009

  aha a ještě vědět co to je selektivně…:-D jak to myslíš?

 4. Miro Veselý 6. srpna 2009

  Pavlína nelze hubnout pouze z nějaké konkrétní oblasti, jako třeba pouze z bříška, nebo jen ze stehen. Hubnutí je komplexní proces a jakmile máš genetickou predispozici a tuk se ti ukládá přednostně do zadku a stehen, neuděláš s tím nic. Cvič horní partie těla, to může opticky zmírnit disproporce.

 5. lucka 6. srpna 2009

  ja jsem zhubla 10kilo,a to jen diky l-carnitinu. 70000.sem tam sem si zacvicila a behem 2 mesicu byli kila pryc.spalovac doopravdy funguje a stoji zhruba kolem 500.

 6. Miro Veselý 6. srpna 2009

  lucka obávám se, že si zhubla dík cvičení, ten carnitin v tom hraje pouze malou roli.

 7. cleira 9. října 2009

  l-carnitin může dopomoci rychlejšímu spalování při sportu, to je vše.

 8. Nikolka 4. července 2010

  Ahoj … je mi 12 a merím 170 cm a vážím 60 kg … chtela bych vážit 50 kg … nwm ale jak prosím kdo ví nějakou knihu nebo kurz prosím posletemi odkaz na netu …strasne moc prosím …. bricho nemám tlusté normálně štíhlé ale nohy … lítka se ještě dají ale stehna to už je horší …. prosím pomozte mi

 9. Aneta 17. července 2010

  Ahoj,mě je také 12.Chtěla bych také zhubnout..cvičila jsem ale pokaždé se to zvrtlo.Měřím 155 a vážím 49 kg.Mám velké pozadí ,ale s tím už asi nic neudělám protože ho mám po babičce.Začíná mi růst bříško a také bych chtěla poradit.
  Předem moc děkuji.

 10. Miro Veselý 19. července 2010

  Aneta ve tvém věku nehubni.

 11. kateřina 29. listopadu 2010

  Ahoj chtěla bych zhubnout aspoň 10 kg ale nevim jak můžete mi poradit?? cvičení nepomáhá předem děkuji.

 12. Lucka 30. března 2011

  Ahoj, jsem Lucka, je mi skoro 25 let, měřím 160 cm a vážím 74 kg=/ zhubla jsem od léta už jen sportem, kterým jsem nedělala 6 kg.. a začla jsem pravidelně jíst,ale… chtěla bych pokračovat dál, 2 měsíce se mi kila vůbec nehly.. denně sním 5000kJ a spálím cca 10 000 kJ můžete i poradit, jak dál?? Děkuji předem =)

 13. jirka 21. dubna 2011

  ahoj, jsem jirka a chtel bych poradit. je mi 14 a vazim 120 kilo…
  myslis ze bych dokazal zhubnou do 70 kil za 2 roky kdyz kazdy den si dam tak 12 kolecek?

 14. Aneta 15. května 2011

  Ahoj chtěla bych poradit je mi 13 a vážím 60 kilo…..myslíš že bych dokázala zhubnout do 45 kilogramů a za jak dlouho??děkuji…:D…:D…:D

 15. ivisek 20. srpna 2011

  ahoj je mi trinact a vazim 65 kilo a merim 172…. vzdycky kdyz chci drzet dietu nevydrzim to nejsem nejak moc tlusta ale mam velky boky ale nejvic mi vadi ze mam tlusty nohy stehna nemuzu nosit sortky….. PROTOZE SE za svoje nohy stydim =( poradte mi prosím

 16. tomáš 8. listopadu 2011

  dobrý den,muže mi tu někdo poradit jak mám zhubnout
  vážím 75kg a chtěl bych dosáhnout 68kg muže mi tu někdo poradit?

  PROSÍM PROSÍM PROSÍM

 17. Miro Veselý 8. listopadu 2011

  tomáš nepros, nepiš. Čti.

 18. Veronika 5. února 2012

  Ahoj je mi 11 let a měřím 154 cm. A moc bych chtěla zhubnout z 59 kg na 32 kg.Vím že jsem moc mladá na hubnutí ale opravdu bych to chtěla.Rodiče mi nadávají ať nejím a když nejím tak zase řvou ať pořádně jím…Já jako jí aspoň přiměřeně ven chodím sportuji ráda spím dostatečně ale furt to nepomáhá.Moc bych prosila radu

  Předem děkuji Veronika :)

 19. Alex 6. března 2012

  Ahoj .mám štítnou žlázu a i při správném jídelníčku tloustnu.chtěla bych zhubnout asi tak 25 kg..nevite prosiiim nekdo ják??? moc dekuju za odpovedi ..:…Alex :)

 20. Miro Veselý 6. března 2012

  Alex při jakémkoli onemocnění je nutné konzultovat celý proces s lékařem. Žádné dietní opatření na hubnutí střílené od boku nemohou pomoci.

 21. ELLIS 24. května 2012

  Potřebovala bych pomoct zhubnout.(Hlavně stehna!!!)

 22. Any 4. června 2012

  Dobrý den. Chci se zeptat dodržuji zásady zdravého stravování círka už rok na váze se mi pohla ručička max o 2kg. Dle výsledků bodystatu mám 73,6% aktivní tělesné hmotnosti zbytek 11%tuky a 15.4%voda. Problém je ten že si nevím rady jak ten tuk schodit ačkoli jsem aktivní sportovkyně 6týdně cvičím a mám dvě zaměstnání jedno sedavá a druhé fyzické hlavně chůze. Největší problém je břicho cvičím kardio interval vyhýbám se cukrům, ale prostě se to nehne. Mohl by ste mi někdo poradit.

 23. Miro Veselý 4. června 2012

  Any pokud sportujete profesionálně, musíte to konzultovat s trenérem. Pakliže ale sportujete svátečně, pak bych neradil moc dávat dolu tuk. Již nyní ty čísla mluví spíše o podvýživě, než o potřebě dalšího hubnutí. http://www.chudnutie-ako.sk/cisla/tuk-v-tele/ zde jskou tabulky procenta tuku v těle.

Pridajte komentár: