Hladovky a diety nepodstupujte

Bohužel hladovění a nízkoenergetická strava nejsou dobrým receptem na hubnutí. Ochutnal jsem, nechutnalo mi. Ostatně v odborné literatuře se dočtete totéž. Navíc s podrobnostmi, že dlouhodobější nedostatek potravy může být pro zdraví i nevýhodný. Prosím, nezaměňujte si však tuto informaci s tím, že MÍRNĚ nižší příjem energie je vhodný.

 • Pokud se stravujete normálně a přiměřeně, jen o něco málo uberete, je to dobrý nápad. Nejen při hubnutí. Ukazuje se, že právě toto je recept na dlouhověkost. Nepřejídat se.
 • Pokud významně a dlouhodobě omezíte svůj příjem jídla, můžete si tím způsobit problémy. Dále může být problémem, pokud je strava příliš jednotvárná, nebo z ní vypadnou některé živiny. Například oblíbená nízkosacharidová dieta může v delším horizontu poškozovat cévní endotel, zvyšuje se riziko některých druhů rakoviny. Nebo mimořádné nízkotučná dieta může urychlit vznik žlučníkových kamenů a také značně poškozuje srdečně cévní systém.
 • Hladovka může již po několika dnech vyčerpat organismus natolik, že se objeví nějaké onemocnění.

Začněme tedy od konce, hladověním.

Hladovka je kontraverzním tématem

Je to vážný problém, protože se zde míchá několik motivací a člověk pak neví, která platí.

 • Hladovění může být věcí víry. Nejen náboženství. Jednoduše někteří lidé věří, že občas si dát pár dní bez potravy je dobrý nápad.
 • Jsou zde i různé alternativní léčitelské směry, které doporučují hladovění jednou jako detox, jindy jako formu terapie.
 • Mnoho žen, které chtějí zhubnout považují vynechání jídla za nejjednodušší způsob, jak shodit.

Pokud vám restrikci potravy navrhne zkušený lékař, který ví, co dělá a zodpovídá se vám za svá doporučení, berte jeho doporučení vážně. Opatrněji se však rozhodujte, pokud vám někdo poradí "detox", či "terapii" v podobě pár dní či týdnů hladovění. Pokud by se vám totiž něco stalo, tito skvělí rádci nebudou za to odpovědní. Klidně mohou šířit své doporučení dále. To je rozdíl mezi lékaři a šarlatány.

Proč jsou lidé s mimořádně nízkým energetickým příjmem tak zatvrzelí

Už po pár dnech intenzivního hladovění (či tvrdé "redukční diety") začne prudce měnit vaše psychika. Soustavný hlad vám náladu zchladí na bod mrazu, a pokud s tím nepřestanete, přijdou i deprese. Všechno je nanic, nic nemá smysl, a váha, místo toho, aby ochotně klesala, vytrvale vyčkává tam, kde byla. Pocit hladu po nějakém čase zmizí, takže člověk bez jídla má pocit, že jeho tělo je v pořádku.

Nedostatečná výživa však neznamená jen nedostatek energie. Je zde i nedostatek živin a látek, které potřebuje naše tělo na regeneraci a budování. Může se začít zhoršovat i mozková činnost. Pak je člověku těžší uvědomit si souvislosti, nebo přiznat chybu. Už obětoval pro své hladovění hodně, už nemůže ztratit tvář. To jsou psychologické procesy, které nepustí.

Je to podobné, jako když si koupíte mimořádně drahý mobilní telefon. Budete chodit po světě a každému říkat, že má hodně chyb? Ne. Budete jej velebit. Rovněž člověk, který absolvuje pár dní bez jídla, již nebude naladěn oznámit všem, že to nic nepřineslo. Vždyť by byl za blbce. A tak mnohem výhodnější je sdělit, jak skvěle se cítí.

Samozřejmě, v mnoha případech se může stát, že pokud si dramaticky odlehčíte stravu, opravdu to pomůže. Můžete se opravdu cítit mnohem lépe. Bohužel, jsou i lidé, kteří se lépe mít nebudou a případně budou mít potíže. Myslíte si, že se budou před kamarády chlubit, že se rozhodli pro hloupost a ještě jim to i uškodilo?

Proto se o těchto alternativních směrech dozvídáte zkreslené údaje.

 • Pozitivní poselství jsou dychtivě šířeny.
 • Negativní důsledky se nešíří vůbec.
 • Výsledkem je iluze, že jde o bezproblémovou skvělou věc. Ověřenou – viz ty pozitivní reference…

Je to ostatně typický jev, se kterým se setkáme všude v oblasti "alternativních" směrů jako je homeopatie, detox, různé sítě prodávající skvělé výživové produkty. Lidé, kteří věří (slovo věří je důležité) že něco platí, budou si to chtít dokázat.

Věříte, že myšlenkami se dá přitáhnout, aby vám někdo zavolal?

Mnoho lidí této formě telepatie věří.

 • Na někoho myslíte a on vám zavolá. Je to vůbec možné? Krásný důkaz propojení.
 • Jindy na někoho myslete a on vám nezavolá. Asi vám nenapadne někde si udělat čárku. Přitom je to důkaz, že telepatie nefunguje.

V knize Jak dosáhnout úspěch to popisuji podrobněji. Jednoduchá věc – kdyby taková telepatie fungovala, ušetřili bychom dost na telefonních účtech. Pro vás je spíše důležité vědět, že pokud něčemu věříte, je dobré ověřit si to. Nestačí věřit. No a při ověřování je dobré myslet i na to, zda informace nejsou zkreslené. Možná právě tím, že ti, co ještě věří informaci šíří a ti co se spálili, jsou ticho.

Může to pak vypadat tak, že všichni hladovění chválí. Kromě množství těch, kteří mlčí.

Nedostatek jídla někdo zvládne a někdo ne

Problémem je to, že každý z nás jiný. Někomu několik dnů bez jídla prospěje.

 • Stačí, aby měl potravinovou alergii a nevěděl o tom. Najednou se cítí lépe. Neví proč. Připíše to hladovění.
 • Nebo se stravuje nevhodně a přechod na cokoliv včetně hladovění může být v prvních dnech lepší, než dále jíst nevhodná jídla.

Někteří lidé mohou tedy díky omezení stravy, nebo některých potravin pocítit výhody. Stejné opatření však může u jiných vést k poškození, nebo být neúčinné.

Proto v případě že se chcete řídit nějakou drastičtější restrikcí, ujistěte se, že vám radí odborník.

A teď už pojďme diskutovat o hubnutí

Celý úvod jsem napsal proto, abychom probrali hladovění z pohledu různých alternativních směrů.

Na tomto webu se však věnujeme snaze shodit z břicha. Na to se hladovění nehodí, protože by muselo být dlouhodobé. To by přinášelo několik velmi vážných problémů:

 • Při dlouhodobém nedostatku jídla se začne ztrácet svalová a kostní hmota.
 • Z nedostatku živin může dojít k poškození, nebo narušení funkce některých tělesných procesů.
 • Začne se zpomalovat metabolismus.

Po delším období nedostatku jídla je velkým problémem přejít na vyšší dávky jídla. I malé zvýšení porcí často způsobí růst hmotnosti. Jinými slovy je zde problém s jojo efektem.

Chci teď a poté dám slib

Asi nejčastějším důvodem hubnutí s drastickým omezením příjmu potravy je rychlost. Člověk chce vidět výsledky na opasku. Ne číst o zdravé výživě, nebo se namáhat cvičením. Pak zazní ta věta z kategorie sebeklamů: zhubnu hladověním a POTÉ přejdu na zdravou výživu.

Na tomto přístupu jsou dva vážné problémy.

 • Zhubnout lze i s racionální výživou, takže hladovění je zbytečně drastický zásah do fungování těla.
 • Pokud se vám nechce studovat základy zdravé výživy teď, tak se vám nebude chtít ani pak. Navíc s oslabeným tělem to studium půjde horší.

Proto je dobré myslet na svou budoucnost. Zejména, pokud jste mladí, tak vám omezení stravy problém nezpůsobí. Ne takový, který by se dal nějak pozorovat. Pokud se trochu zredukuje svalová či kostní hmota, nezjistíte to. No v případě mnoha hladovek se takové věci mohou sčítat. Na stará kolena pak budete mít menší rezervu.

Čím lehčí a rychlejší návod jak zhubnout budete hledat, tím více peněz za to zaplatíte. Některé postupy mohou poškodit i zdraví. A navíc – o to méně zhubnete. Ne hned! Po dietě či hladovění je možno postava v pořádku. Rok po ní však je člověk zas velký jako balón. Nač to pak dělat?

Pridajte komentár: