Diety nic neřeší

Jestli máme k obezitě nějakou zdravotní nebo genetickou predispozici, nebo se jen z nudy přejídáte, je v podstatě jedno. Na výsledku to totiž nic nemění. Jste tlustí. A zřejmě se této tučnosti chcete zbavit.

Velmi pravděpodobně jste už podnikli alespoň několik pokusů zbavit se své obezity, a většinou byly tyto pokusy marné.

Hubnutí se lidem nedaří právě proto, že nemají ve zvyku se poradit nebo nastudovat si bližší informace. Podle časopisu nebo rady známých začnou držet nějakou nesmyslnou dietu. Tím vlastně svévolně zasáhnou do metabolických procesů ve vlastním těle, byť o nich nic neví. Několika dietami si pak často navodí poruchu fungování svého metabolismu.

Oč úpornější diety se pak snaží držet, tím více problémů si způsobují. Po několika dietách se stane, že lidé budou moci sníst skutečně jen velmi malé množství jídla, jinak by okamžitě přibrali. V podstatě drží dietu pořád a soustavně mají problém s nadváhou. Je to vlastně takový princip, kdy člověk zkouší to stejné, pokud to předtím nezabralo.

Nasadíte si dietu a znovu přiberete, pak si ji nasadíte znovu a opět přiberete.

Pozor na diety

Nejen v hubnutí, ale všude platí zásada: všeho příliš mnoho škodí.

Chcete-li jednou větou recept na hubnutí, který je zároveň dietou, tady je:

Jezte často, jezte pestré a chutná jídla, ale s rozumnou mírou.

Co je to rozumná míra, to napíši v kapitole o tom, jaký příjem potravy potřebujete, abyste kila navíc.

Opatrně s různými pokusy o zázračné diety, které slibují rychlé výsledky. Některé jsou nechutné, jiné neuvěřitelně drahé, nebo musíte jíst věci, jaké by nežral ani váš pes či papoušek!

Diety mají jednu společnou vlastnost – jsou to jednorázové akce. Svým způsobem jsou vlastně extrémem.

Proč škodí jednostrannost diet? Protože při nich nevydržíte dlouho.

Dietu zkusíte ve falešné naději, že to nějaký ten měsíc či půl roku vydržíte a zlepšíte si postavu.

Vidina, že po dietě se vrátíte k normálu, je špatný nápad, protože i kdybyste opravdu trochu zhubli, po zrušení diety zakrátko budete na původní váze. Nebo často dokonce na vyšší.

Kolísání s tělesnou hmotností velmi škodí vašemu zdraví!

Neexperimentujte v tomto směru – organismu prospívá stabilita, ne časté změny váhy.

Ještě horším důsledkem diet mohou být další nepříjemnosti: především u žen je velmi velké riziko, že diétovanie začne prorůstat do poruchy stravování, zvané bulimie (nebo do varianty zvané mentální anorexie). Tyto vážné poruchy stravování jsou životu nebezpečné.

Pokud máte pocit, že máte poruchu stravování, čili

  • hladovíte systematicky ze strachu z přibírání
  • pravidelně sníte vše, co můžete, až jste přejedení „k prasknutí“

vřele vám doporučuji navštívit odborného lékaře. Váš gynekolog vás nasměruje správným směrem.

Pokud máte pocit, že lékař je zbytečný, pořiďte si alespoň knihu o bulimii a seznamte se s tématem. Bez jakýchkoliv odkladů však navštivte lékaře, pokud některou z výše uvedených vlastností máte a jedení kombinujete se zvracením či braním projímadel. V takovém případě už jde bezpečně o poruchu stravování, která vás může časem přímo ohrozit na životě. Kdyby i ne, tato porucha vás zbytečně vyčerpává nepříjemnými pocity úzkosti, sebeobviňování a vyhýbání se společnosti.

Dost na téma poruchy stravování. Pokud je to váš případ, nebo případ vaší kamarádky, dcery, manželky, bez jakéhokoliv prodlení k lékaři.

Právě takto může skončit nejeden amatérský pokus o dietu.

A když i ne, jen tím ztratíte čas.

Příklad příběhu – vymýšlím si to právě teď, ne že to někdo vyzkoušíte!

Už jste slyšeli, že pokud budete denně jíst jen vývar z kmínu, za měsíc zhubnete i 25 kilo? Souseda tchýně to prý slyšela od své kamarádky, které – tuším švagr – říkal, že jeho neteř to zkusila a pomohlo jí to.

Vyzkoušíte to a pekelně si přitom rozbijete stravovací systém. Zhubnete možná nějaké kilo, ale po skončení této zázračné diety se za pár týdnů vrátíte na starou váhu. Právě jste ztratili 2 měsíce celkem zbytečně.

Komu se půjdete stěžovat?

Myslíte si, že souseda tchýně vám dá telefonní číslo své kamarádky a ta vám dá číslo – tuším švagra – abyste od něj vymámili kontakt na jeho neteř a zeptali se jí, jestli to opravdu zkusila a pomohlo jí to? Kdyby i existovala – přiznala by se vám, že už i ona dávno váží tolik co před dietou + 5 kilo navíc?

Pokud existuje …

Nejlepší je žádná dieta

Tuším, že tato věta se vám asi nelíbí, pokud jste plánovali dramaticky změnit stravu a nyní zde čtete nějaký protest song. Chcete rychle lepší čísla na váze a co píše nějaký Veselý se vám nehodí. Doufáte možná, že to nějak zvládnete. Velmi pravděpodobně si to představujete asi takto: Vím, že diétovanie se nedoporučuje na hubnutí, ale. Já bych to zkusil (a). Zkusím to a co nejrychleji dám dolů ten hnusný tuk z břicha. Hned, jak dietu ukončím, bude vše OK. Poté …

A následuje slib, že už budete dobří, že se budete stravovat racionálně, opatrněji a podobně. Všechny takové sliby jsem si už dal. Nefungují. Po dietě bude vaše tělo tak zničené, že i malé navyšování potravy povede k jojo efektu. No a je tu ještě jeden faktor. Po dietě budete tak unavení a otrávení, že nebudete maz trpělivost ještě nějaké dny čekat na principu opatrného režimu (a měli byste to zvedat měsíce!). Prostě něco si dopřejete. To se ukáže na váze i na pupku a za pár dní jste tak znechuceni, že zase budete jíst všechno co předtím. A pokud jste předtím přibírali pomalu, teď to půjde nahoru rychleji.

Pokud vás po tomto výkyvu napadne zkusit další dietu, tak byste měli zkoumat své IQ, protože nastala chyba v logickém uvažování. Pokud vám totiž sekvence

obezita> dieta> obezita

nefungovala, je absolutním nesmyslem zkusit sekvenci

obezita> dieta> obezita

alespoň podle mě. Zda?

Kde se vlastně bere ta nutkavá potřeba hladovět?

Další mrzutý faktor je to, že snahu shodit všichni zafixovanou jako něco co v překladu znamená nějakým způsobem omezit jedení. Nebo prostě jíst méně. Ano, pokud chcete zhubnout, bude nutné jíst méně – tretek. Ale bude nutné i jíst více – užitečných věcí. A na to se v myšlení o dietách obvykle zcela zapomíná.

Pak jsou z toho případy lidí, kteří trpí těžkou obezitou a přitom jsou podvyživení (slabí, unavení). Za celý den snědí lze rohlík, pár káv nebo nějakou tyčinku. Večer je pak najdete v ledničce jako dietu obohacují o slanosti a sladkosti, v každém případě však mastnoty. Jít nějaký čas nalačno a pak se najíst, to je spolehlivý způsob na obrovskou nadváhu. A tak raději zapomeňte na režim nejíst po páté večer a nesnídat!

Doporučuji, zapamatujte si:

Dieta – nejhorší začátek

Je to totiž začátek cesty, která vás přivede k větší obezitě, než jste měli před dietou.

Dívejte se, prosím, na svou obezitu či nadváhu jako na signál, že něco v životě jste možná udělali chybně. Odstraňte tu chybu. Možná je to neznalost principů výživy. Možná málo sportu. Možná oba důvody. Ale neútočte na svůj tuk dietou, protože tak řešíte jen následek. Ne příčinu. A dokud neodstraníte příčinu, tak budete vždy jen tloustnout. Občasné dočasné vypuštění trochu tuku dietami to jen urychlí – diétujúci občan totiž dostane bizarní pocit, že jíst a přibírat může – vždyť to přece může později vydiétovať.

Pridajte komentár: