Triggerpointy jako příčina bolestí zad

Nejen při bolesti zad, ale i při jiných bolestech jsou často ve hře takzvané spoušťové body, známé také jako triggerpionty. Triggerpoint je malá zatvrdlá oblast ve svalu. Vytvoří se pravděpodobně jako jakási bezpečnostní pojistka která způsobí silnou bolest v momentě, kdy by hrozilo poškození zad, nebo jiného místa v těle. Může se vytvořit i jako důsledek dlouhodobého přetížení jednoho svalu.

Spoušťový bod je místo, které pokud fyzioterapeut nahmatá poznáte i vy. Objeví se prudká bolest. Nejednou se pak stane, že přijdete s bolestmi v páteři a fyzioterapeut najde spoušťový bod o 30 centimetrů dál. Začne ho mačkat a vy cítíte bolest. Je to velmi nepříjemné a někdy trvá i několik minut, dokud bolest pomine. Pak už sice fyzioterapeut sval na tom místě ještě chvíli masíruje, ale spoušťový bod už „povolil“, či „rozpustil se“ pokud to tak mohu pojmenovat. Vstanete a – co to? Pryč je i většina z bolesti zad, se kterou jste tam přišli.

Tento postup jsem trochu zjednodušil a idealizoval. Ve skutečnosti obvykle máme několik svalů poskracovaných a přetížených. Z toho vyplývá že i triggerpointov máme často hned několik. Často třeba několik sezení u fyzioterapeuta, dokud se najdou a uvolní alespoň ty nejhorší místa v těle. Ale to, co tady laicky popisuji jsem zažil, takže jakkoli podivně to může znít, je dobré vědět o této možnosti.

Samozřejmě podobné manuální techniky jsou jen něco jako první pomoc. Terapeut sval může trochu uvolnit. Jenže dosud existovala nějaká příčina, proč byl zkrácen. Nebo proč byl v napětí. Pokud příčinu neodstraníte, sval se za pár hodin, nebo dnů pěkně vrátí do původního stavu. Triggerpoint se obnoví. A bolesti zad se vrátí.

Proto po uvolňovacích technikách musí následovat cvičení. Cviky vám navrhne fyzioterapeut. Obvykle budou právě takové, které pomohou tomu, aby se začala situace normalizovat. Kombinací uvolňovacích technik s fyzioterapeutem a cvičením se rychle zbavíte bolestí zad a zároveň poměrně rychle začnete budovat nové pohybové vzory, které pak budou bránit tomu, aby se bolest zad vrátila.

Bohužel, nedá se počítat s tím, že někdo vás namasírovat, shodí z vás bolest zad a vy se můžete vrátit k původnímu životnímu stylu. To bohužel není možné.

V tomto videu se doktor Smíšek věnuje příčinám svalové nerovnováhy a její řešením SPS metodou, dříve známou pod názvem SM systém.

Při bolestech zad často necítíte příčinu

Pokud trpíte bolestmi zad, fyzioterapeut vám možná řekne, že příčinou mohou být zkráceny některé svaly. Velmi často to bývá zkrácené svalstvo v přední části stehna, nebo i v zadní části. To samozřejmě na první pohled vypadá jako čistý nesmysl. Možná si řeknete, že je-li bolest v zádech, nemůže být způsobena něčím, zda je pomalu čtvrt metru dál.

Problémem je to, že pokud máte zkrácené svaly, necítíte to. Nevíte o tom.

Jste přizpůsobení tomu, jaké máte tělo. A právě to tělo je vinou zkrácených svalů v určitém smyslu deformované.

  • Umíte si to velmi snadno ověřit. Zkuste si udělat některý kontrolní cvik. Pokud máte zkrácené svaly, některé pohyby vám tělo nedovolí udělat.
  • Víte tomu obětovat čas a cvičit. Jakmile díky cvičení natáhnete dané svalové skupiny, tělo vám najednou „povolí“ udělat pohyby, které dříve nebyly možné.
  • Pokud byly (spolu) příčinou bolesti zad zkrácené svaly, zjistíte, že už pár týdnů cvičení stačí na to, aby se bolesti ztratily.

Ostatně v tomto vím říct z vlastní zkušenosti, že jsem také nevěděl o čem to moje fyzioterapeutka splétá. Jaké zkrácené svaly? Ale je fakt, že pár týdnů poctivého roztahování flexorů stehna stačilo k tomu, abych si uvědomil že:

  • Jak se ten sval roztahuje, nemusím se při chůzi předklánět.
  • Navíc vím nohu dát více dozadu a to při chůzi působí – jdu s menší námahou a rychleji.

To však je jen jeden z efektů cvičení. Bolest zad se časem ztratí. To však není jediný problém, který chcete řešit.

Častým problémem jsou bolesti kyčlí. Dříve, než začnete užívat léky proti bolesti zkuste se podívat, jak chodíte. Nemáte náhodou nohy v podobném postavení jako Charlie Chaplin (paty u sebe, špičky nohou dále od sebe)?

Pokud ano, není to normální.

koksartroza-a-bolesti Noha v takovém postavení není ani v kloubu uložena tak, jak má být. Jinými slovy některé části kloubu jsou zatíženy více a tak není divu, že bolí. A tak dříve, než zalomit rukama nad coxartrózou, zkuste toto: pokud vás fyzioterapeut naučí jako predsunúť pánev, automaticky to napraví i postavení nohou do normální polohy. Pokud to budete dlouhodobě cvičit, možná se zmírní i bolesti kloubů.

Pokud ale chcete predsunúť pánev, jedna z věcí která vám to nedovolí jsou právě zkrácené svaly. To je zase jedna z těch situací, kdy příčinu necítíte. Vinou vadného pohybového stereotypu nedokážete pánev ani na krátce dostat do normálního postavení.

Změny v držení těla se vyvíjejí jen velmi pomalu a pozvolna.

Obvykle to začíná ve škole. Mnoho sedíme, hrbíme se při psaní. To způsobí, že svaly se tomu přizpůsobí. Později svaly začnou táhnout i kosti do jiného postavení, jak by bylo správné. Zatímco to jen začíná, tak vás nic nebolí a ani si neuvědomíte, že něco není v pořádku.

Ale že to je vážný problém, který se dnes týká většiny lidí to si můžete snadno ověřit. Většina tenisek dnes už řeší jako hlavní problém odpružení paty. Proč? Vždyť člověk původně chodil bos. Zdravá chůze nepotřebuje odpružení. Normálně bychom měli našlapovat někam na střed chodidla -v oblasti malíčku. Ne padat na patu.

Jasně, pokud při chůzi padáte na patu tak vás bude bolet záda. Pak je opravdu třeba řádně odpružení obuvi, aby se zmírnily škody způsobené otřesy z chůze.

Jenže zároveň s tím je dobré, abyste začali co nejdříve dělat cviky, které vám pomohou přejít na správnou techniku chůze. Takovou, která chrání páteř a umožní i to, aby v kloubech byly kosti v zdravém postavení.

Bohužel člověk trpící sedavým životním stylem často nedokáže běžnými kompenzačními cvičeními korigovat vady způsobené sezením.

  • Ráno sednete do auta, jdete do práce.
  • V práci sedíte u počítače.
  • Pak v autě domů.
  • Doma sedíte u televize.
  • V lepším případě skočíte na kolo (stacionární či skutečný) na kterém se – sedí.
  • Pokud si i dáte pořádně kompenzační cvičení hned i hodinu? Je to 1 ke 10 v neprospěch kompenzačního cvičení.

Pokud tedy trpíte bolestmi páteře, je dobré uvažovat asi takto (ve spolupráci s lékařem nebo fyzioterapeutem):

  • Trpím sedavým zaměstnáním? Může to být příčina bolesti zad.
  • Vím následky sezení nějak kompenzovat? Cvičením správných cviků, stáním, chůzí se správným držením těla?
  • Pokud ano, v jakém poměru bude sezení a kompenzace sezení?
  • Stačí kompenzace na to, abych se zbavil bolestí zad?
  • Nebo věc odsunem na později a nějaký čas budu užívat léky proti bolesti?

Asi takto můžete uvažovat. V dnešní době totiž opravdu žijeme velmi pohodlně a nepříliš se nám chce hýbat. To často platí tím více, čím méně se hýbeme.

Zejména ti, co máme problémy s nadváhou již od dětství s tímto máme potíže. Většinou se nám líbí pohodlí. Vyhýbáme se tělocviku už na škole. Dlouhý čas to zdánlivě nevadí. Jenže později přijde čas splatit účty.

  • Nízká fyzická aktivita přináší většinou obezitu.
  • Obezita zhoršuje držení postavy, protože nemůžete stát normálně pokud potřebujete vyvážit 40 a více kilo slaniny.
  • I když pak trochu zhubnete, chyby v pohybovém vzoru se už jen tak sami od sebe neztratí.
  • Dříve nebo později se objeví bolesti zad.
  • Někdy může být z toho i jiná bolest – kolena nebo kotníky které nezvládají takovou zátěž.
  • Bolesti často zkoušíme zmírnit léky, ale to situaci obvykle jen zhorší. Léky totiž neřešíte příčinu. Navíc pokud vám lék vypne bolest, nešetříte se. O to větší riziko že poškodíte páteř.
  • Když už nás bolí záda, nebo kolena, přijde nám nejlogičtější více se šetřit. To ještě zhorší situaci. Bez pohybu ještě více oslabí svaly.

A právě takovým postupem se mnoho lidí postupně přes bolesti zad propracuje ke snižování celkové síly. Později potřebují při chůzi oporu.

Podívejte se někdy ve městě na starší lidi, ale hlavně na penzisty

Jak chodí?

  • Často chodí s rukama spojenými za zády. To jim pomáhá trochu více narovnat se a vyvážit postavu trochu více dozadu.
  • Aby ulevili páteři, rozkládají váhu na více bodů opory a používají hůl. Ta slouží i jako pomocný stabilizační systém.
  • V horších případech jsou shrbení a protože to by záda neunesl, používají hůl, nebo jiný druh chodítka.
  • Nepříjemně často je trápí nejen na bolesti páteře, ale i hlavy.

Nyní se zkusme podívat na tyto tři body.

  • Předklon, shrbené držení těla. Často je příčinou zkrácené svalstvo, tak jak jsme již o tom psali. Napětí v zádovém svalstvu (vzpřimovače), slabé mezilopatkové svalstvo. Zkrácené prsní svalstvo.
  • Potřeba používat paličky nebo chodítka často souvisí s nedostatečnou schopností balancovat. Jinými slovy slabé stabilizační svalstvo korzetu.
  • Časté jsou bolesti v koksu nebo kolenou. Obvykle jsou zkrácené několik svaly v oblasti pánve a nohou, pánev je v chybném postavení a to nutí nohy aby stáli patami k sobě a špičkami od sebe.
  • Bolesti hlavy často mohou mít souvislost s předsunutým držením hlavy, nebo se zkráceným svalstvem v oblasti krku a šíje, které je v trvalém napětí.

Pokud s penzisty fyzioterapeut začne cvičit cviky které kompenzují uvedené obtíže, zlepší se jejich celková situace. Zpravidla se rychle ztratí bolesti v zádech či kolenou a někdy přestává být třeba používat berle.

Z toho si můžete odvodit i něco pro sebe. Pokud ve starším věku nechcete trpět bolestmi zad, dělejte už předem to, co může pomoci. Začněte cvičit preventivní takové cvičení, které budou kompenzovat problémy vaší postavy. V tomto jsme každý trochu jiný. Fyzioterapeut vám může pomoci. Posoudí, co ve vašem těle je třeba zlepšit.

Pridajte komentár: