Sacharidové vlny

Dieta z magicky znějícím názvem „sacharidové vlny“ se už dříve používá ve vrcholovém sportu, konkrétně v kulturistice. Rád bych zdůraznil, že:

 • Sport je zdravý.
 • Kulturistika je sport.
 • Kulturistika NE je zdravý sport.

V kulturistice je cílem získat svalovou hmotu, hlavně objem. Čím více, tím lépe. A aby to bylo zábavné, pořádají se soutěže.

Chcete-li nabrat svaly, musíte:

 1. Správně cvičit.
 2. Jíst správné a také více, než spálíte.

Z toho vyplývá, že ve fázi, kdy kulturista nabírá svaly, nabírá i tuk. Nelíbí se vám to? Ani mně. Ani tím sportovcům. Ale tak to v lidském těle funguje. A proto po několikaměsíční objemové přípravě kulturista musí zhubnout. Ale jak, aby zároveň neztratil svaly? Nemůže jen tak nasadit dietu. To by splaskne. A navíc, pokud by nasadil dietu bez cukrů, tak by neměl sílu cvičit. A tak se objevil způsob, který se jmenuje sacharidové vlny.

Sacharidové vlny – hubnutí se silou

Sacharidové vlny umožňují začít hubnout a přitom cvičit. Při tréninku se dá totiž mluvit o tom, že bílkoviny jsou k tomu, aby tělo mělo z čeho budovat svaly. Sacharidy jsou k tomu, abychom měli sílu ty svaly namáhat. No a tuky si představte že jsou pomazání toho všeho, aby to klouzalo. Ne, žertuji o těch tucích. Ale sacharidy prostě způsobují sílu. Pokud nebudete jíst sacharidy, už nemůžete cvičit. Proto kulturisté hledali způsob na hubnutí, při kterém by se jim podařilo shodit slaninu a přitom aby vládali trénovat.

Sacharidové vlny-ilustrace

Příklad známého kulturisty Ronnieho Colemana v sezóně a mimo sezónu. Viděl jsem i horší fotky (konkrétně s ním) ale nevím jejich nyní rychle najít. Jednoduše tito lidé se rok připravují. Pak bleskově zhubnou a mají pár dní na to, aby je fotili, aby odsúťažili a pak je konec sezóny. Zas přiberou, cvičí a chystají se na další sezónu. Jistě tušíte, že toto není zrovna zdravý životní styl. Ale ta výjimečnost jejich dobře živí …

Sacharidové vlny – princip

Sacharidové vlny jsou jednoduchá dieta. Paráda, jednoduché věci máme rádi. Dietní režim sacharidové vlny má jako hlavní cíl obalamutit metabolismus, aby se nepřepnul do takzvaného úsporného režimu. Rozpis diety je jednoduchý. 50, 100, 200, 250, 300, 400, 500. Čísla jsou uvedeny v gramech a čárky oddělují dny. Zatímco dny zhruba od 300 gramů sacharidů na den jsou příjemnými dny sacharidových vln, dny pod 200 gramů jsou peklem na zemi. Sacharidové vlny jsou jednoduše vlny – chvíli dobře, chvíli špatně.

Sacharidové vlny nejsou pro běžné lidi

Nechci říct, že by bodybuildeři nebyly obyčejní lidé. Jsou. Ale neobyčejné na sportovcích je to, jak žijí a jak se chovají. Takový kulturista má nejednou dvoufázový trénink, pohyb, hodně odpočinku. Pokud do tohoto životního stylu zapojí, například, sacharidové vlny, asi se mu nic špatného nestane. Jeho tělo prostě běží ve zcela jiném režimu. Mimochodem – vrcholoví sportovci jsou zpravidla spíše mladí lidé tak zhruba po střední věk. Jejich těla zvládnou i jiné blbosti, jako jsou sacharidové vlny.

Naproti tomu běžný člověk se živí jiným způsobem. Má stres, starosti, často nestíhá ani robotu, ne to aby relaxoval. Je neukázněný a tak přibírá. Často má střední věk a více a zdraví nalomené. Experimentování s dietami typu sacharidových vln mu může spíše ublížit, než pomoci.

V zásadě se tedy dá říci, že sacharidové vlny se používají jako krátkodobá rychl a aúčinná dieta před soutěží vrcholového sportovce. Ten se potřebuje dostat do formy na pár dní.

Pokud tuto metodu dostane do rukou nějaká Pipina, má v rukou nástroj, který se jí může značně vymstít.

 • Sacharidové vlny vyvolávají naději, že konečně tu máme něco na zhubnutí do plavek. Můžeme se tedy směle pustit do dobrot a když bude špatně, nasazením sacharidových vln vše smažeme. Lákavý nápad, co říkáte? Je to jen další pokus obabrať přírodní zákony.
 • Sacharidové vlny jsou jednoduché a účinné. Jasné – jakmile začnete kontrolovat to, co papáte, je to VŽDY účinné. Vzpomeňte si na dělenou stravu, rýžovou dietu, CKD dietu a cokoli jiného. Nejsou účinné ty konkrétní diety. Je účinné, že člověk během diety nežere bez omezení, ale dodržuje určitý režim – je vcelku jedno, jaký.
 • Sacharidové vlny slibují, že metabolismus se nezpomalí. Osobně bych byl dost opatrný při takových výrocích. Sacharidové vlny jsou krátkodobá dieta, ne dlouhodobý dietní režim.
 • Sacharidové vlny předpokládají intenzivní trénink a relaxaci. 500 gramů sacahridov je 8000 kJ energie + bílkoviny a tuk … Nevím, co na to tělíčko křehké dámy.
 • Sacharidové vlny jsou módní vlna – tak jako stovky diet, prohry i tato a lidé budou stejně tlustí, jako před nedávnem. Všechny diety opravdu fungují a lidé reálně při nich hubnou. Zeptejte se však, proč pak každý tlustý skúšak každou chvíli jinou dietu? Proč potřebuje PO ÚSPĚŠNÉ dítě nasadit JINOU DIETU?

A tady je zároveň závěrečná otázka, kterou si musíte položit předtím, než se začtete do rozpisů na sacharidové vlny: Co pak?

 • Co po dietě?
 • Proč jste přibrali?
 • Proč potřebujete hubnout?
 • Odstraní tato dieta příčinu vašeho přibírání?

Prostě pokud už jste ochotni sledovat si jídelníčky a počítat potraviny, nepodriaďte svůj dietní režim módnímu trendu, jako sacharidové vlny. Hned přejděte na zdravou stravu. Za pár týdnů se ji naučíte a diety vás přestanou zajímat.

Vím, všichni chceme rychlé výsledky. I já mám kolem břicha stále nějaké centimetríky slaniny. Na můj věk a minulost je to sice výborné, ale i tak mě štvou. A měl bych chuť s tím zatočit nějakou z těchto módních diet. Vím dvě věci.

 1. Určitě bych v pase ztratil asi 5 centimetr. Poměrně rychle. Těšil bych se.
 2. O rok bych měl na pásu plus 5 centimetr oproti dnešku. Nabeton. Netěšil bych se.

Takže pokud o sacharidových vlnách uvažujete, uvažujte v širším horizontu a ve správném kontextu. Zhubnout je snadné a dá se rychle. Ale neudržíte se na číslech.

Změňte raději životní styl. Neblbni s dietami, nefungují.

Pridajte komentár: