Dieta

Dieta je slovo, které má několik významů. Nejčastěji se používá pro označení stravovacího režimu, který má nějakou konkrétní funkci. Zpravidla ve vztahu ke zdraví. Nejčastěji se již v názvu dieta spojuje s tím, jaký účel má. Například:

 • Dieta na hubnutí.
 • Redukční dieta.
 • Žlučníková dieta.
 • Výkrmen dieta.
 • Šetřící dieta.

A podobně. Pro nás z tohoto krátkého výpočtu může vyplynout závěr, že stravou lze ovlivnit zdraví. Na tuto samozřejmost upozorňuji proto, že dnes na ni mnoho lidí zapomíná. Ve stravě se nekontrolují. Jedí bez přemýšlení. Později, když je trápí obezita, začnou zkoumat, která dieta by mohla být použita jako rychlá záchrana.

Je přirozené, že dietu chceme nasadit jako "opraváře" naší obezity. Bohužel to je zároveň i hlavní příčina, proč po dietě obvykle váha letí zpět, nahoru. Dietní opatření spojená s řešením obezity jsou totiž obvykle jen krátkodobé. Řeší následek (obezitu). Neřeší její příčiny.

Dieta neznamená čím více, tím lépe

Častou chybou je představa, že pokud trochu pomůže, více pomůže ještě lépe. Jinými slovy pokud díky mírné dietě hubneme pomalu, dá se s tvrdší dietou hubnout rychleji. Tento názor platí jen krátce. Právě to je ten problém. Z něj vychází i chyba v uvažování, která může přerůst až do poruchy příjmu potravy. Zejména mladé dívky mají často nekriticky představu o své postavě.

 • Normálně ženské tvary považují za obezitu a hned uvažují o dietě.
 • Dieta však zpomalí metabolismus a hubnutí se začne zpomalovat.
 • Začnou tedy více škrtit jídlo v naději, že to zabere.
 • Podvýživa začne měnit i psychiku, častěji se začínají objevovat sladké výjimky.
 • Chybně fungující tělo i ve stavu podvýživy začne přibírat iz maličkostí.
 • Většina žen dietu časem vzdá a přijde jojo efekt, kdy se kila vrátí.

Nepříjemné je to, že tyto režimy myšlení vznikají z neznalosti. O změně stravovacího režimu se rozhodne žena na základě předpokladů, názorů, nebo náhodného výběru. Zpravidla je to nekompetentní rozhodnutí. Dieta slibuje jednoduché řešení. Zdánlivě se jeví jako rychlá akce, která odstraní obezitu a vše zas bude při starém. My však už víme, že dietou se naruší fungování těla, takže "při starém" už nebude nic. Pokud se po dietě vrátí ke životnímu stylu který už jednou vedl ke obezitě, přibere mnohem rychleji.

Smutné jsou i ty případy, kdy se štíhlé ženy rozhodnou pro dietu.

 • Ženskou postavu považují za projev obezity. Chtějí štíhlé stehna a zadek a myslí si, že tělesné proporce v těchto partiích se dají ovlivnit dietou, nebo cvičením.
 • Ve věku puberty, kdy je tělo v rychlém růstu posuzují svou přirozeně stoupající váhu, jako projev přibírání. Je to naivní, ale právě takto začínají mnohé dívky svou první dietu – mají celkem zdravou postavu.

Pokud tedy z nějakých příčin nabudete pocit, že je třeba držet dietu, konzultujte tuto věc s lékařem. Ten vám může doporučit, zda máte opravdu hubnout a pokud ano, tak jak. Pokud vám neumí poradit lékař, hledejte jiného. Poraďte se třeba v akv.sk nebo v některé Obezitologické poradně. I kdyby jste za to měli zaplatit, je to lepší, než když se svévolně rozhodnete pro některou nevhodnou, zda zdraví škodlivou dietu.

Hledejte dietu, která se dá držet trvale

Pokud již máte problém s nadváhou či obezitou, tak jedna věc je jistá: tento problém máte na celý život. Pokud jste totiž přibrala, má to příčinu. Tou příčinou není nedostatek diety. Obezita vzniká:

 • Při nepravidelné stravě,
 • při nevhodné stravě,
 • při nedostatku pohybu.

Pohyb sám vám zhubnout z obezity asi nepomůže, úprava stravy bývá nutná. No pokud jste již jednou přibraly, asi žijete v prostředí, nebo žijete způsobem, který umožňuje přibrat. Možná vaše tělo má dokonce genetické předpoklady přibírat – o to horší. Každopádně, pokud s tím problém máte, je to trvalé. I po zhubnutí budete mít sklon přibírat.

 • Možná máte práci která podporuje nepravidelnou stravu. Dokud nebudete jíst pravidelně, budete tlustí.
 • Možná vaše rodina má ve zvyku nabízet spoustu jídla a často. Nezměníte jejich, nabízet budou stále.
 • Možná vy jste natolik rozmazlení, že si nevíte odepřít některé nevhodné pamlsky. Tato touha vás bude provázet celý život. Stejně, jako alkoholik bude stále mít chuť na skleničku.
 • Možná se neradi hýbete. Úsporný pohyb a úplný nezájem o sport je u obézních častým jevem.
 • Možná užíváte léky, nebo trpíte chorobou, nebo jste po operaci. Některé zdravotní problémy značně urychlují přibírání.

V této životní konfiguraci je jisté jedno. Vaše pohodlí, vaše okolí a vaše zvyklosti budou trvale směřovat k tomu, abyste se vrátili do "starých kolejí". To znamená vrátili se ke životnímu stylu ze kterého přibíráte. Můžete si to představit jako šikmou plochu. Pokud nahoru umístíte míč, vždy se bude kutálet dolů. Abyste ji udrželi vzhůru, bude třeba stále u držet. Podobně u obézního pak je dieta jen jakési ťuknutí do míče směrem do kopce. Na chvíli půjde nahoru, ale za chvíli zas jde zpět.

Dieta, která vám může fungovat tedy musí mít řadu vlastností, jinak ji nevydržíte držet dlouho.

 1. Musí vám chutnat, aspoň trochu.
 2. Musí vás zasytit a to Pořádná. Tak, abyste neměli chutě.
 3. Musí obsahovat všechny živiny, aby vaše tělo fungovalo jako zdravé tělo.

Musí to být taková dieta, která se dá držet celé roky, stále, doživotně. Musí vás alespoň trochu bavit a musí vám být dobře. Jinak se velmi rychle vrátíte a dieta vás omrzí. Proto doporučuji, abyste hubli ne pomocí diety, ale zdravějším životním stylem. Je to pomaleji, ale mimořádně účinné. Dieta v pravém slova smyslu to není. Nepohodlné je to, že abyste se mohli zdravě stravovat, musíte vědět, co je zdravé a co ne. Nepříjemné je to, že vlivem reklam a hloupých diet mezi lidmi koluje mnoho nesmyslů o tom, co je zdravé a co ne. Někdo doporučuje dietu s velkým obsahem bílkovin, jiný zas doporučuje jíst hodně tučných jídel. Kde je pravda? To si musíte nastudovat. Nepohodlné a čas žerúce období, dokud se to naučíte potrvá pár týdnů. Ale od té doby můžete zapomenout na slovo dieta. Už budete vědět co a proč dělat.

Pozor na diety pochybného původu

Asi nejzákeřnější jsou diety z časopisů a některých knih. Zamořují mediální prostor. Není divu – je to dobrý byznys. Pokud hodně lidí bude věřit že některá dieta je dobrá, budou tisíce žen kupovat časopisy, knihy a často různé produkty. Nakonec tak lidé mají zkreslené představy a názory. Pokud o některé dietě uvažujete, dám vám několik tipů, jak si ji můžete ověřit.

Poraďte se se svým lékařem, zda vám doporučuje hubnout a pokud ano, zda takovou dietu doporučuje. Alespoň trocha zkušený lékař ví snadno najít výživová doporučení světové zdravotnické organizace a jiných odborných institucí. Dokáže tyto odborné formulace přetlumočit a porovnat to s dietními doporučeními o kterých uvažujete. Je možné, že vás upozorní, že většina diet je z hlediska potřeb organismu velmi špatně nastavená. Můžete si zbytečně rozštelovať zdraví.

I sami můžete dost snadno odhalit, že některá dieta není vhodná. Podrobte ji několika otázkám:

 • Pokud byste ji drželi a zjistíte, že vám ta dieta uškodila. Máte se na koho obrátit o pomoc? Většina diet nemá ani autora.
 • Dá se princip diety popsat jednou, nebo dvěma větami? Je skoro jisté, že to bude problém. Stravování je poměrně složitá oblast a je těžké formulovat principy diety jednoduše.
 • Omezuje dieta výrazněji některou živinu? Nebo naopak, některou příliš prosazuje? Velmi pravděpodobně je to nevyvážený výživový styl, který vašemu zdraví asi neprospěje. Například výrazné omezení sacharidů je složkou mnoha diet. Není to zdravé a takové diety zhruba po třech měsících obvykle přestávají fungovat.

Pokud totiž začnete držet nevhodnou dietu, velmi pravděpodobně dříve, nebo později polevit a dietu zrušíte. Nic jiného však na hubnutí neznáte a tak se vám kila rychle vrátí. Kdybyste si místo diety nastudovali zásady racionální výživy, měli byste to bez trápení.

Dieta pod lékařským dohledem

V některých případech vám i lékař může naordinovat drastickou dietu. To se stává v případech mimořádně obézních lidí. Mají například vážný problém se srdcem a bez operace by zemřeli. No operace při těžké obezitě není vždy možná. Pak je nutné shodit rychle. I za cenu rizika spojeného s takovou dietou. Jde o život.

Horší je, pokud k takovým drastickým dietám sáhne mladá žena, která by po porodu chtěla dychtivě zhubnout. Naordinuje si dietu a začne jíst možná 6000 kJ. Chvíli tó funguje, ale zakrátko přestane hubnout. Tak si přitvrdí dietu. Přijmout 5000 kJ, později i méně. To už je příjem na těžkou podvýživu. Spíše je to hladovka, než dieta. No najde si množství jídla, při kterém si jaksi udržuje štíhlou postavu. Jak však stárne, její tělo zpomaluje metabolické procesy. I pohybu mívají starší lidé obvykle stále méně. A tak i při tak malém příjmu může tato žena přibírat. O obezitě z podvýživy jsem psal na jiném místě. Toto je přesně ta situace. Celý život se některé ženy omezují do drastických čísel, aby si udrželi postavu. Často jen proto, že nevhodnou dietou si v minulosti zpomalili metabolismus a nevědí, jak se z toho dostat …

Proto je dieta ordinována svévolně vždy velmi špatným nápadem.

Dieta jako skvělý byznys

Nakonec se ještě podívejte do svých peněženek. Budeme mluvit o kouzle, jak přemístit peníze z vaší kapsy někam, kde by vůbec nemuseli být. Obézní lidé jsou často netrpěliví a za rychlé zhubnutí by dali téměř cokoliv. Není divu, že se pak dají vidět i nabídky, které tento stav budou zneužívat. Nejedna dieta je vlastně jen zástěrkou výnosným byznysem. Ostatně – proč ne? Pokud někdo nabízí účinnou dietu, není nic špatného na tom, pokud si za to dá zaplatit.

Například krabičková dieta je řešení, které může mnohým pomoci. Je to seriozní obchodní nabídka. Pokud chcete platit, můžete se do ní pustit. Je to určitě lepší nápad, jak nějaká domácká kúra. No stejný efekt dosáhnete i tehdy, pokud si něco jako krabičky připravíte doma sami. V placené verzi tedy platíte za pohodlí a službu. Není to podvod.

Abyste nenaletěli podvodům, je dobré položit si některé otázky.

 • Slibuje dieta nezvykle rychlé hubnutí? Více než 4 kila za měsíc? Považujte to za podezřelý znak!
 • Slibuje dieta nulový jojo efekt? I to je signál problému. pokud jde o dietu postavenou na omezení jídla, metabolismus se zpomaluje vždy. Následný jojo efekt tím bude jen urychlený. Pokud po jakékoliv dietě (i racionální stravě) začnete jíst "normálně", vždy přiberete. Jojo efekt je zákonitý. Pokud vám někdo slibuje, že po jeho dietě vám nic takového nehrozí, nejdříve vás chce nalákat.
 • Slibuje dieta detoxikaci? Zbystřete pozornost. Po slově detoxikace obvykle zanievajú bludy, nesmysly a hlouposti typu "zanesené tlusté střevo" a podobné.
 • Má dieta mít skvělé účinky? Dokáže něco, po čem zbytek planety jen marně touží? Rakovina, obezita, srdce, stres, to všechno pomine? Hmm. To smrdí.

Běžná dieta může mít velký vliv na zdraví. Zázraky však neexistují a rychlé zázraky o to méně. Kromě logických otázek je dobré položit si i otázky finanční.

 • Je třeba koupit si nějaký konkrétní produkt, abyste mohli dietu začít? Například nějakou knihu, nebo počítačový program, členství … Vždy si předtím ujasněte, o jaký nákup jde. Je na trhu mnoho knih, které nabízejí celkem nesmyslné diety, které jsou dokonce zdraví neprospěšné. Ve stejném knihkupectví však koupíte i knihy, které vám mohou dát účinné vodítko, jak na hubnutí. Jak se rozhodnout? Čím jednodušší dieta / kniha / stravovací plán vypadá, tím je podezřelejší.
 • V rozpise diety se dozvíte, že jako jedno nebo více denních jídel musíte užívat nějaký preparát. To je výhodné pro firmu, která to vyrábí. Ať je to zdravé ukáže až čas. Nevýhodné je, že pokud dostanete hotové jídlo, nebo koktejl, nenaučíte se vlastně nic o tom, jak se máte zdravě stravovat. To udržuje nutnost, abyste setrvali jako rukojmí firmy. Buď kupuj, nebo přibereš. Nevýhodné.
 • Je možné dietu držet jen tak, že si následně něco musíte dokoupit? I zde musíte dávat pozor, zda dieta není jen rafinovaný marketingový nástroj, jak vás přesvědčit, abyste si něco koupili. Například v dietě vám zakážou jíst potraviny bohaté na vlákninu a doporučí vám kupovat si určitý konkrétní druh vlákniny. Vysoce podezřelé.

Je přirozené, že podnikatelé hledají stále nové příležitosti, jak vydělat. Naší povinností je před tím, než něco koupíme, ověřit si podrobnosti.

Je totiž jisté, že strava má zásadní vliv na naše zdraví. Stačí když si dáte trochu surové fazolí v naději, že syrová strava je to nejzdravější, co může být. Následná otrava vám dá velmi srozumitelnou lekci z toho, že pokud se něco nevyplatí podcenit, je to výživa. Prostě není jedno, jestli se cpete hamburgery, nebo lehkou racionální stravou. Ne vždy má nevhodná strava následky, které by bylo vidět hned. A to je škoda. Proto je lepší stravovat se rozumně. Pak vás nemusí zajímat kdejakou dieta.

Pridajte komentár: