Chuť na sladké (nejen před menstruací)
To je super, jde-li o menstruaci mluvit chlap, že? Tak jen stručně.
Často dostávám otázku od žen, která zní nějak takto: „Mívám neskutečnou chuť na sladké před menstruací“. Většinou to vypadá tak, že žena celý měsíc dodržuje zdravý stravovací režim, ale přijdou její dny a je konec. Vlčí hlad, neodolatelná chuť na sladké jsou tak intenzivní, že se nedá nic dělat. Nedokáže tomu odolat. Po pár dnech je zase dobře, zůstanou ale výčitky svědomí. Co s tím? Co proti tomu?
Podívejme se na problém velmi zjednodušující optikou. Nebudu řešit mnohé problémy, jako je premenstruační syndrom, který může být spojen s horší náladou, zda někdy až pocity smutku. Takové stavy pak někdy přímo volají „dej si sladkost a bude ti lépe“ ..
S takovým problémem je obtížnější poradit. Tam je ve hře více psychika, než menstruace. Pokud si kdokoliv zvykne sladkostmi kompenzovat špatnou náladu, pak je jasné že před menstruací bude na to ideální příležitost.
V takových případech je třeba asi hledat způsoby, jak si od toho odvyknout. Pokud vám sladké opravdu pomáhá, pak by stálo za úvahu předem si připravit bezpečné sladkosti. Například doma vyrobené proteinové tyčinky v nichž je hodně bílkovin a jsou pořádně oslazené pomocí stévie. Sladká chuť tedy přijde, ale neudělá vám později problémy na váze.
Nejčastější důvod chuti na sladké před menstruací? Hlad!
Pravděpodobně nejčastěji však je ve hře jedna malá nedorozumění.
Mnoho žen se denně váží a hlídají si svoji váhu operativně. Pokud stoupá, začnou jíst méně. Místo oběda salát, namísto večeře vzpomínka na ranní vážení.
Menses je ale proces, kdy se u většiny žen tělo zavodní. Žena se cítí nafouknutá, velká. Na váze tento jev může udělat běžně i plus tři kila.
Pokud si žena neuvědomí, že to je jen zadržena voda, může se zaleknout, že přibírá. Lekne se a omezí přísun jídla. A právě tady začíná problém, který vyústí do toho, že bude mít neodolatelnou chuť na sladké před menstruací, nebo i během ní.
Během menstruace se zvýší energetický výdej, protože v těle se rozbíhají různé složité procesy. Tato informace je velmi důležitá. Stoupá tedy trochu potřeba přísunu „stavebních látek“, tedy především bílkovin.
Tělo potřebuje živiny, ale naše dietářky se právě rozhodla přiškrtit kohoutek.
To se dá vydržet pár hodin, nebo desítek hodin. Následně si tělo vynutí energii kterou potřebuje tak, že se dostaví neodolatelná, nutkavá chuť na sladké (slané, mastné, nebo jiné, hlavně rychle a hodně).
Krátké video na téma chuti na sladkosti před menses.
Prevence chuti na sladké během menstruace
Z uvedené posloupnosti si už asi i vy víte odvodit, co s tím, co proti tomu. Základem určitě je myslet na menses již před vážením.
- Jedete mít své dny? Nevažte se.
- Pokud se i tak vážíte, není to tuk, co teď bude ukazovat váha. Je to voda.
- Když vám začíná menses je to podobné, jako kdyby jste v těch dnech více cvičili, nebo tvrdší pracovali. Prostě tělo spálí více energie.
- Proto během menses jezte více, než v normálních dnech. Jezte více. Ale správně. Tělo to použije a „spálí“. Nebojte se, že byste z toho přibrali!
Protože mluvíme o zvýšené metabolické aktivitě v těle, bude nejlepší, když navýšíte přednostně bílkoviny.
- K snídani si dejte malý kelímek jogurtu více.
- Nebo během desáté si dopřejte více sýra, či tofu na chléb.
- Případně si na oběd dejte půl konzervičky cizrny k normálnímu jídlu.
Netřeba toho sníst navíc hodně. Stačí navýšit denní přísun o zhruba 1000 kJ (kolem 300 kcal). Sledujte to a uvidíte, jaké množství bílkovin vám bude akorát.
Je velmi pravděpodobné, že toto opatření vám může významně omezit chuť na sladké před a během menstruace. Jistě, zcela vám to nevypne chuť po mlsání. Pokud se k tomu přidá nevolnost, mrzutost z bolesti hlavy, tak to jsou nepříjemné pocity. Pak je přirozené, že žena má chuť alespoň něčem se trochu potěšit.
Na to mám poslední řady, už jsem ji zmínil:
Sladkosti z dohledu!
Není dobré mít doma po ruce nevhodné potraviny. Bonbony, sušenky, tyčinky, bonboniéry, koláčky … To vše jsou zákeřné pasti, které jen čekají na svou příležitost.
Mějte raději po ruce vhodné jídla, které můžete sníst a máte je rádi. Už jsem zmínil proteinové tyčinky, ale mohou to být i jablka, pomeranče, či jiné ovoce. Pokud si dáte jeden či dva kusy, není to nic proti ničemu. (Pokud si dáte kilo, tak to už bych doporučoval kombinovat s jinými potravinami (bílkovina, tuk) a počítat jako normální jídlo.
Jak zahnat chuť na sladké?
Pokud máte chuť na sladké, máte 2 možnosti. Vyhovět jí, nebo vydržet. Doporučuji, abyste se rozhodli vydržet, protože:
- Vyhovět = učíte se, že i příště stačí chuť a přijde sladkost. Vlastně tak trénujete systém odměny. Chcete-li něco dobré a hned se to splní, i příště budete počítat s tím, že zas bude pamlsek. Tím se rozmazlujete a stále těžší vám bude říct ne.
- Nevyhovět = nepohodlí, ale trénujete své odhodlání. Pokud si začnete zvykat že si sladkosti nedáte, trénujete vlastně svou vůli. Čím častěji si dokážete odepřít, tím méně naléhavá bude touha dát si něco dobrého.
Přimlouvám se proto za trénink. Trénink vůle. Nedejte si sladkost. Alespoň ne hned. Pokud si totiž dáte trochu, hned budete chtít ještě. A pokud svému chtění zvyknete vyhovět, jste v bludném kruhu.
Je dobré mít po ruce sladkosti, které neublíží. Místo cukru se dá použít stévie. Vyrobte si proteinové tyčinky a ty mějte po ruce. Nedejte si ale ani takovou sladkost jen tak. Pokud toužíte něco sladkého si dát, vyčkejte do normálního času jídla a pak si dejte jídlo oslazené Stevieho.
Proč ale máme touhu po sladkostech?
Důvody touhy po sladkostech nemá smysl dlouho analyzovat. Je to dáno už od dětství – i mateřské mléko je sladké. Sladká chuť se spojuje s potravinami které dodají energii rychle a asi to máme dáno i geneticky. Takže hned od začátku taháte za kratší konec. Ve hře ale mohou být i další důvody:
- Málo energie = špatná dieta. Nejčastěji lidé mají při hubnutí tyto touhy proto, že drží příliš tvrdou dietu. Nejčastěji je to projev nedostatku sacharidů, nebo hladu. V takovém případě oridajte ovesné vločky nebo jiný pomalý sacharid a většina z touhy po sladkostech ztratí svou razanci.
- Zvyk = pokud jste si zvykli mlsat, je to nepříjemné, ale dá se odvyknout. Jednoduše si nedáte. Někdy ale sladkosti používáme na zahánění stresu, nebo nepříjemných pocitů. Pak může pomoci psycholog.
- Rozmazlenost = je to dobré a jste benevolentní. Často ani tak není problém něco si nedat. Problém je v tom, že jsme rozmazlení a zvyklí, že pokud chceme = dostaneme.
Sladkosti v malém množství jsou docela OK. Pokud vám ale roste bříško, pak je asi nejíte v malém množství. Je čas změnit to.
Mně se osvědčilo raději si nedat žádnou sladkost. Neboť dát si trochu znamenalo šílený boj s vůlí. Takové dobré a já nesmím více? Mě to bolí víc, než nedat si a necítit jaké to je dobré. Nyní se už tím řídím přes 10 let a dnes už dokážu dát si jen jeden malý kousek něčeho dobrého. Ale stále musím dávat pozor. Takže to je moje zkušenost. Pokud se neumíte zbavit chuti na sladké, zkuste si obě strategie. Jednou za týden něco dobré není problém. Ale pokud zjistíte, že jste se rozmaškrtili, tak je lepší nedat si nic.
I když někdo chce přestat kouřit, je to podobné. Je snáze kontrolovatelné nedat si vůbec nic než tu a tam si zapálit a stále toužit že by to mohlo být častější.
Myslete ale na to, že pokud začnete potlačovat chuť na sladkosti, je to namáhavé.
Čelit touze po sladkostech je psychicky namáhavé
Párkrát to sice vydržíte ale pak je špatně. Třeba pár dní se udržíte na uzdě ale pak dostanete „bulimický záchvat“; a sníte všechno co před vámi neuteče.
Proto je třeba, abyste si našli něco jiného co vás potěší a neublíží vám to. Pokud totiž do celodenního nervák máte přidat ještě i upírání sladkostí, dlouho to nevydržíte. Uberte proto nejprve z nervák a pak to bude snazší.
Chcete-li bojovat s vůlí, je dobré vytvořit si na to prostor. Jak?
- Buďte odpočatí.
- Najděte si zdroje zábavy radosti a pohody.
- Snižte stres na minimum.
- Relaxujte.
- Buďte stále najedení díky zelenině.
- V těle musíte mít dostatek živin, ne že si nacpete břicho zeleninou místo vhodného množství jídla.
Myslete na to, že pokud chcete hubnout, stačí jen velmi malý rozdíl v příjmu a ve výdeji. Jinými slovy stačí když si z pěti ideálních jídel z každého odeberete jedno – dvě sousta. To úplně stačí. K tomu denně rychlá procházka a začnete hubnout. Nemusíte začít jíst méně než čivava.
Pokud totiž drasticky omezíte stravu tak sice rychle začnete hubnout, ale rychle přijdou i problémy:
- Vlčí hlad přednostně zaměřen na sladkosti – ona pověstná touha po sladkém.
- Změny nálad. Zlost, špatná nálada, výrazná únava.
- Záchvatovité návaly hladu nebo touhy se najíst. Typicky po celém dni hladovění neovladatelné rabování ledničky. Víte že už jste najedení, a dále berete.
- Zpomalující se metabolismus.
- Přibírání přesto, že jste podvyživení.
- Později se může objevit zhoršování se různých zdravotních parametrů a kondice.
- Nakonec téměř každý skončí v jojo efektu a řádně přibere. Jen pár jednotlivkýň to vydrží a tím pak říkáme že mají poruchu příjmu potravy – vydrží to ale jen proto že mají psychickou poruchu zvanou mentální anorexie.
Takže pokud máte touhu po sladkostech, teď už víte co s tím. Odolejte a zítra si dejte trochu více jídla.