Jojo efekt

Jojo efekt je zákonitý jev. Týká se každého, kdo hubne rychle. Během diety člověk hubne a po dietě přibírá. To je jojo efekt.

Mnoho výrobců preparátů na hubnutí vám bude tvrdit, že právě po tom jejich produktu zaručeně žádný jojo efekt nenastane. To je blud. Buď vůbec nezhubnete, takže jojo efekt ani mít nemůžete, nebo je to prostá lež.

Jojo efekt je fyziologicky nezbytný jev. Tělo je přizpůsobivé. Pamatuje si. Reaguje. Pokud mu jednou předvedete dietu, příště už bude vědět, že při nedostatku jídla třeba šetřit energií. Pokud se diety opakují, tělo šetří energii už takříkajíc preventivně. To je Jojo efekt.

Například první vaše hubnutí bude trvat měsíc. Po něm přestanete dávat pozor. Váha se pomalu začne šplhat nahoru. Zhruba za 2 až 3 měsíce jste tam, kde jste byli před dietou. Tak nasadíte další dietu. Teď to už jde mnohem pomaleji. Tělo už tuší, co na něj chystáte. Budete hubnout i přes dvou měsíců, abyste dosáhli podobný úbytek váhy, jako minule. I po druhé dietě přestanete dávat pozor. Ale přiberete už rychleji. Už jen za jeden měsíc. Jojo efekt. Takto to jde stále rychleji. Stále obtížnější budete hubnout a stále snadněji přibírat. Váš metabolismus je zpomalený. Hubnutí se téměř nedaří a pokud ho přerušíte, váha raketovou rychlostí letí nahoru – vždy vyšší, než byla před poslední dietou.

Jojo efekt v praxi.

Během diety se tělo přepne na úsporný režim. V úsporném režimu běží pak ještě i několik měsíců po dietě. I malé navýšení jídla po skončení diety se pro úsporný metabolismus jeví jako obžerství. Mnoho žen má tak "vydiétovaný metabolismus", že přibírají i z množství jídla, z jakého by zdravý člověk prudce hubnul. Přitom jsou podvyživené! Říkají, že přibírají ze vzduchu. Po dnech extrémní diety může i malá "sladká výjimka" způsobit škody. Proto si pamatujte – jojo efekt je zákonitost. Z toho vyplývá: Nesmíte hubnout sezónní – jakýkoliv pokus zhubnout rychle a pak se už víc nestarat, skončí fiaskem.

Boj s nadváhou je doživotní – dieta se nedá držet doživotně. Pokud si myslíte, že "hned po dietě přejdu na zdravou stravu", tak jen lžete sami sebe. Slib do budoucna zpravidla neplatí. Nač byste měli držet nějakou dietu, pokud ovládáte zdravý způsob stravování, který nevede k obezitě? Přejděte na zdravou stravu hned a nemusíte se trápit s dietou. Zhubnete sice pomaleji, ale neměl by nastat jojo efekt.

Tradiční rady, které nefungují, ale vedou k jojo efektu

Nyní si preleťme ještě několik "legendárních" rad na hubnutí.

Nejez po 17. hodině

Tato řada je vhodná, pokud si chcete zpomalit metabolismus. Se zpomaleným metabolismem musíte sníst mnohem méně jídla, než normálně, jinak štulpen. No pokud budete jíst méně, tak to vám ještě více zpomalí metabolismus. Jojo efekt pak bude jen zákonitým důsledkem … Postupně budete jíst stále méně a přesto přiberete. To je klasika hlavně u mladých a štíhlých (!) Dívek, které se tak bojí ztučnění, až soustavným ubráním stravy štulpen. Nebo onemocní.

Správní rada zní: Nejezte 3 hodiny před spaním.

Nejez běžný chléb, pouze extrudované chleby

Extrudované chleby mají vyšší energetickou hodnotu než běžný chléb. (Extrudované chlebíčky mívají kolem 1 200 až 1 700 kJ na 100 gramů. Chléb mívá okolo 800 až 1 200 kJ na 100 gramů.) To, že na obalu extrudovaných chlebíčky je napsáno slovo LINIE nebo FIT ještě neznamená, že můžete svobodně spása celý balíček . Extrudované chlebíčky působí dojmem, že jich je víc. Koho však chcete oklamat? Dáte si tři chlebíčky, diskrétně si odříhnout a je po onom slavném objemu … Zůstane vám prázdné břicho a hlad. Jojo efekt na sebe nedá dlouho čekat.

Správní rada: Jezte celozrnný chléb ve vhodném množství.

Z chleba se přibírá, nejezte ho

Většinou se netloustne z chleba, ale z toho, co je na něm natřené. Přibírá se ze všeho, čeho se sní více, než je třeba. Je jisté, že krajíc chleba nahrubo natřený máslem není zrovna dobrý nápad.

Správní rada: Jezte celozrnný chléb ve vhodném množství.

Jez dopoledne jen ovoce, kolik chceš

Sladké ovoce má poměrně vysokou energetickou hodnotu, při hubnutí není dobrým nápadem jíst ho bez omezení. Ovoce jezte, ale jen jeden kus denně. Tím nemyslím bobulky hroznů.

Správní rada: Jeden až dva kusy ovoce dopoledne.

K snídani půl litru vody, nic jiného, ​​pročistit se

Je moderní vytrhnout třeba z jógy či jiných systémů jen některé prvky. Pokud jsou však vytrženy z kontextu, nemusí prospívat. Neposkytnutím energie tělu nutíte svůj organismus, aby sáhl do rezerv – potud se nám to hodí. Ve chvíli, kdy tělo sáhne do rezerv, začíná se zároveň chovat úspornější. To se nám už nehodí. Jojo efekt by se velmi rychle přihlásil.

Správní rada: Ta voda může být. Ale snídaně musí být.

Dělená strava je zaručen způsob hubnutí

Dělená strava je zajímavý fenomén, na který "nedají dopustit" dokonce ani ti, kteří si v praxi ověřili její neúčinnost – trocha zhubli a zas stučneli. Dělená strava může vést ke snížení hmotnosti člověka. Ne však proto, že "oddělil" potraviny, ale proto, že vůbec začal kontrolovat, co je. Přestal se obžierať. Málokdo však dlouhodobě vydrží na této podivnými dietě. Znám několik lidí, co ji brání vlastním tučným tělem, ale sami už dávno jedí "normální". Mnozí sice zhubli ale jojo efekt jejich vrátil zpět.

90denní dieta je zaručený způsob

Jasné. Roky jste přibírali, roky jste žili chybně. Stačí 90 dní a vaše tělo bude uzdraven. Logika hodná školkařů. 90denní dieta je vynikající bestseller. Vynikající tím, jak pomáhá vydělávat jeho vydavatelem. No jako systém stravování je to špatný nápad. Nevydržíte ho dlouho dodržovat. Co potom? Co o rok? Co o pět let? Zas jiná dieta? Kolik lidí ve svém okolí znáte, kteří by díky této dietě zhubli a už léta byly štíhlí?

Nežere, cica …

Rada, která by fungovala, kdyby cica dokázala najít bod, kde končí jedení a začíná obžerství. No cica většinou za žádnou cenu nehodlá potraviny vážit a vidět tak měřítko, kolik má papat. Raději se bude nacpávat a při krémešoch lamentovat, že je tlustá jako skříň. A že přibírá i ze vzduchu. Jistě, když ten vzduch je v bublinkách šlehačky.

Jez jen polovinu toho, co by si měl (a) sníst

Dieta typu žermén je další skvělá rada. Je to podobné, jako kdyby někdo prodával pravítka z gumy – před použitím si ho natáhněte podle potřeby.

Raňajkuj sám, oběd si rozděl s přítelem, večeři daruj nepříteli

Oblíbená fráze. Pokud ji aplikujete, ráno se ohlížet a od oběda už víceméně hladovíte. Krutý hlad vás pravděpodobně přinutí v noci navštívit ledničku, ze které sežere všechno, co v ní uvidíte. Nepravidelný příjem potravy má za následek zpomalený metabolismus …

Žádné maso, jen saláty a nízkotučné jogurty

Častý přístup, který vznikl z jakési bizarní kombinace ošálit vegetariánství a hesla "Jezte zeleninu, je zdravá". Ano, zelenina je zdravá, ale nestačí jíst jen zeleninu. Mnoho žen se snaží jíst jen saláty a občas si "dovolí" nějaký jogurt s 0% tuku. Taková dieta je nevyvážená. Tělo dostává málo bílkovin a téměř žádný tuk.

Cvič a můžeš jíst, co chceš …

Tato rada by možná platila u mladých profesionálních sportovců a sportovkyň, kteří denně pár hodin trénují v plném zatížení. Pro běžného tučného člověka středního věku, který bude cvičit tak hodinu – dvě denně není reálné "spálit" tolik energie, kolik běžně pojme. Tlustí lidé přijímají okolo 14 000 kJ energie denně a více (i 25 000 kJ), zatímco pokud by chtěli hubnout, příjem by měl být někde na úrovni 8 000 kJ. "Vycvičit" několik tisíc kJ navíc opravdu není reálná úloha. Rekreačním sportem to ani není možné.

Podobných kombinací a "diet" je více – ale nefungují

Někteří autoři doporučují, aby člověk "poslouchal své tělo". Ono si samo vyžádá, co potřebuje. Také nesmysl. Pokud uvidíte krémeš a půjde vám na chuť, neznamená to, že je vhodné sníst ho.

Všechny podobné "rady" mají společnou vlastnost, že adept na zhubnutí se pokusí co nejjednodušším způsobem upravit svůj jídelníček, či život. Jsou to naivní pokusy o magické diety, které nemohou fungovat.

Takový člověk pak konstatuje neúspěch a vzápětí se vrhne na jinou dietu, jiné jednoduché řešení. A znovu neúspěch. Po letech těchto marných pokusů zůstává jen trpký pocit "Zkusil jsem úplně všechno, ale já prostě zhubnout nedokážu". Je smůla, pokud někdo zkusí všechny možné neúčinné způsoby místo aby se vzdělat a použil ten jeden ověřený a účinný.

Co tedy dělat pokud jste hubly a neschudli?

Vzorec, který jste dosud používali na hubnutí, nefunguje. Proto:

  • Změňte svůj záměr rychle zhubnout na záměr vzdělat se v problematice jedení a obezity.
  • Nehubněte bez znalostí, ani rychle. Jinak ještě více štulpen.
  • Věřte, že čas, který do toho investujete se vyplatí. Nastudujte si odborné knihy o hubnutí a výživě, ne různé "rychlé a zaručené diety", či bestsellery. S teoretickými základy dokážete zhubnout.

Zatímco budete svou obezitu řešit pasivní, neporazíte ji. Nečekejte, že někdo přijde s tabletkou, přístrojem, dietou, zda trikem na hubnutí. Nikdo vás nenastartuje. Nikdo vám nepomůže. Nikdo se to nenaučí za vás. Nikdo za vás nepůjde cvičit. Toto musíte udělat sami. Pro sebe.

A myslete na to, že mluvíme o trvalých změnách, protože pokud si myslíte že trochu pochudnete a vrátíte se ke starým návykům, tak se připravte na jojo efekt.

Pridajte komentár: