Bojím se převislé kůže po zhubnutí

Inu, měli jste na svůj vzhled myslet před pár lety. Pokud jste si tukem zničili postavu, těžko ji budete mít hned dokonalou.

 • Pokud trpíte velkou nadváhou (BMI více než 35), pravděpodobně budete mít s převislou kůží problémy.
 • Při morbidní obezitě (BMI 40 a více) se objeví problémy s převislou kůži po zhubnutí prakticky vždy.

Tyto problémy jsou ale individuální, někdo jimi trpí více, jiný méně. Ovšem v takových případech prakticky nic nepomůže – cvičení, kosmetika ani pomalé hubnutí. Buď se s ní smíříte, nebo po úplném zhubnutí a stabilizaci hmotnosti zvažte chirurgické odstranění.

Je fakt, že visící kůže může na někoho působit esteticky mnohem hůře než obezita. Zde je však na místě upřednostnit zdraví před „tlustou krásou“.

Tuku jste se sice zbavili, avšak „faldy“ kůže, zůstávají. Jde nejen o kosmetický problém, i když na vzhledu skutečně záleží. Přebytečná pokožka představuje i závažné zdravotní riziko, nevěříte? Vrstvy kůže, které se navzájem překrývají způsobují nadměrné pocení a poskytují špatný přístup vzduchu. Pacienti pak trpí plísňovými a zánětlivými onemocněními. Pokožka dokonce zapáchá a je problém se o ni správně pečovat.

Už během hubnutí ošetřujte pleť přípravky, které dodávají pleti pružnost a napínají ji. Intenzivní péče se skutečně vyplatí. Nezapomínejte, že pleť je třeba i dostatečně hydratovat, proto je pitný režim mimořádně důležitý. Suchá pleť má totiž tendenci poškozovat se více.

Nestyďte se s kůží po hubnutí zajít k dermatologovi

V méně závažných případech je možné upravit pokožku jednoduššími zásahy, pokud jsou převislé velké, je třeba jít pod skalpel a přebytečnou kůži chirurgicky odstranit. Nezapomínejte, jde tu io zdraví, a tak v odůvodněných případech tuto léčbu proplácí i zdravotní pojišťovna. I když si na nové tělo počkáte ještě několik měsíců, vyplatí se to. Vaše proměna bude dokonalá a úsilí, které jste vložili do hubnutí bude korunováno novým, štíhlejším vzezřením i lepším zdravím.

Typický bývá výrazný kožní převis na břiše, na zadní části těla a povislá prsa. Bývají to někdy skutečně velké „laloky“, které jsou pro pacienta nejen estetickou, ale i zdravotní přítěží. Navíc při ustavičném dotýkání se částí těla pokožka nemá vzduch. Kůže se tře o kůži, vytvářejí se tam ložiska kožních infekcí a plísní. Stejně i pod velkými povislým prsy. Je to zátěž i pro páteř, obvykle jde o mnoho kilogramů kůže a podkoží.

Ochabnutá kůže je důsledek rychlého úbytku na váze. Tak rychlého, že jinak elastická pokožka se nestíhá postupně stahovat a přizpůsobovat aktuální váze svého majitele. A výsledek? Vypadá to, jakoby si zhubnutí jedinec na sebe oblékl kůži podstatně tučnějšího člověka. Nejenže to nevypadá esteticky, ale zavěšené kůže představuje i jisté zdravotní problémy ve formě různých kožních zánětů.

Z diskuse na téma převislé kůže po zhubnutí:

Klasický dotaz:

Na úvod se chci omluvit, pokud jsem špatně zařadila téma, ale do jiné mi „nesedla“.
Časem jsem zhubla z 82 kilo na 48 kg. Můj obvod pasu má 64 cm, kdysi byl přes 95-100 cm, každý den dělám přes 600 sklapovaček, chodívala jsem i běhat, bohužel to mi už zdravotní problémy nedovolí. Snažím se stravovat zdravě, ale neříkám, že jednou týdně „nehřešil“. Mám velký problém s břichem, mám ho velmi povislá, i přesto že denně cvičím. Když napnu svaly na břiše, je cítit, že tam „nějaké jsou“ :) ale když stojím, je vidět pouze přebytečná kůže. Mám 22 let, tak bych to chtěla řešit, dostala jsem doporučení na krémy, jak jsem se však informovala, je to dost drahá finanční záležitost. Tak se chci zeptat, jestli je šance, že by mi to pomohlo? Nebo nějaké jiné řešení, chirurgický zákrok odmítám. Děkuji

Řešení je pouze individuáílní. Často je nutny chirurgicky zásah. Cvičeni a krémy to nikdy radikálně neupraví.

Komentáre k článku: Bojím se převislé kůže po zhubnutí

 1. Martin 4. listopadu 2011

  Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, je to takto u všech, že budou mít převislou kůži? Nýbrž je mi 18 let a Vaše rady si beru k srdci, mám totiž 120 kilo, tak jsem si tak nějak myslel, že u mladých lidí je ta kůže pružnější, takže se přizpůsobí.

 2. Miro Veselý 5. listopadu 2011

  Martine při 120 kilech je podle mého odhadu ještě šance, že to nebude tak dramatické. Já měl 115 kil a po zhubnutí na 80 nic nevisí. Na druhé straně taky nemám a nebudu mít dokonale ploché břicho. Ty máš o 30 let méně, je šance, že to dotáhneš dál. Držím palce.

 3. Zbyněk 26. července 2015

  Dobrý den, je mi 36 let a začal jsem s dietou, jsem velmi odhodlán snížit váhu, mam 170kg, nejsem najivka hubený kluk už země nebude ale s váhou okolo 110 kg bych se spokojil, je šance že se převyslé kůže zbavím? nebo chirurgický platí pojišťovna? díky za rady.

 4. Miro Veselý 27. července 2015

  Zbyněk při těchto vyšších stadiích obezity již opravdu bývá s kůží problém. Může a nemusí, to by uměl posoudit lékař. Pokud vím, tento zákrok pojišťovna nehradí, ale nejsem lékař a mohu se mýlit.

Pridajte komentár: