Proč nehubnu?

Obézní lidé se často soustředí na špatný cíl. Pozorují své špeky a chtějí se jich zbavit. „Jak mám zhubnout?“ ptají se, avšak zbytečně. Odpověď na špatnou otázku jim nepomůže. Cílem není zhubnout. Správný cíl je: žít zdravěji. U obezity není vaším hlavním problémem nadbytečný tuk. Problémem je životní styl, který k jeho hromadění vedl. Dokud svůj životní styl nezměníte, budete dále přibírat.

Životní styl, stres, reklama a snaha hledat ta nejrychlejší řešení vedou u mnoha lidí k problémům s výživou. Pohodlí svádí k lenosti, a ta zase k omezení pohybu. Takovou zátěž dokáže organismus kompenzovat jen určitý čas. Postupně se v těle začne hromadit tuk a různé zdravotní problémy. V této fázi už je člověk obéznější, než by chtěl být. A tak by rád učinil cokoliv, aby zhubl.

Potrápil by se šílenou dietou. Zaplatil by šílené peníze za naději na zhubnutí. Několik týdnů by vydržel nejíst vůbec nic. Dal by se rozřezat skalpelem a aspoň trochu tuku si nechal z těla odsát. Dal by si odřezat kus žaludku. Hltal by léky a následně trpěl průjmy. Nicméně všechny tyto – a jim podobné – snahy zhubnout vedou ke stejně trvanlivým výsledkům jako stříhání nehtů. Kdo nezmění svůj životní styl, tomu tuk zase přibude.

Mluvit s obézním člověkem je plné paradoxů. V očích má někdy až zoufalství. Touha zhubnout ho úplně oblbuje. Udělal by cokoliv jen aby zhubl. Zaplatil by (i velmi mnoho), šel by na kurz, nebo by dokonce byl ochotný šlapat na rotopedu. Jak říkám, udělal by cokoliv… Jakmile však řeknu, že stačí trochu číst a kontrolovat svůj jídelníček, je konec. To zase ne. Vážit si potraviny, to je příliš. Vzdát se svého pohodlí? To tedy nikoliv. To prrr. Nemám čas učit se něco o výživě.

A náš věčně otylý nebožák odchází udělat pro zhubnutí cokoliv – jiného. Jen ne to, co by pomohlo. Zhubnout je tak strašně těžké. Disciplína bolí. Vytrvalost je nepohodlná. A o hubnutí se tak dobře povídá po nedělním obědě. Při zákuscích. Přestaňte svůj tuk vykrmovat a on sám odejde. Tuk miluje dobrá jídla, málo pohybu a hlavně pohodičku. Je rozmazlený. Nedopřejte mu pohodlí ani opulentní hostiny a zbavíte se ho.

Pokud tedy nehubnete, zřejmě jste svému tuku vytvořili vhodné podmínky k přežití. Cítí se u vás dobře. Živíte ho, nosíte, zahříváte vlastním tělem. Místo vlastní pěkné postavy ukazujete světu jakousi neforemnou opuchlinu. Každý kolem vás vidí, že nedbáte ani o svůj vzhled, ani o zdraví. Nezáleží vám na sobě, jste otroky vlastního životního stylu. To je zřejmé na první pohled.

Pridajte komentár: