Jak přestat kouřit a nepřibrat?
Kouření a obezita – ano, tyto dvě věci jsou často propojeny. Proto se jim třeba věnovat. Kouření je něco mezi zlozvykem a závislostí a podobné to je i u některých obézních s jídlem. Nejíst dobroty je pro obézního stejně těžké, jako pro kuřáka nezapálit si. Co v případě, že je obézní rovněž kuřák? Pak je skoro jisté, že pokud přestane kouřit, hodně přibere – pokud si nedá pozor. Proto se tomuto tématu budu věnovat.
V případě, že tuhý kuřák přestane kouřit, stanou se zpravidla tři věci, které způsobují obezitu:
- Energetický výdej organismu bez cigaret poklesne asi o 5 až 10%.
- Zvýší se pocit hladu, zlepší se zažívání.
- Člověk je nervózní, chtěl by kouřit a tak si dá co? Tyčinku, či jiné dobroty.
- Není co dělat s rukama. Kde jsou ty bramborové lupínky?
Tyto „síly“ stojí příkře proti sobě.
V praxi to vypadá asi tak, že poté, co lidé přestanou kouřit, přiberou v průměru asi 5 procent. To bývá 3 až 5 kilo za rok, ale dále tato hmotnost již nestoupá. U člověka s tendencí k nadváze však může být scénář mnohem horší. Nadváha vyletí jako nic třeba i o 10%.
Kouření zrychluje metabolismus
Kouření má mimo jiné za následek i zrychlený metabolismus. To znamená, že kuřák „spálí“ denně kolem 800 kJ navíc, než kdyby nekouřil. To je jedno menší jídlo. Poté, co přestanete kouřit, metabolismus se vám změní a měli byste jíst méně. Jinak přiberete.
Kouření není cesta ke štíhlosti. I když kouření zvedá energetický výdej, je to ta nejhorší cesta k snaze udržet si hmotnost. Kouření značně zatěžuje organismus. Ty 2 banány – které může kuřák denně díky tomuto zrychlení metabolismu sníst – a nepřibere – za to nestojí. Myslím, že na tom se shodneme s každým, kdo má IQ v pásmu širší normy. (2 banány mají kolem 800 kJ.)
Jak přestat s kouřením a přitom nepřibrat?
Rozdělíme to do dvou bodů. Nejdříve se podívejme na nepřibírání a pak na to ostatní. Takže poté, co přestanete kouřit, musíte začít kontrolovat i stravu. Kontrolovat znamená, že byste měli začít jíst pravidelně a zhruba normální množství jídla, jaké je pro vaši výšku a věk zhruba přiměřené. Tedy bez omezení stravy. To si spočítáte v kalkulačce BMI. Kdybyste po pár týdnech zjistili, že břicho roste, tak bude třeba buď zvýšit energetický výdej, nebo snížit příjem. Lepší varianta je přidat sport, jako ubírat jídlo.
Když totiž nasadíte i kardio trénink, zlepší vám to kondici a to se bývalému kuřákovi může jen hodit. Takže tajemství nepřibírání znáte. Jíst v normě, nebo o „chlup“ méně. Většina kuřáků totiž přejde na sladkosti či jiné dobroty. Tím se dostanou do masivního energetického plusu. Snědí o několik tisíc kJ více, než by měli a to se už nedá „vycvičit“ rekreačním sportem. Tohle plus nekouření pak vede k rychlému přibrání.
Nyní přistoupíme k tomu, jak se zbavit kouření. To co popíšu dál jsem si v minulosti již přeskákal. Také jsem patřil k idiotům, kteří tahali 40 cigaret denně. Bylo nesnadné s tím skoncovat.
Přestat kouřit najednou, nebo postupně?
Já zastávám přístup, že pokud se chci stát nekuřákem, tak bych měl vykouřit za den nejvíce tolik cigaret, kolik vykouří nekuřák. Tedy žádnou.
Lidé, kteří zkoušejí omezit kouření postupně se vlastně nechtějí vzdát cigaret. Je to snaha oklamat sebe sama. Nevykouřím 20 cigaret, ale jen 19. Zítra 18. Hmm. Pokud se vám ten přístup líbí, klidně ho vyzkoušejte. Mně se ale neosvědčil. Člověk si snadno najde důvod, proč udělat výjimku. A oddaluje ubírání. Vždy se dá „vyjednávat“. Dnes si dám o jednu více a zítra méně. Jinými slovy vaše mysl je stále zaměřena na kouření, počítání cigaret a obavy, zda vydržíte zítra dát si méně.
Jednorázové ukončení kouření je oproti tomu jednoznačné. Netřeba nic počítat, vše je jasné. Jistě, tato verze je mnohem méně příjemná. Zato však již první den můžete říct „jsem nekuřák“. Ne koktat nějaké báchorky typu „snažím se to omezovat“.
Seknout s cigaretami najednou mně usnadnilo to, že jsem použil kofeinové náplasti. Je to taková berlička, která může pomoci snížit fyzickou složku závislosti na nikotinu. Psychika to snadněji utáhne.
Jak si zpříjemnit čekání na to, až vyprchá závislost?
Špatná zpráva na začátek. Nepočítal jsem to, ale nekouřím už asi 15 let. Dodnes mívám dost často chuť … Čili v tomto se asi připravte na to, že vás čeká celoživotní boj. První dny je to surový tlak. Chtění, touha zapálit si jsou silné. Ostatně, pokud jste deset let denně něco dělali, bude vám to chybět i kdyby v tom nebyl zrovna nikotin.
Jen pomalu touha slábne a začíná se dostavovat zvyk, že chceme, ale nebude.
Nejtěžší jsou tedy první dny a těžké asi první dva až tři týdny. Pak už to bude stále lepší a jednodušší. Důležité je vyhýbat se prostředí, kde jsou kuřáci, protože vás budou pobízet. „Jedna ti neublíží“ to jsou řeči a pootevřená krabička před vámi jsou skutky. Velká část kuřáků je proto pro vás nevhodná.
Zdržujte se mezi těmi, co už nekouří, nebo nikdy nekouřili. Podpoří vás.
Dobré je myslet na to, že většina kuřáků už nesmí v budoucnu ani jednu. Jinak se vrátí ke kouření. Tady je to podobné, jako s alkoholismem. Jen několik lidí znám takových, co si mohou zapálit jednou ročně na nějaké akci a nemají s tím problém. Proto neriskujte a hleďte na sebe jako na nekuřáka.
Jsou elektronické cigarety dobrým nápadem?
Dnes skvělý byznys. Jeden ze způsobů podpory prodeje elektronických cigaret je právě argument, že postupným snižováním dávek lze snadno přestat kouřit. Hmm. Nezkoušel jsem, nevím. V diskusi se dá najít dost lidí, kteří tvrdí, že tak přestali kouřit. Bohužel dost je i takových, co paralelně kouří cigarety i elektronické cigarety.
Je fakt, že elektronická cigareta umožňuje jinak naladit celkovou dávku nikotinu. Pokud máte pocit, že tímto způsobem dokážete přestat kouřit, zkuste to. Je to podobné, jako s nikotinovými náplastmi. Je to berlička. Pokud má pomoci, tak je skvělá. Udělejte si nějaký plán a ujistěte se, že postupně opravdu snižujete jako množství nikotinu, tak i počet kouření. Funguje to? Je to pro vás příjemnější, než s tím seknout? Tak to udělejte. Raději takto, než nepřestat kouřit.
Znovu – je to i o ceně. Zkuste s tím nejdříve seknout a pokud to nezvládnete, až pak investujte do berliček
Nepřijímejte do sebe. Vydávejte ven
Obezita, i kouření jsou tak trochu jakýmsi stavem přijímání. Jako kdybychom hrabali k sobě. Šunka sem. Dort sem. Cigareta sem. Zejména člověk s jistými znaky závislosti může mít takový postoj k životu, že se soustředí na to, aby věci k němu přicházely a málo odcházelo. To je špatný stav. Abychom fungovali, potřebujeme aby byly věci v pohybu. Jídlo dovnitř, ale pokud už máme v sobě palivo, tak třeba zatopit, aby i shořelo. Takže trochu sportu jako výdej.
Je dobré občas se zamyslet, zda ve svém životě máme vytvořenou jakousi rovnováhu ve smyslu příjem a výdej.
Pokud jde o psychoaktivní látky jako například i cigarety, tak tam je výdej (jedů) dost problematický. Vzniká proto nerovnováha.
Rozhodnutí a chvíle kdy přestanete kouřit
Nakonec si ještě řekněme, že podobně jako začít hubnout, tak i přestat kouřit se obvykle nedá „jen tak“. O tom, jak přestat kouřit jsme se před lety něco nadiskutovali – při cigaretě a pivu. Marné řeči.
Nejlepší bude, pokud si věci dobře zvážíte. Rozhodnutí přestat kouřit by mělo být ve vás, hluboké. Je to moment, který rozeznáte. I kdybyste pak ještě pár cigaret vykouřili, již na sebe budete hledět jinak. Proto je důležité vytvořit si prostředí, ve kterém se vám co nejsnadněji udělá takové rozhodnutí.