Na koho se obrátit s bolestmi zad?
Dříve, než se začtete do tohoto článku: Pokud máte bolest v hrudní páteři, neprodleně kontaktujte lékaře. Nemusí jít o problém zad, ale o jiný a možná i urgentní zdravotní stav. Takže začněme tak jednoznačně, jak se jen dá:
Ve většině případů vám lékař doporučí další postup. Každá bolest zad totiž může mít jinou příčinu a nedá se paušálně říci, co s tím máte dělat. Nejhorších bolestí vás lékař zbaví léky, ale zbytek budete muset dotáhnout sami. Možná klidem na lůžku, možná cvičením.
Pokud odsouhlasí cvičení, doporučuji abyste se obrátili na některého certifikovaného fyzioterapeuta. Seznam terapeutů (i v zahraničí) najdete na stránce doktora Smíška.
Pokud vaše diferenciální diagnóza určí, že se jedná o problém, který se dá napravit metodou SM Systém doktora Smíška, pak se můžete obrátit na některé pracoviště, kde vás to naučí. Tam vám může fyzioterapeut během pár hodin až pár dní výrazně ulevit od bolesti. Využívají se k tomu různé uvolňovací techniky. Doporučí vám a naučí vás základní cviky, které také pomáhají zmírnit bolest.
Postup řešení bolestí zad u fyzioterapeuta
Postup, jaký při bolestech zad zvolí obvykle lékař jsem popsal v jiném článku. Zde vám popíšu, co vás zhruba čeká, pokud se rozhodnete problém bolestí páteře řešit metodou SM Systém doktora Smíška (po novém se to jmenuje SPS metoda). Takto můžete bolest zad rychle dostat pod kontrolu.
- Váš lékař vám musí stanovit diagnózu. Ideální pokud máte rentgenový snímek, ještě lépe MRI snímků.
- Se snímkem a diferenciální diagnózou můžete jít k fyzioterapeutovi. Ten už bude vědět co má dělat.
- Následuje vyšetření u fyzioterapeuta, to trvá pár minut.
- Fyzioterapeut vám doporučí a obvykle i poskytne několik uvolňovacích procedur.
- Ukáže vám dva, nebo tři základní cviky.
- Když za pár dní budete bez bolesti, přidá vám k prvním cvikům další dva nebo tři nové. V případě potřeby provede další manuální uvolňovací cvičení. V této fázi už byste neměli mít žádné bolesti.
- Postupně vám doporučí několik cviků, které cvičíte doma. Tyto cviky se mohou lišit podle toho, jaké máte konkrétní problémy s páteří.
- Doporučuje se jednou za týden chodit na společné cvičení ve skupině. Terapeut bude průběžně kontrolovat, že cviky provádíte správně. Věřte, že i po roce cvičení bude stále co opravovat.
To byl stručný přehled jako běžně vypadá postup řešení bolestí zad metodou SM Systém.
V tomto videu si můžete prohlédnout, jak vypadá příklad tréninku. Je to pouze seznámení se s jednotlivými cviky, necvičte podle tohoto videa. Podstatné věci totiž není vidět.
Pokud jsou peníze problém, můžete jít úspornější cestou.
- Nejlevnější je naučit se vhodné cviky a doma jejich cvičit. Výsledky se dostaví, bude to však trvat déle. Pokud nemáte velké bolesti zad, nebo vás záda už ani nebolí, tato cesta je optimální. Ideální je, pokud vám vhodné cviky raději ukáže fyzioterapeut. Sami to podle knih či videí asi neuděláte správně.
- Dražší a asi optimální efektivní je cesta kombinace několika manuálních technik u fyzioterapeuta a cvičení. Touto cestou můžete být bez bolesti již během několika dnů nebo málo týdnů.
Nyní si popíšeme některé podrobnosti.
Vyšetření páteře u fyzioterapeuta
Ve skutečnosti fyzioterapeut nepotřebuje vyšetřit páteř – to už udělal lékař. Fyzioterapeut ale vyšetří jak fungují vaše svaly. Bude zkoumat, jak se ohnete, jak kráčíte. Bolesti páteře jsou totiž často způsobeny zkrácenými, či oslabenými svaly. Jindy jsou v svalech takzvané spoušťové body (o tom za chvíli) a ty způsobují bolest zad.
Fyzioterapeut tedy analyzuje držení vašeho těla. Najde chyby, zkrácené svaly či jiné problémy. Pak si klade otázku, zda tyto problémy mohou mít souvislost s bolestmi zad, případně s nálezem, který popsal lékař. Obvykle tam bývá přímá příčinná souvislost.
Nyní už známe diagnózu i příčiny, které k ní vedly. Fyzioterapeut tedy může s vámi začít pracovat tak, aby oslabil, nebo odstranil příčiny bolestí zad.
Nález je u každého člověka jiný, ale protože všichni trpíme stejně sedavým způsobem života, míváme i podobné nálezy. Zkrácené svalstvo, oslabené svalstvo. To stačí k tomu, aby se změnilo držení postavy, nebo třeba stereotyp chůze. Pak však každý krok chybnou technikou přispívá k dalšímu zhoršení situace …
Na obrázku je to značně přehnané pro názornost, ale něco takového bývá dnes nečekaně častým jevem. Zejména u obézních a lidí, co zhubli bývá podobný problém v držení těla.
Ale nemusí hned jít o hubnutí. Příkladem může být i člověk, který celý den sedí v kanceláři av autě. Pak vyrazí sportovat na kole. No na kole znovu jen sedí a tedy dále zhoršuje stav svého svalstva. Večer se vrátí a zase sedí u televize.
Na to vás pak fyzioterapeut může upozornit a doporučí vám vhodnější pohyb, kterým můžete alespoň částečně kompenzovat sedavý způsob života.
Manuální techniky
Fyzioterapeut může urychlit vaši regeneraci pomocí manuálních technik. Nazývá se to i uvolňovací cvičení, ale asi lepší pokud si to představíte tak trochu jako masáž. Nejde však o masáž v tom duhu, jak ji známe.
Jde o cílené mobilizaci konkrétních svalů nebo svalových skupin. Fyzioterapeut může pomocí speciálních hmatů sval masírovat, pomáhat mu, aby se trochu uvolnil, nebo takříkajíc „natáhl“. Už to často značně zmírní bolest v zádech.
Naučí vás cviky
Fyzioterapeut vás naučí správnou techniku cviků na záda. Obvykle to bude po troše. Ne proto, že by na vás chtěl vydělat. Praxe ale ukázala, že pokud terapeut ukáže více než dva či tři cviky, zapomenete je ještě cestou domů. A když i ne, zapomenete správnou techniku, nebo správné dýchání.
Po několika návštěvách už víte svou sestavu cviků na záda a můžete cvičit samostatně. Občas se můžete na skupinovém cvičení dát zkontrolovat, ale tímto postupem se víte zbavit bolestí zad.