Jak nadváha začíná?
Nenápadně. Nečekejte, že vás něco bude varovat. Vše začíná pohodlím a chutným jídlem. Dobrot je většinou všude dostatek. Člověk spase, co vidí a kolik mu chutná. Někdy si možná přečtete nějaké to varování o racionální výživě, ale koho by to pořád bavilo?
Mě se to přece netýká – řekne si každý štíhlý člověk. A opravdu. Můžete se celé měsíce stravovat nezdravě a – nic. Žádná obezita nepřijde. Mladý člověk se většinou pohybuje mnohem víc než starší lidé. I zdraví mu slouží a organismus si proto umí poradit se spálením energie. Hůř je za pár let. Po třicítce se hodně lidí začne měnit. Místo dynamických akcí upřednostňují klidnější život. Místo chození a běhání je zde auto. V práci se sedí za počítačem. Místo kina televize.
Stravovací návyky ale zůstávají. Při televizi často padne balíček lupínků nebo pivo. Při počítači neuškodí kola a nějaké sladkosti. Při pohledu do zrcadla zepředu ještě není takřka nic vidět, ale zboku se již začíná rýsovat náznak „bříška“. Možná vám i někdo ze známých položertem řekne něco ve smyslu: „Ále, co to tady nevidím? Není to pivní mozol?“ Podobné výroky se vám zřejmě podaří zahrát do autu, ale měly by pro vás být vážným varováním, že se něco změnilo. Problémem bývá taky práce na směny.
Člověk nedokáže vnímat věci, které se mění pomalu.
Jestliže vám jednoho dne někdo ze známých položí otázku „ve kterém jste měsíci“, je už opravdu zle. Řekl bych, že už je pozdě.
Hubnutí začíná, ale i končí v hlavě
Myslím, že každý ví, co znamená moment, když se člověk pro něco rozhodne. Je to bod zlomu. Pokud jde například o obchod, rozhodnutí něco koupit se odehraje často mnohem dříve, než proběhne skutečný nákup. Není důležité zaplatit, ale rozhodnout se, že tak uděláme.
I obézní člověk je na tom klidně. Nejdříve přibírá. Žije životním stylem, který mu vyhovuje, bohužel tento styl vede ke obezitě. Pokud chce přestat být obézní, znamená to velké rozhodnutí. Rozhodnutí omezit se v mnoha požitcích, změnit návyky. To je velmi těžká věc a mnozí se odhodlávají i několik měsíců, či let, zatímco přijde onen bod zlomu.
Klasickým „bodem zlomu“ mohou být i různé situační pobídky. Partner na vás tlačí, že byste měli zhubnout. Přijde konec roku, čas závazků. Blíží se léto a mnohé (í) zatouží zhubnout do plavek. Po vánocích, zda velké noci praskne na váze pružina. Tyto momenty jsou schopny ovlivnit touhu začít hubnout, ale jako motiv jsou poměrně krátkodobé. Už po pár dnech odhodlání pro věc ochladne a zůstává dřina – vážení potravy, omezování se …
Moment, kdy se rozhodneme začít s hubnutím je velmi důležitý. No pak následuje poměrně dlouhé období (jen do konce života) kdy by člověk už měl trvale dodržovat nový výživový systém (ideálně i pohyb). A to už tak snadné není. Ze všech stran na nás útočí nabídka jídel, zpravidla stejně chutných, jako nezdravých. Reklama, rodiče, oslavy. Snadno je podlehnout.
Ono volní rozhodnutí zhubnout je popud, ale jeho „účinek“ není v době trvalý. Naše odhodlání se postupně začne oslabovat. Jistě, zpočátku vás budou známí a neznámí chválit a podporovat, to je motivující. Ale postupně si okolí zvykne, že jste štíhlí a už vás nechválí. (Naopak, někteří by vás raději viděli pěkně tučnučkých!) To je chvíle, kdy i vy přestanete myslet na svůj stravovací režim. Odborně se to nazývá „usnutí na vavřínech“. A to je právě riziko. Hrozí, že si pomalu začnete nadělovat stále větší porce jídel. Nepozorovaně, pomalu. A tak jistě může zase začít stoupat vaše hmotnost …
Právě proto je dobré, pokud své myšlenky o hubnutí a novém výživovém stylu nenecháte vychladnout.
Měli byste v hlavě stále přitápět
Vím, teď mě napadnou věční kritici, kteří rádi mumlají, že kdo jednou zhubl, věčně se už zabývá jen hubnutím. Ano. Je to tak. Ale kdo zhubne a zapomene, brzy má zpět i své staré kila. Obezita je vážný problém a proto člověk s nadváhou bohužel musí minimálně několik let číhat sám na sebe. Velmi přísné!
- A nejsnáze se udržíme při myšlenkách na dané téma právě tak, že se aktivně věnujeme problému.
- Pokud posilujete, setkáváte se s kulturisty, debaty o svalech. Čtete časopisy.
- Pokud sbíráte známky, ukazujete si je navzájem, doplňujete si informace.
- Pokud jste chovatel, zajímáte se o výsledky jiných chovatelů, rádi si podíváte zvířata, které milujete.
- A když hubnete, měli byste se zabývat hubnutím. A mluvit třeba o tom, že máte rádi jídla, které nesmíte.
Ideální je mít po ruce skupinku lidí, kteří se setkávají a navzájem si říkají své názory, zkušenosti, zážitky. Právě to do nich vzájemně vlévá další odhodlání vytrvat. V takové skupině najdete oporu, pokud selžete. Najdete radu, pokud chcete nějaký recept, či tip. Uvidíte, že i ostatní lidé ze skupiny to mají stejně těžké (či někdy i těžší), že jednorázově „selhat“ je docela normální – vždyť se to dá zítra zkusit znovu …
Zorganizovat dnes živě setkávání se takové skupiny lidí není snadné. Málo času, prostorová vzdálenost, snaha o anonymitu, cena spojená s organizací takových setkání by věc velmi komplikovala.
Máme však internet. A právě tady se dá vytvořit virtuální skupina lidí. Jedna taková funguje i na tomto webu. Fórum navštěvuje mnoho lidí, kteří aktivně přispívají a vytvářejí na něm srdečnou atmosféru, ve které se i novoprišelci cítí bezpečně. I když registrované členy je jen kolem 270 (duben 2006) mnohem více lidí toto fórum navštěvuje a „pouze“ čte. Nepíší. Nacházejí v něm podporu ve svém snažení.
A právě to je důležité – pravidelně se v hlavě zabývat otázkami obezity a jídlu, či sportu. Právě tím, že se nějaké tématu věnujeme pravidelně v myšlenkách, brzy se takové myšlenky začnou odrážet iv našich činech. Po letech se z opakovaných činů vytvoří nový návyk. A právě to je podpora, kterou toto fórum dokáže poskytnout i návštěvníkovi, který na něj chodívá „jen“ číst. Pravidelný kontakt s lidmi, kteří mají stejný cíl, jako vy, vás bude táhnout dál, upevní vaše rozhodnutí.
Hubnutí tedy opravdu začíná v hlavě, ale mělo by v ní zůstat i poté, co už hubnout nemusíte. Jinak hrozí, že se jednoho dne přistihnete, jak bezmyšlenkovitě Chroupete u televize solené arašídy a potichu tlustý. Člověk „odchován“ skupinou lidí, kteří mají podobný problém si při pohledu na arašídy vzpomene, že je to problémová potravina, kterou je třeba brát velmi vážně …
No a nezaškodí i číst knihy o výživě. I to je výborný způsob, jak se udržovat ve stavu konstruktivního odhodlání. Čím více se dozvíte, tím snadněji se vám bude žít novým stylem … Je to ověřeno, nejen mnou. Doporučuji.
Proč jsme tlustí?
Jídlo a přiměřenost jeho příjmu se nedá posuzovat, aniž jsme znali i pohybovou aktivitu člověka. Pokud se někdo intenzivně hýbe, může sníst více jídla, protože spálí více energie. A tady je i problém civilizace.
Jídla, které jíme dnes jsou „osvědčenými“ jídly našich prastarých matek. Jenže prastaré matere vařili pro lidi, kteří strávili mnohem více času fyzickou prací. Dnes mnoho lidí sedí u počítače, jezdí auty, bydlíme v pohodlí. Před pár desítkami (!) Let se auty prakticky nejezdilo (alespoň neparkovali po dva žebřiňák při každé dřevěnice :-) ai počítačů se při polních pracích používalo méně. Tehdy byla vydatná strava mnohem přiměřenější a také potřebná.
Dnes se minimalizuje pohyb a strava se přitom stále více koncentruje. Není divu, že utěšeně tlusté.
Pokud je nadváha, zda obezita i vašim problémům, pak velmi pravděpodobně děláte chybu především v jídle. Vím, možná se vám zdá, že papáte správně a přiměřeně. Viz však, kde všude se při jídle dá najít chyba:
příliš mnoho jídla
Asi nejčastější důvod obezity je prosté přejídání se. Ať už budete jíst jakkoli vyváženou a kvalitní stravu, pokud jí sníte příliš, stulpen. Zde se samozřejmě okamžitě vyvstává otázka, co to znamená příliš mnoho jídla. Dá se zhruba vycházet z tabulek Pokud nepracujete na poli, či v jiné manuální práci, váš denní příjem by se měl vejít pod 10 000 kJ. A to věru nejsou zrovna velké kopce jídla.
nesprávné jídlo
Druhou příčinou obezity může být špatně zvolené jídlo. Pokud se podíváte na reklamy, lákající ke konzumaci, vidíte přesnou ukázku, jak se jíst nemá. Sladké nebo slané, ale vždy mastné. Sušenky, tyčinky, čokoládky, bomboniere, chipsy, kola. Občas jogurt, ale také sladký. Menší reklamě ale zato velké popularitě se těší i klobásky, uzeniny, smažená jídla, výrobky z bílé mouky.
Nesprávným jídlem takové potraviny nazýváme z několika vážných důvodů:
- jsou velmi mastné, vysoký obsah tuků je nezdravý, vědí ke obezitě – navíc zpravidla jde o tuky „nezdravé“ neboli nasycené, které škodí zdraví i bez ohledu na obezitu
- jsou často velmi sladké, nebo obsahují sacharidy s vysokým glykemickým indexem – důsledky jsou v samostatném článku Glykemický index potravin
- vzhledem k vysoké energetické denzitu (hustotu) se těchto potravin lze sníst jen velmi málo, aby člověk nepřibral – při tak malém příjmu potravy však již tělo nedostává základní živiny, vitamíny, minerály …
Nesprávné složení jídla je velmi vážný problém, zvláště pokud se podíváte, čímž necháváme krmit se mladých lidí. Jako by rodičům vůbec nezáleželo na jejich zdraví. Obávám se, že dnešní teenageři, kteří se nadžgávajú hamburgery a zapíjejí to kolou, za pár let nebudou patřit právě ke zdravé generaci. Budou tlustí a churaví. To že v mládí zatím nepociťují problémy nic neznamená – mladé tělo se přizpůsobit dokáže. Jenže kdy. Bohužel není divu – dospělí svým dětem určitě nejdou právě příkladem.
Nesprávný čas jídla
Dalším faktorem, který spolehlivě vede ke obezitě je nepravidelné jedení. Velká většina tlustých lidí vám potvrdí, že jedí zhruba 2 hlavní jídla za den. Často je to pozdní oběd a pozdní večeře.
Slyšel jsem, že farmáři, kteří chtějí dosáhnout rychlé přibývání prasat prý přišli na to, že pokud svině nechají hladovět a pak je nárazově nakrmí dosyta, mají výborné výsledky. Věřím tomu, protože přesně tak se stravují i tlustí lidé.
Organismus totiž nedokáže zpracovat příliš velké množství jídla najednou. Pokud sníte příliš velkou porci, to, co je nadbytečné, uloží si ve formě tuku. Pokud byste tedy za den snědli energeticky zcela přiměřené množství potravy, ale v jedné, či dvou porcích, přiberete. Proto je nutné jíst v pravidelných intervalech 5 až 6 krát denně. Menší porce a často.
Opačným extrémem jsou lidé, kteří jedí nepřetržitě po trošce. Jíst po trošce není až tak špatné, ale součet trosek bývá příliš vysoký.
málo vody
Tlustí lidé často pijí příliš málo vody. Pokud již pijí, tak raději sladké limonády, což je více energetický příjem, jako pitný režim. Voda jim nechutná. Pokud ale chcete zhubnout, musíte vypít denně tři litry vody, nebo neslazeného čaje. A jak je zvykem, ne najednou, ale pěkně po skleničkách, rozložené na celý den.
výdej energie
Na opačné straně, než jídlo stojí pohyb. Pohyb energii míjí. Bohužel civilizace spěje k tomu, abychom se podle možnosti nemuseli hýbat vůbec. Pohodlí domova opustí mnoho lidí jen několika kroky, aby nastoupili do auta. Zde se v pohodlí odvezou do práce, kde v pohodlí sedí u počítače. Taková životospráva je sice příjemná, ale také energeticky nenáročná. Pokud nechcete stulpen, musíte velmi málo jíst.
Bohužel, pohodlný a pohybuprostý život má i nepříjemné zdravotní následky. Klidu se svaly postupně ochabují. Člověk slábne a časem je i odpočinek značně únavný. Pak se přidruží zdravotní následky nepohybuje – slabé svalstvo (bolesti zad, vysoký tlak, jiné zdravotní potíže) později úrazy (špatná neurosvalové koordinace).
Mnoho tučnejúcich si mylně myslí, že stačí více cvičit a zhubnou. Začnou tedy chodit na aerobik nebo do posilovny, ale po pár týdnech se nic nezmění a tak rezignují.
Bohužel při současné běžné, energeticky bohaté stravě, nelze nesmyslně vysoký energetický příjem „vycvičit“ tím, že půjdete 3 × týdně trochu Skačkov při hudbě. Hopsání při hudbě, procházky, či jakýkoli jiný pohyb je velmi dobrý nápad, minimálně to pocítíte na své kondici (časem i na zdraví). Pokud však chcete zhubnout, musíte začít přísně kontrolovat své jedení.
A právě na jídlo si tlustí nechtějí nechat sáhnout.
Máme poslouchat své tělo?
Možná jste již slyšeli rady, že člověk má jíst až když je hladový a pít až když má žízeň. Cvičit bychom měli jenom tak a tehdy, když nás to baví. Dobře se to poslouchá. Při hubnutí to ale bývá špatná rada. Lidské tělo a orgány mají společnou vlastnost.
- Co používáte, to se posílí.
- Co nepoužíváte, slábne.
To platí jak o svalech, tak o myšlení. Stejný jev vypozorujete i s mnoha pocity.
Pokud přestanete dopoledne pít (třeba kvůli pohodlí v práci) časem zjistíte, že už nepociťujete žízeň.
Kdo se stravuje nepravidelně, přestane cítit hlad. Podobné pocity vám řekne každý, kdo držel hladovku – po pár dnech hlad zmizí.
Takže spoléhat na pocity hladu a žízně může být nepřesné měřidlo. Navíc pokud začnete jíst až hladoví, sníte toho vždy víc. Budete jíst jak nenasyta, rychle, hltavě, budete se méně ovládat.
Dalším problémem je takzvané psychogenní jedení. Vidíme dobrou tyčinku a dostaneme na ni chuť. Psychika si „ptá“ pamlsek. Časem z toho může být podobný pocit, jako kdybyste měli hlad. Mlsoun pak může mít pocit „tělo si ptá dort“.
Nespoléhejte na hlas svého těla. Může lhát.
Petra 30. ledna 2009
Už jsem postarší dáma, přece bych ráda pár kilo zhubla, abych oblékla pár věcí, které mám. Můžete mi poradit jak nato? Potřebuju zhubnout tak 10 kg.
Tina 23. března 2009
Když si mám měřit obvod pasu tak ve kterých místech? kolem pupku nebo v tom neúzším místě?
Miro Veselý 23. března 2009
Tina něco malinko nad pupkem. Zejména ať to je pokaždé stejné místo.
Jana C 26. března 2009
tina- obvod pasu se má měřit cca v těch místech, kde ti končí žebra :-D
Jana C 26. března 2009
petra – já počítám kalorie a jde to dobře dolů. Hubnu tedy s dohledem lékaře, ale chodím na diskuzi, kde ženy hubnout samy od sebe- kolem 5000kj a mají výborné výsledky. diskuze je na dama.cz kdo se chcete mrknout
Denisa 6. října 2009
je mi 13 a potrebuji zhubnout moje vaha je 63 kg holky ve tride maji sotva 50kg tak vas prosim o radu jak mam zhubnout abych aspon mela 53 kg diky
simona bangova 9. března 2010
muzu jist maso?nepriberu kdis ho budu jist jen do 5.h
_DhOmiSkA ♥ 23. března 2010
Muzu se zeptát…:).. Je me 13 a vazim 58 .. kazdej mi rika ze jsem krasne stihla,mam hezky brisko atd:D… ale ja si to proste nemyslim .. chtela bych zhubnout aspon zadek nebo stehna … poradite mi prosíííím ??:) Dekuju=**
Hanka 15. října 2010
Ahoj, nekde jsem slysela, ze kdyz snim hodne cokolady ale jen dopoledne, tak ze je to v pohode. Kolik cokolady muzu snist, abych moc nepribirala? (Jsem hodne vystresovana a tak ji posledni dobou jim hodne a jde to znat).
Miro Veselý 15. října 2010
Jak stres, tak i čokoláda mohou stát na vstupu obezity. Řeš to, proč si pod tlakem. Jinak ztloustneš a dále budeš vystresovaná taky z neúspěšného hubnutí. Čokoláda je fajn, proč ne jednou za týden. Ale denně? To pouze v případě, že ti to nedělá problémy.
Pavla 19. listopadu 2010
Já mám problém taky s čokoládou a to nejen s ní. Připadám si totiž na sladkém závislá, nevím jak to překonat, jak si to sladké tak trochu „zhnusit“! Už mě to i štve (leze to hodně do peněz), ale nejde to překonat, nevzít si tu tabulku čkolády, nesníst tu otevřenou bonboniéru… Poradíte mi, šlo by tohoto zlozvyku nějak odnaučit???
Miro Veselý 19. listopadu 2010
Pavla je to zvyk. Každým opakováním jej utvrzuješ. Každým překonáním buduješ zvyk nový. Co chceš opravdu? Mlsat a nebo hltat bonbóny?
sarka 12. února 2012
je mi 13 let a mám problémy s vysokou váhou.měřím 165cm a vážím 45kg poradíte mi prosím jak zhubnout díky.
Kristýna 23. února 2012
šárka:To si děláš srandu?ve 13 165cm a 45kg a chceš hubnout?
Ili 27. března 2012
J mi 12 merim 162 a vazim 43 poradte mi pls jak zhubnout… JSEM ZOUFALA!
Kačka 9. dubna 2012
Holky TVL.. vy me rozsekáváte !! je Vám 12-13 let a mate takovou skvelou vahu.. ja ve vašem věku mela 37kilo a malem sem skoncila na kapačkach!! tak se na to vyprdnete!! takove problemy mužete řesit az budete mit 100kg !! nebo budete mit 37kilo a problemy dlouhodobé !! KATA (20)
Lucka 19. dubna 2012
Souhlasím… myslím, že v tomhle věku by se snažit trochu zhubnout měli jen děti, které trpí opravdu OBEZITOU a ne ti, kteří si prostě myslí, že jsou tlustí. Mě je 13 a taky jsem začala s tím stravováním podobným dietě… a ted musím přibrat, protože mám podváhu. Děti při růstu potřebují jíst, žádné diety… Stačí zdravá strava a pohyb. Podívejte se třeba (ti co tu jsou v tom dětském věku) na tyto stránky : http://www.vyzivadeti.cz/zdrava-vyziva/jidelnicek-podle-veku/#3
http://www.pridejseknamity.cz/jidelnicek/vzorovy-jidelnicek-divky-13-15-let/
Tam je pár informací a jídelníček ohledně výživy dětí… Stačí si z toho trochu něco vzít a je to… Já to tak taky udělám, až přiberu… A nějaká sladkost vás nezabije, když je do sebe nebudete valit denně… Školáci ve věku 11-15 let jsou v období, kdy jí více než obvykle.. a obzvlášť sportující školák v tomhle věku potřebuje hodně energie..
Mario 21. dubna 2012
Ahoj Miro,
je mi 20 let, merim 184cm, vazim 115kg. Cely zivot bojuji s nadvahou/obezitou…casto se mi podarilo zhubnout a zdravejsiho zivotniho stylu jsem se drzel treba 3/4 roku, ale pak postupne se vzdy vratim do zajetych koleji a vaha se mi vrati i s bonusem, mas nejakou radu, jak se tohodle vyvarovat? Jeste detail, od mala nejim zeleninu (krom mrkve) a ryby. Jako ajtak mam sedave zamestnani a co do sportu, tak jednou tydne kolo a brusle.
Miro Veselý 21. dubna 2012
Mario z toho cos napsal je jasné, že znáš taky odpověď co bys měl dělat. Je to věc rozhodnutí. Životní styl, jenž vede velká část populace je příjemný. Žel, následky se nám nelíbí. Volba tedy musí odpovídat tomu co chceme ve výsledku. Nyní nemáš za sebou celý život. Jenom jej startuješ. Nepřestaneš-li nyní dávat pozor, po čtyřicídce múžeš být stálým hostem na kardiologii. A to se ti zatraceně nebude líbit. Nebo si píchat inzulin. Jenom je těžké si to představit. Já ve dvadseti sem taky na to… …kálel. Nyní mám za chvíli padesát a již pouze hasím škody. To pohodlí za to nestojí.
Iva 1. února 2014
Zdravim,bude mi 58 let,celý život jsem při výšce 167 cm vážila od 51-57 kg (míry 97-62-92).Trpěla jsem na velmi silné migrény,při kterých není problém si váhu udržet,spíš je problém přibrat.NIKDY jsem nedržela žádnou dietu.V padesáti letech,po přechodu jsem se dopracovala k váze 60 kg (97-65-95).Před čtyřmi lety jsem přišla o práci a najednou jsem zjistila,že moje váha jde pomalu nahoru (jídlo,žádný pohyb,vyléčená migréna a geny-moje matka má při 150 cm 9O kg.Nyní mám 65 kg,pneumatiku na břiše i na zádech,silná stehna a hrozný zadek-tloustnu pouze od pasu dolu (97-77-102).Nejhorší je,že těch 5 kg a změna postavy jde strašně rychle,od loňského podzimu.Začala jsem jíst pravidelně 6x denně.Každý den vařím-ryby,maso bílé,občas hovězí,spoustu zeleniny,ovoce,jogurty bílé,nízkot. tvarohy,kefíry,vývary,kus kus,luštěniny,minimum pečiva(tmavé a celozrnné),občas brambor ve slupce.Vím,že bych měla hlavně cvičit,ale nevím jak.Někde doporučují to,jinde ono,nevím co je pro mě dobré a co méně dobré.Prosím,poraďte,jak a co cvičit a jak se správně stravovat.Děkuji.
Miro Veselý 2. února 2014
Iva pravidelná strava je naprostým základem. Jestli jsou porce přiměřené, pak jíst 5 – 6 krát denně je ideální. K tomu je vhodné nasadit taky pohyb, rychlé procházky nejlépe denně. Začněte s krátkými a postupně zvyšujte zátěž. Později múžete přidat silová cvičení pod dohledem trenéra, ten vám nastaví optimální trénink a zkontroluje, zda cvičíte správně a nehrozí zranění. To by mělo být dost na hubnutí. Pakliže ne, bude potřeba přísněji kontrolovat i jídlo. Možná není optimálně zastoupeno množství živin.
Iva 2. února 2014
Děkuji za radu,s těmi procházkami začnu určitě.Možná máte pravdu,že není ve stravě zastoupeno dostatečné množství živin.Doufám,že to spraví výživový poradce.Ještě jednou děkuji.
Miro Veselý 2. února 2014
Iva vypočtěte si zde v kalkulátoru BMI všechny hodoty. Tam se dovíte i orietační hodnoty kolik živin by to mohlo být.