Brutální dieta zabije pevnou vůli

Pokud je dieta přitvrdá, vydržíte ji jen krátce. Proto je brutální dieta zpravidla špatným nápadem. Lidé si nadělí různé zákazy a omezení. Jenže kolik dní chcete vydržet drastickou hladovku? 5 dní? 10 dní? Protože hubnutí je proces tak na půl roku až rok. Za pár dní se nic nestane ani kdybyste byli v hladomorně.

Proto není dobrým nápadem dělat různé brutální zásahy. Nejvíce totiž při nich trpí to nejcennější, co máte pro hubnutí – pevná vůle.

Jak si můžete zlepšit pevnou vůli?

Začneme ale od konce. Znáte ty ženy, co potřebují rychle zhubnout? Nejpozději do plavek a nejlépe už včera? Co dělají? Nasadí tvrdou dietu. Postaví se na orbitreki a táhnou naplno dvě hodiny, dokud nevypotí alespoň kýbl vody. A dokud se ho vestoje nedotýkají jazykem. Pak spokojeně odejdou, jako vítězky. No o hodinu na to selžou a dají si čokoládovou tyčinku. Proč?

Protože takto se dá bláznit. Ne však hubnout. Hubnutí a shazování váhy z břicha je běh na příliš dlouhou trať. Sprint zde nefunguje.

Pokud chcete výsledky, sepsal jsem několik tipů, jak je můžete dosáhnout. Nepíšu to jen z vlastní zkušenosti. Je to podloženo i psychologickým výzkumem.

Pevná vůle drží jen pokud vládze

Je poměrně snadné odhodlat se a začít držet nějakou dietu. Nebo přestat jíst sladkosti. Nebo chodit cvičit. No jak plyne čas, vůle slábne, odhodlanosti ubývá. Jistě jste si všimli, že někdy máte plno chuti vytrvat a odolat pokušením. Jindy to vzdáte hned.

 • Chcete shodit z břicha, ale dáte si dort.
 • Chcete se učit anglicky, ale čtete si Facebook.
 • Chcete cvičit, ale raději se bavíte se sparingpartnera.
 • Chcete pracovat, ale prokrastinujete.

Na to, jak odhodlaně se držíte nějakého nepohodlného režimu má vliv i únava.

 • Pokud jsme nevyspalí, rychle se vzdáváme náročných činností. Dříve polehávat, nebo posedávají. Třeba před televizí.
 • Pokud jsme unavení, nemáme touhu něco tvořit. Dříve jsme pasivní. Možná si přečtete nějaký článek v bulváru.
 • Pokud jsme vyčerpaní stresem, nemáme trpělivost. Toužíme po výsledcích. Chceme něco hned, nebo nic.

Uvedené body jsou jen příklady, jak různě se vyčerpání podepíše na naší aktivitě. Pokud jsme vyčerpaní, máme prostě slabší vůli. Pro ty, co chtějí shodit z břicha jsou nejčastěji ve hře tyto problémy:

 1. Přitvrdil režim (ať už dietní, nebo sportovní). V obou případech má člověk pocit, že „něco pro sebe dělá“ ;. To něco je však velmi tvrdé a tak snadno vznikne pocit, že „si zasloužíme občas i odměnu“ ;. Pokud si jako odměnu dáte sladkost, může to často zmařit celé snažení. Po dietě a tvrdém tréninku může mlsání udělat více škody, než užitku. Pokud si dáte po dvouhodinové práci na Orbitreku čokoládovou tyčinku, v podstatě jste energeticky na nule. Trénink je sice fajn pro srdce a svaly, ale hubnutí jste si právě zrušili.
 2. Nedostatek spánku a relaxace. Toto je zákeřnější problém. Jeho projevy si často nespojíte s příčinou. Možná do noci díváte televizor a pak brzy ráno musíte jít do práce. Únava vám oslabí nejen pracovní výkon, ale i vůli. Celý den vás to bude doslova přitahovat ke odpočinku. Tělesnému, pokud duševnímu. Jsou lidé, kteří jsou chronicky zcela vyčerpaní – akorát o tom nevědí. Myslí si, že to je normální stav. Dobrovolně tak omezují nejen svůj mentální výkon, ale i stav těla. Výměnou za co? Za zoufalou snahu zažít večer „ještě něco“ ;. No a asi nejhorší jsou na tom ti co pracují na změny. Tam je vyčerpání opravdu vážně.
 3. Nedostatek pozitivních podnětů. Třetí bod souvisí s předchozími dvěma. Unaveného člověka jen tak hned něco nepotěší. No a pokud na to nasadíte nějakou tvrdší dietu na hubnutí, tak nashledanou dobrá nálada. Výsledek? Je jen otázkou krátkého času a vzteky všem „praští“ ;.

Jak se tomu dá předejít?

Nesmíte vyčerpat svou pevnou vůli. Vaše mentální kapacita má limity.

příklad: Vysokoškoláci často jdou v režimu, že během přednáškového období se tak trochu flákají. Pak přijde sezóna zkoušek a najednou se učí hluboko do noci. V tomto období jsou mentálně vyčerpaní. Není divu, že nejčastěji tehdy se cpou sladkostmi, nebo dělají chyby, které by jinak neudělali. Jednoduše hlava se unaví a pak už nefunguje tak, jak by mohla.

Předejít se tomu dá tak, že pokud plánujete podávat velký výkon „hlavou“ ;, počítejte s přiměřeným časem na regeneraci.

 • Potřebujete více spánku.
 • Potřebujete více energie, ale správné. Ovesné vločky ano, sladkosti ne.
 • Nesmíte ve stejnou dobu zkoušet řešit ještě i jiné vážné úkoly.
 • Nesmíte zároveň zkoušet nějakou brutální dietu (málo energie vám neprospěje) – myslete na to, že mozek má spotřebu.

Pokud tedy chcete výsledky, počítejte s tím, že jste jen člověk. Pokud se učíte, nepokoušejte se zároveň dělat jiné vyčerpávající činnosti.

Tím si zajistíte, že vaše vůle má šanci zůstat co nejpevnější. Reálně však víme, že občas to nefunguje. Někdy člověk selže i tak. Pak je na řadě otázka:

Kam dopadnete, pokud vás pevná vůle už neudrží?

Pokud vám selže pevná vůle, začnete asi dělat něco, co byste jakože neměli, nebo nechtěli. Je sporné, co to bude.

 • Máte v chladničce klobásky, nebo tofu?
 • V poličce máte dobošky, nebo knekebrot?
 • Na stole máte banány, nebo rajčata?

Na těchto příkladech se dá pěkně ilustrovat, co se bude dít. Pokud máte po ruce poměrně vhodné potraviny a selže vám pevná vůle, asi si dáte něco vhodné, pouze v nevhodném čase. Nebo v nevhodném množství. Asi to nebude taková tragédie, jako když máte po ruce dort.

Představte si to, jak vyšlapané chodníček v trávníku. Bude pohodlnější jít po něm, než se prodírat trávou. Pokud zápasíte s nějakým předsevzetím, vždy vás to bude táhnout na vyšlapanou cestu. Čím těžší se na ni vrátíte, tím větší šance je, že své předsevzetí i splníte.

Jakými způsoby lze zabránit tomu, aby jste se nevrátili do vyjetých kolejí?

 • Nemějte po ruce žádné lákadla, sladkosti, či jiné nevhodné jídla.
 • Všichni vaši známí by měli vědět, že se snažíte shodit z břicha. O to méně vás (doufejme) budou nabízet. (Blbečci a prarodiče s tím nikdy nepřestanou.)
 • Všechna jídla a nevhodné zvlášť si zapisujte, nebo i fotografujte. Může vás to zabrzdit.
 • Udržujte se ve stavu úplného a trvalého nasycení. Zelenina ke každému jídlu poslouží podobně jako bandáž žaludku.

To vše vám pomůže zmírnit následky případného „polĺznutia“ ;.

Zapomeňte na tvrdou dietu

Příliš přísný dietní režim je přesně to, čemu je třeba zabránit. Ano, přísná dieta opravdu má rychlý účinek. Kila jdou dolů. Ale i nálada klesne na bod mrazu. Vyčerpává to vaši energii a to i tu psychickou. Jedete na hranici. To se dá vydržet. Často však jen do první neplánované zátěže. S někým se pohádáte, něco se nepodaří. Právě v té chvíli mnohým „prasknou nervy“; a přestanou se ovládat.

Příliš přísná dieta navíc ovlivňuje tělo i fyziologicky. Jednoduše mozek bude ptát potravu. Tak jsme nastavení. Proto při hubnutí jsou mnohem efektivnější spíše pomalé postupy. Normální jídlo, možná o málo „podstrelené“ ;. Nebo ještě lépe normální jídlo + asi hodina rychlé chůze navíc. Ta hodina chůze udělá dostatečné energetické minus k tomu, abyste hubli i bez diety!

Nepříjemné je to, že lidé jen málokdy vědí, co to znamená „normální“; množství jídla.

Vynechejte agresivní sport

Totéž se týká příliš intenzivního tréninku. I zde je ve hře vyčerpání. Pokud to přeženete, jde dolů nejen imunita, ale i schopnost regenerace. Stoupá únava a později se to může projevit právě v podobě „úletů“ ;.

Navíc příliš tvrdý trénink je dobrý spíše ke splnění jiných tréninkových cílů. Zejména na růst svalů! Pokud zamýšlíte, aby vám rostly svaly, pak je vysoká intenzita tréninkové zátěže dobrým postupem. Pokud ale chcete, aby ubude tuk, pak je vhodné spíše aerobní zatížení, často na spodní hranici. Tedy někde kolem 60 až 70 procent maximální tepové frekvence. V takovém zatížení se asi po 20 minutách tréninku postupně začne stále více přepínat zdroj energie z krevního cukru na tuk. Po 40 minutě tréninku již větší část energie potřebné na trénink běží z tukových zásob.

Navíc tvrdší trénink – tím, že spálí hodně krevního cukru a rychle způsobí hypoglykémii.

 • Pokud se po tréninku chvějete a snědli byste cokoliv, je to ten případ. Ve stavu hypoglykémie ztrácíme sebekontrolu. To je přesně to, co nechceme.
 • Naopak, pokud po tréninku ještě máte energii, čilost a vlastně ani nejste hladoví, tak to je signál, že jste cvičili správně. Pálili jste tuk, méně cukru.

Pokud tedy vidíte ženy jako na hranici infarktu cvičí zumbu, neopakujte po nich. Mnohé skončí po tréninku na krémeš. Mladé žený takové tempo utáhnou. Ve středním věku je lepší jít mnohem opatrněji.

Chcete-li zhubnout, potřebujete spát

Nuž a nakonec si zkuste udělat i přehled o tom, kolik spíte. Mělo by to být kolem 8 hodin. Toto je individuální. Někomu stačí 7 hodin. Někdo potřebuje více. Kratší spánek však zpravidla znamená větší riziko únavy, jak jsme již o tom psali. Mimochodem ani více spánku není vždy zdravé, výrazně nad 8 hodin spánku už také nemusí být zdravé. Chcete-li zhubnout z břicha, kontrolujte svůj spánek.

Pokud se budíte nevyspalí, je někde chyba.

 • Možná spíte příliš krátce.
 • Nebo je spánek rušen. Možná chrápete vy, nebo váš partner, možná jde o spánkové apnoe.
 • Možná máte špatné podmínky na spánek – v pokoji svítící hodiny, světo / hluk z ulice.
 • Možná máte špatný matraci nebo polštář.
 • Možná nevíte dlouho usnout, protože přes den vypijete hodně kávy.
 • Mozo jste večer rozrušení, pokud jste dívali nějaký horor.

Spánek je třeba dát si do pořádku.

Pokud tedy chcete shodit z břicha, je dobré zapojit pevnou vůli a následně své rozhodnutí i posílit opatřeními. Čím déle se vám podaří držet se ve správném režimu, tím lepší výsledky můžete očekávat. No a aby jste „to vydrželi“ ;, nemělo by být „utrpení“; spojené s hubnutím příliš tvrdé. Proto ne brutální diety a nesmyslné požadavky na vlastní výkon.

Pridajte komentár: