Jak nepřibrat přes Vánoce
Vánoce jsou čas, kdy se zhroutí všechny časové a programové struktury. To, na co jsme po celý rok zvyklí je najednou pryč a ocitáme se v jiném světě. Místo denního režimu typu „práce přes týden a krátký víkend“; zde máme celé dny volna. Ať už sedíme doma, nebo posedávane na návštěvách, je problém.
Řekněme to na rovinu: kdybyste si přes Vánoce dovolili den plného obžerství, určitě by se nic nestalo. Fakt! Dokonce, kdyby se zde hovořilo io třech dnech – třeba štědrý den + svátek vánoční + Silvestr. To by se také nic nestalo. Problémem však je, že tento záchvat trvá déle.
- V mnoha rodinách se již v listopadu začíná s pečením, nakupováním a přípravami. Každé košt se již započítává do vašeho pupku.
- Rodiny se v období Vánoc navzájem navštěvují a hosté. Sladkosti, slanosti, mastnoty. Pokud to nestačí, chodí se po vánočních trzích pro klobásu s medovinou.
- Všude je přebytek. Nabízejí se nejen standardní jídla, ale i pamlsky. Koláče, sušenky, trubičky, salonky. Je těžké snažit se nepřibrat přes Vánoce, pokud se potlouká po bytě az nudy uzobáváte vše, co vidíte.
- Přebytek je problémem i po svátcích. Nakupuje se velké množství a to pak začíná překážet. Je třeba rychle dojíst ty dva kila uzeného co zůstali. Zůstaly tři plechy medvědích tlapek. Ne aby oschly.
- Pohybová aktivita je během vánočních svátků často značně snížena.
Vánoce se řídí tradicí. Tradice se tvořily dávno, v době nedostatku. Aby se dosáhlo atmosféra svátků, používalo se na to zpravidla jídlo. Jaké jídlo? Neobyčejné. Co je dnes ale na jídle neobyčejné? Vždyť jídlo tak často vyhazujeme do odpadků. Na Vánoce tedy dáme na stolky misky koláčů, slanosti, dobrot, uzenin, nápoje. Podle toho v níž rodině jako. Jelikož ale žijeme po celý rok v dostatku, tak o svátcích se to dá řešit jen tak že se:
- nabídne se více, než se dá sníst
- nabídne se něco mimořádně chutné (sůl, cukr, tuk)
- navrhuje se udělat si výjimku
Není divu, že o svátcích mají nápor i zdravotnická zařízení, mimo jiné jsou to potíže s trávením, žlučníky a jiné podobné problémy.
Koláče všude kam jen podíváš
Víme, že člověk se zpráva nerozumně. Vidí koláček, dostane na něj chuť. Sní koláček. Kdyby ho neviděl, nesnědl by ho. A nic by se nestalo.
Problém je v tom, že pokud hospodyně týden výpeku plech za plechem, očekává, že nám bude chutnat, že sníme. Byla by škoda vyhodit. A tak nám koláčky nenápadně aranžuje k rukám na ta správná místa, abychom z nudy, nebo namátkově Papale. Hospodyně chce vytvořit Vánoce přes žaludek.
Vánoce jsou volno, volno je nuda
Pokud se potlouká po bytě a nemáte do čeho píchnout, máte spoustu času. „Co bych tak udělal?“;
- A zde nakouknete do spíže, tam do lednice. A všude narážíte na něco chutné. Něco určeny k tomu, aby se to jídlo. No a protože nemáte lepší program, uzobáváte.
- Pak se zapne televizor. Řekněme si to na rovinu – zoufalství. Nuda k zbláznění. Znovu si všimnete, že před vámi je mísa av ní slané tyčinky. Dáte si jednu. Ale to je perpetuum mobile. Druhá, třetí, pátá. Pak je již papáte asi také po dvou nebo po pěti.
- Pak přijde soused na návštěvu. Drgneme si koňačik (vaječný). Do jedné nohy, do druhé nohy. To říkají ústa. Ve skutečnosti teče do břicha, tam se někde nakonec z podstatné části přemění na tuk někde ve střevech, kolem jater nebo možná u srdce.
- To už ale hlavní hospodyně hlásí, že kapustnica je hotová. Padly tam sice 2 smetany, ale vždyť aha, jak velký hrnec. Původně jste chtěli nepřibrat přes Vánoce, ale už máte před sebou páru a pod ní plný talíř.
Takto to pokračuje jako taková chumel od Suchoně. Štopete jako krmná husa.
Vánoční návštěvy jsou koláčikované
Rodinné návštěvy jsou často tou nejhorší situací. Nastává setkání hospodyně a je jasné, že to bude tvrdý boj. Která má lepší koláče? Jejíž řízky jsou onakvejšie? Která dort je smotanovejšia? Který řez maslovejší? Ostatně, i kdybyste nechtěli, tak musíte. Přece musíte vědět, jaké dobré jsou ty perníkového srdíčka. A koblihy.
Nabízení jídlem na návštěvách je často agresivní. „Musíte okoštovat, jinak bychom nespali.“; A tuto, aha, vaječný likér, musíte si dát i do druhé nohy. A ještě počkejte když přineseme koláče. Pokud nechcete jíst, často nastoupí citové vydírání. „Pekli jsme to jen kvůli vám. A vy si nechcete dát? „;
No a co v případě že vám chutná? Přijde ta smrtící injekce: chutná ti – tak si ještě dej! Pokud si dát nechcete, je to chápáno jako kritika (aha, takže tobě vlastně nechutnalo).
Je to podobné, jako když někam přijdete na návštěvu a mají tam psa. Mnoho lidí mu přinese nějakou pamlsek. Je takové milé přihlížet, jak mu chutná. A ty vděčné pohledy! Podobně vidíme krmit děti čokoládou. No a přes vánoční svátky to pak dychtivě dělá každý s každým. (To obžerství myslím!)
Pečeme, kupujeme, protože se to tak dělá
Skoro každá rodina na Vánoce nadělá zásoby jídla nesmyslných rozměrů. A pak se očekává, že to všichni snědí. Není divu, že to má následky. Přibrat mezi Vánocemi a novým rokem 2 až 5 kilo je docela jednoduché. Stačí vytrvale nepřestat. Už začátkem prosince (vždyť bude Mikuláš!) Se začíná pomalu přecházet na sváteční režim. Pokud něco připravujete a pečete, stačí pokaždé něco si zobnout a okoštovat.
Jelikož sváteční dobroty jsou zpravidla nevhodná jídla, ukládají se do tukových zásob mimořádně ochotně. Čokoládovou polevu ochutnáte raději, než kdyby jste chystali tofu mísu. No vedle tom všem se ale stravujete normálně. V tom je ten problém. K tomu, abyste začali přibírat stačí, abyste snědli jen o něco málo energie víc, než je třeba. Vůbec se nemusíte „ohlédne“; jak to vyplývá z úvodu tohoto článku. Stačí, když si dáte k přiměřené stravě plus jeden jediný koláček. Právě to vysvětluje, že i když se člověk velmi snaží a škrtí, i tak může přibrat. Stačí se dostat trochu do energetického plusu.
Další častá chyba je i to, že lidé v předtuše, že bude obžerství raději skoro nic nejedí. Pár hodin hladovění a pak nějaké košt při cukrárčine je mimořádně efektivní výkrm. Přes den se metabolismus snadno zpomalí aby večer chňapl po všem, co se dá. Takříkajíc.
Nesahejte mi alespoň na ty svátky!
Mnozí se brání. Na svátky se přece nebudu omezovat. Chci si dopřát, chci si to užít. Vánoce jsou jen jednou ročně a neberte mi je. A už se zapomnělo že jsme chtěli vědět, jak přes vánoce nepřibrat …
Klidně si zobkajte. Ale pak se nedivte, co za šílenost vám váha po svátcích ukáže. Tento článek vypráví o tom, jak nepřibrat přes Vánoce. Nelze na poli honit najednou dvou zajíců. Buď si užívejte a jezte, nebo si hlídejte postavu a zdraví. Najednou tyto dva cíle splnit příliš nejde.
Dají se sice dělat kompromisy, ale dost mnoho lidí s tím má problémy.
- Dokážete si dát řez dortu jako jedinou výjimku dne? Nebudete pak mít touhu ochutnávat dál? Pokud ne, pak si můžete tu dort dopřát. Moje zkušenost je taková, že s jídlem roste chuť a pak chci ještě něco jiného. A pak ještě.
- Dokážete si vybrat? Pokud totiž víte, co všechno je přes Vánoce k dispozici, je těžké si z toho vybrat jen nějakou jednu věc. Jen dort. Nebo jen uzené. Pokud to nedokážete a chcete vše, máte problém.
- Dokážete si dát degustační porci? Řešením by bylo, kdybyste si dali miniaturní porce. Dvě lžíce klobásové zelné polévky se smetanou. Jedna vidlička uzeného. Jedna knedlík. (Řez, ne celý bochník!) Jedny ústa dortu. Jedna salonku. Takový mix chutí nemusí příliš ublížit. K němu si ještě můžete dopřát veeela zeleniny + nějaké probiotické tobolky a škody budou minimální. Ale dokážete to?
Proto nejjednodušší pro mnohé z nás může být spíše úplné škrtnutí mlsání, jako škrcení. Je to jako s přehradou. Zatímco hráz drží, je vše v pořádku. No pokud někde začne prosakovat voda, může to být zakrátko velký proud a ještě později to může zbořit celou hráz.
Co s tím?
Problémem bývá nejčastěji právě ono zobkanie mezi oficiálními jídly. Nezdá se to, ale několik malých koláčků vám dodá tolik energie, jako byste měli přijmout za celý den. A nepohnete s tím. Je to jen matematika. Bohužel, nedá se koláčky nahradit jídlo. To byste měli málo živin. Navíc by vám inzulín létal nahoru dolů, čili prudký hlad by střídaly prudké útoky na mísy koláčů.
Chcete-li kontrolovat svůj příjem o svátcích a tu a tam si zobnout i něco méně vhodné, doporučuji vám vést si deník. Úplně a striktně si veďte v malém notýsku zápis, co jste už snědli. Mějte u sebe váhu na potraviny.
Vím, zní to absurdně. Ale zkuste si to představit. Přijdete na návštěvu. Přiznáte se, že máte potíže s přibíráním = zdravotní potíže. A musíte kontrolovat, co pojetí. Chtějí vám dát koláček. OK. Talířek na váhu, cvak vypínačem. Na talířek koláček. Váha 80 gramů. To může být takových 1800 kJ. (Jedno jídlo při hubnutí by mělo mít 1200 až 1800 kJ …) Pokud tento koláček sníte jako hlavní jídlo, je to dost nerozumné, ale dobře. Jsou svátky. Zapište si to a další 3 hodiny se nenechte nachytat na žádné jiné jídlo. (Ponariekate si pořádně na hlad, protože být 3 hodiny na 80 gramovém koláčky je hloupost a asi to nevydržíte.)
Případně můžete zmírnit škody. Řekněte, že nějaký debil na internetu psal, že před tím koláčem musíte sníst nejdříve 4 rajčata. No tak jejich pohltajte. Nebo pochrúmajte ze tři mrkve. Povoluji vám tvářit a cítit se jako zajíc. Ten z plejboje. Pak si dejte ten koláček. Tím způsobem dosáhnete to, že
- Po sladkém nebudete dlouho hladoví. Fakt!
- Glykemický index koláčku nebude až tak po strop.
- Ve stravě sníte nějakou vlákninu a i za hrst vitamínů, minerálů a enzymů. Ty vám pomohou nejen při trávení.
- Po snědení koláčku budete sytí a nebude vás to velmi lákat dát si ještě něco dobré. Lépe se ovládnete.
Takže řešením by bylo také obrátit to celé na humor.
Zejména pokud jste již v procesu hubnutí a máte výsledky – stačí poukázat na ně a každý to snadno pochopí. Řekněte: dodržuji jistý výživový styl. Mám výsledky a tak s tím nechci přestávat ani přes vánoce. Před každým jídlem musím sníst porci zeleniny. Pokud to dodržíte:
- fyzicky nedokážete sníst více jídla, než je v rozsahu širší normy
- absolutně vás nebude lákat přidat si Duplo
- něco jako mlsání vám nepřijde ani na um
- budete rádi, pokud se ještě nemusí jít jíst
Stačí dodržet podmínku sníst porci zeleniny před každým jídlem. Porcí myslím alespoň 250 gramů, raději více. Vím, že někteří se nyní ustrašeně zeptáte, zda není nebezpečné za den sníst prepytujem i přes kila zeleniny. Nebo dokonce možná až 2 kila. Odpověď mám pro vás šalamounskou: mám protiotázku. Je zdravé sníst uzené, smetanu, máslo, dort, dobošky, čokoládu, vaječný koňak, trubičky, tyčinky, lupínky, smažený kapra, bramborový salát, med …? Jen si to odvažte na váze a zjistíte, že i zde mluvíme o dvou kilech žranice. Z toho čtvrt kila je tuk. To je v pořádku, protože tradice. Takže zeleniny se nebojte. Prospěje vám. A ani zapisovat jídlo si nemusíte. Nepustí vám více žaludek.
Vezměte si na svátky vlastní bombu
Je takový polovtip. Pokud se bojíte, že v letadle budou únosci, vezměte si vlastní bombu. Je statisticky velmi málo pravděpodobné, že by v jednom letadle byly dvě.
Zcela ideálně však je, pokud si na celé svátky připravíte vlastní jídlo a nenecháte se nabídnout žádnou výjimkou. Můžete pak jíst z vlastních misek celkem vhodné jídla. Uznávám, je to málo zážitková gastronomie. Ale je to také jedno z řešení, jak přes Vánoce nepřibrat. Zní to fádní. Není to sváteční. ale:
Ale jsou svátky fakt jen o tom žvance?
Chcete-li mít výsledky, vezměte svátky, jako výzvu. Jako trénink vůle. Nepodlehněte bagatelizaci, typu „výjimečně nyní můžete“ ;, „jednou za rok si snad jeden koláček dopřát mohu“ ;. Jasně, můžete.
- Ale nezapomeňte ho odvážit, zapsat, až potom sníst. Zápis vás může upozornit, že to začínáte přehánět. Jeden den nevadí. Zelý prosinec a půl ledna vadí.
- Pokud si nechcete nic zapisovat, mějte po ruce zeleninu a před každým jídlem si dejte třeba dvě mrkve a jedno jablko. I před mlsáním.
- No a pokud chcete mít prvotřídní výsledky, jezte po celé svátky zdravé jídlo. Ostatně – ono je vlastně chutné. S blízkými můžete být i bez dortu a dobře se cítit.
Aby se nestalo, že za 2 týdny sníte výjimečně 30 koláčků, štangli uherák, 6 klobás, 25 obložených chlebíčků, 4 řízky, litr alkoholu, 2 bomboniere, 2 deci vajíčkový likéru ak tomu 5 × denně tříchodové jídla. Tak se totiž běžně přes Vánoce lidé chovají. Ono se to nezdá. Ale rychlé přibrání není jen problém vzhledu. Horší je, že to je tvrdý a velmi zákeřný zásah do metabolismu, který se může projevit ve formě zhoršení zdraví.
Takže nezapomeňte na to, že výjimky se nesmí bagatelizovat!
Ale pokud si během dvoutýdenních svátků dáte 80 gramový koláček denně, sníte za svátky kilo koláčů. 14 dní × 80 gramů = 1120 gramů neboli kilo a 12 deka. Pokud je to běžný koláč, tak to je přes čtvrt kila tuku (z toho asi 80 gramů rakovinotvorné a srdce poškozující transmastné tuky) a skoro půl kila cukru. To je jen jediná výjimka denně. Pokud někdo hubne, neměla by mu být představa že o svátcích hodlá sníst půl kila cukru a 400 gramů tuku lhostejná.
Počítejte, než něco jen tak vložíte do úst. Hubnutí i přibírání stojí právě na tom, co překousnete.