Proč diety nefungují?

Pokud se řekne slovo "hubnutí" naprosté většině lidí se vynoří jako synonymum slovo "dieta". V některých případech je synonymum i "hladovka". Proč lidé tak slepě věří tímto podivuhodným návodem? Protože jsou jednoduché.

Drží dietu, pouze jaksi nehubne

Jistě znáte lidí, kteří drželi za svůj život už několik diet. Některé ženy dítě prakticky celý život a přitom jejich váha ani zdaleka neodpovídá tortuře, kterou podstupují. Dá se proto směle říci, že nepoužívají účinný postup na hubnutí. Pojďme však od začátku.

Pojem dieta znamená stravovací režim zaměřený na dosažení určitého cíle. Například při problémech se žlučníkem, pro lidi, kteří jsou oslabení a podobně. Nás dále bude zajímat redukce hmotnosti.

Ve zdravotnických zařízeních se často setkáte s redukční dietou. Avšak tato výživová úprava není určena pro tučného, ale jinak zdravého člověka. Používá se v profesionální praxi pouze v případech, kdy jsou na to závažné důvody.

Pokud dietu řídí lékař, směřuje ke zlepšení zdraví

Pokud je někdo obézní a má, kupříkladu, problémy se srdcem. Potřeboval by operaci. Nemůže však tento zákrok podstoupit, protože by hrozily velmi vážné následky způsobené právě tím, že je obézní. Právě v té chvíli lékaři obvykle nasadí tvrdou dietu, která způsobí, že pacient zhubne rychle a pak už je operace možná. Jde o čas. Je to rozhodnutí v situaci ohrožení života nebo zdraví pacienta. Nejde o samoúčelné opatření jen tak pro krásu. Tvrdá restrikce potravy je zde menším ohrožení zdraví než následky, které přináší pacientovi pokračující obezita. Možná třeba proto, že zatímco je tlustý, nemůže podstoupit operaci. Nebo dokud je tlustý, obezita dramaticky zhoršuje jeho celkový zdravotní stav. To jsou vážně situace, kdy je opodstatněné naordinovat i mimořádně drastické řešení. Nejednou se používají velmi nízkoenergetické rozpisy někde na úrovni 4000 kJ na den. To je více, než o polovinu méně, než by bylo normálně.

Pokud si ale takové tvrdé podmínky "naordinuje" člověk sám, je to problém. Zpravidla při laicky omezené stravě nebude mít tělo dostatek živin. To změní nastavení různých procesů v těle. Říkáme tomu pak "zpomalený metabolismus". Následky jsou stejně tvrdé: Po skončení nesmyslné diety pak člověk často přibere. Ale to už se většinou neřeší a o tom se ani nemluví. Tím se málokdo pochválí…

Drastické diety a omezení ve stravě

Je jasné, že při takto drastické dietě člověk samozřejmě začne poměrně rychle hubnout. Metabolismus člověka se v průběhu několika týdnů až měsíců přizpůsobí na stav nedostatku potravy. Změní se hormonální a jiné procesy v těle.

 1. První týdny po nasazení drastické diety bude člověk velmi rychle hubnout.
 2. Po několika týdnech nejpozději však měsících se hubnutí začne zastavovat. Tělo se přizpůsobí nedostatku potravy a šetří jak je to jen možné. Můžete klidně jíst to co dříve "fungovalo", ale už se nehubne. Řešením by bylo ještě drastičtější seškrtat jídelníček. To byste však byly v bodě jedna a za pár týdnů jste v bodě dva a nehubnete. Co pak?
 3. Pokud byste s tímto škrcením potravy nepřestali, něco ve vašem těle začne selhávat. Nikdo předem neví, co. U každého to bude něco jiného. Pokud se podíváte na mentální anorektičky, které jsou v trvale nízkém příjmu stravy, zpravidla jsou bez menstruace. Ztratily svalovinu. Mají problémy s pletí. Některé občas umřou.

Jednoduše tělo potřebuje přísun určité dávky energie a živin. Pokud ho nemá, nějaký čas přežije. Pokud ho nemá dlouhodobě, začne živořit, selhávat a pak umře.

To, že vydržíme i několik měsíců na minimálním příjmu stravy je sebeobranný režim těla. Záchranný obranný mechanismus, který takto chrání organismus před uhynutím z nedostatku potravy. Je to fajn pokud člověk takto může přežít v divočině, v období nedostatku. Jde o přežití. Sahá do rezerv. "Pálí" se tukové zásoby a "berou" se bílkoviny z kostní hmoty a svalů. Díky tomu může člověk přežít i v kruté zimě a s malým přísunem stravy. No předpokladem je, že po tomto období zas strava bude.

Mimochodem. V přírodě nám připadne normální, že přežijí jen ti nejsilnější. No je i dost těch, kteří při hladomoru uhynou. Věřím, že neplánujete testovat, jak jste na tom vy. Zda patříte mezi silných nebo slabých, kteří dlouhý nedostatek potravy nezvládnou.

Je jen přirozené, že v přírodě po období hladu přijde zas dostatek jídla. Tělo je již nastaveno na to, aby okamžitě vytvářelo zásoby. Tak totiž fungujeme. Tělo posílí ty funkce, které se ukázaly jako nedostatečné.

 1. Pokud budete zvedat těžké věci, tělo posílí vaše svaly. Předpokládá, že je budete zase potřebovat.
 2. Pokud budete rychle běžet, tělo "vylepší" vaši motoriku a pohybový aparát. Příště budete běžet rychleji.
 3. Pokud budete číst těžkou knihu, vytvářejí se vám v mozku nové synapsy. Příště to téma zvládnete snadněji.
 4. Pokud budete hladovět, tělo se připraví na to, abyste budoucí hladovku lépe zvládli. Udělá si tukové zásoby hned, jak to bude trochu možné.

Drastická dieta proto zcela zákonitě neřeší základní problém.

 • Problémem tučných není obezita!
 • Jejich problémem je vyšší příjem energie, než výdej.
 • Zpravidla celkově špatně zvolená životospráva.

Nadměrný příjem energie nemusí znamenat fyzicky hodně jídla. Tlustí často konzumují jídlo nesprávné.

 • V malých dávkách, ale vysoce energetické, nebo
 • dlouhé pauzy bez jídla a pak běžné restaurační porce, nebo
 • k normálnímu jedení občasné nevhodné pamlsky nebo
 • noční vyjídání lednice…

Podobný přístup ke stravování způsobí obezitu i v případě, že na objem toho celkově hodně nesníte.

Jako příklad mohou sloužit jídla jako čokoládové tyčinky, sladké limonády, koláčky, řízky. Pár desítek gramů takových dobrot denně a můžete začít přibírat. Přitom na objem vlastně téměř nic nesníte. Pár deka salátu, sýra …

Po nějakém čase přibírání se tlustý rozhodne drasticky omezit stravu. To je však jen jednorázový záchvat snahy hubnout. Co pak když se zhubnutí už nakonec i dostaví? Pak většinou lidé speciální výživu ukončí. Vracejí se ke svému původnímu stravovacímu režimu. Tedy ke stejnému režimu, který již jednou k tloustnutí vedl.

Po období omezení potravy však povede starý systém stravování k tloustnutí rychleji. Nedostatek potravy zpomalil metabolismus. Tato zákeřná past se nazývá jo-jo efekt a dá se proti tomu dělat jen to, že nebudete nikdy dítě.

Chcete nasadit jakoukoliv dietu? Předem si promyslete, zda je možné řídit se dlouhodobě tímto stravovacím stylem. Velmi velké procento diet jsou totiž postupy, které není možné dlouhodobě udržet! Jsou buď nechutné, drahé, nebo byste umřeli na podvýživu.

Popularita diet je v jejich jednoduchosti

V jednoduchosti se skrývá i tajemství toho, proč jsou různé diety tak úspěšné. Jsou to totiž docela jednoduché návody. Tučný se většinou nemá zájem nic zvláštního učit. Chce jen zhubnout. To je právě ta past. Jednoduché návody jsou zapamatovatelné a netřeba při nich přemýšlet.

 • Jez jen rýži a zhubneš
 • rozděl bílkoviny od sacharidů a zhubneš
 • vynech sacharidů a zhubneš

Výživový styl člověka však není možné zredukovat na tak jednoduché pokyny. Pokud se o to pokusíte tak nějaký čas určitě vydržíte. Po nějakém čase vás však takový redukovaný výživový styl přestane bavit a vrátíte se do svých starých kolejí.

Proč právě do starých kolejí? Protože nic jiného neznáte.

 • Znáte stravovací styl, který vám vyhovoval, ale jeho vinou jste přibrali.
 • Pak na to nasadíte pokusně nějakou drastickou či méně drastickou dietu abyste trochu zhubli.
 • Po zhubnutí už nedržíte dietu a vracíte se k bodu číslo jedna.

Dieta vás nic nenaučí. Pokud se nic nenaučíte, po skončení dodržování oněch podivných výživových pravidel znovu přiberete. Takto se ve spirále postupně propracujete pouze k vyšší hmotnosti.

Je to tak trochu i módní záležitost

Tématu jak shodit se věnuji již delší dobu a tak jsem si všiml, že diety na hubnutí jsou věcí módy. Jdou jako vlny. Za ten čas co se věnuji hubnutí již prošly záchvaty různých výživových šílenství. Byla zde

 • rýžová dieta
 • devadesátidenní,
 • dieta dle krevních skupin,
 • Atkinsova dieta,
 • oddělená strava,
 • Dukanova dieta,
 • paleo dieta.

Navíc jsou tu různí autoři. Jen na Čechách jich je hned několik. Dodnes doporučují zdraví značně škodlivou nízko sacharidovou dietu. Jiní zas lákají na hubnutí bez cvičení a v různých vlnách povolují jíst co chcete. Že takové knihy či časopisecké články jsou nesmyslem je jasné. Vycházejí stále nové a nové a populace je stále tlustší. Teď už i děti.

Každý z těchto výživových stylů a diet sliboval rychlé a bezpečné hubnutí. Pokud byste se začetli v časopisech a na internetových diskusích do článků, které se věnují jednotlivým výživovým směrem, viděli byste všude nadšené výkřiky žen, které přísahají, že tou kterou dietou zhubli a jaký je od nynějška jejich život sladký.

Kdo ale píše takové zprávy do diskusí? Lidé, kteří aktuálně dosáhli nějaké výsledky. Několik kilo a již jsou zde nadšené výkřiky. Později, když zas přiberou, tipněte si, co se stane? Půjdou hledat ten svůj starý pochvalný text? Napíšou tam opravu? "Víte, zkusila jsem tento postup. Zhubla jsem 20 kilo, ale o půl roku se mi vrátily. Udělala jsem chybu." Kolik procent lidí napíše něco takového? Z praxe vím, že zanedbatelný počet. Proto se nemůžete spoléhat na "hlas lidu". Porozhlédněte se kolem sebe. Zjistíte, že titíž lidé, kteří předtím drželi nějakou dietu, a dařilo se jim, jsou dnes znovu tam kde předtím jen o pár kilo těžší, nespokojenější a starší. Jak je možné, že postup, který před třemi lety sliboval sladké výsledky je najednou zapomenut? Proč titíž tlustí občané najednou kupují nové knihy s jiným postupem a hltají články o nejnovějším zázračném a revolučním postupu jak shodit báječných 100 kilo za 3 dny?

Vracíme se znovu k začátku. Žádný redukční stravovací styl zpravidla není řešením obezity. Hubnutí nespočívá v tom, že by člověk potřeboval jíst porce jak pro vrabce. Pokud chcete shodit, potřebujete jíst normálně porce. Potřebujete cvičit a nastavit si zdravý životní styl. Jinými slovy potřebujete změnit směr svého života.

Pokud jste přibírali, byl to signál, že se chováte chybně. Vy tedy nepotřebujete zničit své břicho. Potřebujete zrušit příčinu, která to břicho vytvořila. S takovým přístupem pak nehrozí ani jojo efekt, ani zdravotní potíže. Stačí jen nezvrtnout volant a nevrátit se k nesmyslnému životnímu stylu. K tomu, který již u vás jednou prokazatelně vedl k obezitě. Který nám tak moc chutná a láká.

Zrušte výživový styl, který vás přivedl k obezitě

Módní a jednoduché diety jsou sice lákavou a alternativní vizí, že hubnutí proběhne co nejrychleji, ale v tom je i celý jejich klam. Lidé mají pocit, že tělesné procesy v lidském těle je možné oklamat.

 • Lhát lze při zkoušce ve škole.
 • Nelze však podplatit srdce, aby fungovalo, když je obalené v pevné obruči tuku.

Tělesné procesy se prostě nedají, ošálit.

 • Není možné stát se silným tím, že byste podplatili trenéra velkým kufříkem plným bankovek, aby cvičil za vás.
 • Není možné delegovat zdravou stravu na vašeho sluhu a vy se budete přitom stravovat nesprávným způsobem.

Procesy v těle se nedají obehrát, nelze najít zkratky. Pokud se dlouhodobě stravujete špatně, bude to mít následky. Je jedno, jestli je to nevhodná strava nebo dieta. Pokud necvičíte, máte smůlu a vaše zdraví se bude zhoršovat. Tato fakta je dobré si uvědomit a zařídit se dle nich.

Lidské tělo potřebuje určitou údržbu. Na to můžete využít znalosti, které v našem století už jsou k dispozici. Investujte několik hodin ze svého života do podrobného studia. Staňte se odborníky na to, co znamená zdravý výživový a životní styl. Jakým způsobem máte cvičit. Jak relaxovat. Odrazí se to na vašem zdraví a dlouhověkosti.

Dieta je jediné co mnozí znají

Většina lidí, kteří sahají po omezení stravy neznají žádné jiné řešení. Na rovinu: člověku se to jiné řešení nechce učit. To je past, do které upadá většina tlustých lidí. Nechce se jim řídit svůj vlastní život. A tak jim ho řídí touha po vepřovém bůčku či po dortu.

I já jsem tak nějaký čas hubnul. Nic jsem o tom nevěděl. Doufal jsem, že pokud budu jíst lék, který omezí hlad, tak že zhubnu. Ano, fungovalo to. Ale jen dokud jsem polykal tablety. Pak jsem zas rychle přibral.

Je pohodlnější věnovat se zábavě a jíst přitom krekry než obětovat nějaký čas vzdělání a pak disciplinovaně dodržovat výsledky toho, co jsme se naučili.

Mnoho lidí, kteří jsou tlustí se zabývají myšlenkou, že existuje něco takového jako "hřích" a "trest" za tento hřích. Tlustý člověk se nějaký čas cpe. Papá řízky, dorty, zda popíjí sladké limonády a ví, že to není vhodné. Poté, co přibere nějaké kila se rozhodne rychle potrestat své tělo, odejme mu většinu stravy a tělesných rozkoší a v průběhu pár týdnů znormalizuje svoji hmotnost v naději, že tím věci vyřešil. Ve skutečnosti tím věci jen zhoršil. Tělo v krizovém režimu přepíná své síly na takříkajíc doraz a vyčerpává se. Je to úplně nesmyslný přístup.

Proto tak ostře doporučuji, abyste nepoužívali žádné diety. Učte se!

Diety vám nepomohou zhubnout a nepomohou vám k zdravějšímu životnímu stylu. Pokud chcete, aby vaše zdraví, aby vaše tělo a vaše vitalita byly v normě, měli byste se snažit o co nejpravidelněji dodržování principů zdravého životního stylu.

Nuž a jak vlastně máte vyhodnotit, zda-li jste úspěšní?

Nakonec studená sprcha. Nezabývejte se tím, jakou dnes máte hmotnost. Toto číslo pro vás není důležité. Zkoumejte raději dva důležitější parametry:

 1. Jaký máte obvod pasu? Obvod pasu vypráví jasnou řečí o tom, jaký jste si nastavili životní styl. Veliký pas = veliká chyba.
 2. Jaké činy jste dnes převážně prováděli? Dá se většina snědených jídel označit za vhodné? Zacvičili jste si? Žili jste převážně klidným tempem? Dost jste spali? Smáli jste se?

To je totiž velmi důležité. Pokud se většinu dní budete blížit k vhodným doporučením, jdete dobrým směrem. Ověřujte si to na svém opasku. A mám tu ještě jeden tip:

 • Nezkoumejte svou váhu, nebo pas, jaký je dnes. Zajímavé bude, co bude za rok.

Mnoho lidí chce shodit "do plavek". To se dá. No do Vánoc přiberou ještě víc. To je signál, že něco v životním stylu je nastaveno chybně. Pokud to odhalíte a odstraníte, možná už nikdy více nebudete potřebovat shodit. Protože budete dlouhodobě štíhlí.

Pridajte komentár: