Detox

Moderní slovo detox dnes zaznívá téměř ze všech stran. Zní to dobře „vyčistit tělo od jedů“; a být zase čistý a zdravý. Konspirační teorie hovoří o chemtrails (vlády nás prášku jedy). Esoterici mluví o energetickém smogu. Zastánci alternativní „medicíny“; vidí toxiny v potravinách v podobě škodlivých éček. Ve vodě se nacházejí stopové prvky lecčems jedovatého. Vzduch je znečištěný výfuky aut a prostředí premorené vysílači televize, rozhlasu, mobilů, wi-fi sítí. Jak to, že ještě žijeme?

Začněme tím, že současný životní styl velké části lidí je opravdu spíše nezdravý a dal by se právem označit i jako toxický. Na to nemusíme číst žádné klinické studie. Je to vidět. Špatná kondice, obezita, množství „civilizačních“; chorob. To jsou viditelné následky chyb v životním stylu.

Tělo člověka se vyvíjelo dlouho a přizpůsobovalo se pobytu v exteriéru. Dobře fungujeme, pokud máme pohyb, stravy spíše méně než více. V noci spánek, přes den aktivita. V zimě jiný režim než v létě. Na to jsme nastavení.

Dnešní doba však přinesla pracoviště. Místnost s počítačem, ve které sedíme po celý den. Nebo jiná jednotvárná práce, zpravidla pod střechou. Namísto nočního klidu se do noci dá svítit a dívat televizor. I takové zdroje „toxinů“; jsou ve hře. Nejen éčka a záření.

Dříve, než tedy začneme řešit otázku, zda potřebujeme detox, položme si zdánlivě nesouvisející otázku:

Komu prospívá, pokud si vy myslíte, že potřebujete detox?

Tato otázka je klíčová. Vím, odpověď zdánlivě zní „přece nám“ ;. Pojďme se však zamyslet. A hned na příkladu.

Často nám doporučují absolvovat střevní sprchu. Ukáží rentgenový snímek jaké hrubé nánosy špíny máme ve střevech za roky špatného stravování. Zní to hrozivě.

K čemu však zkoumat nějaký rentgen? Proč se nepodívat přímo do střeva? Stačí se podívat na Youtube a tam na pár videozáznamů z kolonoskopie. Po kliknutí uvidíte příklad jako takové vyšetření střeva kamerou zevnitř vypadá. Takové vyšetření se absolvuje obvykle po jednodenním půstu. Jinými slovy – jeden den nebudete jíst a ve střevě téměř nic není. Žádné nánosy zatvrzelých zbytků potravy ani jiné hlouposti.

Po shlédnutí takového videa si uvědomíte, že žádnou střevní sprchu nepotřebujete. Střevo totiž nemáte špinavé.

Komu tedy prospívá, pokud si myslíte, že potřebujete vyčistit střevo? Podnikateli, který vám může prodat službu.

Na stejném principu můžete sami pokračovat v úvahách. Máte pocit, že potřebujete detoxikovat své tělo? Napište si na papír:

 1. Co potřebujete detoxikovat?
 2. Od koho víte, že potřebujete detox?
 3. Kdo vám chce prodat řešení na detoxikaci?
 4. Dává vám to smysl?

Jde o to, že dnes není tak jednoduché zveřejnit běžnou informaci. V hluku mediální vřavy se lépe daří efektnímu nesmyslu a nikoli odborné informací.

 • Do novin se vybírají efektní a atraktivní články. Lépe se prodává konspirační teorie o tom, že vláda na nás dává z letadel pouštět chemikálie, jako článek o tom, že se nic špatného neděje.
 • Na úspěšné městské legendy (urban legends) se některým podnikatelům vyplatí naladit byznys. Je něco atraktivní, zajímavé a skvěle se to pamatuje? Ještě to nemusí být pravda.

V řadách podnikatelů jsou i hyeny, jak tomu někteří občas říkají. Nahnat vás rakovinou a pak vám prodají nějaký elixír, který vaše tělo zbaví jedů a tím sníží riziko rakoviny. Skvělý obchodní model. Jmenuje se to i podvod.

Než do sebe začnete pumpovat nějakou drahou kartáč na vyčištění krve, zamyslete se, zda jste nenaletěli podvodníkovi.

Zdroje toxinů

Chcete-li začít zbavovat tělo jedů, je dobré udělat si seznam. Zkuste si na kus papíru napsat, co všechno vašemu tělu neprospívá. Možná chyby ve výživě, vzduch, voda, stres, smog, únava, špatný kolektiv, nedostatek pohybu, spánku, elektromagnetické rušení, mikrovlnné záření, azbest, výpary z levných textilií, legionella v teplé vodě, aluminiový hrnec na vaření, prach v koberci, roztoči …

Je toho opravdu velmi mnoho. Sepište si tedy alespoň prvních 10, které vám přijdou na um.

Způsob zbavení se toxinů

Nyní seznam toho, co vás otravuje si zapisujte na dva různé papíry.

 • Na jeden papír si zapište zdroje toxinů, které víte kontrolovat vy sami. Pokud jste kuřák, vlastníma rukama a dobrovolně do těla pouštíte jed. Pokud jíte uzeniny, vlastníma rukama si vkládáte do úst rakovinotvorné látky.
 • Druhý papír napište zdroje toxinů, kterým se vyhnout nelze. Záření z vysílačů nebo radiace související s katastrofou jaderné elektrárny. Takové věci neovlivníte. Já bych sem zapsal i zdroje, kterým se sice vyhnout dá, ale není to tak jednoduché. Například na horách je jistě lepší vzduch, jako ve velkoměstě.

Asi tušíte, že druhý papír řešit nebudeme. Nemáme na to vliv.

Nyní se podívejme na seznam toxinů, které umíme aktivně řešit. Dobře se zamyslete a pokuste se udělat pořadí, která věc ze seznamu vám škodí opravdu nejvíce. Uděláte si jakýsi žebříček naléhavosti a škodlivosti.

Zdravý rozum a detox

Jde o to, že nejednou se lidé bojí jíst jinak zdravou potravinu jen pro strach, že by mohla obsahovat nějaké stopové množství nežádoucích látek. Například zelenina je často obviňována, že obsahuje „mnoho dusičnanů“ ;. Takové ošklivé chemikálie! No pokud někdo kouří a jí často grilované klobásky, je na tom hůře. Podobné jedy, ale v mnohonásobně vyšší koncentraci.

Takže proto třeba abyste svůj detox začali tím, že odstraníte nejhorší zdroje, které zatěžují vaše tělo.

Nemá smysl, abyste kvůli čistotě potravy kupovali v předražených bio obchodech, pokud zároveň ponocujete a trpíte těžkým stresem v práci. Stres, vztek, únava, obezita, nedostatek spánku a pohybu jsou pro tělo vážným jedem, zdrojem ohrožení. To, zda si koupíte ovesné vločky v bio obchodě nebo levné v hypermarketu vaše zdraví neovlivní.

Podobně je na tom většina detox procedur, diet, tabletek, náplastí a jiných nesmyslů. Nepotřebujete čistit. Stačí nešpiní. Tělo má dostatečně silné schopnosti samočištěním.

Dotazník zralosti na detox

Zkuste si nakonec proletět pár otázek.

 • Kouříte? Cokoliv, včetně vodních dýmek.
 • Pijete alkohol? Včetně menších a „zdravotních“; dávek.
 • Jíte uzeniny, klobásy, salámy?
 • Dáváte si i mastnější jídla? Řízky, bůček, kremšnity, koláče, smetanu, máslo?

Asi už tušíte. Stačí jedno ano jako odpověď a jste v „pasti“ ;. Touha po detoxu je chválihodný. Nemá však smysl snažit se tělo zbavit škodlivin. Je třeba začít hlouběji. První, co byste v takovém případě měli udělat je, že začnete žít zdravě. Pak nepotřebujete žádný detox. Tělo si poradí.

Platí to i naopak. Pokud žijete toxickým životním stylem, nemá smysl abyste podnikali různé směšné kroky, které vyvolávají dojem, že něco děláte pro své zdraví. To pak připomíná sebevraha, který si provázek podloží měkkým hadříkem. Aby to až tak neškrtilo.

Pridajte komentár: