Pomůže při hubnutí stacionární kolo?

Nejednou mám pocit, jako kdyby si někteří lidé koupili stepper, či jiný nástroj, jako nástroj pro přísný trest. Nebo, jak vykoupení z hříchu, či oběť.

  • Za to, že jsem si dala v cukrárně krémeš, přidám 10 minut na Orbitreku.
  • Ale teď, když denně cvičím, snad si můžu dát ty makové nudle s cukrem a máslem.
  • Ó, bůžek obezity. Tuto, hle, kladu k tvým nohám půl hodinku svého volna a trpím na stacionárním kole. Sním ze mě slaninu, ó, mocný zbaviteľ tuku.

Podnikatelé stále hledají způsob, jak vydělat. Jeden ze spolehlivých způsobů je vyrobit nějaký stroj a slíbit, že se na něm snadno hubne. Aby to vypadalo přesvědčivě, vyrobí se působivá reklama.

V životě vám však žádný Orbitrek obezitu nespálí. Orbitrek nesnímá hříchy světa proti výživě. Hubnutí musíte začít racionální stravou. Zdravá strava je spolehlivou cestou k dobré postavě a zdraví. Vaše tělo potřebuje poměrně málo potravy. Dost na to, aby bylo zdravé, ale málo na to, aby tučnelo. Toho lze dosáhnout pouze změnou stravování. Musíte se vzdát mnoha dobrot dnešní doby.

Ano, pohyb je při hubnutí velmi prospěšný spojenec. No sám o sobě vám v hubnutí moc nepomůže. Nekupujte drahé stacionární kola, steppery a jiné vybavení do bytu. Nepokoušejte se z obezity vykoupit. Možná doufáte, že pokud bude stroj drahý, donutí vás to na něm cvičit. Nedonutí.

Chcete cvičit? Opravdu? Tak jděte na hodinu na rychlou procházku. K tomu 3 × týdně do posilovny na činkodvihy. Nechce se vám? No to je přece jasné! Není snadné překonat sama sebe.

Pokud vás to po pár týdnech přestane bavit, smůla. Ale aspoň jste ušetřili za nejdražší a najnekvalitnejší věšák v domácnosti. Ním se stacionární kola většinou rychle stávají. Hubnutí je běh na dlouhou trať. Pokud začnete sprintem, rychle sklápět.

Nepočítejte kalorie ani kilojouly!

Počítání kalorií a kJ je nejčastější návod na hubnutí. Nejčastěji však vede i ke těžkým chybám ve výživě a často i ke obezitě z podvýživy. V mnoha materiálech jste se už určitě dočetli, že pokud chcete zhubnout kilo, musíte přijmout zhruba o 30 tisíc kJ méně. Jinde se píše že hubnutí je podmíněno vyšším výdejem energie (tedy kJ nebo kcal) jako příjmem. I na této stránce naleznete spoustu rad, jak je třeba hlídat si energetický příjem, zda počítat energetické hodnoty potravin.

Proč tedy na jedné straně doporučuji sledovat příjem a na druhé straně tvrdím, že to není cesta, která by fungovala? Protože jako vždy, věci jsou složitější.

Jak jíst bez počítání kalorií či kJ?

Nejpohodlnější je nic nepočítat. Zkuste to. Jezte zeleninu před každým jídlem a potom si dejte pestré jídla. Vyhněte se chronicky známým nevhodným potravinám, jako jsou sladkosti, slanosti, mastnosti. Jezte to, co vás naučili už v dětství, tedy „Něco s přílohou“.

  • Například maso, sýr, vajíčko, tofu, jogurt, tvaroh, šunku můžete označit za něco.
  • Za přílohu pak vyhlaste rýži, chléb, brambory, těstoviny, ovesné vločky nebo kuskus.

Pokud porce bude přiměřená, tedy na normálním talíři zůstane ještě trochu prostoru, neměli byste z takového jídla přibírat. Je dobré, pokud upřednostníte nízkotučné jídlo a doplníte ho několika ořechy, nebo lžící olivového oleje ale ne tepelně zpracovaného. Tak by při troše štěstí a bez jakéhokoliv počítání měli vznikat rozumné porce jídla. Zkuste to pár dní a sledujte, co udělá váha.

Bohužel, v některých rodinách je míra větší a talíře velké jako oči strachu. Já jsem za běžné jídlo považoval 6 bílých rohlíků, čtvrt kila ementálu a půl litru koly. Hmm. Asi tušíte, že to sice je pestré, ale nic na hubnutí. Pokud bych ale byl dříve snědl čtvrt kila zeleniny, tak bych po snědení jednoho rohlíku s trochou sýra sotva odfuk. Právě proto vám doporučuji tu zeleninu.

Pokud máte počítat energii, dělejte to správně!

Základní chybou je, pokud se díváte na celkové množství energie na 100 gramů potraviny. To je vždy ten nejostřejší sledován údaj. Kolik má potravina kJ nebo kalorií.

Je to podobné, jako kdybyste si koupili jahodový jogurt z důvodu, že jahody jsou zdravé neboť obsahují antioxidanty. Chyba v uvažování. Nedívejte se na název, ale na složení. Jahodový jogurt totiž obsahuje na 100 gramů možná tak půl gramu jahod. Pokud vůbec. Chemická jahodová esence to jisti …

Při hodnocení potraviny se proto musíte dívat na jiné hodnoty. Dívejte se na obsah bílkovin, sacharidů a tuku. Nic jiného vás nezajímá, protože

Pridajte komentár: