Jak dlouho potrvá než zhubnu?

To je častá otázka a člověku se ani nechce slyšet odpověď na ni. Půjde to pomalu. Pomaleji, než byste chtěli, a pomaleji, než si naplánujete.

Ty nejhorší první kila setřesete rychle. V první fázi je hubnutí opravdu rychlé. Možná zhubnete i 4 nebo 5 kilo za měsíc. Jestli vám tohle tempo odsouhlasil lékař, možná se začínáte těšit, jak to jde rychle. Ve skutečnosti se organismus v první fázi pouze zbavil vody. Tuku ubývá mnohem pomaleji.

Reálný pokles váhy můžete počítat asi okolo 2 kil za měsíc, raději ještě méně.

Jestliže tedy máte nadváhu 40 kilo, počítejte s tím, že vás čekají 2 roky systematické práce. To je hodně, hodně demotivující. Člověka to až odrazuje. Zkuste se však ještě zamyslet, než se opravdu necháte odradit. Když se na hubnutí nyní vykašlete, za dva roky můžete mít dalších 20 kilo navíc. Tloustnutí se stále zrychluje. Čím víc přiberete, tím těžší bude cesta zpátky.

Nejhorší část břemene shodíte poměrně rychle. Asi po půl roce zaznamenáte první pozdvižená obočí ze strany svých známých. „Ty jsi zhubnul?“ Budou se vás ptát jak mám shodit břicho? Protože na vás bude vidět velký rozdíl. To budete ve stavu asi tak mínus 20 kilo. Teď se však proces začne zpomalovat. Organismus již pochopil, že energií je nutné šetřit, a úsporně hospodaří s tím, co sníte.

Teď je nutné, abyste začali dávat velký pozor na to, co jíte. Měli byste znovu začít vážit potraviny i sami sebe. Po půl roce totiž už máte zhruba „v oku“, kolik máte sníst. Nemusíte vážit, abyste odhadli 20 deka semínek V tomhle odhadometrickém měření se však může skrývat lest. Člověk si pozvolna začíná zvětšovat porce. Nenápadně klame sám sebe.

Čas od času proto porce převažte, jestli jsou v pořádku.

Druhou lstí je benevolence. Jakmile se vám daří hubnout, stále častěji si budete povolovat výjimky. (Vždyť si to už můžu dovolit.) Pozor na to! Čím blíže cíli budete, tím pomaleji vám to půjde. Ale nezoufejte. Pomalost hraje v tomto případě ve váš prospěch. Díky tomu si zvyknete na dietní stravování.

Komentáre k článku: Jak dlouho potrvá než zhubnu?

 1. Karla 29. ledna 2009

  Dieta by se měla držet pod odborným dohledem. Vím o tom své i jak to potom končívá. Každý, kdo se rozhodne zhubnout, by měl nejdříve něco vědět o tom, jak funguje organismus a teprve potom se do toho pustit….

 2. Jana C 26. března 2009

  karla- souhlasím s tím, že pokud skutečně hubnout, tak s odborníkem. ale hlavně nedržet žádné diety. ale změnit stravovací režim a to bohužel doživotně. Nokdo neříká, že už si nikdy v životě nedám čokošku a podobně.. ale na co při té „dietěů najedu- to bych měla být schopná dodržovat už do smrti

 3. Miro Veselý 26. března 2009

  Jana, je to tak. To doživotí je hodně deprimující…

 4. Aneta 30. května 2009

  dobrý den.je mi 16 měřím 172 cm a vážim 43kg je to normální???asi ne že??bojím se jít lěčit.odpovězte někdo prosím.aneta

 5. Miro Veselý 31. května 2009

  Aneta tohle je opravdu věc pro lékaře. Neznič si život.

 6. adddddf 14. listopadu 2009

  chci zhubnout 5kg ,ale nevim jak na to

 7. Miro Veselý 14. listopadu 2009

  Čti.

 8. Honza 24. května 2010

  Co se rychlosti hubnutí týče … podařilo se mi změnou životního stylu zhubnout 54KG za 6 měsíců … ze 144KG na 90KG měřím 190cm … chce to jen silnou vůli… tělesný tuk mám na 10% … pořád se mi ale nedaří zbavit toho „bříčka“ (vím, že nejde zhubnout určitou partii těla, jde to jen jako celek) :// To bude asi ještě chvilku trvat. Někde jsem se tu dočetl.. že ten kdo si skazil postavu nadváhou už nemůže doufat v pěknou postavu … zajímalo by mě, co autora vedlo k tomuto názoru? … Jsem tělesným typem Endomorf, do posud jsem cvičil airobně na spalování „tuků“ .. nyní přecházím na posilování pro zpevnění postavi… Nevím tedy proč bych té pěkné postavi nemohl dosáhnout ….

 9. Miro Veselý 24. května 2010

  Honza při zhubnutí mnoha kil je základním problémem nejenom ovislá kůže, ale i tuk v břišní dutině, jednoduše řečeno dokonale se zhubnout již nedá, to by chtělo drastická opatření. Jednoduše jisté bříško již zřejmě zůstane. Co horšího – zůstane i trvalá tendence nabírat kila rychle. Čili doživotní kontrola jídelníčku. Jinak ti gratuluji k fantastickému výsledku.

 10. Honza 24. května 2010

  Děkuji… Jistě s doživotní kontrolou jídelníčku člověk musí počítat. Problém s ovislou kůží nemám, beru doplněk stravy „elastan“, něco co zlepšuje pružnost kůže a do toho hodně cvičím. Krom toho „bříška“ nevidím na své postavě, žádne pozůstatky letité obezity, reálně bych viděl, že do 2 měsíců budu mít pěknou vysportovanou postavu.

 11. Miro Veselý 24. května 2010

  Honza tak to jsou pak fantastické výsledky hubnutí! Moc ti to přeju.

 12. Honza 130 23. září 2010

  Ahoj Miro, musím pochválit tvoje stránky. Přestal jsem před 2 lety kouřit a přibral skoro 20 kg.

  Prvního září jsem začal s hubnutím, dtylem který je podobný tomu co tu popisuješ – alespon si to letmím pohledem myslím.

  Ale za co ti chci opravdu za všechny poděkovat jsou stránky o hubnutí jenž působí upřímě.

  Žádné rady : „kup si koktejl“.
  Uvidíme jestli se mi do roka podaří dostat o 30 Kg dolu. Ale co jsem se chtěl zeptat.

  Chápu že asi budu mít pořád pomalejší metabolismus a bude kontrola váhy doživotním koníčkem……

  Ale nerozumím tomu jak píšeš výše o tuku v břišní dutine.

  Dobrá začnu pálit na obličeji pak nony nebo zadek, možná naposledy budu hubnout na břiše a pak si třeba řeknu DOST!! nebo ne a budu hubnout dál… od kotníků po lokty a pak až nebude co palit budu pálit břišní dutinu atd. Je to tak??

  Ano vytahaná kuže tomu rozumím.

  Každopádně Miro , díky takové stranky by na českém netu chybeli!
  Měj se pohodově.

 13. Miro Veselý 23. září 2010

  Honza 30 kilo za rok je reálný cíl. Je odvážný, ale konkrétní. Držím palce. Pokud jde o tuk v břiše, tak ten je nejvíce ohrožující pri zdraví a odolává. Když hubneme – to by měl říci spíše odborník – nehubne se pouze na nohách, nebo ve tváři. Ono se hubne ze všeho. No tuku v břiše je hodně i proto, že to je hlavní místo pro ukládání zásobního tuku. (U žen to bývají taky stehna a zadek) Počítej s tím, že jestli zhubneš 30 kilo, v pasu by to mělo udělat taky nějakých 25 centi. To je reálný scénář. Měř své hubnutí opaskem a ne váhou. To je zdaleka nejpřesnější parametr hubnutí. Držím palce. Začínáš na málo vyšších číslech než já. Oplatí se zrazit ty kila dolú i přesto, že to bude opravdu těžké.

 14. anonym 6. srpna 2011

  mam hodne kil chci zhubnout 30 kg
  jdeto

 15. Nick 17. září 2011

  Ahoj tvůj veb sem presne hledal.. je mi 13 let a mám silnou nadváhu.. není to na mě tak vidět ale ano mám .. lidé mi typují 65 kg ale mám rovných 100! a chtel bych skinny morcatko.. dostanu nu ho i s giga akvariem ale musim zhubnout 15 kg.. chtel bych radu jak co nejrychleji zhubnout :(prosím pomoz mi :(

 16. Dana 27. února 2012

  Ahojky já se snažím už dlouho zhubnout ael nák mi to nejde pomozte mi prosím ste má jediná pomoc ?? :) !!!!! :(

 17. Wewa 14. května 2012

  Ahoj,

  moc se mi líbí tyhle stránky, teď si čtu znovu tenhle článek a nedá mi to nereagovat. Je mi 24 let, vážím 66 kg a měřím 164, chtěla bych mít tak o deset kilo méně. Nejde mi o držení drastických diet nebo každodenní několikahodinovou dřinu v posilovně, chci zhubnout správně – tedy jen ty nadbytečné tuky, ne vodu nebo svalovinu. Už jsem toho přečetla o správném hubnutí docela dost a chci se zeptat, jak rychlý úbytek váhy můžu očekávat, když vlastně nadváhu nemám? Díky za odpověď a sportu zdar!

 18. Wewa 14. května 2012

  Ještě podotknu, že mám poměrně velký podíl tuku v těle 36 %, takže chci zhubnout 10 kg tuků. Pokud finální váha bude víc než 56, ale budu mít větší podíl svalů, tak budu taky spokojená :-)

 19. Miro Veselý 14. května 2012

  Wewa čím míň člověk váží, tím míň by to mělo být hubnití a v žádném případě rychlé. Neradím jít víc než kilo měsíčně. To posilování by mohlo být velice vhodným nápadem, k tomu hodně kardio sportu. Nejméně 3 poctivé tréningy týdně. A přes víkend dlouhé výlety. K tomu racionální naprosto striktně pravidenlá nízkoglykemická kuchyně na normálních porcích a musí to fungovat. jestli ne, tak k lékaři.

 20. Naďa 4. prosince 2013

  Ahoj Miro, zaujaly mě tvoje stránky, jsou čtivé a vycházejí ze zkušenosti. Zhltla jsem je najednou, udělala si i pár poznámek, které mě i pobavily a zároveň jsem se tam přichytla při činu, že toto i přes snahu dělám a sama si to před sebou nepřiznám a tak si myslím, že je na čase převzít opravdu zodpovědnost za to co dělám. Četla jsem i komentáře, jak odpovídáš. Jsi pro mě zajímavý, není to uspěchané jako nějaká rychlodieta, ale uzemněné a s potenciálem se podělit a tím i pomoci ostatním lidem. Děkuji. Naďa

 21. Miro Veselý 4. prosince 2013

  Naďa děkuji za milé hodnocení :-)

 22. Jakub Kratochvíl 1. května 2014

  Ahoj je mi 12 a vážím 89 je to normáln íjestli ne napšte jak mám zhubnout.

 23. adri 29. prosince 2014

  Měřím 168 a vážim 65 je to hodně?

 24. Miro Veselý 29. prosince 2014

  adri Nezkoumejte svou váhu, ale obvod pasu.

 25. Katka 6. března 2015

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak rychle je reálné ztrácet centimetre (místo kg), abych mohla odhadnout, zda je v mém případě potřeba „přitvrdit“ dietu a pohyb nebo je to ok. Před dvěma měsíci jsem s výškou 172 cm (je mi 25 let) začínala na obvodu pasu 75cm, bocích 100 cm. dnes to je v pasu 70cm, boky 98. Děkuji

 26. Miro Veselý 6. března 2015

  Katka já doporučuji nepřitvrdit. Pomalé hubnutí býva dlouhodobější.

 27. Eva 18. července 2016

  Co si myslite na hubnutí s doplnkem strávy? Třeba Piperine forte? Má to smysl?

 28. Miro Veselý 25. července 2016

  Eva ne.

 29. Eva 29. července 2016

  Krátká věta a říká všechno. Dík :)

 30. Monika 11. září 2018

  Mám velký břicho. Jinak vážím 65kg.Za jak dlouho schodit břicho, abych ho měla hezky ploché. Jinak pořád cvičím. A když zrovna ne, tak mám hned o 3kg víc. Čím to je.

 31. Miro Veselý 11. září 2018

  Monika na hubnutí samotné cvičení obvykle nestačí. Doporučuji zaměřte se na stravu bez sladkostí, s nižším obsahem tuku a k tomu pravidelná rychlá chůze. To by mohlo přinést výsledky. Hubnout se dá zhruba 2 až 4 kila za měsíc, ale na centimetry to bývá dost individuální.

Pridajte komentár: